| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 44
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Uporaba superelastičnega materialnega modela za numerične simulacije stiskanja žilne opornice : magistrsko delo
Jernej Rihter, 2025, master's thesis

Abstract: Žilne opornice omogočajo neoviran krvni obtok. Pogosto se za material žilnih opornic uporablja zlitina niklja in titana, znana pod komercialnim imenom Nitinol. Ta spada v skupino materialov z oblikovnim spominom. Posebna značilnost teh materialov je pojav superelastičnosti. Magistrsko delo proučuje vpliv uporabe superelastičnega in linearno elastičnega materialnega modela na rezultate simulacije stiskanja obroča žilne opornice, ki je parametrično modeliran v programskem jeziku Python in z uporabo knjižnic projektov PyAnsys (PyMAPDL). Rezultati so osredotočeni na napetosti in radialno togost, kjer opazujemo reakcijsko silo. Numerična simulacija temelji na metodi končnih elementov in je izvedena v programu Ansys. Analiza ob različnih materialnih modelih primerja tudi vpliv diskretizacije modela z enodimenzionalnimi in trodimenzionalnimi končnimi elementi. Rezultati magistrskega dela ugotavljajo, da ima materialni model pomemben vpliv na pravilen opis napetosti ob stiskanju obroča žilne opornice kot tudi na vrednosti reakcijske sile. Opazimo, da različna diskretizacija ne vpliva na reakcijsko silo, povzroča pa razlike v napetosti med obema modeloma.
Keywords: žilna opornica, spominske zlitine, superelastičnost, Nitinol, numerična simulacija, metoda končnih elementov, Ansys, Python, PyAnsys
Published in DKUM: 27.02.2025; Views: 0; Downloads: 18
.pdf Full text (1,94 MB)

2.
Sklopljeni numerični model prenosa gibalne količine, energije in snovi med procesom depozicije ledu v kondenzatorju liofilizatorja : magistrsko delo
Klemen Meh, 2025, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obravnava numerično modeliranje prenosa gibalne količine, energije in snovi med procesom depozicije ledu v kondenzatorju liofilizatorja. Osredotočili smo se na modeliranje robnega pogoja temperature na hladni steni kondenzatorja. Dosedanji numerični modeli so temeljili na konstantnem robnem pogoju temperaturnega profila na hladni steni kondenzatorja. V tem magistrskem delu pa smo izpeljali enačbe za izračun temperaturnega profila na hladni steni kondenzatorja in jih preizkusili na poenostavljenem modelu. Numerično smo simulirali stacionarne razmere s predpisanim robnim pogojem temperature na realnem modelu. Nato smo simulirali proces depozicije ledu v trajanju ene ure s pomočjo uporabniško definiranih funkcij pri dveh obratovalnih režimih. Ugotovili smo, da je učinkovitost kondenzatorja nekoliko nižja v primerjavi z dosedanjimi rezultati drugih raziskovalcev, dobljenih z upoštevanjem konstantnega robnega pogoja temperaturnega profila na hladni steni kondenzatorja. Razlika rezultatov med dvema različnima pristopoma pa ni izrazita. Naši rezultati so tudi skladni z ugotovitvami drugih avtorjev, ki so prav tako opazili, da je temperatura najvišja na mestu, kjer se začne hladilna tuljava, prav tako pa sta tam najintenzivnejša ponor vodne pare in depozicija ledu.
Keywords: prenosni pojavi, numerične simulacije, liofilizacija, kondenzator vodne pare, ANSYS Fluent, uporabniško definirane funkcije.
Published in DKUM: 05.02.2025; Views: 0; Downloads: 30
.pdf Full text (7,82 MB)

3.
Razvoj sistema za nadzor vlažnosti v mikrookolici nanopreciznega robota s Peltierjevim elementom
Smiljana Milošević, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu raziskujemo razvoj sistema za nadzor vlažnosti v mikrookolici nanopreciznega robota s Peltierjevim elementom. Cilj je bil ugotoviti, ali lahko Peltierjev element učinkovito regulira relativno vlažnost v komori za manipulacijo mikro objektov v nanorobotiki. Sistem uporablja senzorje za merjenje temperature in vlažnosti ter mikrokrmilnika Arduino in STM32 za vodenje sistema. Za upravljanje in prikaz rezultatov je bil razvit grafični vmesnik v programskem jeziku Python. Delo vključuje tudi modeliranje procesa in implementacijo PID regulatorja za optimizacijo nadzora vlažnosti.
Keywords: nanorobotika, Peltierjev element, Python, STM32, Ansys
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 22
.pdf Full text (24,76 MB)

4.
Termo-Optični modulator optične poti : magistrsko delo
Jure Stošić, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na področje razvoja optičnih senzorskih sistemov, kjer za razločevanje senzorjev uporabljamo nizkokherenčno interferometrijo . Glavni cilj naloge je poglobiti razumevanje delovanja termo-optičnega modulatorja optične poti, in sicer z izvedbo simulacij toplotnega odziva sistema ter z izdelavo termo-optičnega vlakenskega modulatorja, ki omogoča modulacijo optične poti v rangu 100 mikrometrov. Delo vključuje tudi izdelavo demonstratorja za merjenje raztezka in pripadajoče simulacije mehanskih obremenitev.
Keywords: nizkokoherenčna interferometrija, modulator, optični senzorji, ansys, labView
Published in DKUM: 03.10.2024; Views: 0; Downloads: 72
.pdf Full text (4,57 MB)

5.
Analiza uporabe nanotekočin v toplotnih prenosnikih : magistrsko delo
Andrej Špiler, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je obravnavana simulacija toplotnega prenosnika v krožni zanki, v katerem je nanotekočina. Nanotekočina je stabilna suspenzija majhnih delcev v nosilni tekočini. V magistrskem delu je nosilni medij voda, v kateri so nanodelci Al2O3. Simulacija se je izvedla v programskem paketu Ansys Fluent. Geometrija toplotnega prenosnika je bila narejena po toplotnem prenosniku, uporabljenem pri eksperimentu, ki sta ga izvedla Cobanoglu in Haktan Karadeniz v delu ''Effect of nanofluic thermophysical propertis on the performance prediciton of single-phase natural ciculation loops'' [1]. Za opis snovnih lastnosti nanotekočin, ki so temperaturno in koncentracijsko odvisne, se je uporabil UDF (User Defined Function). Gibanje in obnašanje nanodelcev v tekočini se je v programski paket Ansys Fluent vstavilo kot UDS (User defined Scalar). Rezultati cevi premera 4,75 mm so se primerjali z rezultati iz eksperimenta [1] pri toplotnih močeh 10, 30 in 50 W. Naknadno so se naredile simulacije za premere 3, 4, 5 in 6 mm ter pregledal se je izkoristek glede na večanje koncentracije nanodelcev. Rezultati so pokazali, da se z višanjem koncentracije nanodelcev veča izkoristek toplotnega prenosnika in manjša hitrost tekočine.
Keywords: prenos toplote, toplotni prenosniki, nanodelci, nanotekočine, Ansys Fluent, UDF, UDS
Published in DKUM: 03.04.2024; Views: 253; Downloads: 48
.pdf Full text (9,81 MB)

6.
Numerično modeliranje dvofaznega toka v mali čistilni napravi : diplomsko delo
Žan Frumen, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je s pomočjo računalniške dinamike tekočin, opravljena numerična analiza dvofaznega toka v mali čistilni napravi. Predstavljene so geometrijske lastnosti ter vplivni parametri, kot tudi aeracija v mali čistilni napravi. V nadaljevanju je predstavljeno teoretično ozadje modeliranja. Izpeljana sta tudi ohranitvena zakona mase in gibalne količine. Izvedena je bila poliedrična mreža, analiza vplivnih parametrov pretoka in velikosti mehurčka zraka na aeracijo. Na koncu je bil računan indeks uniformnosti porazdelitve volumskega deleža zraka v mali čistilni napravi. Ugotovljene in predstavljene so optimalne razmere za opravljeno simulacijo.
Keywords: mala čistilna naprava, računalniška dinamika tekočin, ANSYS Fluent, aeracija, simulacija
Published in DKUM: 05.03.2024; Views: 308; Downloads: 33
.pdf Full text (2,36 MB)

7.
Lift and drag coefficients for different magnus rotor types
Marko Pezdevšek, 2019, original scientific article

Abstract: In this paper, the results of numerical simulations for various Magnus rotor configurations are presented. For each configuration, a blocked structured mesh was designed in ICEM CFD. Numerical simulations were conducted using Ansys CFX. The influence of the aspect ratio on the lift and drag coefficients depending on the speed ratio was investigated, as was the influence of endplates on a Magnus rotor. From the obtained results, it was concluded that adding endplates to a Magnus rotor increases the lift and drag coefficients.
Keywords: Magnus effect, lift coefficient, drag coefficient, Ansys CFX, endplates, aspect ratio
Published in DKUM: 05.12.2023; Views: 408; Downloads: 7
.pdf Full text (1,17 MB)
This document has many files! More...

8.
Comparison of cavitation models for the prediction of cavitation around a hydrofoil
Marko Pezdevšek, Ignacijo Biluš, Gorazd Hren, 2021, original scientific article

Abstract: In this paper, four different cavitation models were compared for predicting cavitation around a hydrofoil. A blocked structured mesh was created in ICEM CFD. Steady-state 2D simulations were performed in Ansys CFX. For all cases, the SST turbulence model with Reboud's correction was used. For Zwart and Schnerr cavitation models, the recommended values were used for the empirical coefficients. For the full cavitation model and Kunz cavitation model, values for the empirical coefficients were determined as the recommended values did not provide satisfactory results. For the full cavitation model, the effect of non-condensable gases was neglected. For all the above-mentioned cavitation models, the pressure coefficient distribution was compared to experimental results from the literature.
Keywords: hydrofoil, cavitation, Ansys CFX
Published in DKUM: 10.11.2023; Views: 396; Downloads: 8
.pdf Full text (1,90 MB)
This document has many files! More...

9.
Numerical prediction of cavitation erosion on a hydrofoil
Marko Pezdevšek, Andrej Predin, Matej Fike, Gorazd Hren, 2022, published scientific conference contribution abstract

Keywords: hydrofoil, cavitation, erosion, Ansys CFX
Published in DKUM: 30.10.2023; Views: 311; Downloads: 6
.pdf Full text (14,78 MB)
This document has many files! More...

10.
Prediction of cavitation and particle erosion in a radial divergent test section
Luka Kevorkijan, Luka Lešnik, Ignacijo Biluš, 2022, original scientific article

Abstract: The 3D unsteady, cavitating, particle-laden flow through a radial divergent test section was simulated with the homogeneous mixture model and Discrete Phase Model (DPM) within the commercial CFD code ANSYS Fluent. For turbulence, a RANS approach was adopted with the Reboud’s correction of turbulent viscosity in the k-ω SST model. Cavitation erosion was predicted with the Schenke-Melissaris-Terwisga (SMT) model, while particle erosion was predicted with the Det Norske Veritas (DNV) model. Two distinct erosion zones were identified, one for pure cavitation erosion and one for pure particle erosion. The occurrence of the pure particle erosion zone downstream of the cavitation erosion zone was analysed. By observing the streamlines downstream of the cavitation structures, it was found that vortices form in the flow and redirect the particles towards the wall, causing a pure particle erosion zone on the wall. Particles under consideration in this study were not found to alter the flow to the extent that the cavitation erosion zone would be significantly altered compared with the results without solid particles which are reported in the literature.
Keywords: cavitation, Particles ANSYS Fluent, erosion, CFD, modelling, DPM
Published in DKUM: 30.10.2023; Views: 285; Downloads: 9
.pdf Full text (2,04 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.25 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica