| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 44
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Koncept uvajanja agilnih metod projektnega managementa v podjetju Replika PRO d.o.o.
Anže Osterveršnik Črešnar, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na agilne metode projektnega managementa, ki imajo izjemen pomen pri soočanju s projekti v dinamičnem in negotovem poslovnem okolju. Različne vrste projektov zahtevajo prilagojene pristope, posebej tiste z nejasnimi in spremenljivimi cilji, pri čemer mora biti tudi metodologija za njihovo vodenje usklajena z organizacijskimi značilnostmi in ne obratno. Zrelejša podjetja na področju projektnega managementa pogosto uporabljajo bolj ohlapne in manj predpisne metodologije ter neformalne oblike vodenja projektov. Med takšne sodijo agilne metode. Te so nastale kot odgovor na neuspešno izvajanje projektov in neustrezno odzivanje na spremembe ob hitrih tržnih spremembah, pri katerih je potrebna večja vključenost naročnika in prilagodljivost projektnih ekip. Agilne metode prinašajo prednosti, kot so prilagodljivost, odzivnost, večja kakovost in zadovoljstvo strank, a so omejene tudi z zahtevami specifične organizacijske kulture in strukture. Delo proučuje ključne dejavnike za uspešno vpeljavo agilnih metod, vključno z organizacijsko kulturo, vodstvom in sestavo projektnih ekip, ki morajo podpirati agilne zahteve. Ugotovljeno je, da so prava organizacijska kultura in prisotnost uslužnega vodstva ter majhne, samoorganizirane in multidisciplinarne projektne ekipe bistvene za uspešno delo po agilnih metodah. Tipične agilne prakse, kot so iterativni razvoj, sprotno planiranje in tesno sodelovanje z naročnikom prinašajo pri izvajanju projektov z visoko stopnjo negotovosti številne prednosti. V zaključnem delu je predstavljeno in analizirano izbrano podjetje Replika PRO d. o. o., kjer se presodi smiselnost uvajanja agilnih metod in oblikuje koncept implementacije, ki zaradi specifik in potreb podjetja temelji na metodi Scrumban. Koncept upošteva obstoječo kulturo, metodologijo in orodja podjetja ter vključuje ukrepe za izboljšanje znanj o agilnih metodah in večje vključenosti naročnikov. Rezultati raziskave potrjujejo, da agilni pristopi omogočajo boljšo prilagodljivost, večjo transparentnost in sledljivost projektov, lahko izboljšajo sodelovanje z naročniki ter prispevajo k večji uspešnosti projektov in večjemu zadovoljstvu strank. Delo ponuja dragocena spoznanja za podjetja, ki se prilagajajo spremembam v dinamičnem poslovnem okolju in iščejo učinkovite načine za upravljanje projektov z visoko stopnjo sprememb in nejasnosti.
Keywords: Agilne metode, SCRUM, SCRUMBAN, Kanban, Projektni management, Projekti, Agilno
Published in DKUM: 16.08.2024; Views: 110; Downloads: 22
.pdf Full text (2,70 MB)

2.
Primerjava Kanban in Scrum : diplomsko delo
Alen Fekonja, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo podrobno opisali vodilna pristopa razvoja programske opreme Scrum in Kanban. Pristopa smo med seboj tudi primerjali. Tako smo jasno definirali njune prednosti, slabosti in podobnosti. Preučili smo tudi orodja, povezana s tema dvema pristopoma, in razložili njihovo vlogo pri zagotavljanju optimiziranega toka dela. Izvedli smo anketo v zvezi s to temo in tako pridobili ključne podatke o uspešnosti teh metod v Sloveniji. Rezultate smo nato uspešno primerjali, analizirali in interpretirali.
Keywords: Kanban, Scrum, ekipe, anketa, orodje
Published in DKUM: 22.12.2023; Views: 836; Downloads: 111
.pdf Full text (1,72 MB)

3.
Uporaba metodologije Kanban pri razvoju spletnih aplikacij : diplomsko delo
Viktorija Cvetanova, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Za uspešno izvedene projekte, še posebej v industriji razvoja programske opreme, je potrebno ogromno znanja, truda in učinkovitega upravljanja. Vodenje projektov je videti kot preprosta naloga, čeprav predstavlja kompleksen nabor veščin in tehnik. Izbira pravega načina upravljanja je ključnega pomena za učinkovit in optimiziran tok delovnega procesa. V diplomski nalogi smo opisali projektno vodenje in njegove ključne faze. Nato smo se osredotočili na agilno projektno vodenje, opisali smo njegova načela in značilnosti ter jih primerjali s tradicionalnimi načini upravljanja. V nadaljevanju smo predstavili eno od agilnih metodologij – Kanban in opisali njena načela ter prakse. Diplomsko nalogo smo zaključili s preprostim primerom razvoja spletne aplikacije. Pomembne komponente razvojnega procesa smo prikazali v aplikaciji Trello ter na koncu pregledali in prikazali metrike uspešnosti za krajše časovno obdobje.
Keywords: Projektno vodenje, agilne metodologije, Kanban
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 669; Downloads: 34
.pdf Full text (2,99 MB)

4.
Postavitev kanban sistema na oddelku predmontaže gonil v podjetju sip strojna industrija : diplomsko delo
Gregor Kolenc, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so predstavljene osnove vitke linije, bolj podrobno pa je razdelanih nekaj njenih gradnikov, kot so metoda 5S, metoda 5x ZAKAJ, 7 vrst izgub, poka-yoke, TPM – Total productive maintenance in SMED – Single minute exchange of dies. Opisana je tudi proizvodnja just-in-time. V nadaljevanju je opisan glavni pojem diplomskega dela – kanban. Omenjene so tudi zaloge, ki so v sodobni proizvodnji ključnega pomena. V praktičnem delu, izvedenem v podjetju SIP, sem se osredotočil na postavitev kanban regala na oddelku predmontaže gonil. Izvedena naloga je predstavljena od zasnove ideje do končne postavitve regala. Opisan je celoten postopek lotevanja naloge in načini reševanja težav, ki so se spotoma pojavljale.
Keywords: kanban, vitka proizvodnja, just-in-time, zaloge
Published in DKUM: 23.09.2022; Views: 613; Downloads: 97
.pdf Full text (2,70 MB)

5.
Izzivi in prednosti uvajanja agilnih pristopov k razvoju programske opreme v slovenskih računalniških podjetjih : diplomsko delo
Žiga Inkret, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obsega predvsem raziskavo, kako vplivajo agilni pristopi na delovanje in produktivnost slovenskih računalniških podjetij, zanima pa nas tudi, s kakšnimi težavami oziroma izzivi se srečujejo podjetja ob prehodih k agilnim pristopom razvoja. Na začetku smo raziskali agilne pristope po katerih posega največ podjetij. V nadaljevanju predstavimo, kako lahko razni agilni pristopi pomagajo pri razvoju programske opreme in kakšne izzive predstavljajo na začetku. S pomočjo pridobljenega znanja smo pripravili intervju, s katerim smo pridobili relevantne podatke v slovenskem računalniškem podjetju. Na koncu smo analizirali zbrane informacije in primerjali ugotovitve z našo hipotezo.
Keywords: Agilni pristopi, Scrum, Kanban
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 1023; Downloads: 67
.pdf Full text (667,50 KB)

6.
Primerjava metod SCRUM in Kanban : diplomsko delo
Jan Kačičnik, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Ob nenehnem napredovanju in razvoju tehnologij, ki olajšujejo procese razvoja informacijskih rešitev, se vse pogosteje srečujemo z agilnimi metodami. Med najbolj razširjenimi sta metoda Scrum in metoda Kanban. V diplomskem delu so predstavljene značilnosti agilnih metod ter rezultati podrobne primerjave metod Scrum in Kanban. Raziskali in opisali smo tudi orodje Jira, ki je eno najbolj razširjenih podpornih orodij za agilne metode. Ugotovitve kažejo, da se, kljub skupnim izhodiščem, metodi razlikujeta tako glede vlog, izdelkov kot postopka razvoja ter nudita različne načine nenehnega izboljševanja razvojnega procesa.
Keywords: informacijski sistemi, agilni razvoj, agilne metode, Scrum, Kanban, orodje Jira
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 1351; Downloads: 488
.pdf Full text (1,33 MB)

7.
Upravljanje z direktnim in indirektnim materialom v podjetju unior d.d. : magistrsko delo
Tomaž Hohler, 2021, master's thesis

Abstract: Podjetja z namenom, da bi zagotovila čim nižje stroške proizvodnega procesa ter hkrati minimalizirala količino zalog, vpeljujejo metode, ki standardizirajo procese, empirično določijo količine zalog ter posredno minimalizirajo stroške. V ta namen so se v podjetju Unior d. d., v obratu OOK, odločili za postopno uvajanje metod, kot so načela vitke proizvodnje, sistema kanban, metode minimalnih zalog itd. V okviru magistrskega dela sem se predvsem osredotočil na vzpostavitev sistema za upravljanje z direktnim in indirektnim materialom. V sklopu projekta smo s pomočjo metode 5S organizacijsko uredili skladiščne omare, empirično določili minimalne, signalne in maksimalne zaloge za direktni in indirektni material, vzpostavili sistem razdeljevanja direktnega materiala na delovnih strojih po načelih sistema kanban. Vzpostavljenemu sistemu smo definirali obrazce za izračun zalog, nadzor sistema in definiranja enolično določenega razdeljevanja orodja in opremili posamezne segmente z delovnimi navodili ter priporočili. Na koncu magistrskega dela sem tudi finančno opredelil projekt ter ga analiziral.
Keywords: minimalne zaloge, kanban, direktni material, indirektni material, metode, vitka proizvodnja
Published in DKUM: 01.04.2021; Views: 1075; Downloads: 129
.pdf Full text (4,29 MB)

8.
Optimizacija procesa avtomatskega nanosa 2d kod za sledenje končnim izdelkom v proizvodni liniji podjetja lek d.d. : magistrsko delo
Jan Krneža, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava proces optimizacije avtomatskega nanosa 2D kod za sledenje končnim izdelkom v proizvodnji liniji podjetja Lek d. d. Predstavljen sta sistema kanban in e-kanban ter primerjava med sistemoma. Opisan je proces zagotavljanja sledljivosti in tehnologije povezane z zagotavljanjem sledljivosti. Prikazan je pomen programske opreme za vodenje proizvodnje, povezava med njimi in princip načina vodenja proizvodnje v podjetju Lek d. d. V nalogi je predstavljen proces poteka pakiranja in različne tehnologije označevanja za sledenje končnim izdelkom, kar je predmet obravnave naloge.
Keywords: Kanban, e-kanban, sledljivost, sistem načrtovanja virov v podjetju, SAP, sistem za upravljanje proizvodnje, Werum, sistem za nadzor, vodnje in zbiranje podatkov, označevanje, označba tiskanje, brizgalni tisk, lasersko označevanje
Published in DKUM: 15.10.2020; Views: 1105; Downloads: 14
.pdf Full text (2,86 MB)

9.
Analiza sistema kanban v proizvodnji polnilnih ventilov tipa 333 v podjetju geberit d.o.o. : diplomsko delo
Gregor Serdinšek, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Želja vsakega podjetja je ustvarjenje maksimalnega dobička z namenom nadaljnjega razvoja in obstoja na trgu. V tej želji se je podjetje Geberit-proizvodnja d.o.o. preselilo na novo lokacijo in organiziralo proizvodnjo po metodi kanban. V diplomskem delu je predstavljena analiza sistema kanban v proizvodnji polnilnih ventilov tipa 333, pri čemer je predmet obdelave predvsem supermarket in njegove vmesne zaloge. Analiza proizvodnega sistema vodi do primerjave med idealnimi pogoji, v katerih bi lahko sistem kanban deloval, in dejansko proizvodnjo, v kateri je sistem kanban že vzpostavljen. Na osnovi opravljene analize lahko potrdimo, da metoda kanban prinese v proizvodni proces večjo preglednost nad zalogami ter samim proizvodnim procesom. Sistem kanban tako omogoči podjetju zmožnost prilagajanja zalog, da je proizvodni proces čimbolj racionalen.
Keywords: proizvodnja, kanban, velikost serij, zaloge, supermarket
Published in DKUM: 12.02.2020; Views: 1557; Downloads: 163
.pdf Full text (2,30 MB)

10.
Oblikovanje pripravljalnega mesta za montažo v Ledinek engineering d.o.o. : diplomsko delo
Aleš Ačko, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Podjetje Ledinek Engineering d.o.o. izvaja poleg ostalih dejavnosti tudi montažo strojev in naprav. Montaža poteka po sistemu, ki se je razvil skozi leta in je prinašal dobre rezultate, vendar se je ob porastu naročil ter širitvijo podjetja v nove proizvodne prostore pokazalo nekaj pomanjkljivosti v zdajšnjih metodah montaže. Področje, kjer bi se izboljšave najbolj občutile, je na nivoju organizacije montažnih komponent. Tukaj se v sedanjem sistemu izgubi ogromna količina časa, ki ga monterji porabijo za iskanje komponent, potrebnih za sestavo in montažo sklopa, ki ga v danem trenutku montirajo. V prenovljenem sistemu igra ključno vlogo pripravljalno mesto. Na tem pripravljalnem mestu je definiran potek dela, potrebna oprema in znanja delavca. Pripravljalno mesto je namenska lokacija znotraj podjetja, kjer delavec, usposobljen za to delo, zbere vse komponente, potrebne za montažo nekega sklopa stroja, ki se nato zabeležijo in odpišejo. Nato se dajo v transportne enote in oddajo v čakalno vrsto ali pa naravnost v montažo. S tem se občutno zmanjša izguba časa na montažnem mestu, s čimer se močno izboljša sledljivost komponent.
Keywords: pripravljalno mesto, organizacija dela, montaža, kanban, just in time
Published in DKUM: 10.09.2019; Views: 1418; Downloads: 121
.pdf Full text (2,28 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica