| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 282
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Trajnostna rešitev za delovanje skladišča podjetja BTC d.d. : diplomsko delo
Matej Žunko, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V našem diplomskem delu bomo pisali o samem delovanju podjetja BTC d. d., o njegovi zgodovini, o trenutnem stanju podjetja BTC d. d., predstavili bomo tudi zaznani problem delovanja enega od skladišč podjetja BTC d. d. ter za dani problem predstavili možne rešitve. V uvodu bomo predstavili delovanje podjetja BTC d. d. ter njegovo zgodovino. Prav tako bomo predstavili vizijo podjetja in na podlagi le-te predstavili, zakaj smo se odločili za reševanje tovrstnega problema. Opisali bomo trenutno stanje podjetja in na podlagi le tega predstavili problem v samem delovanju skladišča. Rešitev oziroma možne rešitve za dani problem pa bomo podprli s pomočjo znanstvenih člankov, knjig in raziskovalnih del, ki pišejo o tematiki trajnosti in ekonomičnega delovanja. Proti koncu same raziskovalne naloge se bomo podrobno spustili v možne rešitve za podjetje BTC d. d. ter predstavili, kakšne spremembe bi predlagane rešitve imele na samo delovanje podjetja oziroma skladišča. V zaključku bomo povzeli, kaj vse smo ugotovili v sami diplomski nalogi ter podali najboljše rešitve za podjetje. Predstavili bomo tudi nekaj problemov, ki se tičejo naših rešitev in zakaj bi lahko le te vplivale na možne spremembe v delovanju.
Keywords: rešitev, podjetje, problem, skladišče, delovanje
Published in DKUM: 25.11.2024; Views: 0; Downloads: 3
.pdf Full text (833,36 KB)

2.
Programska rešitev za upravljanje it opreme
Blaž Hribernik, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Predmet diplomske naloge je razvoj programske rešitve za upravljanje informacijsko komunikacijske opreme kot osnovnega sredstva v obravnavanem podjetju. Zatečeno stanje je bilo v današnjem digitalnem svetu povsem zastarelo, saj je podjetje v delovnem procesu še vedno uporabljalo ročno izpolnjene papirnate obrazce in za bazo zapisov tabelo v programu Excel. Posnetek stanja je razkril vse pomanjkljivosti in težave, ki so se pojavljaje pri samem delu. V začetni fazi smo izbirali med že razvitimi namenskimi rešitvami in razvojem programske rešitve v programu Power Apps, ki je del sklopa programov okolja Microsoft 365. Za bazo podatkov smo uporabili Microsoft Dataverse. Programska rešitev omogoča sodoben vnos opreme v bazo podatkov, urejanje podatkov o sami opremi in uporabnikih, ki opremo uporabljajo, pripravo dokumenta za potrebe arhiviranja, pošiljanje sprememb v dotičen oddelek podjetja ter na koncu še podrobno analizo in pregled stanja opreme tako v tabelarični kakor tudi grafični obliki. Med uporabniki je bila programska rešitev zelo pozitivno sprejeta, saj je enostavna za uporabo, pregledna, uporabniku prijazna in hkrati upošteva vse smernice sodobnega razvoja programskih rešitev. Z rešitvijo smo dosegli vse zastavljene cilje, to je prihranek časa in minimizacija možnosti napak, s postopkom digitalizacije pa delovni proces postavili tudi v sodoben čas. Praktično delo uporabnikov je pokazalo nekaj priložnosti za izboljšave zlasti pri vnosu opreme v bazo, sočasnem pošiljanju sprememb bodisi pri uporabniku ali osnovnem sredstvu in vse do možnosti uvedbe sodobnejših tehnologij, ki nadomeščajo tehnologijo črtne kode.
Keywords: programska rešitev, osnovna sredstva, programiranje z malo ali brez kode
Published in DKUM: 19.11.2024; Views: 0; Downloads: 2
.pdf Full text (1,69 MB)

3.
Analiza in primerjava kakovosti programskih rešitev na osnovi programskih jezikov javascript in typescript
Niko Hustić, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo raziskovali problematiko, glavne značilnosti in podobnost programskih jezikov JavaScript in TypeScript. Cilj raziskave je določi, kateri programski jezik je boljši za določene primere, ugotoviti koristnosti uporabe jezika, predstaviti razlike med jezikoma, njune problematike, funkcionalnosti in prednosti uporabe obeh jezikov. Raziskovanja smo se lotili z iskanjem javnih repozitorijev projektov iz njih izbrali ustrezajoče podatke, s pomočjo skript izbrane podatke vzorčili in nad izbrane vzorce podatkov izvedli analize. Te smo izvedli z uporabo orodja SonarQube in v jeziku Phyton ročno napisanih statističnih testov. Po postopku analize smo izbrane podatke predstavili in potrdili ali ovrgli hipoteze. Ugotovili smo, da programski jezik TypeScript nudi več prednosti pred JavaScript jezikom v smislu kakovosti rešitve, zmanjšanega tehničnega dolga, manjše kompleksnosti in izboljšane vzdržljivosti. Sprejetje programskega jezika TypeScript lahko vodi do bolj robustnih projektov programske opreme, ki jih je mogoče vzdrževati, zaradi česar je ugodna izbira za sodoben spletni razvoj in druge programske aplikacije.
Keywords: JavaScript, TypeScript, napredna rešitev, primerjava, analiza
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 8
.pdf Full text (1,66 MB)

4.
Primerjalna analiza prodajnega modula v Microsoft Dynamics 365 Business Central in Odoo
Maja Petek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskali in primerjali prodajne module dveh priljubljenih ERP rešitev: Microsoft Dynamics 365 Business Central in Odoo. Osredotočili smo se na analizo funkcionalnosti, arhitekture in procesov, ki jih ti sistemi nudijo za podporo prodajnim procesom v podjetjih. V nalogi smo ugotovili, da oba sistema učinkovito podpirata ključne korake prodajnega procesa, vključno z ustvarjanjem prodajnih ponudb, naročil in izstavitvijo računov, vendar se razlikujeta po načinu izvedbe teh procesov in funkcionalnostih. Odoo izstopa z večjo fleksibilnostjo pri prilagoditvi sistemskih rešitev, saj omogoča dostop do izvorne kode, medtem ko Microsoft Dynamics 365 Business Central ponuja globoko integracijo z Microsoftovim ekosistemom. Na podlagi raziskave smo potrdili, da kljub različnim arhitekturam oba sistema nudita podobne funkcionalnosti, vendar jih implementirata na različne načine. Analiza je pokazala, da bi bilo smiselno dodatno raziskati dolgoročne koristi in prilagoditve sistema glede na industrijske panoge.
Keywords: ERP rešitev, prodajni modul, Microsoft Business Central, Odoo, primerjava.
Published in DKUM: 03.10.2024; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (3,66 MB)

5.
Razvoj spletne aplikacije za upravljanje s strankami
Elena Cvetanovska, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu predstavljamo izdelavo spletne aplikacije za upravljanje strank v Kozmetičnem studiu Bjuti Michel, d. o. o. V okviru diplomskega dela smo analizirali obstoječi način dela v kozmetičnem studiu ter pripravili logični in fizični podatkovni model. Za pripravo modelov smo uporabili orodje Oracle SQL Developer Data Modeler. Spletno aplikacijo smo razvili z orodjem za malokodno programiranje Oracle APEX. Razvita spletna aplikacija omogoča varen način prijave strank in deluje na osnovi avtorizacijske sheme. Prav tako zaposlenim omogoča vpoglede in spreminjanje podatkov ter urejanje urnikov dela. Preko repozitorija prevodov v Oracle APEX smo omogočili večjezičnost aplikacije, ki je na voljo v slovenskem in makedonskem jeziku. Aplikacija je zasnovana enostavno in vizualno privlačno ter strankam omogoča preprosto prijavo na termine v kozmetičnem studiu. V diplomskem delu je predstavljenih tudi nekaj idej za nadgradnjo aplikacije.
Keywords: Oracle APEX, Spletna aplikacija, Prototipna rešitev
Published in DKUM: 03.10.2024; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (1,69 MB)

6.
Vplivi uvedbe celovitih informacijskih rešitev na poslovanje bank
Anja Sekirnik, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo raziskuje vplive uvedbe celovitih informacijskih rešitev na poslovanje bank, pri čemer se osredotoča na optimizacijo poslovnih procesov in izboljšanje konkurenčne pozicije v sodobnem digitalnem okolju. V uvodnem delu je opisana problematika, opredeljeni so namen, cilji in hipoteze raziskave, ter predpostavke in omejitve. Raziskovalne metode vključujejo analizo literature, študije primerov in empirične raziskave, s katerimi je proučevan vpliv celovitih informacijskih rešitev na različne vidike bančnega poslovanja. Celovite informacijske rešitve so podrobno opredeljene, vključno z njihovimi moduli, prednostmi in slabostmi. Poudarjeno je, kako pravilna izbira in uvedba teh rešitev lahko vodi do izboljšane operativne učinkovitosti, medtem ko napake in tveganja lahko znatno vplivajo na uspeh projekta. Raziskava izpostavlja tri glavne koristi uvedbe celovitih informacijskih rešitev v bankah: povečano operativno učinkovitost, izboljšano uporabniško izkušnjo in boljše upravljanje tveganj. Hkrati se prepoznajo izzivi, kot so tehnične težave, organizacijski izzivi in prilagajanje zaposlenih na nove tehnologije. Na primeru banke Nova KBM, d. d., je prikazana analiza poslovanja pred in po uvedbi sistema Hibis, ki je nadomestil prejšnji sistem Nobis. Rezultati kažejo, da je nova rešitev prinesla pomembne izboljšave v poslovnih procesih, optimizaciji delovanja banke in prenovi poslovnih procesov. Zaključek dela ponuja priporočila za uspešno uvedbo celovitih informacijskih rešitev, poudarja pomen strateškega vodenja in prilagodljivosti organizacije ter izpostavlja dolgoročne koristi učinkovite implementacije teh rešitev za banke, ki želijo ostati konkurenčne v hitro spreminjajočem se digitalnem okolju.
Keywords: informacijska tehnologija, celovite informacijske rešitve, optimizacija poslovanja bank, tveganja, uvedba celovitih informacijskih rešitev
Published in DKUM: 12.09.2024; Views: 43; Downloads: 39
.pdf Full text (2,43 MB)

7.
OTS 2024 Advanced information technologies and services : conference proceedings of the 27th conference : zbornik 27. konference
2024, proceedings

Abstract: V zborniku sedemindvajsete konference OTS 2024 so objavljeni prispevki strokovnjakov s področja informatike, v katerih so predstavljena nova spoznanja in trendi razvoja, vpeljave, prilagajanja ter upravljanja informacijskih rešitev, kot tudi konkretni uspešni pristopi in dobre prakse. Prispevki naslavljajo področja sodobnih arhitekturnih izzivov, klasične, generativne in globoke umetne inteligence, sodobnih spletnih ali mobilnih uporabniških vmesnikov, kot tudi tradicionalnih, brezstrežniških in decentraliziranih zalednih sistemov v oblaku. Tematike prispevkov obsegajo tudi zagotavljanje ustreznega skalabilnega okolja zanje ter avtomatizacijo testiranja, merjenje kakovosti in dostavo s proaktivnim naslavljanjem najpogostejših kibernetskih napadov. Rdečo nit prispevkov predstavljajo podatkovne tehnologije, ki so zastopane v obliki klasičnih podatkovnih baz, podatkovnih jezer ter učinkovitega zbiranja, obdelave in vizualizacije velepodatkov. Prispevki tako še naprej omogočajo boljšo povezanost IT strokovnjakov, informatikov, arhitektov in razvijalcev IT rešitev in storitev, kot tudi akademske sfere in gospodarstva.
Keywords: programsko inženirstvo, informacijski sistemi, informacijske rešitve, digitalna preobrazba, razvoj mobilnih in spletnih rešitev, arhitekture v oblaku, podatkovne tehnologije, poslovna inteligenca, umetna inteligenca in strojno učenje, obdelava velepodatkov in podatkovnih tokov, metode agilnega razvoja, tehnologije veriženja blokov, kibernetska varnost
Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 63; Downloads: 34
.pdf Full text (23,33 MB)
This document has many files! More...

8.
Obravnavanje davčnih izzivov digitalnega gospodarstva
Marija Smilevska, 2024, master's thesis

Abstract: Gospodarstvo je veja ekonomije, ki se nenehno razvija. Nove rešitve v obliki blaga, izdelkov in storitev se nenehno izumljajo, da bi odpravili težave in ovire v vsakdanjem življenju ljudem. V zadnjih dveh desetletjih, od razcveta spleta, so se vedenja in navade potrošnikov zaradi novih spletnih produktov in storitev spremenile, pri čemer gospodarski subjekti uporabnikom in potrošnikom vedno znova zagotavljajo posodobljenje rešitve na digitalnem področju. S pomočjo globalizacije in naprednega tehnološkega razvoja, nove, inovativne digitalne storitve so na voljo potrošnikom, kot so računalniška programska oprema, aplikacije na pametnem telefonu ali spletna platforma družbenih medijev. Podjetja so zdaj sposobna doseči konkurenčnost na svetovnem trgu, na videz brez truda in z veliko nižjimi stroški, kot bi jih moralo nositi običajno podjetje za dostavo fizičnega izdelka ali storitve. V začetku tega stoletja je bilo ustanovljenih več podjetij z nekonvencionalnimi modeli upravljanja in novo tehnologijo. Kljub napredku in razvoju teh podjetij pa davčni sistemi na mednarodni in nacionalni ravni niso sledili tem spremembam. Zastarela davčna zakonodaja, je prerasla v spekter, v katerem multinacionalne korporacije v digitalnem sektorju gospodarstva, zlasti tiste z močno globalno prisotnostjo, izkoriščajo pravne vrzeli, da bi se bistveno izognile davkom njihov dobiček v državah, v katerih so prisotni in iz katerih pridobivajo dobiček, v primerjavi z drugimi sektorji. Slabosti v sedanjih pravilih ustvarjajo priložnosti za erozijo davčne osnove in preusmerjanje dobička (BEPS), kar od oblikovalcev politik zahteva pogumne poteze, da bi ponovno vzpostavili zaupanje v sistem in zagotovili, da so dobički obdavčeni tam, kjer potekajo gospodarske dejavnosti in se ustvarja vrednost. Poleg tega Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) izvaja projekt BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), ki se ukvarja z izzivi davčne optimizacije in izogibanja davkom s strani multinacionalk v digitalnem gospodarstvu. Ta projekt predstavlja dvostebersko rešitev za obravnavo problematike BEPS, pri čemer prvi steber projekta BEPS preprečuje izogibanje davkom, drugi steber pa se osredotoča na pravično razdelitev dobička med državami glede na dejansko gospodarsko dejavnost. Skupni cilj projekta BEPS in drugih prizadevanj OECD je zagotoviti pregledno in pošteno davčno obravnavo v digitalnem gospodarstvu ter spodbuditi države k sodelovanju pri reševanju izzivov, povezanih z davčno optimizacijo.
Keywords: Digitalno gospodarstvo, davki, OECD, digtalni davek, Evrospka unija, dvosteberska rešitev.
Published in DKUM: 21.05.2024; Views: 240; Downloads: 27
.pdf Full text (1,91 MB)

9.
Primerjalna analiza obstoječega in priporočenega SAP S/4 HANA procesa planiranja proizvodnje
Savin Svit Bošnjak, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Izdelava modelov procesov in njihova primerjava z obstoječim in željenim stanjem postajajo vse bolj uporabni, še posebno takrat, ko podjetje prenavlja informacijski sistem, na katerem upravlja večino opravil, ki se izvaja v njem. V postopku prenove informacijskega sistema je trenutno podjetje Helios TBLUS d.o.o., ki želi vedeti, če so procesi, ki jih izvajajo, primerljivi s SAP-ovo najboljšo prakso. Za prikaz in primerjanje procesov se je podjetje odločilo za uporabo programske rešitve za modeliranje procesov SAP Signavio Process Manager. Za izvajanje analize procesov smo se odločili za proces iz planiranja proizvodnje, in sicer iz primera naročila na zalogo, saj je teh primerov znotraj podjetja največ. Simulacija in analiza procesa sta pokazali, da je trenutno stanje dovolj dobro, da se ga uvede v novo okolje.
Keywords: BPMN 2.0, simulacija, Best Practice (BP oz. najboljša praksa), programska rešitev SAP Signavio Process Manager, SAP ERP, SAP S/4 HANA
Published in DKUM: 15.01.2024; Views: 352; Downloads: 31
.pdf Full text (2,63 MB)

10.
Poslovni učinki integracije sistema za upravljanje proizvodnje in celovite informacijske rešitve
Teja Koprivica, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo prinaša celovit vpogled v integracijo rešitev za upravljanje proizvodnje (MES) in celovitih informacijskih rešitev (ERP) ter njen vpliv na poslovanje organizacij. Raziskava je uspešno izpolnila zastavljene cilje in predstavila različne vidike integracije, vključno z funkcionalnostmi, arhitekturo, prednostmi, slabostmi, ponudniki in trendi v svetu rešitev ERP in MES. Poudarek je bil na konceptu povezovanja rešitev MES in ERP rešitev MES in ERP, kjer je raziskava pokazala, da ta integracija lahko bistveno izboljša operativno učinkovitost, točnost podatkov in splošno produktivnost organizacij. Raziskava proučuje tudi ključno vlogo kritičnih dejavnikov uspeha pri uspešni uvedbi integrirane rešitve MES in ERP. Temeljito razumevanje teh dejavnikov pomembno vpliva na učinkovitost projekta integracije. Dejavniki, kot so podpora najvišjega vodstva, jasno opredeljeni cilji, usklajevanje poslovnih procesov, pripravljenost zaposlenih in učinkovita komunikacija, so ključni za dosego želenih rezultatov. Rezultati raziskave kažejo, da uvedba integrirane rešitve MES in ERP resnično izboljšuje poslovanje podjetja. S centralizirano platformo za upravljanje proizvodnih procesov in poslovnih funkcij se poenostavi poslovanje, zmanjša ročno vnašanje podatkov ter omogoči boljši nadzor in sprejemanje odločitev na podlagi podatkov. Integracija prav tako spodbuja sodelovanje in komunikacijo med oddelki ter omogoča optimalno razporejanje virov.
Keywords: MES, ERP, integracija rešitev, kritični dejavniki uspešnosti
Published in DKUM: 26.10.2023; Views: 363; Downloads: 45
.pdf Full text (2,24 MB)

Search done in 0.29 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica