| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 11
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Vpliv različnih vrst navitij na karakteristike štiripolnega trifaznega asinhronskega motorja : diplomsko delo
Nejc Nerat, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je obravnavan vpliv različnih vrst statorskih navitij na faktor navitja, obratovalne karakteristike, THD faktor ter izkoristek trifaznega štiripolnega asinhronskega motorja tip 4KTC 112-M4, proizvajalca Bartec-Varnost. Na obravnavanem motorju so bile izvedene laboratorijske meritve, ki smo jih nato primerjali z izračuni, opravljenimi s programskim orodjem emLook. V prvem delu diplomske naloge smo predstavili teoretično ozadje vpliva različnih vrst navitij na faktor navitja za osnovno in višje harmonske komponente vzbujanja. V nadaljevanju smo primerjalno prikazali rezultate izračunanih elektromagnetnih in mehanskih karakteristik pri različnih izvedbah statorskega navitja. Na koncu smo analizirali rezultate laboratorijskih meritev motorja z vstavljenim enoplastnim koncentričnim navitjem in opravili primerjavo z izračunano karakteristiko.
Keywords: asinhronski motor, statorsko navitje, faktor navitja, obratovalne karakteristike
Published in DKUM: 27.06.2023; Views: 393; Downloads: 40
.pdf Full text (4,75 MB)

2.
Brezžični prenos energije z dvojnim DD navitjem : doktorska disertacija
Nataša Prosen, 2022, doctoral dissertation

Abstract: V tej nalogi je predstavljen razvoj nove strukture oddajnih in sprejemnih navitij za brezžični prenos energije. Razvita nova struktura navitij je zasnovana na osnovi navitij z usmerjenim magnetnim pretokom. Navitja omogočajo prenos večje gostote moči na enaki površini, kot že znana navitja. Zaradi razlike v novi strukturi navitij je bilo potrebno prilagoditi tudi sam sistem za brezžični prenos energije. Predstavljeni sta dve strukturi pretvornikov za vzbujanje navitij, ki omogočata prenos večje gostote moči. Za potrebe regulacije sistema z novo strukturo navitij, je bil izdelan linearni, malo-signalni model sistema. Na podlagi simulacije s programom Matlab, so bili izdelani in preizkušeni različni regulatorji. Načrtana sta bila regulator izhodne napetosti in regulator izhodnega toka. Na koncu je bilo delovanje nove strukture navitij preverjeno tudi na eksperimentalnem sistemu za brezžični prenos energije manjše moči. Primerjali smo izkoristek sistemov in največjo preneseno moč. Preizkusili smo integracijo tokovne in napetostne regulacije.
Keywords: brezžični prenos energije, induktivni prenos energije, razvoj navitij, DD navitja, večja gostota prenosa moči, napetostna in tokovna regulacija
Published in DKUM: 09.03.2023; Views: 933; Downloads: 225
.pdf Full text (22,26 MB)

3.
Električni rotacijski stroji
Ivan Zagradišnik, Bojan Slemnik, 2023

Abstract: Uvod: osnovne oblike magnetnega kroga rotacijskih strojev, vrtilno magnetno polje ter harmonske komponente magnetnega polja, navitja izmeničnih strojev, faktorji navitja različnih vrst navitij, inducirane napetosti v navitju, opis tokovne obloge, reaktanca navitij, izgube in izkoristek ter segrevanje in ohlajevanje strojev. Asinhronski stroj: opis gradnje in način delovanja, analitična obravnava, obratovanja na togem omrežju, zagoni motorjev in spreminjanje hitrosti vrtenja ter vrtilnega momenta, zaviranje, asinhronski generator, enofazni asinhronski motorji. Sinhronski stroj: opis gradnje in način delovanja, obratovanje na togem omrežju, analitična obravnava, obratovanje nenasičenega stroja na togem in lastnem omrežju, obravnava nasičenega stroja, nestacionarno obratovanje, vzbujalni sistemi in uporaba trajnih magnetov za vzbujanje, sinhronski motorji s trajnimi magneti, koračni motorji. Komutatorski stroj: opis gradnje in način delovanja, navitja, teorija enosmernih strojev, problemi komutacije, elektronska komutacija, karakteristike različnih električnih vezav statorja in rotorja, spreminjanje hitrosti vrtenja, izmenični (univerzalni) komutatorski stroji.
Keywords: elektromagnetika, navitja izmeničnih strojev, asinhronski stroj, sinhronski stroj, komutatorski stroj
Published in DKUM: 20.02.2023; Views: 747; Downloads: 210
.pdf Full text (20,22 MB)
This document has many files! More...

4.
Vpliv preklopne frekvence sistema za uporovno točkovno varjenje na varilni tok in na izgube
Robert Brezovnik, 2018, doctoral dissertation

Abstract: V doktorski disertaciji je predstavljena analiza srednjefrekvenčnega sistema za uporovno točkovno varjenje, ki se v industriji uporablja za varjenje pločevin. Sistem za uporovno točkovno varjenje sestavljajo frekvenčni pretvornik, varilni transformator z nameščenim diodnim usmernikom in varilne klešče z elektrodami. Ti sistemi se večinoma uporabljajo v avtomatizirani avtomobilski industriji za varjenje karoserij s pomočjo robotov. Varilni transformator je nameščen na premikajoči se robotski roki, zato je teža zelo pomemben dejavnik. Z manjšo težo prihranimo na energiji in povečamo dinamiko robota. Težo varilnega transformatorja lahko zmanjšamo z lažjimi in kakovostnejšimi materiali, kar pa je povezano z višjo ceno in je pogosto nesprejemljivo. Težo lahko zmanjšamo tudi s povišanjem frekvence napajalne napetosti, kar omogoča zmanjšanje preseka železnega jedra. Manjši presek železnega jedra pomeni tudi krajše ovoje navitij in s tem manjšo težo. Višanje napajalne frekvence pa negativno vpliva na velikost varilnega toka in izgube, ki sta glavni temi raziskovanja doktorske disertacije. Z višanjem frekvence se namreč zmanjšuje največji varilni tok zaradi izgube prevajalnega razmerja. Pojav izgube prevajalnega razmerja in efektivno prevajalno razmerje sta podrobno analizirana na podlagi časovnih potekov tokov in napetosti. Frekvenčna odvisnost maksimalnega varilnega toka je karakteristična lastnost varilnega transformatorja, ki jo lahko določimo z drago merilno opremo ali z zahtevnimi numeričnimi izračuni. V disertaciji je predstavljena možnost analitičnega izračuna na osnovi poznanih parametrov veznega modela. Ker gre v danem primeru za zahteven, nelinearen in časovno spremenljiv sistem, je tudi analitična rešitev temu primerno zahtevna. Analitična rešitev pa ne omogoča samo neposrednega izračuna frekvenčne odvisnosti varilnega toka, temveč tudi njegovo odvisnost od kateregakoli drugega parametra veznega modela. Analitična rešitev je potrjena tako z meritvami kot z numeričnimi izračuni z reševanjem vezij in z uporabo metode končnih elementov (MKE). Ker modeli MKE zajemajo tudi vpliv kožnega in sosedstvenega pojava, je bilo z izračuni potrjeno, da ti pojavi v opazovanem frekvenčnem področju nimajo opaznega vpliva na frekvenčno odvisnost varilnega toka. S pomočjo MKE in meritev so bili analizirani tudi vplivi frekvence na joulske izgube varilnega transformatorja. Izgube se je razdelilo na deleže stacionarnih in dinamičnih izgub, kjer slednje naraščajo z naraščanjem frekvence. Na osnovi rezultatov meritev in izračunov s predlogom šestih novih konstrukcij navitij transformatorja so podani splošni napotki za zmanjšanje neželenega zmanjšanja varilnega toka in povečanje izgub pri povečanju frekvence napajalne napetosti.
Keywords: uporovno točkovno varjenje, varilni transformator, DC-DC pretvorniki, preklopna frekvenca, vezni modeli, analitični modeli, navitja transformatorja, izgube, železno jedro, vrtinčni toki, kožni pojav, sosedstveni pojav, metoda končnih elementov
Published in DKUM: 24.04.2018; Views: 2004; Downloads: 127
.pdf Full text (14,39 MB)

5.
NAČRTOVANJE NAVITIJ TRANSFORMATORJEV ZA UPOROVNO TOČKASTO VARJENJE
Jelena Popović Cukovic, 2013, doctoral dissertation

Abstract: Disertacija obravnava različne možnosti določitev joulskih izgub v navitjih transformatorjev za uporovno točkasto varjenje. Pri podanih vzbujalnih frekvencah se tokovna gostota v navitjih varilnega transformatorja zaradi posledic sosedstvenega pojava med posameznimi tuljavami navitji porazdeli neenakomerno. Neenakomerna porazdelitev tokovne gostote v tuljavah zaradi upoštevanega sosedstvenega pojava ima za posledico večje joulske izgube, kot bi jih izračunali pri enakomerni tokovni obremenitvi brez upoštevanja sosedstvenega pojava. Jasno se pokaže, da izrazitost sosedstvenega pojava s frekvenco narašča. Zato je določitev porazdelitve tokovne gostote v tuljavah primarnega in sekundarnega navitja ključnega pomena pri nadaljnem izračunu joulskih izgub. Za določitev porazdelitve tokovne gostote je razvita razširjena analitična metoda postopnega približevanja, ki ne upošteva prisotnosti železnega jedra transformatorja. S pomočjo razvite razširjene metode postopnega približevanja so zajeti medsebojni vplivi med vsemi tuljavami primarnega in sekundarnega navitja. Za izračun joulskih izgub je uporabljen splošen zapis, ki upošteva porazdelitev tokovne gostote in specifično prevodnost materiala. Primerjava dveh metod za analitično računanje joulskih izgub v navitjih transformatorja in sicer razširjene metode postopnega približevanja in Dowellove metode je pokazala bistvene prednosti prve. Prednost razvite analitične metode postopnega približevanja pred obstoječo Dowellovo metodo je potrjena z izračuni joulskih izgub v navitjih na numeričnem modelu transformatorja s pomočjo končnih elementov in z laboratorijskimi meritvami. Za predstavljeno metodo postopnega približevanja je značilna ustrezna točnost izračunanih joulskih izgub in bistveno večja hitrost računanja, kot pri metodi končnih elementov, zato je zelo primerna za izvajanje optimizacij. Prav zato je opisani analitični izračun joulskih izgub v navitjih zasnovan na parametrično podanem modelu navitji transformatorja in omogoča hitre izračune izgub za poljubne mere navitij in poljubno vzbujalno frekvenco.
Keywords: uporovno točkasto varjenje, varilni transformator, navitja varilnega transformatorja, kožni pojav, sosedstveni pojav, metoda postopnega približevanja, metoda končnih elementov, joulske izgube v navitjih
Published in DKUM: 10.05.2013; Views: 3554; Downloads: 449
.pdf Full text (4,41 MB)

6.
NAČRTOVANJE NAVITIJ TRIFAZNIH ASINHRONSKIH MOTORJEV (IEC 132)
Andrej Tratnik, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomske naloge je bil predstaviti in prikazati možnosti vlaganja različnih vrst navitij asinhronskega motorja v standardne reze pločevin za različno število polov. Potrebno je bilo izvesti analitični izračun navitij za različno število polov za ustrezne reze pločevin in nato primerjati dobljene rezultate izračunanih navitij za enako število polov. Pogoj za izvedbo navitij je bila teoretična in praktična izvedljivost, tako da je bilo obravnavanih več vrst navitij, vstavljenih v izbrano statorsko in rotorsko pločevino višine gredi 132 mm po IEC. Vso delo v zvezi z diplomsko nalogo je bilo opravljeno na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru.
Keywords: trifazni asinhronski motor, navitja, analitični izračun
Published in DKUM: 10.08.2011; Views: 3523; Downloads: 409
.pdf Full text (42,84 MB)

7.
NAČRTOVANJE ASINHRONSKIH MOTORJEV ZA RAZLIČNO ŠTEVILO POLOV Z UPORABO ENAKEGA REZA PLOČEVINE
Aljaž Fras, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Eden izmed ciljev diplomske naloge je bil prikazati in raziskati, kakšne so možnosti pri vstavljanju raznih vrst navitij v izbrani rez pločevine asinhronskega motorja. Zastavljena naloga je bila, da se izvede analitični izračun za vse vrste navitij, ki smo jih v diplomskem delu zajeli in nato primerjati dobljene rezultate z rezultati meritev. Seveda je bil pogoj za izvedbe smiselnost in praktičnost pogona, zato je bilo obravnavanih pet navitij, ki so bila glede na zahteve in pogoje ustrezna.
Keywords: asinhronski motor, navitja, analitični izračun
Published in DKUM: 09.02.2011; Views: 3039; Downloads: 267
.pdf Full text (4,19 MB)

8.
IZBIRA VEZAVE NAVITIJ ASINHRONSKEGA MOTORJA ZA ŠIROKO PODROČJE SPREMEMBE VRTLJAJEV
Mitja Hribernik, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava načrtovanje takšnega statorskega navitja trifaznega asinhronskega motorja, ki omogoča obratovanje asinhronskega motorja s konstantno oddano močjo v širokem področju vrtljajev. Slednje je mogoče doseči z različnimi vezavami statorskega navitja. S programskim paketom emLook, ki temelji na analitičnimem izračunu asinhronskega motorja, sta bila izračunana in kasneje izdelana dva prototipa asinhronskih motorjev. Na obeh prototipih so izvedene meritve z namenom določitve elektromagnetnih in mehanskih karakteristik. Na podlagi rezultatov meritev je opravljena podrobna analiza obeh prototipov. Vse delo in meritve so bile opravljene v Laboratoriju za električne stroje (LABES) na fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru.
Keywords: asinhronski motor, frekvenčni pretvornik, navitja, meritve
Published in DKUM: 08.12.2010; Views: 3335; Downloads: 674
.pdf Full text (4,26 MB)

9.
10.
Search done in 19.65 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica