| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
GLISTE PRI OTROKU
Urška Vasle, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Diplomsko delo govori o glistah pri otroku. V teoretičnem delu smo opisali najpogostejše gliste, ki se lahko pojavijo pri otroku, zdravstveno obravnavo otroka z glistami in vključevanje zdravstveno vzgojnega dela s strani medicinske sestre. Namen diplomskega dela je predstaviti gliste in obravnavo otroka ob njihovem pojavu, preventivne aktivnosti medicinske sestre pri otroku in starših ter ugotoviti osveščenost in soočanje staršev ob pojavu glist pri otroku. Raziskovalna metodologija: V izdelavo diplomskega dela je bila vključena deskriptivna metoda dela, kjer smo teoretična izhodišča opredelili s pomočjo analize tuje in domače literature. Za zbiranje podatkov smo uporabili anketni vprašalnik, ki je vseboval zaprta in polodprta vprašanja. Raziskovalni vzorec je vključeval 41 staršev predšolskih in šolskih otrok. Rezultati: Raziskava je pokazala, da gliste pri otroku niso pogost pojav. Kljub temu da se je z njimi srečalo malo število anketiranih staršev, znajo prepoznati znake okužbe z glistami in tudi pravilno ukrepati. So informirani in se zavedajo pomembnosti preprečevanja glist za ohranitev kvalitetnega zdravja. Sklep: Otroci se ne zavedajo, kje vse lahko nanje prežijo drobcene gliste, ki lahko s svojim dejanjem povzročijo velike težave. Zato imamo starši, pedagoški delavci in zdravstveno osebje pomembno nalogo, da otroka usmerjamo, vodimo, poučujemo, smo jim za vzgled in oporo, da lahko s skupnimi močmi prispevamo k ohranitvi in povrnitvi zdravja.
Keywords: Gliste, otrok, starši, medicinska sestra, zdravstveno vzgojno delo, preprečevanje.
Published in DKUM: 15.04.2015; Views: 2878; Downloads: 290
.pdf Full text (1013,27 KB)

2.
Okuženost otrok s črevesnim parazitom podančico, Enterobius vermicularis (Linne, 1758), na območju občine Celje
Nataša Kos, 2011, undergraduate thesis

Abstract: V prvem delu diplomske naloge sem predstavila črevesne parazite, ki so potencialno nevarni otrokom. Osredotočila sem se predvsem na gliste, ki najpogosteje zajedajo pri otrocih. V nadaljevanju diplomske naloge sem podrobneje predstavila glisto podančico (Enterobius vermicularis), ki je pri otrocih najbolj pogosta. Prisotnost parazita preventivno preverjajo pri sistematskih pregledih predšolskih otrok pri starosti tri in pet let. V drugem delu diplomske naloge se prepletata laboratorijska biokemija in zoologija. Delo je potekalo v laboratoriju klinične kemije in biokemije ter v arhivu laboratorija JZ Zdravstvenega doma Celje. Prisotnost parazita preverjajo vse leto ob rednih sistematskih pregledih v posvetovalnici otroškega dispanzerja. Metoda, s katero posredno ugotavljajo prisotnost parazita, se imenuje Presejalni test, kjer s pomočjo mikroskopskega pregleda, perianalnega brisa, iščejo prisotnost karakterističnih jajčec gliste vrste Enterobius vermicularis. Po zbranih in obdelanih podatkih lahko ugotovimo, da je stopnja infestacije s podančico razmeroma nizka in v zadnjih petih letih ni prerasla dva odstotka. To si lahko razlagamo na dva načina, eden je nedosledno prijavljanje okuženosti pristojnim lokalnim zavodom, drugi pa je vedno večji poudarek na pomembnosti higiene.
Keywords: Ključne besede: podančica, Enterobius vermicularis, črevesni paraziti, gliste, presejalni test, stopnja infestacije otrok.
Published in DKUM: 19.09.2011; Views: 3462; Downloads: 294
.pdf Full text (1,25 MB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica