| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 8 / 8
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Analiza in primerjava sodobnih orodij in tehnologij za orkestracijo v kontekstu arhitekture mikrostoritev
Filip Zdjelar, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu analiziramo in primerjamo sodobna orodja in tehnologije za orkestracijo v kontekstu arhitekture mikrostoritev. V to vključimo tudi pregled arhitekture mikrostoritev, uporabo zabojnikov ter funkcionalnosti orodij in tehnologij za orkestracijo, kot so Docker Swarm, Kubernetes in OpenShift. Izvedemo primerjavo njihove zmogljivosti v obliki obremenitvenih testov ter analiziramo rezultate. V raziskavi navedemo tudi praktične primere, ki ponujajo vpogled v uporabo tehnologij v realnih okoljih. Na koncu predstavimo smernice za izbiro in implementacijo orodij glede na specifične potrebe organizacije, s poudarkom na izboljšanju učinkovitosti.
Keywords: orkestracija, mikrostoritev, Docker Swarm, Kubernetes, OpenShift
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 23
.pdf Full text (8,01 MB)

2.
Upravljanje mikrostoritev z uporabo elasticsearch
Nik Perne, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava upravljanje mikrostoritev z uporabo odprtokodnega iskalnika in platforme za analizo podatkov Elasticsearch. V preskusu smo vzpostavili dve gruči Kubernetes. Prva gruča je vključevala Rancher in GitLab, druga gruča pa je služila izvajanju demonstracijske aplikacije OpenTelemetry, platforme Elasticsearch, platforme za vizualizacijo in analizo podatkov Kibana in aplikacije za zbiranjе in analizo podatkov o dеlovanju drugih aplikacij v rеalnеm času APM (Application Performance Monitoring) orodja. V predstavljenem eksperimentu je prikazan poslovni vidik uporabe mikrostoritev, arhitektura, izvedba testiranja in rezultati. Pokazalo se je, da je testno okolje (8 procesorskih jeder in 64 GB pomnilnika, od tega za gručo Elasticsearch in aplikacijo 6 procesorskih jeder ter 24 GB pomnilnika) zelo stabilno. Sistem se je zelo upočasnil pri približno 50 konstantnih uporabnikih. Opazljivost (observability) mikrostoritev je ključna za njihovo upravljanje. Ugotovili smo, da postavljeno testno okolje izpolnjuje vse zahteve upravljalcev mikrostoritev v konkretnem poslovnem primeru.
Keywords: Mikrostoritev, Kubernetes, Elasticsearch, OpenTelemitry, Rancher
Published in DKUM: 12.12.2023; Views: 445; Downloads: 31
.pdf Full text (1,30 MB)

3.
Dobre prakse pri horizontalnem razširjanju kompleksnih informacijskih rešitev
Uroš Zagoranski, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo preučili področje horizontalnega razširjanja kompleksnih informacijskih rešitev, pri tem pa se osredotočili na najaktualnejše tehnologije, kot so Docker, Podman in Kubernetes. Analizirali in opredelili smo, kaj informacijsko rešitev definira kot kompleksno, in podrobno opisali posamezne komponente, ki jo sestavljajo. Iz znanih primerov uporabe smo izpeljali seznam najpogostejših napak in opozoril, hkrati pa oblikovali kontrolni seznam za dosego horizontalno razširljive informacijske rešitve. Pripravljen kontrolni seznam smo v sklopu študije primera aplicirali v realno informacijsko rešitev in rezultate obremenitvenega testa, izvedenega na implementirani informacijski rešitvi, primerjali z rezultati obremenitvenega testa informacijske rešitve, ki kontrolnega seznama ni upoštevala. Na koncu smo izvedli še anketo, s katero smo pri inženirjih s področja računalništva in informatike pridobili širše mnenje o pripravljenem kontrolnem seznamu. Cilji magistrskega dela so bili natančna opredelitev termina kompleksna informacijska rešitev, pregled aktualnih tehnologij na področju horizontalnega razširjanja, priprava seznama napak in opozoril, priprava kontrolnega seznama za horizontalno razširljivo informacijsko rešitev in ovrednotenje uporabnosti kontrolnega seznama pri implementaciji kompleksne informacijske rešitve v simuliranem okolju z visokimi obremenitvami.
Keywords: horizontalna razširljivost, Kubernetes, kompleksne informacijske rešitve, zaledni sistem, kontrolni seznam
Published in DKUM: 03.11.2023; Views: 535; Downloads: 114
.pdf Full text (2,70 MB)

4.
Postavitev sistema za upravljanje identitet v poslovnem okolju v Dockerju : diplomsko delo
David Brinovec, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava postavitev sistema za upravljanje identitet v Dockerju v poslovnem okolju. V diplomskem delu je opisano področje upravljanja identitet, različni pristopi k upravljanju identitet in prednosti avtomatizacije sistema za upravljanje identitet v poslovnem okolju. Po obravnavanju področja upravljanja identitet je bilo raziskano delovanje Dockerja. Postavljen je bil sistem za upravljanje identitet, ki je vseboval Docker vsebnike One Identity Manager. Za nadgradnjo celotnega sistema se je raziskalo in uporabilo orkestracijo s programsko opremo Kubernetes. Z uporabo Dockerja in Kubernetes je bilo ugotovljeno, da je bil sistem izboljšan.
Keywords: upravljanje identitet, avtomatizacija procesov, Docker, One Identity Manager, Kubernetes
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 366; Downloads: 36
.pdf Full text (945,12 KB)
This document has many files! More...

5.
Primerjava in varnost na Kubernetesu temelječih distribucij : magistrsko delo
David Sahernik, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu skozi implementacijo testnega okolja in distribucij Kubernetesa izvedemo primerjavo med izbranima distribucijama. Ugotavljamo razloge za pojav vsebnikov, od obdobja klasične uporabe strojne opreme na virtualizacijo in do same kontejnerizacije. Opredelimo vsebnike, področje varnosti vsebnikov in kako distribucije le-to ustrezno naslovijo. Opredelimo potrebo po upravljanju vsebnikov in razloge, zakaj je njihovo ročno upravljanje postalo tako časovno, kot tudi stroškovno vse težje opravičljivo in izvedljivo. Predstavimo Kubernetesa, njegovo arhitekturo in namenom uporabe za orkestracijo vsebnikov. Osredotočimo se na izbrani distribuciji Kubernetesa, VMware Tanzu in Red Hat OpenShift. Izvedemo njuno neposredno primerjavo na podlagi vzpostavitve testnega okolja za namene upravičenosti vpeljave v produkcijsko okolje, skozi številne atribute. Povzamemo ugotovitve in naslovimo trenutne morebitne težave z izbranima rešitvama in podamo smernice za nadaljnje raziskovanje.
Keywords: virtualizacija, vsebnik, orkestracija vsebnikov, varnost vsebnikov, Kubernetes, distribucije Kubernetesa, Red Hat OpenShift in VMware Tanzu
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 583; Downloads: 0

6.
Zasnova in razvoj mikrostoritev na osnovi ogrodja .NET in zabojnikov Docker : diplomsko delo
Luka Mlinarič Fekonja, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Popularnost pristopa gradnje na osnovi mikrostoritev pri izdelavi raznovrstnih aplikacij v zadnjih letih konsistentno narašča. Razvijalci tovrstnih aplikacij so pogosto soočeni s tipičnimi problemi, ki jih prinaša uvedba mikrostoritvene arhitekture, kot so zagotavljanje delovanja v primeru velikega števila uporabnikov, reševanje vprašanja skalabilnosti mikrostoritev in zagotavljanje njihovega neprekinjenega delovanja. V diplomski nalogi opišemo zasnovo, testiranje in razvoj spletne aplikacije, temelječe na mikrostoritveni arhitekturi, ogrodju .NET 6, zabojnikih Docker in orkestratorju Kubernetes, ter podamo možne rešitve za omenjene izzive. Ugotovili smo, da je mikrostoritvena arhitektura pri razvoju aplikacij manjšega obsega manj primerna od monolitne in da je skalabilnost mikrostoritev ključna lastnost mikrostoritvene arhitekture.
Keywords: mikrostoritev, ogrodje .NET, Docker, Kubernetes, orkestracija
Published in DKUM: 22.08.2022; Views: 1325; Downloads: 289
.pdf Full text (2,10 MB)

7.
Vzpostavitev devops informacijske tehnologije za razvoj in izvajanje mikrostoritev
Andrej Škufca, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo predstavlja način, kako vzpostaviti tehnologijo in postopke za razvoj in zaganjanje programskih rešitev po pristopu DevOps. V diplomskem delu je predstavljen kratek pregled DevOps literature in praktični prikaz razvoja aplikacije, sestavljene iz mikrostoritev, ter izgradnja cevovoda, ki nam omogoča samodejno testiranje in grajenje kode. Tako razvita programska rešitev se preko avtomatiziranih postopkov zapakira v vsebnik in naloži na platformo za orkestracijo zaganjanja vsebnikov. Prišli smo do ugotovitev, da so orodja in tehnologije dovolj zrela za obvladovanje razvoja mikrostoritvenih programskih rešitev, s katerimi lahko izkoriščamo vse prednosti, ki nam jih taka arhitektura rešitve ponuja.
Keywords: devops, continious delivery, continious deployment, mikrostoritve, kubernetes
Published in DKUM: 11.11.2021; Views: 1046; Downloads: 66
.pdf Full text (1,76 MB)

8.
Značilnost okolja Kuberflow : diplomsko delo
Domen Krasnič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V današnjih modernih časih je vedno več podatkov, ki nam omogočajo lažje odločitve. Iz različnih podatkov pridobimo različne informacije in vzorce, pomembne za našo prihodnost. Zaradi vse večjih količin podatkov so se razvile številne rešitve za obravnavo le-teh. Ena izmed rešitev, ki se je razvila, je strojno učenje, ki ima sposobnost reševanja kompleksnih problemov z različnih področij. V diplomskem delu je predstavljeno Kubeflow okolje in tematika, tesno povezana z njim.
Keywords: Kubeflow okolje, strojno učenje, Kubernetes
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 1335; Downloads: 94
.pdf Full text (2,80 MB)

Search done in 0.24 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica