| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Morfološka variabilnost balkanskih populacij hrošča Megabruchidius dorsalis (Fåhræus, 1839) : magistrsko delo
Taja Nardin, 2023, master's thesis

Abstract: Ličinka hrošča semenarja vrste Megabruchidius dorsalis je oligofagni granivor dveh vrst iz poddružine Caesalpinioideade. Vrsta izvira iz Azije, v Evropi pa je bila prvič najdena v Italiji leta 1989. Od prve najdbe se je razširila v večini vzhodne, zahodne in osrednje Evrope. Cilj naše naloge je bil izmeriti telesno variabilnost hrošča Megabruchidius dorsalis; ovrednotiti telesno variabilnost znotraj populacij in med posameznimi balkanskimi populacijami; primerjati variabilnost izmerjenih morfoloških parametrov med spoloma znotraj in med populacijami; preveriti ali obstajajo biogeografski vzorci po geografski dolžini in širini. Premerili smo 171 hroščev iz šestih lokacij na Balkanskem polotoku (Maribor, Volčji potok, Zagreb, Banjaluka, Nikšić, Tirana). Ker smo meritve opravljali na suhem materialu in se suhim osebkom glava spodviha, smo jih najprej navlažili. Po 24 urah smo osebke spreparirali, da so bili pripravljeni za fotografiranje, ter izmerili pet telesnih dimenzij (dolžina telesa, dolžina in širina pronotuma, dolžina elitre in širina eliter). Dokazana je bila prisotnost spolnega dimorfizma, saj so bili samci večji od samic na petih od šestih lokacij. Razlike v morfoloških parametrih so bile zaznane tudi med lokacijami, vedno je bil najmanjši vzorec osebkov iz Banjaluke. Izmerjeni parametri so pokazali tudi geografske vzorce, saj so se osebki večali od juga proti severu in od vzhoda proti zahodu.
Keywords: Megabruchidius dorsalis, morfološka variabilnost, tujerodna vrsta, spolni dimorfizem, Balkanski polotok
Published in DKUM: 26.09.2023; Views: 399; Downloads: 18
.pdf Full text (1,32 MB)

2.
Projektna logistika na območju balkanske regije: vplivni dejavniki transporta projektnega tovora : magistrsko delo
Benjamin Herman, 2022, master's thesis

Abstract: Logistika projektnega tovora zahteva izredne rešitve, saj bo povzročila nestandardne težave. Transport projektnega tovora velja za eno najzahtevnejših oblik transporta. Govorimo o tovoru, ki presega zakonske omejitve zaradi svoj izrednih dimenzij, tež, kompleksnejših oblik in visokih vrednosti. V segmentu projektnega tovora so izjemno visoka tveganja in vložki. Z znanstvenega vidika je na tem področju še veliko neraziskanega. Z magistrskim delom želimo postaviti temelje in osnovno razumevanje kompleksnosti izvajanja projektne logistike. Omenjeno smo storili na območju držav Balkanskega polotoka. Cilj naloge je prepoznati vplivne dejavnike transporta projektnega tovora, prikazati, s kakšnimi izzivi se strokovnjaki tega področja srečujejo, ter prepoznati priložnosti nadaljnjega razvoja. To smo uspeli doseči s pomočjo strokovnjakov, ki se poslovno aktivno ukvarjajo s to dejavnostjo že več let in delujejo na območju te regije. Najprimernejša metoda za pridobitev strokovnih mnenj je Metoda delfi. S pomočjo metode delfi in anketnega vprašalnika smo pridobili mnenja strokovnjakov (konsenz) o vplivnih dejavnikih transporta projektnega tovora na območju balkanske regije. Za ta segment so značilni daljši dobavni roki in večja izpostavljenost vplivnim dejavnikom. Večina teh dejavnikov lahko ima močan vpliv na končni rezultat projekta. Ključnega pomena je, da jih prepoznamo, predvidimo in pravočasno ukrepamo, da minimiziramo tveganje in brez večjih odstopanj dosežemo zastavljen končni cilj.
Keywords: projektna logistika, projektni tovor, izredni prevoz, specialni transport, Balkanski polotok, Balkanska regija, metoda delfi
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 774; Downloads: 122
.pdf Full text (2,92 MB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica