1. Večkriterijska primerjava storitev računovodskega servisa xMelisa Horvat, 2024, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu obravnavamo večkriterijsko primerjavo storitev računovodskega servisa X z uporabo metode analitičnega hierarhičnega procesa (AHP). Namen raziskave je bil oceniti in primerjati različne računovodske storitve glede na ključne kriterije, kot so stroški, prihodki, časovna in tehnološka učinkovitost ter zadovoljstvo strank, da bi ugotovili, katera storitev je najprimernejša.
V uvodnem delu smo opredelili in predstavili problem, ki vključuje izbiro najustreznejše računovodske storitve, ter predstavili namen raziskave. V teoretičnem delu smo opredelili funkcije in pomen računovodstva ter pregledali metode odločanja, s poudarkom na metodi AHP. Poleg tega smo preučili, kako lahko ta metoda omogoča primerjavo storitev na podlagi več kriterijev hkrati.
V empiričnem delu smo s pomočjo metode AHP in programa Expert Choice primerjali storitve računovodskega servisa X. Na podlagi pridobljenih podatkov je bilo ugotovljeno, da je knjiženje računov najpogosteje izbrana in najboljša storitev glede na vse obravnavane kriterije. Stroški storitve sicer niso najpomembnejši dejavnik, saj so prihodki in zadovoljstvo strank ocenjeni kot bolj ključni. Poleg tega je knjiženje računov tista storitev, ki računovodskemu servisu prinaša največ prihodkov.
Potrdimo lahko, da metoda AHP ponuja celovit in učinkovit pristop k primerjanju različnih storitev. Ugotovitve raziskave omogočajo računovodskemu servisu X, da optimizira svoje storitve, izboljša zadovoljstvo strank in sprejema boljše poslovne odločitve, kar bo prispevalo k večji konkurenčnosti in uspehu na trgu. Keywords: računovodstvo, računovodske storitve, primerjava, analitično hierarhični proces, večkriterijsko odločanje, Expert Choice. Published in DKUM: 23.01.2025; Views: 0; Downloads: 44
Full text (3,34 MB) |
2. Uporaba metod ustvarjalnega reševanja problemov pri povečanju prihodkov v računovodskem servisu xAjda Ring, 2023, undergraduate thesis Abstract: Namen diplomskega dela je s pomočjo metod ustvarjalnega reševanja rešiti problem, ki je povečanje prihodkov v računovodskem servisu X. V uvodnem delu smo opredelili in predstavili problem, v nadaljevanju pa smo teoretično predstavili izbrane metode ustvarjalnega reševanja problemov. Metode, katerim smo se posvetili so, tehnika W, miselni vzorec, viharjenje možganov, lista oznak, ter s pomočjo računalniškega programa Expert Choice izvedli metodo analitičnega hierarhičnega procesa. Opredelili smo se tudi na računovodski servis, storitve, ki jih lahko ponuja, ter analizirali prednosti in slabosti le tega. V empiričnem delu smo reševali problem s pomočjo izbranih metod ustvarjalnega reševanja problemov, na podlagi katerih smo prišli do ugotovitve, da je miselni vzorec ustreznejša metoda kot tehnika W pri definiranju problemov in priložnosti. Prav tako smo ugotovili, da viharjenje možganov privede do največ možnih generiranih idej. Strategije, ki smo jih primerjali med seboj so vključevale povečanje marketinške prisotnosti in promocijo storitev, uvedbo naprednih tehnoloških rešitev za optimizacijo računovodskih procesov, ter izboljšanje usposobljenosti zaposlenih in pridobivanje novega kadra. S pomočjo programa Expert Choice pa smo ugotovili, da je uvedba naprednih tehnoloških rešitev za optimizacijo računovodskih procesov, najustreznejša strateška rešitev za povečanje prihodkov v računovodskem servisu X. Keywords: Metode ustvarjalnega reševanja problemov, generiranje idej, povečanje prihodkov, računovodski servis, Expert Choice. Published in DKUM: 15.09.2023; Views: 600; Downloads: 161
Full text (1,75 MB) |
3. ANALIZA IZBIRE RAČUNOVODSKEGA PROGRAMA Z VEČKRITERIJSKIM ODLOČANJEM V PODJETJU XMaja Mulec, 2016, undergraduate thesis Abstract: Uporaba računalniških računovodskih programov v podjetjih je postala nuja, saj brez uporabe sodobne tehnologije danes skoraj ni mogoče poslovati. Z namenom olajšati zahtevno računovodsko delo so programska podjetja razvila in še razvijajo uporabne računovodske programe. Vsako podjetje, ki ima svojo računovodsko službo, potrebuje za normalno delo računovodski program, ki je prilagojen poslovanju posameznega podjetja. Pogosto se pojavi vprašanje, kateri program je najustreznejši za določeno organizacijo, zato se zdi smiselno analizirati izbiro računovodskega programa, s pomočjo katerega se vodstvo lažje odloči za najugodnejši program.
Za lažje odločanje obstaja veliko tehnik, ki jih uporabljajo managerji. Tehnike odločanja so v poslovni praksi zelo pomembne in koristne. Pri odločanju si lahko managerji pomagajo z različnimi orodji. V delu diplomskega seminarja smo se odločili za metodo odločanja po več kriterijih hkrati. Odločali smo se med tremi računovodskimi programi, in sicer Krmar, iCenter in OpPIS. Te smo izbrali, ker so najprimernejši glede na način računovodenja v srednje velikem podjetju. Podatke, na podlagi katerih smo oblikovali kriterije in podkriterije, smo dobili v podjetju X, podjetju Saop in podjetju Opal. S pomočjo računalniškega programa Expert Choice smo izvedli analizo izbire računovodskega programa v podjetju X.
Za računalniški program Expert Choice smo se odločili, ker je odlična podpora metodi analitičnega hierarhičnega procesa (AHP). Metoda AHP temelji na razmerni skali in dovoljuje vključevanje med seboj konfliktih kriterijev.
Problem smo predstavili s pomočjo drevesa odločanja, pri čemer je glavni cilj na najvišjem nivoju, sledijo mu kriteriji in podkriteriji, na najnižjem nivoju se nahajajo alternative. Naslednji korak pri izdelavi analize izbire računovodskega programa je določanje uteži in merjenje vrednosti, sledi mu sinteza. Postopek smo zaključili z izdelavo analize občutljivosti in preverili stabilnost dobljenih rezultatov. Rezultat je pokazal, da je najprimernejši program Alternativa 2, ki ima najvišjo vrednost. Keywords: AHP, računovodski program, Expert Choice, večkriterijsko odločanje, alternativa, kriterij, izbira Published in DKUM: 23.08.2016; Views: 1465; Downloads: 197
Full text (820,41 KB) |
4. VEČKRITERIJSKO ODLOČANJE O INVESTIRANJU V OKOLJU PRIJAZNO TEHNOLOGIJO Z METODAMA AHP IN PRIMENejc Žokalj, 2016, undergraduate thesis Abstract: Investicijske odločitve so z vidika podjetij pomembne poslovne odločitve. Bistven vpliv imajo na njihovo prihodnost saj imajo dolgoročne posledice za njegov nadaljnji razvoj in poslovanje.
Kadar se podjetja odločijo za investicije (še posebej za večje oziroma radikalne), imajo predvidoma omejena finančna sredstva. Pri večkriterijskem odločanju si lahko pomagajo z analitičnimi orodji, saj je nujno potrebna skrbna proučitev možnih potencialnih načinov investiranja, da bi preprečili oportunitetne izgube. Za najprimernejšo obliko investicij mora podjetje skrbno izbrati pravilne metode za medsebojne primerjave ali analize, ki bodo odvrnile dvome negotovosti naložbe oziroma podale večjo gotovost pri odločanju.
V diplomskem delu smo se lotili primera investiranja podjetja v okolju prijazno tehnologijo z večkriterijskim odločanjem. Naš primer zajema štiri alternative oziroma tehnologije (izpihovanje dušika, obarjanje, SBR-gnojevka in SBR-metanol), tri podkriterije (ekonomski, tehnično-tehnološki in okoljski) in štirinajst atributov (investicija, pogonski stroški, potreben volumen reaktorjev, zahtevnost tehnologije, zahtevnost vzdrževanja, cena vzdrževanja, poraba kemikalij, instalirana moč, delovna sila, zanesljivost tehnologije, preizkušenost tehnologije, zmanjšanje ostalega onesnaževanja, hitrost postavitve naprave in nastajanje drugih odpadkov), po katerih smo prišli do rešitve zastavljenega problema, ki je izbira najustreznejše tehnologije.
Pri iskanju najboljše investicijske izbire smo uporabili računalniška programa za večkriterijsko odločanje Expert Choice in PRIME Decisions. Programa temeljita na različnih metodah, ki smo ju opisali v empiričnem delu naloge, to sta AHP in PRIME. Metodi se razlikujeta predvsem po načinu izražanja sodb. Metoda PRIME se je izkazala za koristnejšo z vidika intervalnega vrednotenja, saj je smiselna pri negotovih informacijah, medtem ko je metoda AHP učinkovitejša zaradi natančnejših vnosov pri določanju vrednosti kriterijev oziroma alternativ, ki temeljijo na razmerni skali.
K postopku reševanja zastavljenega problema smo pristopili po korakih, ki so si podobni pri obeh metodah. Začeli smo s strukturiranjem odločitvenega drevesa, definirali alternative in določali uteži ter na koncu opravili še sintezo rezultata. S programom Expert Choice smo šli še korak naprej, saj smo naredili tudi analizo občutljivosti, ki omogoča spreminjanje uteži kriterijev, kar je pomanjkljivost programa PRIME Decisions. Na koncu smo primerjali tudi rezultate obeh programov in prišli do ugotovitve, da je razvrstitev vrednosti alternativ enaka. Keywords: Expert Choice, PRIME Decisions, metoda AHP, metoda PRIME, večkriterijsko odločanje Published in DKUM: 22.06.2016; Views: 1339; Downloads: 201
Full text (4,50 MB) |
5. The Decision support system for supplementary activies on organic farmsKarmen Pažek, Črtomir Rozman, 2007, original scientific article Abstract: In this paper we present the decision support system for ranking food processing projects on organic farms. The system is based on simulation modeling and multi criteria decision analysis. The deterministic simulation system KARSIM EKO 1.0 (DSM) consists out of deterministic production simulation models that enable different types of costs calculations for organic production and on farm food processing in the framework of supplementary activities. Simulation models results were further evaluated using a qualitative multi-attribute modeling methodology, supported by the software tool DEX-i and quantitative analytical hierarchical process - AHP, supported by Expert Choice 2000 TM software. The analysis showed that by using current model input parameter the combination of apple cider, apple vinegar and plum brandy (business alternative 1) results with the best multicriteria evaluation (EC=0,413 and DEX-i evaluation = very good). Keywords: simulation modeling, KARSIM EKO 1.0, expert choice (AHP), DEX-i, organic farming, suplementary activities Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1402; Downloads: 53
Link to full text |
6. A Multi-criteria assessment of energy crops for biogas productionPeter Vindiš, Bogomir Muršec, Črtomir Rozman, Franc Čuš, 2010, original scientific article Abstract: This paper presents the system for the assessment of energy crops for biogas production. The system is based on simulation modelling and multi criteria decision analysis. The deterministic simulation system consists of deterministic production simulation models that enable different types of costs calculations for the production of energy crops, electrical and heat energy in biogas production. Simulation model results were further evaluated using a qualitative multi-attribute modelling methodology (supported by the software tool DEX-i) and quantitative analytical hierarchical process - APH (supported by software toll Expert Choice 2000). The Analysis showed that by using current model the most relevant alternative used for energy crop for biogas production is maize. The maize results in the best multicriteria evaluation EC=0.248 and DEX-i evaluation = appropriate. the best alternative for maize is sorghum with multicriteria evaluation of EC=0.201 and DEX-i evaluation = less appropriate. Keywords: simulation model, Expert Choice, AHP, DEX-i, energy, crops, biogas Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1367; Downloads: 44
Link to full text |
7. UPORABA ANALITIČNEGA HIERARHIČNEGA PROCESA ZA OCENJEVANJE KMETIJSKO-OKOLJSKIH UKREPOV PROGRAMA ZA RAZVOJ PODEŽELJAMonica Rudawiro Huehner, 2015, doctoral dissertation Abstract: V številnih primerih in rezultatih, ki smo jih pridobili v pričujoči doktorski disertaciji, smo eno prioritetno učinkovitost dodelili številnim kmetijsko-okoljskim ukrepom za doseganje osrednjega cilja, za ocenjevanje kmetijsko-okoljskih ukrepov. S tem smo dokazali, da so ti ukrepi enakovredno prispevali k doseganju osrednjega cilja. Rezultati, ki smo jih pridobili pri ocenjevanju, jasno kažejo, da ekološke in integrirane metode kmetijske pridelave najpomembneje prispevajo k doseganju zastavljenih okoljskih ciljev in izboljšujejo sonaravno kmetijsko pridelavo. Obenem pa so ukrepi, ki preprečujejo nadaljnje zmanjševanje biotske raznovrstnosti in kontaminiranosti pitne vode ter njenih virov, neločljiv sestavni del aktivnosti na področju kmetijstva.
Za Republiko Slovenijo je specifično, da ekološka pridelava sadja, vina in vrtnin spada med najpomembnejše kmetijsko-okoljske ukrepe. Keywords: Cilj pričujoče doktorske disertacije je bila uporaba analitičnega hierarhičnega procesa (AHP) in spremljajoče programske opreme Expert Choice za ocenjevanje kmetijsko-okoljskih ukrepov, obenem pa smo želeli predstaviti, kako je to večkriterijsko metodo odločanja (VMO) mogoče uporabiti pri vprašanjih na področju kmetijstva. Za namene te disertacije smo prepoznali in hierarhično uredili tri kriterije in njihove atribute. Strokovnjaki so s pomočjo vprašalnikov izvedli parne primerjave pomebnosti elementov in pripravili mnenja o učinkovitosti teh ukrepov za doseganje vmesnih ciljev glede na izbrane kriterije.
Namen ocenjevanja kmetijsko-okoljskih ukrepov je bila njihova natančna razvrstitev, ki bi lahko predstavljala osnovo za nadaljnje razprave o tem, kateri kmetijsko-okoljski ukrepi so najbolj uporabni in izvedljivi.
Rezultati so pokazali, da ekološka in integrirana kmetijska pridelava zagotavljata največji prispevek pri vzpostavljanju sonaravnega kmetijstva. Published in DKUM: 29.06.2015; Views: 1623; Downloads: 322
Full text (4,91 MB) |
8. Večparametrski modeli ocenjevanja travniških nasadovSašo Pamič, 2014, master's thesis Abstract: Človek iz dneva v dan preoblikuje svoj življenjski prostor, tako je tudi tekom svoje evolucije poskrbel za nastanek travniških nasadov. Da bi dobili realno sliko travniških nasadov v današnjem času, smo se odločili za razvoj večparametrskih modelov ocenjevanja, pri čemer smo si pomagali z metodama DEX ter AHP (Analytical Hierarchy Process). Obe metodi temeljita na večparametrskih modelih, kjer s pomočjo funkcij določimo, kateri parametri imajo večji pomen pri končni oceni posameznega nasada. Pri metodi DEX je bil uporabljen program DEXi, pri metodi AHP pa program Expert Choice, tako eden kot drugi sta pokazala svoje prednosti in slabosti. Bistvena razlika je v prikazu rezultatov in sicer program DEXi nam poda končne ocene v opisni obliki, zaradi česar je več travniških nasadov dobilo enako končno oceno in ni mogoče na enostaven način določiti razlike med njimi. Expert Choice je bolj natančen in hitro prilagodljiv na spremembe odločitvenega modela, končne ocene nam poda numerično. Rangiranje travniških nasadov je tako bolj natančno oziroma ne prihaja do enakih končnih ocen za več različnih travniških nasadov. Pri obeh metodah se pojavlja problem subjektivnosti odločevalca pri samih osnovnih ocenah in njegova naravnanost na kritičnost. V praksi bi lahko uporabili obe preučevani metodi, predvsem pa metodo AHP oziroma program Expert Choice, ki nam poda natančne numerične ocene dejanskega stanja v naravi. Keywords: travniški nasad, ocenjevanje, večparametrski model, DEXi, Expert Choice Published in DKUM: 01.10.2014; Views: 1825; Downloads: 278
Full text (1,59 MB) |
9. MODELIRANJE ODLOČITVENEGA ZNANJA ZA IZBIRO LOKACIJE PODJETJAAndraž Kejžar, 2013, undergraduate thesis Abstract: Glavni problem, ki smo ga obravnavali v okviru diplomske naloge, je, kako bi s pomočjo programskih orodij učinkovito prišli do končne odločitve pri izbiri najbolj primerne lokacije za podjetje. Glede na podana merila smo strukturirali odločitveni model, ki nam je pomagal pri odločitvi. Kot pomoč smo uporabljali dva programa za večparametrsko odločanje. To sta programa DEXi in Expert Choice. Z njima smo izdelali odločitvena drevesa in ovrednotili izbrana merila, kar nam je služilo kot osnova za natančnejšo izbiro. Kot dodatek k programu DEXi pa smo uporabili še program Vredana, ki variante znotraj razreda ovrednoti še kvantitativno in tako dobimo celotno sliko za lažje odločanje. Izbirali smo med štirimi različnimi alternativami. Tri je izbral naš naročnik, zadnja pa je bila plod naše raziskave. Tako smo jo kot enakovredno ostalim alternativam vključili v svoje modele. Na podlagi analize in rezultatov smo izbrali najprimernejšo lokacijo, ki bo podjetju v prihodnosti zagotavljala bolj učinkovito in lažje poslovanje. Keywords: Večparametrsko odločanje, odločitvei model, DEXi, Expert Choice, izbira poslovnega prostora Published in DKUM: 20.09.2013; Views: 1635; Downloads: 152
Full text (3,11 MB) |
10. UPORABA METODE ODLOČANJA PO VEČ KRITERIJIH HKRATI PRI IZBIRI RAČUNOVODSKEGA PROGRAMAEva Jelen, 2012, undergraduate thesis Abstract: Uporaba računovodskih programov se zmeraj bolj uveljavlja v podjetjih, saj močno olajšuje delo računovodske stroke. V zelo kratkoročnem obdobju se je intenzivno povečala ponudba različnih programov za opravljanje računovodskih del. To pa je razlog, da je priporočljivo presoditi, kateri program je najbolj učinkovit in kakovosten ter hkrati cenovno dostopen, skratka vreden nakupa.
V poslovni praksi poznamo več načinov odločanja, ki so lahko zelo zanimivi in koristni za uporabo, v delu diplomskega seminarja smo se odločili za večkriterijsko odločanje za izbiro med tremi računovodskimi programi – Pantheon, Minimax in e-Računi. Na voljo smo imeli veliko programov, omenjene tri smo izbrali zaradi zadostnih informacij na spletu. Poleg tega smo izbrali najboljši program, ki je primeren za računovodske servise. S pomočjo podatkov, ki so dostopni na spletnih straneh izbranih računovodskih programov, smo izoblikovali kriterije in podkriterije, na podlagi katerih smo ob pomoči programa Expert Choice skušali priti do cilja, ki smo si ga zadali na začetku: »Izbira najboljšega računovodskega programa«.
Program Expert Choice, ki smo ga uporabili pri odločanju med računovodskimi programi, je računalniška podpora metodi analitičnega hierarhičnega procesa (metodi AHP). Za metodo AHP je značilno, da pri razvrščanju alternativ uporabimo razmerno skalo.
Problem odločanja smo strukturirali v obliki odločitvenega drevesa, nato pa so sledili naslednji koraki: določitev uteži kriterijem in meritev vrednosti alternativ, čemur je sledila sinteza. Proces smo zaključili z izdelavo analize občutljivosti pridobljenih rezultatov. Izkazalo se je, da ima najvišjo vrednost program Minimax. Keywords: računovodski program, odločanje po več kriterijih hkrati, AHP, Expert Choice, kriteriji, stroški, ugodnosti, alternativa, izbira Published in DKUM: 18.12.2012; Views: 2169; Downloads: 364
Full text (1013,49 KB) |