1. Konfiguriranje domene za omrežje z več lokacijamiSimon Trelc, 2021, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu je predstavljen potek konfiguriranja in vzpostavitve domene za omrežje z več lokacijami. V obravnavani organizaciji obstoječa domena ni ustrezala zahtevam in je imela veliko pomanjkljivosti. Cilj diplomskega dela je bila posodobitev zastarele, nefunkcionalne in varnostno tvegane strojne, programske in komunikacijske opreme. V teoretičnem delu so predstavljene najpomembnejše tehnologije in programska orodja za izvedbo projekta, v eksperimentalnem pa je prikazano konfiguriranje skupne domene na več lokacijah podjetja. Prenovljena domena omogoča enostavno, varno in hitro povezovanje naprav, storitev ter aplikacij ne glede na mesto opravljanja dela. Odstranjene so ranljivosti starega omrežja, izboljšan je postopek izdelave varnostnih kopij, saj podjetje kritične informacijske vire replicira v realnem času. Vse izboljšave so pomembne tudi zaradi nemotenega dela v času pandemije s COVID-19. Keywords: domena, omrežje, strežnik, Aktivni imenik Published in DKUM: 07.12.2021; Views: 91; Downloads: 14
Full text (1,14 MB) |
2. VZPOSTAVITEV WINDOWS OMREŽNE DOMENEBožo Fujs, 2016, bachelor thesis/paper Abstract: V diplomskem delu smo predstavili potek projekta vzpostavitve Windows omrežne domene v podjetju.
V prvem delu smo predstavili teoretične osnove Microsoft Windows operacijskega sistema, razlike med domeno in delovno skupino ter podrobneje pogledali ključne gradnike domene.
Izdelali smo posnetek trenutnega stanja in pripravili načrt novega. V testnem okolju smo pripravili vse potrebno za delovanje domene, vzpostavili identično stanje in s tem dobili vpogled v novi produkcijski sistem. Na podlagi uspešnih testov delovanja programov in storitev smo lahko začeli z integracijo v delovno okolje. Keywords: Domena in delovna skupina, Aktivni imenik, Skupinske politike, Informacijska tehnologija, Strežniški sistem Published in DKUM: 04.07.2016; Views: 799; Downloads: 221
Full text (2,48 MB) |
3. IZBOLJŠANJE INFORMACIJSKE VARNOSTI Z UVEDBO SKUPINSKIH POLITIK V VELIKEM PODJETJUMarko Trček, 2013, master's thesis Abstract: Raziskava obravnava predlog za uvedbo skupinskih politik v veliko podjetje.
Predstavili smo teoretična izhodišča s področja skupinskih politik. Opisali smo tako osnovno delovanje skupinskih politik kot tudi varnostne nastavitve, ki bistveno vplivajo na povečanje informacijske varnosti.
Predstavljene so dobre prakse in priporočila pri vpeljavi skupinskih politik v veliko podjetje. Dobre prakse se nanašajo na samo pripravo okolja za vpeljavo skupinskih politik in tudi na specifične nastavitve posameznih skupinskih politik.
Izdelali smo predlog za odvzem administratorskih pravic, pripravo testnega okolja, pripravo skupin uporabnikov in predlog strukture organizacijskih enot v aktivnem imeniku.
Predvideni učinki uvedbe skupinskih politik v veliko podjetje so predvsem povečanje varnosti informacijskega sistema, poenostavitev upravljanja, skrajšanje časa za upravljanje, zmanjšanje števila napak in večja preglednost nastavitev informacijskega sistema. Keywords: skupinske politike, aktivni imenik, vpeljava, varnost informacijskega sistema Published in DKUM: 08.11.2013; Views: 1386; Downloads: 119
Full text (1,73 MB) |
4. CENTRALNO UPRAVLJANJE IDENTITET Z IBM TIVOLI IDENTITY MANAGERJEMGorazd Mlakar, 2012, undergraduate thesis Abstract: V sodobni informacijski dobi je v podjetjih vedno več informacijskih virov (sistemov), za katere morajo uporabniki imeti pooblastilo za uporabo. Soočamo se z vedno večjim številom tako notranjih kot zunanjih uporabnikov, ki uporabljajo različne informacijske in druge vire podjetja (dostopov do aktivnega imenika, aplikacij, strežnikov, diskov, dokumentov). Keywords: upravljanje uporabniških identitet, aktivni imenik, pravice uporabnikov Published in DKUM: 12.11.2012; Views: 1012; Downloads: 57
Full text (1,35 MB) |
5. |
6. UPRAVLJANJE UPORABNIŠKEGA OKOLJA S SKUPINSKIMI POLITIKAMIMarko Hacin, 2011, undergraduate thesis Abstract: V vseh modernih organizacijah so od informacijskega sistema odvisni poslovni procesi, zato je potrebno z upravljanjem poskrbeti, da je informacijski sistem v čim boljši kondiciji, saj le tako lahko zagotovimo njihovo nemoteno delovanje. Eden od ključnih področij upravljanja informacijskega sistema je segment upravljanja uporabniškega okolja.
V tej nalogi smo kot osnovo za upravljanje uporabniškega okolja v informacijskem sistemu uporabili tehnologijo skupinskih politik – Group Policy, ki jo za Windows domenska okolja ponuja proizvajalec programske opreme Microsoft.
Prvi del naloge raziskuje tehnologijo skupinskih politik, pri čemer analiziramo predpogoje za njihovo delovanje, nadalje so opisani posamezni mehanizmi in komponente skupinskih politik s pomočjo katerih uveljavljamo nastavitve na računalnikih in uporabnikih. Predstavljene so glavne kategorije nastavitev in njihova sestava, ter vse novosti, ki jih prinaša operacijskih sistem Microsoft Windows Server 2008 R2 na področju upravljanja s skupinskimi politikami.
V drugem delu se posvečamo dejanskemu upravljanju Objektov skupinskih politik s pomočjo orodij, ki so na voljo. Podrobneje je opisano delo z Upraviteljskim vmesnikom skupinskih politik (GPMC), ter z orodjem za napredno upravljanje skupinskih politik (AGPM), prikazane pa so še možnosti upravljanja z drugimi orodji, kot so skripti, ukaznlupina Power Shell, gpupdate, gpresult in ADMX Migrator.
V zadnjem delu se najprej ukvarjamo s strukturo Aktivnega imenika, ki je osnovna podlaga za vsako uspešno upravljanje uporabniškega okolja. Predstavljen je lasten predlog strukture organizacijskih enot Aktivnega imenika, ki je po našem mnenju primeren za večino organizacij. Temu delu sledi ukvarjanje z nastavitvami, ki jih konfiguriramo za računalniški in uporabniški del Objektov skupinskih politik. Opisano je konfiguriranje glavnih nastavitev, ki sega vse od zahtevnih varnostnih nastavitev, preusmerjanja uporabniških map, sistemskih nastavitev operacijskih sistemov, upravljanje porabe energije, pa vse do nastavitev tiskalnikov, mrežnih pogonov, ter bližnjic, ki jih ima uporabnik na svojem namizju. Na koncu je predstavljeno tudi upravljanje aplikacij s skupinskimi politikami in sicer aplikacij pisarniškega paketa Microsoft Office 2010, ter spletnega brskalnika Google Chrome.
Vse konfigurirane nastavitve in samo delovanje skupinskih politik je bilo preizkušeno v navideznem testnem okolju Windows 2008 R2 domene. Tokom dela s skupinskimi politikami smo prišli do sklepa, da je uporaba tehnologije skupinskih politik nujna za vse organizacije, ki imajo Windows domeno, saj je lahkotnost in enostavnost upravljanja uporabniškega okolja prav presenetljiva in zelo učinkovita. Keywords: Skupinske politike
Aktivni imenik
Upraviteljski vmesnik skupinskih politik
Microsoft Windows Server 2008 R2
Microsoft Windows 7 Published in DKUM: 22.08.2011; Views: 2730; Downloads: 193
Full text (5,97 MB) |
7. PRENOVA INFORMACIJSKEGA SISTEMA Z IZGRADNJO IMENIŠKE STORITVEAndrej Radošević, 2010, undergraduate thesis Abstract: Razpoložljiv, celovit in zaupen informacijski sistem pomeni za vsako organizacijo, ki zavzema pomembno vlogo v bančnem sektorju, osnoven pogoj za njeno nemoteno delovanje. Od informacijskega sistema organizacije pa ni odvisna le organizacija sama, ampak tudi komitenti, ki z uporabo bančnih storitev izkazujejo zaupanje v organizacijo. Prav zato je potrebno ohranjati zdrave temelje informacijskega sistema z njegovim rednim posodabljanjem. Prav to je tema diplomske naloge v kateri bomo pokazali, kako nazadovanje informacijskega sistema vpliva na poslovanje organizacije. V nadaljevanju bomo z analizo pregledali trenutno stanje informacijskega sistema ter postavili načrt prenove informacijskega sistema z uvedbo imeniške storitve. Keywords: Organizacija, Informacijski sistem, Aktivni imenik, Programska in strojna oprema, Storitve Published in DKUM: 10.05.2010; Views: 1791; Downloads: 154
Full text (3,47 MB) |
8. |
9. |
10. Analiza prometa in uporaba orodij v omrežjih z Windows 2000 strežnikom : diplomsko naloga visokošolskega študijskega programaSrečko Vrečko, 2003, undergraduate thesis Keywords: protokoli, zlog, okvir, prepustnost povezave, redundantni biti, aktivni imenik, strežnik DNS, elektronska pošta, prenos podatkov, svetovni splet, bralnik omrežja, dostop na daljavo Published in DKUM: 23.04.2008; Views: 2814; Downloads: 184
Full text (1,79 MB) |