| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 726
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Avtomatizacija upravljanja strežnikov Windows Server z uporabo skript v PowerShell
Žan Pelipenko, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava razvoj, testiranje in implementacijo PowerShell skripte za avtomatizacijo procesa kreiranja uporabnikov v okolju Active Directory. Namen je zmanjšati potrebo po ročnem vnašanju podatkov, s tem pa povečati učinkovitost in zanesljivost upravljanja uporabniških računov.
Keywords: PowerShell, avtomatizacija, Active Directory, Microsoft
Published in DKUM: 15.11.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (1,93 MB)

2.
Avtomatizacija procesa: aplikacija za izdelavo laserskih dokumentov za električne števce
Mark Kern, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Problemi, ki smo jih želeli rešiti v podjetju, so avtomatsko dodeljevanje kod za maske, omogočanje generiranja mask s kupcem in prodajnikom na terenu in omogočanje določenim kupcem, da si sami naredijo masko brez pomoči tehnične prodaje. S tem smo razbremenili in sčasoma bomo zamenjali osebje, ki zdaj dela ročno maske in zmanjšali možnosti napake. Rezultat je spletna aplikacija, s katero bodo lahko prodajniki, tehnična prodaja in kupci generirali maske, zaradi česar je proces veliko hitrejši in možnost za napake manjša. Najučinkovitejši je sistematični pristop k reševanju tega problema, s pomočjo orodja Power Apps smo lahko naredili zelo modularno aplikacijo, ki jo bomo lahko nadgrajevali in povezovali z našimi drugimi sistemi. Pomembno je bilo, da smo najprej raziskali najboljšo metodo, s pomočjo katere smo ta problem rešili. Rešitev je morala biti zelo modularna ter podprta z že obstoječimi procesi in orodji. Raziskati smo morali, kako obširen je problem, da smo našli ustrezno rešitev, saj je bilo treba preveriti, ali se bo sama aplikacija nadgrajevala na določeno periodo ali jo bomo po razvoju zaključili z nadgradnjo. Glede programske rešitve smo se odločili, da bomo uporabili Power Apps, ki izpolnjuje vse zahteve in se najbolje integrira v naš sistem. Ko smo pridobili vse potrebne podatke, smo začeli razvijati aplikacijo. Med samim razvojem smo izvajali teste in nadgradnje. S kupci smo preverjali in interno testirali procese, dokler aplikacija ni bila dokončno zaključena.
Keywords: avtomatizacija procesov, generiranje mask, modularna aplikacija, Power Apps, električni števci
Published in DKUM: 15.11.2024; Views: 0; Downloads: 2
.pdf Full text (1,36 MB)

3.
Razvojna miza za testiranje regulacjiskih algoritmov z različnimi serijami Siemens PLK pri razvoju
Sebastjan Lah, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu bo predstavljena uporaba različnih Siemens krmilnikov za namen testiranja regulacijskih algoritmov. Cilj diplomskega dela je uporabiti PROFINET komunikacijo in povezati dve različni seriji Siemens krmilnikov na skupni usmerjevalnik, preko katerega se lahko brezžično povežemo na željen krmilnik. Delovanje regulacijskega algoritma lahko spremljamo in vodimo preko nameščenega HMI panela ali preko fizičnih tipk, stikal in indikatorjev. Za namen prikaza delovanja razvojne mize je bil v TIA portalu izdelan program za regulacijo temperature v peči in regulacijo vodenja servomotorja.
Keywords: avtomatizacija, razvojna miza, regulacija, Siemens, TIA portal, SCADA
Published in DKUM: 14.11.2024; Views: 0; Downloads: 39
.pdf Full text (8,99 MB)

4.
Pregled in analiza orodij in ogrodij Node.js za podporo neprekinjene integracije
Luka Šnajder, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Neprekinjena integracija (CI) je ključnega pomena za sodoben razvoj programske opreme, saj omogoča pogosto združevanje in testiranje kode. Vendar pa implementacija neprekinjene integracije v različnih okoljih, kot je Node.js, predstavlja izziv zaradi raznolikosti razpoložljivih orodij in praks. Cilj diplomske naloge sta bila pregled in analiza učinkovitosti različnih orodij neprekinjene integracije pri podpori razvoja Node.js aplikacij. Uporabili smo primerjalno analizo na orodjih neprekinjene integracije, kot so Jenkins, GitHub Actions in CircleCI, analizirali izzive teh orodij v podjetjih ter izvedli optimizacijo cevovoda za izboljšanje učinkovitosti. Glavni rezultati raziskave so pokazali prednosti in slabosti posameznih orodij ter izpostavili pomen dobre pokritosti kode in testov za uspešnost procesov neprekinjene integracije.
Keywords: Neprekinjena integracija, Node.js, CI/CD orodja, avtomatizacija
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 8
.pdf Full text (3,40 MB)

5.
Izvedba metode glavnih komponent v PLK za odkrivanje in izolacijo napak v procesni industriji
Dejan Gaberšek, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava izvedbo metode glavnih komponent (PCA) v programirljivih logičnih krmilnikih (PLK) za zaznavo in izolacijo napak v procesni industriji. Napake v industrijskih procesih lahko povzročijo velike ekonomske izgube in pogosto ostanejo prikrite z vidika klasičnega nadzora. Razvita metoda, ki je zasnovana na osnovnih matematičnih operacijah, je bila implementirana na Siemens PLK in preizkušena na laboratorijskem modelu treh medsebojno povezanih posod. Dodatno smo izdelali HMI zaslon za vizualizacijo rezultatov, kar omogoča učinkovito spremljanje napak v realnem času in njihovo izolacijo.
Keywords: avtomatizacija, odkrivanje in izolacija napak, analiza glavnih komponent, PLK, TIA portal, hidravlični model
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (3,54 MB)

6.
Primerjava orodij za razvoj aplikacij za analizo in optimizacijo procesov v industriji
Filip Kralj, 2024, master's thesis

Abstract: Danes inženirji v industriji potrebujejo hitra in zmogljiva programska orodja, ki omogočajo enostavno analizo in modeliranje procesov. Močna razvojna orodja, kot sta MATLAB in SIMULINK, so sicer izjemno uporabna za raziskovalne in razvojne namene, vendar se v neposredni industrijski uporabi še vedno izkazujejo kot premalo praktična. Zato se vse bolj uveljavljajo programska orodja in algoritmi umetne inteligence. Eden izmed teh programskih paketov je CSense podjetja General Electric. CSense omogoča analizo delovanja procesov, identifikacijo vzrokov za izpade v proizvodnji, optimizacijo procesov in številne druge funkcije. V okviru te naloge je bil izveden zajem podatkov z uporabo kombinacije CSense in IFIX okolja, s čimer so bili podatki obdelani in analizirani z namenom izdelave digitalnega dvojčka procesa. Kasneje je bil ta model primerjan z modeli, izdelanimi v okolju MATLAB/SIMULINK. Analiza in primerjava orodij sta bili izvedeni na primeru destilacijskega procesa v Laboratoriju za procesno avtomatizacijo na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI).
Keywords: industrijska avtomatizacija, analiza procesov, strojno učenje, digitalni dvojčki, CSense
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (4,87 MB)

7.
Razvoj naprednega hladilnega sistema v podjetju Impol PCP
Gašper Kopše, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava razvoj in implementacijo izboljšanega sistema oskrbe s tekočim dušikom za hlajenje orodja na 55 MN stiskalni liniji. Cilj naloge je bil odpraviti deformacijo materiala z uvedbo dodatne veje hladilnega sistema. Mehanizem vključuje namensko oblikovano konstrukcijo, proporcionalni sistem, krmilno enoto, senzorsko tehnologijo, pnevmatske in kriogenske elemente. Projekt smo začeli z modeliranjem, izdelavo in implementacijo vseh ključnih komponent hladilnega sistema. Po uspešni integraciji strojnih elementov smo nadaljevali z razvojem programske kode ter oblikovanjem uporabniškega vmesnika. S tem smo dosegli sinhronizacijo delovnega procesa, ustrezno regulacijo pretoka dušika, enakomerno hlajenje orodja in visoko kakovost izdelkov.
Keywords: hladilni sistem, avtomatizacija, proporcionalni mehanizem, PLK
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 4
.pdf Full text (9,89 MB)

8.
Napovedno vzdrževanje
Žiga Lorger, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu bomo opisali sistem napovednega vzdrževanja, ki smo ga ustvarili v povezavi s podjetjem Gorenje gospodinjski aparati, d. o. o. V prvem delu se bomo spoznali z uporabljeno strojno opremo ter jo ustrezno povezali. V nadaljevanju bo sledila konfiguracija posameznih komponent v programskih okoljih SOPAS ET in TIA Portal, dodali bomo tudi program za pošiljanje sporočil o napakah. Vzpostavili bomo komunikacijo med PLK in Raspberry Pi s pomočjo MQTT-protokola. Sledila bo konfiguracija Raspberry Pi mikroračunalnika in obdelava prejetih sporočil. V zadnjem delu bomo ustvarili SKADA-sistem za javljanje napak. V zaključku dela bomo izvedli še preverjanje delovanja celotnega sistema.
Keywords: Avtomatizacija, okvara, napovedno vzdrževanje, PLK, Raspberry Pi, SKADA
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 3
.pdf Full text (7,05 MB)

9.
Razvoj in izdelava inovacijskih priprav za projekt emmi na podjetju B.N.M.
Vukašin Milošević, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo zajema opis postopkov iskanja idejnih rešitev, oblikovanja, izbire ustreznih komponent, sestavljanja in testiranja kontrolne priprave za ugotovitev prisotnosti in pravilnega položaja štirih matic na dveh zrcaljenih kosih s projekta EMMI. V prvi fazi dela je bila raziskana metoda, s katero bi se lahko dosegli zastavljene cilje in preprečili vplivi človeške napake med proizvodnim procesom. Ideja za razširitev projekta oziroma enostavnejše naprave (prototipa) za preverjanje matic, ki smo jo izdelali pred kratkim, je stremela k popolni avtomatizaciji procesa. V nadaljevanju je bil poudarek na modeliranju izboljšanih konstrukcijskih komponent, kot so »držalo za obdelovance«, »senzorski tunel« in drugo zahtevnejše ogrodje, ter na izbiri standardnih delov. Med oblikovanjem omenjenih podsklopov so bili opravljeni osnovni inženirski izračuni, na podlagi katerih so bili izbrani in naročeni potrebni sestavni deli. Sestavljanje je bilo najlepši del diplomske naloge, saj je bilo dokazano, da se je ves trud, vložen v detajle pri virtualnem modeliranju in planiranju, izplačal, saj v zadnjem koraku ni prihajalo do večjih težav. Pred zaključkom je bil napisan program za PLK, naprava je bila testirana, opravljene so bile osnovne meritve, estetsko pa je bila še izboljšana.
Keywords: PLK, avtomatizacija, induktivno stikalo, pnevmatika, kakovost
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (6,32 MB)

10.
Značilnosti in izzivi trga dela v izbranih razvitih državah
Domen Kokolj, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo raziskovali značilnosti in izzive trga dela v izbranih razvitih državah. Države, ki smo jih izbrali so Avstralija, Nemčija, Francija, Velika Britanija, Japonska in ZDA. V uvodnih poglavljih smo predstavili teoretične temelje povpraševanja in ponudbe dela. Nato smo izvedli pregled trga dela v izbranih državah za obdobje od 2004 do 2023. Zanimala nas je predvsem struktura zaposlenosti, in sicer po spolu, starosti in aktivnosti. Prav tako smo se dotaknili brezposelnosti in povprečnega trajanja brezposelnosti v letu 2004 in 2023. V četrtem poglavju smo podrobneje pogledali, kako avtomatizacija dela vpliva na zaposlenost, kako delo od doma vpliva na produktivnost zaposlenih in kaj sploh je umetna inteligenca in njeni vplivi na zaposlenost. Nato smo opravili pregled obstoječih empiričnih študij na področju umetne inteligence in njenega vpliva na zaposlenost. Prav tako smo pregledali študije funkcije zaposlenosti, da smo ugotovili, katere spremenljivke bi bilo smiselno vključiti v naš model. V zadnjem poglavju smo opravili empirično analizo vpliva digitalizacije in umetne inteligence na zaposlenost v izbranih razvitih državah. Odvisna spremenljivka, ki smo jo izbrali, je zaposlenost, neodvisne pa bruto domači proizvod in plače. Kot neodvisni spremenljivki sta bili vključeni tudi digitalizacija, ki je sestavljen indeks iz spremenljivk število fiksnih priklopov internetnih storitev na sto ljudi, izvoza informacijske in komunikacijske tehnologije, število posameznikov, ki uporabljajo internetne storitve kot odstotek celotne populacije, in število naročnin na mobilne storitve na sto ljudi. Indeks digitalizacije smo nato razširili in mu dodali še izdatke za raziskave in razvoj kot odstotek BDP in domača posojila zasebnemu sektorju kot odstotek BDP. Ta razširjen indeks smo označili kot AI – pripravljenost na umetno inteligenco. Ker smo analizirali panelne podatke, smo uporabili model združenih podatkov in model fiksnih učinkov. Da smo ugotovili, kateri izmed omenjenih modelov je primernejši, smo izračunali F-statistko s pomočjo programa EViews. Glede na rezultate F-statistike smo izbrali model fiksnih učinkov. Nato smo model fiksnih učinkov primerjali še z modelom slučajnih učinkov. Da smo ugotovili kateri je primernejši smo uporabili Hausmanov test. Ugotovili smo, da je model fiksnih učinkov primernejši. Na koncu smo še z metodo White cross-section preverjali odpornost modela na heteroskedastičnost in avtokorelacijo. V modelih, ki so ocenjeni z White cross-section metodo imata indeks digitalizacije in pripravljenosti na umetno inteligenco pozitiven predznak, kar pomeni, da pozitivno vplivata na zaposlenost.
Keywords: digitalizacija, umetna inteligenca, avtomatizacija, delo od doma, ekonometrična analiza, razvite države
Published in DKUM: 17.10.2024; Views: 0; Downloads: 15
.pdf Full text (2,44 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica