2.
VARSTVO KUPCEV PSOVKlara Škopelja, 2016, undergraduate thesis
Abstract: V diplomskem delu Varstvo kupcev psov želim predstaviti problematiko omenjenega področja. Vedno več ljudi se namreč odloča za nakup psa kot hišnega ljubljenčka, vendar so kot kupci, velikokrat žrtev preprodajalcev psov oziroma nakupa psa, ki nima ustreznih dokumentov. V Sloveniji ni na voljo področnega zakona ali uredbe, ki bi strnjeno urejal pravice in obveznosti tako prodajalca kot kupca psov, zato je potrebno izhajati iz določb Obligacijskega zakonika kot splošnega zakona, Zakona o zaščiti živali, Zakona o varstvu potrošnikov in pravilnikov Kinološke zveze Slovenije. V njih so opredeljene pravice in dolžnosti vzrediteljev, prodajalcev, pa tudi kupcev psov. V mnogih državah so pravice kupca v primeru nakupa hišnih živali zelo dobro in natančno določene s tako imenovanim »lemon law« specialnim zakonom na nacionalni ravni. Podobna ureditev bi bila smiselna tudi pri nas. Bistvenega pomena ob nakupu psa je tudi prodajna pogodba, ki mora biti sestavljena tako, da varuje interese obeh pogodbenih strank. Sklenitev dobre pogodbe, ki varuje obe stranki, je bistvenega pomena za razmejitev odgovornosti med eno in drugo stranko pogodbe.
Drugi problem, na katerega prav tako opozarjam v nalogi, je vzreja psov. Z vzrejo se v Sloveniji lahko ukvarja vsak, ki pridobi vzrejno dovoljenje za psa, nikjer (v nobenem pravilniku) pa ni predvideno, kakšna znanja naj bi imel vzreditelj psov in kakšnim pogojem naj bi vzreditelj zadostil.
Menim, da bi bile stvari veliko bolje urejene in tudi pregledne, če bi na nivoju države pripravili področni akt, ki bi podrobno uredil medsebojna razmerja med prodajalcem in kupcem za primer nakupa psa ali druge domače živali.
Keywords: Vzreja psov, vzreditelj, kupec, zakonske obveznosti, pravno varstvo.
Published in DKUM: 18.11.2016; Views: 2428; Downloads: 227
Full text (1,20 MB)