1. Primerjava proteomov glavnih predstavnikov virusov iz družine Filoviridae in identifikacija potencialnih vezavnih mest za načrtovanje ligandov : magistrsko deloKatja Gole, 2024, master's thesis Abstract: Virus Ebola Zaire (EBOV) in virus Marburg Marburg (MARV) sta glavna predstavnika družine Filoviridae, ki pri ljudeh povzročata hudo virusno hemoragično mrzlico, s stopnjo smrtnosti do 90 %. Kljub temu je zaradi le občasnih izbruhov bolezni, ki jih ni možno predvideti, razvoj zdravil okrnjen in se izvaja predvsem v akademskih krogih. V magistrskem delu smo preverjali podobnost virusnih proteomov in vezavnih mest z namenom, da bi v prihodnje bilo možno načrtovati učinkovine, ki bi se lahko vezale na terapevtske tarče obeh virusov. EBOV in MARV kodirata enakih sedem proteinov, in sicer NP, VP35, VP40, GP, VP30, VP24 in L protein, ki imajo glede na informacije, ki smo jih pridobili s pomočjo podatkovnih zbirk UniProt in PDB, podobne funkcije in zgradbo. Podobnost proteomov smo potrdili še z BLAST analizo aminokislinskih sekvenc med posameznimi proteini obeh virusov, pri čemer se podobnost proteinov giblje med 44 in 55 %, oziroma 68 % v 1. delu sekvence L proteinov. S programom ProBiS smo glede na primerjavo z že znanimi strukturami podobnih proteinov določili potencialna vezavna mesta in pripadajoče potencialne ligande. Vezavna mesta smo opisali in jih primerjali s pomočjo superpozicije proteinov obeh virusov. Kot rezultat smo pridobili tri pare podobnih vezavnih mest, ki se kljub podobnosti razlikujejo v posameznih aminokislinah, kar smo dokazali z BLAST primerjavo. S PLIP analizo smo pokazali, da aminokislinski ostanki v vezavnem mestu posameznega virusa tvorijo podobne interakcije z enakimi ligandi in da s tem obstaja možnost načrtovanja terapevtikov, ki bi se hkrati vezali na tarče EBOV in MARV. Keywords: Ebola, Marburg, BLAST, vezavna mesta, ProBiS, načrtovanje ligandov Published in DKUM: 11.07.2024; Views: 104; Downloads: 32
Full text (15,22 MB) |
2. Poškodbe povezane z eksplozijamiSandra Perdija, 2023, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Poškodbe, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti eksplozivu ali tako imenovane blast poškodbe, so kompleksen tip fizične travme, ki so rezultat direktne ali indirektne izpostavitve eksplozivu. Taksonomija loči blast poškodbe v pet skupin poškodb – primarne, sekundarne, terciarne, kvartarne in kvintarne poškodbe. Namen raziskave je ugotoviti, kakšne poškodbe nastanejo zaradi eksplozij.
Metode: V diplomskem delu smo izvedli pregled literature. Literaturo smo poiskali v podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL ter Medline.
Rezultati: Od vseh 63 zadetkov smo v analizo vključili 8 vsebinsko ustreznih člankov. Rezultati so pokazali, da eksplozije lahko povzročijo številne poškodbe, ki vplivajo na različne telesne sistem in organe. Blastne poškodbe so lahko izjemno raznolike in resne vključno z notranjimi krvavitvami, poškodbami možganov, pljučnimi poškodbami, poškodbami obraza in okončin ter številnimi drugimi.
Razprava in sklep: Blastne poškodbe predstavljajo pomemben medicinski izziv, saj lahko prizadenejo različne telesne sisteme in organe. Raziskave in razumevanje mehanizmov blastnih poškodb je ključnega pomena za izboljšanje diagnostike, zdravljenje in rehabilitacijo prizadetih posameznikov. Čeprav so eksplozije v vojaških konfliktih pogost vzrok blastnih poškodb, je treba opozoriti, da se takšne poškodbe lahko pojavijo tudi v vsakdanjem življenju. Prav tako je pomembno poznavanje blastnih poškodb zdravstvenih delavcev, da lahko primerno triažirajo ter obravnavajo posamezne poškodbe. Predvsem je pomembno poznavanje algoritma ABCDE. Keywords: poškodbe, eksplozija, blast val Published in DKUM: 23.01.2024; Views: 411; Downloads: 84
Full text (2,15 MB) |
3. Effects of ground granulated blast-furnace slag on the index and compaction parameters of clayey soilsOsman Sivrikaya, Selman Yavascan, Emre Cecen, 2014, original scientific article Abstract: The use of industrial wastes in soil stabilization not only provides for the re-use of waste materials, which may cause environmental pollution, but also leads to cost benefits. In this context, the use of industrial wastes in the stabilization of fine-grained soils has become a research topic in recent years. The aim of this study is to evaluate the potential use of granulated blast-furnace slag (GBFS) in clayey soil stabilization. In this study, the GBFS obtained from the Iskenderun iron-steel plant as an industrial waste was ground into two different fineness levels, and the effects of their incorporation into low-plasticity Kolsuz clay and high-plasticity bentonite clay in various rates (5%, 10%, 20%, 30%, and 50%) on the particle weight of unit volume, the consistency limits, and the compaction parameters are investigated. Based on the experimental results, it is clear that the GBFS has a positive effect on the stabilization of both clayey soils. It was also concluded that the improvement in bentonite clay is greater than that in Kolsuz clay. Thus, GBFS seems to be a promising material for the stabilization of clayey soils. Keywords: clayey soils, index properties, granulated blast-furnace slag, stabilization Published in DKUM: 14.06.2018; Views: 933; Downloads: 148
Full text (134,83 KB) This document has many files! More... |
4. PRVA POMOČ PRI CRUSH IN BLAST POŠKODBAHDenis Vajda, 2015, undergraduate thesis Abstract: Teoretična izhodišča: V diplomskem delu smo obravnavali tematiko crush in blast poškodb. Opisali smo nastanek tovrstnih poškodb ter postopek obravnave in nudenje prve pomoči.
Metodologija: V teoretičnem delu diplomskega dela smo uporabili deskriptivno metodo raziskovanja. S pomočjo domače in tuje znanstvene in strokovne literature smo preučili obravnavan problem in predstavili znanstvena spoznanja. V empiričnem delu diplomskega dela smo uporabili kvantitativno metodo raziskovanja. Podatke smo zbirali s pomočjo anketnega vprašalnika, ki smo ga razdelili v treh enotah nujne medicinske pomoči (NMP) na področju severovzhodne Slovenije. Ugotovitve smo obdelali s pomočjo računalniškega programa Microsoft Office Excel in SPSS statistics ter jih tabelarično prikazali.
Rezultati: Ugotovili smo, da se ekipa NMP pogosteje srečuje s crush poškodbami kot z blast poškodbami. Kljub temu si želijo dodatnih izobraževanj in praktičnih vaj tako na tematiko crush poškodb, kot na tematiko blast poškodb. Ugotovili smo tudi, da je sodelovanje med gasilci, civilno zaščito, vojsko in ekipo NMP dobro. Pri obravnavi poškodovanih ekipa NMP upošteva International trauma life support (ITLS) standarde in navodila.
Diskusija in zaključki: Kljub temu, da so crush in blast poškodbe tretirane kot poškodbe v vojnem svetu, so v današnjem času vse pogosteje pojavljajo tudi v civilnem svetu. Prav iz tega razloga je nujno potrebno, da je ekipa NMP ustrezno usposobljena za postopanje ob tovrstnih poškodbah in da je sodelovanje omenjenih služb dobro. Še le na tak način je mogoče poškodovanim kar najbolje pomagati in jih oskrbeti. Keywords: nujna medicinska pomoč, crush poškodbe, blast poškodbe, prva pomoč, interational trauma life support, advanced trauma life support Published in DKUM: 07.12.2015; Views: 2438; Downloads: 357
Full text (1,80 MB) |