| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 11
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Avtomatizirano zaznavanje napak pri delovanju pnevmatske postaje : magistrsko delo
Andrej Baligač, 2024, master's thesis

Abstract: V obravnavanem magistrskem delu je predstavljena samodiagnostika pnevmatske delovne postaje, ki temelji na uporabi tlačnih in pretočnih senzorjev za zaznavanje puščanja komprimiranega zraka. Glede na izhodiščni delovni cikel postaje smo ocenili nadaljnje poškodbe in naprave in s tem povezano puščanje, pri čemer smo zaznavali dodatno količino porabljenega komprimiranega zraka, ali s tem povezane padce tlaka v določenem ciklu obratovanja. Realni podatki delovanja in puščanja pnevmatske postaje so bili pridobljeni s pomočjo krmilnika Beckhoff, medtem ko smo naredili vzporedno simulacijo izgub s pomočjo programa Automation Studio.
Keywords: pnevmatični manipulator, detekcija napak, samodiagnostika, Beckhoff, TwinCAT 3.
Published in DKUM: 29.03.2024; Views: 208; Downloads: 29
.pdf Full text (10,91 MB)

2.
Oddaljeno upravljanje in nadzor pnevmatske delovne postaje : magistrsko delo
Alfonz Muhič, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava nadgradnjo že obstoječe pnevmatske delovne postaje na oddaljen nadzor in krmiljenje. Nadgradnja je zasnovana s pomočjo Beckhoff krmilnika in programskega okolja TwinCAT 3. Opisane so komponente pnevmatske postaje, krmilnika in delovanje programa TwinCAT 3. S pomočjo orodja TwinCAT 3 HMI WEB, ki omogoča vizualizacijo, se je izdelal spletni vmesnik, s katerim upravljamo delovno postajo. Vmesnik gostuje na spletu, kar omogoča oddaljen dostop, kjerkoli po svetu. Zaradi objave na spletu je tudi ustrezno zaščiten proti spletni zlorabi. Celoten postopek izdelave spletnega vmesnika in objave le-tega na splet je opisan podrobno po korakih. Glede nadzora pa je dodana kamera, ki prikazuje sliko v živo in nekaj pnevmatskih senzorjev za nadzorovanje tlaka na komponentah in mogočih kolizij.
Keywords: Beckhoff, pnevmatska delovna postaja, krmiljenje, oddaljen nadzor, TwinCAT
Published in DKUM: 21.09.2023; Views: 374; Downloads: 26
.pdf Full text (3,36 MB)

3.
Zasnova in izvedba trajnostnega testiranja elektro-hidravličnega aktuatorja : magistrsko delo
Aleks Petrovič, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljen postopek načrtovanja in izvedbe trajnostnega testiranja elektro hidravličnega aktuatorja. Narejen je bil idejni načrt za izdelavo bremenske enote, posodobitev obstoječega EHA sistema, izdelavo električne omare in poteka testiranja. Zasnovana je bila električna in hidravlična vezava komponent. Na sistem so bile nameščene komponente za pravilno delovanje, zagotavljanje varnosti in zajemanje podatkov. Sistemu je bil dodan industrijski mehki logični krmilnik, z izdelanim krmilnim programom, ter programom za vpis pridobljenih podatkov v SQL bazo podatkov in industrijski HMI zaslon z uporabniškim vmesnikom in komunikacijskim programom.
Keywords: elektro hidravlični aktuator, avtomatizacija, industrijski mehki logični krmilnik, Beckhoff, vztrajnostno testiranje
Published in DKUM: 30.06.2022; Views: 713; Downloads: 83
.pdf Full text (4,44 MB)

4.
Razvoj in implementacija zaprto-zančnih položajnih regulatorjev v okolju Beckhoff twinCAT 3 : magistrsko delo
Gregor Komplet, 2021, master's thesis

Abstract: Izdelali in testirali smo različne tipe zaprto-zančnih položajnih regulatorjev za vodenje linearne osi. Dodatno smo jim dodali tudi feedforward regulacijo. Položajne regulatorje smo izdelali s pomočjo MATLAB – Simulinka. Izdelane regulatorje smo uvozili v obstoječ sistem Beckhoff TwinCAT 3, ki nam je krmilil linearno os. Regulatorje smo testirali glede na različne motnje. Odzive regulatorjev smo posneli ter jih primerjali
Keywords: regulator, položajno vodenje, Beckhoff, TwinCAT 3, MATLAB -Simulink
Published in DKUM: 18.10.2021; Views: 778; Downloads: 64
.pdf Full text (2,71 MB)

5.
Implementacija lastnega zaprto-zančnega vodenja elektromehanske osi s krmilnikom Beckhoff : magistrsko delo
Gašper Štolfa, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljeno vodenje linearne elektromehanske osi z uporabo lastno razvitega položajnega regulatorja. Servomotor na linearni osi je krmiljen z Beckhoff krmilnikom, za katerega program smo zasnovali v programskem vmesniku TwinCAT 3. Primarni cilj magistrske naloge je bil zamenjava položajnega regulatorja, vsebovanega v TwinCAT 3 modulu »NC Axis« z lastnim položajnim regulatorjem, s čimer smo pridobili možnost razvoja in uporabe najrazličnejših tipov položajnih regulatorjev. Slednje smo načrtovali v orodju MATLAB/SIMULINK, iz katerega smo nato generirali kodo za programski vmesnik TwinCAT 3. Generirano kodo smo uvozili v programski vmesnik in jo uporabili v programu za zaprto-zančno vodenje osi. Po zaključeni implementaciji smo preverili pravilnost delovanja kode s primerjavo odzivov med lastnim položajnim regulatorjem in položajnim regulatorjem, vsebovanim v »NC Axis«.
Keywords: Beckhoff, TwinCAT 3, elektromehanska os, položajno vodenje, regulator
Published in DKUM: 03.11.2020; Views: 822; Downloads: 75
.pdf Full text (4,51 MB)

6.
Vzpostavitev zanesljive komunikacije med Fanuc robotom in Beckhoff krmilnikom : diplomsko delo
Robert Plevčak, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V zaključnem delu se bomo posvetil vzpostavitvi zanesljive komunikacije med Fanuc kolaborativnim robotom in Beckhoff programirljivim logičnim krmilnikom. Serijsko povezavo bomo vzpostavili s standardom RS-485. Osredotočili se bomo na logiko namizne igre križec krožec. Predstavili bomo delovanje algoritma minimaks, potrebnega za igranje namizne igre. Prikazana bo njegova implementacija v Beckhoff krmilnik, kjer bomo uporabili C# programski jezik. Za zaključek bomo v programskem okolju Microsoft Visual Studio naredili simulacijo, s pomočjo katere bomo preverili delovanje logike.
Keywords: PLK- programirljivi logični krmilnik, robotska celica, kolaborativi robot, Fanuc, Beckhoff.
Published in DKUM: 02.11.2020; Views: 1360; Downloads: 87
.pdf Full text (1,18 MB)

7.
Zaprto-Zančno krmiljenje elektro-hidravličnega aktuatorja : magistrsko delo
Rok Kotnik, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljeno zaprto-zančno vodenje elektro-hidravličnega aktuatorja brez krmilnih ventilov. Program je napisan v programskem okolju TwinCAT 3 in se izvaja na Beckhoff krmilniku CX5140. Sistem je zgrajen iz servo motorja, hidravlične črpalke, hidravličnega aktuatorja, hidravličnega akumulatorja, hidravličnih cevi in Beckhoff krmilnika. Sistem ima tudi navidezni HMI izdelan v programskem okolju TwinCAT 3 za lažje vodenje in nadziranje sistema. Sistem bo služil za pedagoške namene, izvajanje vaj v laboratoriju in nadaljnje raziskave.
Keywords: hidravlika, krmiljenje, regulacija, Beckhoff krmilnik
Published in DKUM: 02.07.2020; Views: 1360; Downloads: 120
.pdf Full text (5,11 MB)

8.
Krmiljenje pnevmatske delovne postaje z vodilom Profinet in krmilnikom Beckhoff : magistrsko delo
Aleš Krošel, 2019, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljeno načrtovanje sistema vodenja pnevmatske delovne postaje s krmilnikom Beckhoff preko vodila Profinet. Opisane so prednosti in slabosti uporabe pnevmatskih sistemov. Postopek konfiguracije in snovanja programa je predstavljen s poudarkom na modularni zgradbi programa za krmilnik. Narejen je pregled podprtih programskih jezikov in izbira najustreznejšega glede na zgradbo programa. Kot krmilnik je uporabljen namizni računalnik, ki s pomočjo mrežne kartice komunicira z Beckhoff moduli in tako tvori industrijski krmilnik. Na računalniku je narejen tudi uporabniški vmesnik, ki služi kot vmesnik človek-stroj.
Keywords: programiranje, krmilnik Beckhoff, vodilo Profinet, programski jeziki
Published in DKUM: 21.11.2019; Views: 1170; Downloads: 190
.pdf Full text (3,29 MB)

9.
Regulacija sile na linearni hidravlični servo osi : magistrsko delo
Luka Jerebic, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo opisuje načrtovanje, izvedbo in delovanje linearne elektro-hidravlične enote za merjenje in regulacijo sile. Takšne sisteme pogosto najdemo v industriji, saj hidravlika omogoča velike sile z relativno majhnimi stroji. Enota je sestavljena iz hidravličnih in električnih komponent. Prve skrbijo za prenos in pretvorbo energije, druge za napajanje, nadzor in varnost. V delu bodo opisane tri možnosti merjenja sile, in sicer: lasten senzor z merilnimi lističi, merilna celica sile in meritev sile s pomočjo razlike tlakov v komorah valja. Na ta način izmerjeno silo nato uporabimo pri povratni zanki regulacije sile. Regulacijo sile potrebujemo kasneje za avtomatizacijo preizkuševališča za določanje dinamične trdnosti materialov. Za krmiljenje komponent je vgrajen krmilnik proizvajalca Beckhoff tipa CX5140. Gre za zmogljiv večjedrni krmilnik, ki poganja operacijski sistem Windows Embedded Standard. Na njem se izvaja program zgrajen v programskem okolju Twincat 3. Za vmesnik človek-stroj smo izdelali še program v Visual Studio C# , ki poleg interakcije izvaja še nekatere druge funkcije.
Keywords: hidravlična linearna servo os, regulacija sile, koncepti regulacije, večjedrni krmilnik Beckhoff, Visual Basic, C#
Published in DKUM: 24.09.2018; Views: 1692; Downloads: 193
.pdf Full text (4,51 MB)

10.
Izvedba linearne podajalne osi s servo motorjem Beckhoff
Matija Sekirnik, 2017, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je izdelava linearne podajalne osi, ki deluje v realnem času (angl.: real–time) za potrebe izobraževanja na področju krmilne tehnike, avtomatizacije in regulacije. Linearna podajalna os je sestavljena iz linearne podajalne osi, koračnega motorja in servo motorja. Konstrukcija linearne osi omogoča, da je pogonski motor le eden izmed njiju. V magistrski nalogi bodo podrobneje opisani servo motor, krmilje, regulacija in izdelava HMI vizualizacijskega vmesnika v programskem okolju Visual Studio C#. S pomočjo uporabniškega vmesnika, ki smo ga izdelali, lahko izberemo motor, način vodenja in vrsto regulatorja. Uporabniški vmesnik ima možnost izrisa diagrama odzivov. Programska oprema in vse komponente, ki smo jih uporabili za izdelavo linearne podajalne osi, so popolnoma industrijska, to pomeni, da jih srečamo povsod v industriji. Tako uporabnik pridobi znanje, kako pravilno izbrati parametre regulatorja motorja ne glede na to ali je motor manjši ali mnogokrat močnejši.
Keywords: linearna podajalna os, servo motor, absolutni dajalnik, Beckhoff, TwinCAT3, Visual Studio C#, zvezni regulatorji, regulacija
Published in DKUM: 11.07.2017; Views: 1598; Downloads: 255
.pdf Full text (3,22 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica