| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 889
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Konstruiranje modularnega portalnega dvigala za transport elektro omar znotraj kontejnerjev v podjetju container d.o.o.
Matej Repolusk, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga opisuje konstruiranje modularnega portalnega dvigala, prilagojenega za dvigovanje večjih elektro omar znotraj kontejnerjev v podjetju Container d.o.o. Pri iskanju rešitev smo si pomagali s pregledom obstoječih rešitev, kasneje pa smo s pomočjo modeliranja in simuliranja določili potrebne materiale za izdelavo. Dvigalo je bilo med prototipno fazo tudi testirano, dodelano in nato predano v uporabo v praksi. Ker je dvigalo doseglo svoje cilje v praksi, je bil cilj diplomske naloge uspešno dosežen.
Keywords: Portalno dvigalo, modeliranje, simuliranje
Published in DKUM: 07.10.2024; Views: 0; Downloads: 6
.pdf Full text (5,74 MB)

2.
Izdelava namiznega CNC rezkalnega stroja
Patrik Virtič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga se osredotoča na izdelavo namiznega CNC rezkalnega stroja, ki je primarno namenjen rezkanju lesenih izdelkov. Ob določenih izboljšavah pa je primeren tudi za obdelavo aluminija in akrilnega stekla. Diplomska naloga opisuje celoten postopek izdelave stroja, od 3D izrisa, same sestave CNC stroja, opisa komponent pa vse do testa na materialih kot so: les, aluminij in akrilno steklo. Izpostavljene so tudi ključne težave, katere so se pojavile po testiranju, kot so: neustrezni gradniki stroja in motnje končnih stikal. Diplomska naloga tako predstavlja celoten proces izdelave namiznega CNC stroja, od začetne ideje do končnega izdelka z bodočimi izboljšavami, ki bodo omogočale kvalitetnejše delovanje stroja.
Keywords: CNC, SolidWorks, elektronika, GRBL, 3D-modeliranje
Published in DKUM: 07.10.2024; Views: 0; Downloads: 4
.pdf Full text (6,33 MB)

3.
Nadgradnja kombiniranega tovornega vozila za prevoz krst
Patrik Vogrin, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena zasnova ter snovanje konstrukcije in dvižnega mehanizma za nadgradnjo kombiniranega tovornega vozila za prevoz krst. Na začetku je predstavljen zahtevnik, sledi mu razdelava naloge na funkcije ter osnovne koncepte. Temu sledi snovanje konstrukcije in dvižnega mehanizma s kratko MKE analizo in analitičnim izračunom. Diplomsko delo prikazuje postopek izdelave celotne nadgradnje vozila. Predstavljen je celoten postopek razvoja izdelka ter njegove izdelave. Pri izdelavi nadgradnje so bili uporabljeni postopki 3D skeniranja vozila, modeliranje konstrukcije s pomočjo CAD programa SolidWorks in Creo ter kasnejša izdelava v podjetju.
Keywords: nadgradnja, dvižni sistem, 3D modeliranje, izdelava, električni linearni aktuatorji
Published in DKUM: 07.10.2024; Views: 0; Downloads: 3
.pdf Full text (2,82 MB)

4.
Avtomatizacija varjenja izdelka na varilnem robotu : diplomsko delo
David Brečko, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V modernem času se v avtomobilski industriji trend robotizacije veča vsak dan. Zagotavlja bolj konstantno in nemoteno izdelavo, za nadzor je potrebnih le nekaj delavcev. V podjetju BNM funkcijo robotskega varjenja trenutno opravlja varilni robot Cloos, za katerega podjetje želi avtomatizirati čim več izdelkov. Ostalo je le še nekaj izdelkov, ki se varijo ročno. V diplomski nalogi je predstavljena avtomatizacija robotskega varjenje za izdelka A 425 610 14 53 in A 425 610 15 53. Opisana je primerjava v času ročnega varjenja in robotskega varjenje, kvaliteti in izgledu varov. Predstavljena je nova konstrukcija za robotsko varjenje in postopek konstruiranja in izdelave nove varilne priprave.
Keywords: varjenje, varilna priprava, prilagoditev, modeliranje, konstruiranje, robot, varilni robot, robotizacija, avtomatizacija, normiranje, BNM, avtomobilska industrija
Published in DKUM: 30.09.2024; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (10,90 MB)

5.
Podatkovne baze v poslovanju
Marsel Graber, 2024, undergraduate thesis

Abstract: S podatki se ljudje srečujemo na vsakem koraku že tisoče let, zato jih je zaradi ogromne količine smiselno urediti in postaviti na ustrezna mesta. Za shranjevanje in delo s podatki uporabljamo podatkovne baze, ki pa so si med seboj različne. Prav tako imamo različne vrste podatkov, ki jih lahko na grobo delimo na strukturirane, nestrukturirane in delno strukturirane podatke. Vsi imajo nekaj skupnih a tudi veliko različnih lastnosti, ki jih delajo drugačne in bolj specifične. Delo s podatki ustvarja veliko število delovnih mest, ker pa je podatkov iz dneva v dan več je vseskozi potreba po novi delovni sili, nastajajo nova delovna mesta in nenehno si je potrebno pridobivati nova strokovna znanja, da lahko izpolnjujemo pričakovanja podjetij na tem področju. S podatkovnimi bazami in podatki lahko delajo tudi osnovni poslovni uporabniki, vendar zgolj v omejeni količini, saj nimajo naprednega znanja s tega področja. V kolikor želimo z našimi podatki doseči dodano vrednost za podjetja moramo te pravilno shranjevati in kasneje za njih uporabljati določena orodja, ki so si glede na tip podatkov lahko zelo raznolika. Podatke modeliramo, da jih spravimo v ustrezno obliko in da lahko iz njih iztisnemo kar se da veliko. Pri tem nam prav pridejo tudi sistemi za upravljanje s podatkovnimi bazami, ki so za doseganje dobrih rezultatov v podjetjih dandanes skoraj nuja. Sistemi za upravljanje s podatkovnimi bazami nam omogočajo, da iz že pridobljenih podatkov z različnimi pristopi analiziramo in pridobimo odgovore na vprašanja, ki smo si jih zastavili in izboljšamo poslovanje podjetja. Za različne tipe podatkov imamo različne strukture baz, ki se skozi čas nenehno spreminjajo in izboljšujejo. Vsekakor pa v zadnjem času v ospredje prihaja umetna inteligenca, ki je v veliki meri že prisotna v podatkovnih bazah in obratno, enako velja tudi za orodja, ki se uporabljajo pri analizi podatkov. Trendi na področju podatkovnih baz pa v zadnjih letih temeljijo tudi na čim večjem vključevanju strojnega učenja, razširjanju sistemov za upravljanje s podatki in širitev teh v oblačne rešitve.
Keywords: podatkovne baze, strukturirani podatki, nestrukturirani podatki, sistemi za upravljanje s podatkovnimi bazami (SUPB), modeliranje podatkov, orodja za strukturirane in nestrukturirane podatke
Published in DKUM: 26.09.2024; Views: 0; Downloads: 8
.pdf Full text (1,62 MB)

6.
Izdelava parametričnega modela Bankijeve turbine : diplomsko delo
Žan Suša, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Namen zaključnega dela je izdelati generični model Bankijeve turbine v sistemu CAD. V prvem delu zaključnega dela so opisane turbine, ki se uporabljajo v velikih in malih hidroelektrarnah, in osnovne značilnosti sistema CAD. V osrednjem delu je opisan način kreiranja in povezovanja konstrukcijske tabele z vsemi parametri za modeliranje Bankijeve turbine po preračunu iz literature. Zasnovana tabela omogoča izvedbo preračuna glede na vhodne karakteristike turbine, volumski pretok in višino padca ter avtomatsko kreiranje modela turbine iz generičnega modela za izračunane parametre. Za kreiranje modela so uporabljene napredne funkcije sistema CAD.
Keywords: SolidWorks, modeliranje, generični model, Bankijeva turbina.
Published in DKUM: 20.09.2024; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (3,42 MB)

7.
Izdelava fotorealistične scene z uporabo skeletnih animacij
Andraž Gobec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Animiranje realističnih gibov živali in ljudi je ključnega pomena za doseganje fotorealizma v računalniški animaciji. Namen diplomskega dela v teoretičnem delu je predstaviti metode za razvoj realističnih animacij s pomočjo skeletnih struktur. V praktičnem delu diplomskega dela, ki se osredotoča na ustvarjanje fotorealistične scene človeka, ki jezdi konja, bodo predstavljene vse faze animiranja, vključno z modeliranjem, teksturiranjem in osvetlitvijo, ter implementacija različnih tehnik za doseganje visoke stopnje fotorealizma.
Keywords: Blender, 3D modeliranje, skeletna animacija, jezdenje konja, fotorealizem
Published in DKUM: 19.09.2024; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (4,64 MB)

8.
Konstruiranje elektronsko vodenih drsnih ograjnih vrat : magistrsko delo
Amadej Gosak, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljen postopek konstruiranja drsnih ograjnih vrat na elektronski pogon. Glavni postopek konstruiranja predstavlja izdelava 3D-modelov v programu Solidworks. Na koncu je predstavljena še izdelava in testiranje sistema. Rezultat magistrske naloge so funkcionalna drsna ograjna vrata, ki jih lahko upravljamo ročno ali preko daljinskega upravljalnika.
Keywords: drsna vrata, modeliranje, Arduino
Published in DKUM: 27.08.2024; Views: 87; Downloads: 23
.pdf Full text (6,98 MB)

9.
Projektiranje in modeliranje strojnih instalacij za vključitev v informacijski sistem zgradbe : magistrsko delo
Tine Vravnik, 2024, master's thesis

Abstract: V nalogi sta opisani projektiranje in modeliranje strojnih instalacij na praktičnem primeru gradnje večstanovanjskega objekta, za katerega so prikazani ključni izračuni ogrevanja in hlajenja, vodovoda in kanalizacije ter prezračevanja in klimatizacije. Za izračune so se uporabila specializirana programska orodja IntegraCAD, Autocad in UponorHSE. Med izdelavo naloge sta bili spremljani gradnja in koordinacija delovnega toka gradnje stanovanjskega objekta. Izpostavljene in prikazane so tudi ključne prednosti vpeljave BIM-informacijskega modeliranja gradnje in vključenost projektanta strojnih instalacij v BIM-modelu gradnje. S programskim orodjem DDS-CAD se je izdelal podmodel strojnih instalacij stanovanjske enote, ki se je preko aplikacije za prostorsko projiciranje Trimble Connect opazoval v realni dimenziji. Glede na odzive so predstavljena ključna izhodišča, omejitve in izzivi za prehod na digitalizirano modeliranje gradnje.
Keywords: BIM, strojne instalacije, informacijsko modeliranje gradnje
Published in DKUM: 22.08.2024; Views: 90; Downloads: 28
.pdf Full text (3,21 MB)

10.
Krajinski elementi v luči ukrepov skupne kmetijske politike : primer Dravske ravni
Danijel Ivajnšič, Daša Donša, Damjan Strnad, Igor Žiberna, 2024, independent scientific component part or a chapter in a monograph

Abstract: V luči ciljev Skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027 obravnavamo problematiko biodiverzitete agro-ekosistemov, s posebnim poudarkom na Dravski ravni. Mali lesni krajinski elementi lahko pripomorejo k ohranjanju in potencialnemu povečanju biodiverzitete kmetijsko intenzivnih območij. Rezultati razvitega prostorskega modela izpostavijo Dravsko ravan kot območje z visoko prioritetno stopnjo (sicer za Slovenskimi goricami in Savsko ravnjo) za implementacijo prostorskih ukrepov za ohranjanje, predvsem pa revitalizacijo malih lesnih krajinskih elementov. Po drugi strani so neugodno okoljsko stanje na teh območjih povzročili procesi spreminjanja rabe prostora (razdrobitev in zmanjšanje gozdnih zaplat, nastajanje in združevanje njiv ter pozidanih površin) in način upravljanja s kmetijskimi površinami (pretežno intenzivno kmetijstvo). Hkrati se ob vse večji homogenizaciji kmetijske krajine številne dobre kmetijske površine Dravske ravni zaraščajo.
Keywords: Dravsko polje, agro-ekosistemi, daljinsko zaznavanje, prostorsko modeliranje, skupna kmetijska politika
Published in DKUM: 29.07.2024; Views: 100; Downloads: 14
.pdf Full text (2,01 MB)
This document has many files! More...

Search done in 0.3 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica