| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 19
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Vključevanje vidikov managementa kakovosti v mikro in mala podjetja
Jan Janko Močnik, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu raziskujemo vzroke za neuspešnost preteklih pobud vključevanja vidikov managementa kakovost v mikro in mala podjetja. Namen diplomskega dela je predstaviti najučinkovitejši način implementacije managementa kakovosti in stalnega izboljševanja kakovosti v manjša podjetja. Ključni cilj diplomskega dela se navezuje na identifikacijo razsežnosti področja kakovosti v mikro podjetjih ter analizo dejavnikov uspešnosti vpeljave vidikov kakovosti v mikro podjetje. Diplomsko delo je razdeljeno na dva dela. V prvem delu diplomska naloga zajema teoretična izhodišča pojma kakovosti, sistema managementa kakovosti in managementa celovite kakovosti − TQM. V povezavi z navedenim želimo jasno predstaviti in opredeliti najbolj pomembna načela in elemente sistema managementa kakovosti ter na splošno predstaviti temeljne značilnosti managementa celovite kakovosti − TQM. V aplikativnem delu smo z analizo samoocenitve, ki je osnovana na rezultatih, ki smo jih pridobili iz podjetja Jet Commerce, d. o. o., ugotovili, kje se nahajajo največje težave v delovanju podjetja in kako jih lahko odpravimo. Predstaviti želimo tudi metode oziroma tehnike, s katerimi lahko najbolj ustrezno implementiramo management kakovosti v mikro in mala podjetja ter posledično izboljšamo kakovost celotnega poslovanja podjetja.
Keywords: Kakovost, metode in tehnike vključevanja managementa kakovosti, stalno izboljševanje kakovosti, management kakovosti, TQM.
Published in DKUM: 13.01.2020; Views: 1191; Downloads: 197
.pdf Full text (1,97 MB)

2.
ANALIZA KAKOVOSTI PROCESA IZDELAVE TISKANEGA VEZJA V PODJETJU INTEC TIV D.O.O.
Ana Žagar, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: Potreba po stalnem izboljševanju kakovosti izdelkov ali storitev je nastala zaradi močne konkurence na trgu, hitrega razvoja in predvsem vse večjih zahtev kupcev. Cilj vsakega podjetja je uspeti in to lahko dosežejo le s tem, da ponudijo kupcu dober/kakovosten izdelek. Pri zagotavljanju kakovosti so jim v veliko pomoč različna statistična in nestatistična orodja in ISO standard. Namen diplomskega dela je bila analiza kakovosti izdelave tiskanega vezja v podjetju Intec Tiv d.o.o. V prvem, teoretičnem delu, smo v grobem razložili, kaj so kakovost, standardizacija in standardi kakovosti, TQM, orodja managementa kakovosti, nestandardizirani sistemi obvladovanja kakovosti in AQL. Proizvodnja temelji na principu serijske proizvodnje in skupinske (procesne) razmestitve, kjer so prvi kosi vsake operacije ključnega pomena za zagotavljanje kakovosti celotnega procesa. V empiričnem delu smo se osredotočili na podjetje Intec Tiv d.o.o. in podrobno opisali postopek izdelave tiskanega vezja ter ključni metodi, ki jih podjetje uporablja za zagotavljanje kakovosti (prvi kosi in končna kontrola).
Keywords: kakovost, zagotavljanje kakovosti, obvladovanje kakovosti, orodja managementa kakovosti, izdelava tiskanega vezja
Published in DKUM: 14.11.2016; Views: 1912; Downloads: 102
.pdf Full text (3,24 MB)

3.
ANALIZA PROCESOV IN ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI IZDELAVE SMUČARSKO SKAKALNIH DRESOV V PODJETJU DALI ŠPORT D.O.O.
Miha Svetina, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: V vrhunskem športu je kakovost ključnega pomena za dobre rezultate in v podjetju Dali šport d.o.o. se dobro zavedajo pomena kakovosti svojih izdelkov in vpliva kakovosti na zadovoljstvo njihovih strank, ter s tem ohranjanju konkurenčne prednosti, ki je ključna za nadaljnji razvoj in rast podjetja. Za zagotavljanje visoke kakovosti pa je pomembno dobro poznavanje materialov, procesov in načinov kontrole zagotavljanja kakovosti. Namen diplomskega dela je analizirati trenutno stanje procesov in študija obvladovanja kakovosti izdelave smučarsko skakalnih dresov v podjetju. Podatke smo zbrali na osnovi študije internih gradiv in opazovanja raziskovalnega pojava v realnem okolju. Med drugim smo izvedli analizo razkoraka, ki nam je dala vpogled v trenutno stanje sistema managementa v podjetju. Na podlagi izvedene analize smo ugotovili, da podjetje sicer ima ustrezne vire in infrastrukturo, a za dvig učinkovitosti sistema kakovosti je potrebno jasno opredeliti pristojnosti in odgovornosti zaposlenih ter vzpostaviti ključne kazalnike uspešnosti poslovanja podjetja. Na osnovi opravljene analize smo ugotovili, da je največ možnosti za napredek na področjih: - planiranja procesov in kontrole - načrtovanja in razvoja produktov in storitev - kontrole zunanjih procesov in dobaviteljev izdelkov in storitev
Keywords: kakovost, sistem managementa kakovosti, procesni pristop, ISO 9001:2008, ključni procesi izdelave smučarsko skakalnega dresa
Published in DKUM: 18.10.2016; Views: 1390; Downloads: 100
.pdf Full text (3,02 MB)

4.
VLOGA INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE PRI DOSEGANJU UČINKOVITOSTI SISTEMA VODENJA KAKOVOSTI V PODJETJU DAMA.TECH D.O.O.
Damir Ejup, 2015, master's thesis/paper

Abstract: Podjetje DaMa.Tech, d. o. o., je v letu 2012 pridobilo certifikat ISO 9001:2008. Zaradi želje po nenehnem izboljševanju procesov znotraj podjetja in izboljšanju zadovoljstva kupcev se je odločilo za prenovo informacijskega sistema za podporo sistemu vodenja kakovosti. Organizacije velikokrat posvojijo ob uvedbi standarda ISO 9001 informacijski sistem določene organizacije ali zunanjega svetovalca. V danem trenutku se zdi sistem funkcionalen, vendar se skozi čas pokaže, da ni popolnoma prilagojen organizaciji in lahko vpliva na učinkovitost sistema vodenja kakovosti in posledično na poslovanje organizacije. Magistrsko delo predstavi pojma kakovost in management kakovosti, standard ISO 9001:2008 in prihajajoči standard ISO 9001:2015, pojem informacijski sistem, vrste informacijskih sistemov in informacijski sistem za podporo sistemu vodenja kakovosti. Predstavljeni so informacijski sistemi podjetja DaMa.Tech, d. o. o. Podrobneje je predstavljen informacijski sistem za obvladovanje neskladnosti, korektivnih in preventivnih ukrepov, obvladovanje dokumentacije in ocenjevanje dobaviteljev. Opisan je posnetek stanja, kjer so predstavljeni rezultati trenutne uporabe informacijskega sistema in njegove slabosti. V nadaljevanju je predstavljen projekt prenove informacijskega sistema za podporo sistemu vodenja kakovosti in vsi ključni elementi novega informacijskega sistema ter elementi, ki jih podjetje razvija samo za izboljšanje svojega sistema. V magistrskem delu tako želimo ugotoviti, kakšen vpliv ima informacijski sistem na učinkovitost sistema vodenja kakovosti, ali lahko z izboljšanjem informacijskega sistema izboljšamo tudi učinkovitost vodenja kakovosti in posledično poslovanje organizacije.
Keywords: kakovost, sistem managementa kakovosti, standard ISO 9001, informacijski sistem, informacijska tehnologija
Published in DKUM: 22.10.2015; Views: 2038; Downloads: 226
.pdf Full text (3,04 MB)

5.
IZBOLJŠANJE KAKOVOSTI STORITVE PRI PRODAJI MODNIH DODATKOV V PODJETJU ACRON D.O.O.
Katarina Šuc, 2015, bachelor thesis/paper

Abstract: Namen diplomskega dela je analizirati kakovost storitve pri prodaji modnih dodatkov v podjetju Acron d.o.o. Kakovost storitve velja za enega izmed osnovnih meril po katerih se meri uspešnost in po kateri se ocenjujejo organizacije, saj je kakovost še vedno pomembnejša od kvantitete. Stalno izboljševanje kakovosti organizacije in posledično tudi storitev je ključni element rasti organizacije in pridobivanja konkurenčne prednosti. Zavezanost h kakovosti smo opazili tudi v obravnavanem podjetju Acron d.o.o. V teoretičnem delu smo predstavili pojem kakovosti storitve z vidika različnih avtorjev. Prikazali smo lastnosti, značilnosti in koncept storitve, ter da se v grobem kakovost storitve deli na splošne in izvedbene lastnosti storitve. Dotaknili smo se tudi osredotočenosti na kupca in na kratko obrazložili predprodajne pogoje, ki so pomembni. V drugem delu smo predstavili naslednje modele za ocenjevanje in izboljševanje kakovosti storitve: model kakovosti storitve 4Q, model pričakovane ali zaznane vrednosti, model razkorakov, model SERVQUAL in model vzajemnega odnosa med izvajalcem in porabnikom storitve. Na podlagi omenjenih modelov smo s pomočjo člankov in literature predstavili identifikacije izboljšav, ter kako se izogniti čim večjemu številu reklamacij. Diplomsko delo temelji na študiji primera, s pomočjo katerega smo želeli odgovoriti na vprašanje kako in na kakšen način dvigniti stopnjo kakovosti storitve v obravanavanem podjetju. V ta namen smo združili različne metode zbiranja podatkov: neposredno opazovanje preučevanega pojava, analiza interne dokumentacije podjetja in nestrukturirani intervjuji z zaposlenimi. V praktičnem delu smo prikazali analizo obstoječega stanja kakovosti storitve in ključne ugotovitve. V prvem delu smo si pomagali z analizo finančnega poročila za obdobje od 1.1.2012 do 31.12.2013, v drugem delu pa smo prikazali analizo s pomočjo tehnik in orodij managementa kakovosti. S pomočjo analize finančnega poročila smo identificirali potencialne vzroke, s katerimi smo izvedeli razlog, število in vzrok reklamacij in analizo uspešnosti prodaje. Pri analiziranju s pomočjo orodij smo se lotili analize kakovosti storitve s pareto diagramom, timskim ustvarjanjem idej, vzročno-posledičnim diagramom, evidenčnim listom in modelom razkorakov. Pri vsakem smo analizirali izboljšave z vidika kakovosti storitve obravnavanega podjetja. Na osnovi izvedene analize kakovosti storitve smo identificirali vrsto potencialnih izboljšav. Ugotovitve kažejo, da so modeli za ocenjevanje kakovosti storitve in orodja managementa kakovosti lahko zelo uporabni pri obravnavanju praktičnega primera.
Keywords: storitev, izboljšanje kakovosti, zadovoljstvo kupca, modeli managementa kakovosti, reklamacija
Published in DKUM: 21.09.2015; Views: 2077; Downloads: 275
.pdf Full text (2,99 MB)

6.
ANALIZA OBVLADOVANJA KAKOVOSTI V PROIZVODNEM PODJETJU
Julijan Pugelj, 2015, bachelor thesis/paper

Abstract: Namen diplomskega dela je analizirati sistem zagotavljanja in obvladovanja kakovosti v proizvodnem podjetju, ki deluje v panogi avtomobilske industrije. Podjetje izdeluje sedežne garniture za vgradnjo v osebne avtomobile po principu proizvodnje Just In Time. Razumevanje koncepta Just In Time je v veliki meri povezano z razumevanjem zagotavljanja in obvladovanja kakovosti. Podjetje mora zagotoviti izdelek, narejen v okviru standardov in ustrezne kakovosti in ga kupcu dostaviti ob pravem času na pravo mesto in v pravilnem zaporedju. Da vse to lahko zagotovijo, v procesu uporabljajo različna orodja in tehnike managementa kakovosti, kot tudi standarde kakovosti. V diplomskem delu najprej opredelimo teoretična izhodišča orodij managementa kakovosti in nato uporabnost orodja predstavimo na praktičnem primeru obravnavanega podjetja. V empiričnem delu za lažje razumevanje predstavljamo celotno proizvodnjo ter na kratko opišem njeno delovanje. Posebno pozornost namenjamo tistim točkam procesa, ki so namenjene zagotavljanju kakovosti: vhodni kontroli, JIT proizvodnji - v procesu ter v METAL proizvodnji. Na primeru iz prakse predstavljamo problem, ki se je pojavil pri vgradnji sedeža v avtomobil. Ta problem je podjetje rešilo s pomočjo metode QRQC (Quick Resonse Quality Control), ki je namenjena obravnavanju neskladnih proizvodov. Na osnovi analize študije primera lahko izpostavimo pomembnost vključevanja orodij in metod managementa kakovosti v sistem managementa kakovosti, zlasti z vidika hitrega reševanja problemov in zagotavljanja visoke stopnje kakovosti.
Keywords: kakovost, zagotavljanje kakovosti, obvladovanje kakovosti, orodja managementa kakovosti, avtomobilska industrija
Published in DKUM: 16.09.2015; Views: 2205; Downloads: 308
.pdf Full text (3,72 MB)

7.
IZBOLJŠANJE KAKOVOSTI PROCESA PRI DOBAVITELJU V AVTOMOBILSKI PANOGI
Siniša Vukelić, 2015, bachelor thesis/paper

Abstract: Podjetje Faurecia Autositze GmbH Geiselhöring je del korporacije Faurecia. V tovarni v Geiselhöringu proizvajajo kovinske sedežne okvirje in mehanizme. Podjetje ima vpeljane različne standarde s področja kakovosti, kot so ISO 9001, ISO/TS 16949 in ISO 14001. V podjetju je več ključnih procesov, ki vplivajo na doseganje zahtev in pričakovanj kupcev, vendar smo se v okviru študije primera osredotočili na izboljšanje kakovosti tistega procesa, ki je v letu 2013 povzročil največje število reklamacij. Glavni namen diplomskega dela je bil izboljšati kakovost izvajanja procesa v obstoječem stanju in posledično zmanjšati število napak v procesu. Poleg navedenega so v diplomskem delu predstavljeni tudi nekateri segmenti kakovosti v obravnavanem podjetju, management kakovosti v avtomobilski industriji ter orodja managementa kakovosti, ki so bila uporabljena pri izvedbi študije primera, ki jo obravnava pričujoče diplomsko delo. V diplomskem delu smo prikazali uporabo metodologije stalnega izboljševanja na praktičnem primeru izboljšanja kakovosti procesa montažne linije sedežev. Pri tem smo uporabili številna nestatistična orodja managementa kakovosti, ki smo jih vključili v posamezne faze stalnega izboljševanja. Tehnična rešitev, ki je bila rezultat sistematičnega izboljševanja procesa je bila usklajena tudi z zahtevami končnega kupca. S pomočjo pareto analize smo dobili podatek, da se je 78,3% vseh reklamacij montažne linije pripetilo na prvi postaji in le 21,7% na preostalih štirih postajah. Tako smo se odločili za izboljšavo prve postaje montažne linije. Pri poteku izboljšave procesa smo se držali načel PDCA cikla: načrtovanje – izvršitev – preverjanje - ukrepanje. V diplomskem delu smo po uvedbi izboljšave s pomočjo pareto analize prikazali za kolikšen odstotek se je zmanjšalo število napak. Pri tem smo upoštevali celotno število in stroške reklamacij, ki so se zgodile v letu 2014. Rezultati študije primera kažejo na to, da smo z izboljšanim procesom dosegli nižje stroške neustrezne kakovosti. Kot dobavitelj moramo poskrbeti, da so naši kupci zadovoljni. To nam mora biti vedno glavni cilj, saj kupec odloča o tem ali bomo imeli naročila in delo. Vsak kupec želi kupiti najboljši izdelek po najnižji ceni. Zaradi tega dejstva je vsako podjetje prisiljeno k stalnemu izboljševanju svojih procesov, saj je končni proizvod rezultat dela le-teh.
Keywords: proces, kakovost, stroški nekakovosti, orodja managementa kakovosti, PDCA cikel, avtomobilska industrija
Published in DKUM: 27.05.2015; Views: 1990; Downloads: 343
.pdf Full text (2,38 MB)

8.
UVAJANJE KROŽKOV KAKOVOSTI ZA IZBOLJŠANJE KAKOVOSTI V DOMOVIH STAREJŠIH OBČANOV
Brigita Lipovac, 2013, master's thesis

Abstract: Krožki kakovosti so ena izmed metod managementa kakovosti, ki jih v organizaciji lahko uporabljamo za stalno izboljševanje kakovosti. Predstavljajo pristop od spodaj navzgor, kjer zaposleni s svojimi idejami, znanjem in sodelovanjem na organiziran način izboljšujejo svoje delo in storitve, ki jih opravljajo. V magistrski nalogi Uvajanje krožkov kakovosti za izboljšanje kakovosti v domovih starejših občanov smo s pomočjo teoretične podlage in rezultatov empiričnega dela oblikovali načrte za izvajanje treh krožkov kakovosti. V nalogi predstavljamo uvajanje krožkov v treh korakih. Prikazan je tudi primer izvajanja enega izmed krožkov v socialno varstveni ustanovi. V metodološkem pristopu smo za proučevanje izbrali vzorec 122 anketiranih iz populacije zaposlenih v zdravstveno-negovalnih enotah desetih domov starejših občanov in dveh oddelkov bolnišnic. Raziskovalni instrument je bil pisni in anonimni anketni vprašalnik. Za obdelane podatke smo uporabili kvalitativno metodo in interpretacijo. Rezultate smo analizirali s pomočjo SPSS-programa in jih s pomočjo programov Microsoft Office Excel in Microsoft Word prikazali z grafi in tabelami. Rezultati so pokazali, da je več kot polovica anketiranih mnenja, da bi bilo v organizacijo dobro uvesti krožke kakovosti. Anketirani bi na krožkih reševali predvsem težave pri svojem delu, katerih rešitve bi privedle do konstruktivnih odnosov s svojci, do dobrih medsebojnih odnosov in do boljšega pretoka informacij. Večina anketiranih meni, da bi z izvajanjem krožkov kakovosti izboljšali tudi kazalnike kakovosti. Odgovorili smo na raziskovalno vprašanje, ali so krožki kakovosti primerna in smiselna metoda za izboljševanje kakovosti v domovih starejših občanov. Z neparametričnim testom deležev smo potrdili tudi vse tri hipoteze.
Keywords: management kakovosti, krožek kakovosti, orodja managementa kakovosti, standard zdravstvene nege, kazalnik kakovosti
Published in DKUM: 06.01.2014; Views: 2277; Downloads: 275
.pdf Full text (2,97 MB)

9.
PRIMERJAVA MED STANDARDOM SIST EN ISO 9001:2008 IN STANDARDOM SIST EN ISO/IEC 17025:2005- ŠTUDIJA PRIMERA V PODJETJU SIQ ITALIA
Hana Furlan, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Sistem managementa kakovosti je ključni dejavnik za uspešno in učinkovito organizacijo, česar se zavedamo tudi v podjetju SIQ Italia. SIQ Italia je storitveno podjetje, ki se ukvarja s preskušanjem in certificiranjem igralnih avtomatov. Pri svoji dejavnosti mora izpolnjevati zahteve italijanske zakonodaje, zahteve odjemalcev ter slediti mora zahtevam standarda SIST EN ISO/IEC 17025:2005. Organizacija ima vzpostavljen sistem managementa kakovosti, vendar poudarek daje predvsem ključnim procesom, ki so v obsegu akreditacije. Cilj in želja podjetja je, da bi razširili sistem managementa kakovosti na vse procese v organizaciji, tudi na vodstvene in podporne procese. V diplomski nalogi smo naredili primerjavo standarda SIST EN ISO 9001:2008 in SIST EN ISO/IEC 17025:2005 ter analizo obstoječega stanja glede na zahteve zgoraj omenjenih standardov v podjetju. Na podlagi analize smo podali možne izboljšave, kar bi pripomoglo k boljšemu celovitemu obvladovanju kakovosti v podjetju. Na podlagi analize smo se v podjetju odločili, da na novo definiramo organizacijsko strukturo, določili smo vodstvene, ključne in podporne procese. Osredotočili smo se na enega izmed ključnih procesov in opravili analizo časov posameznih aktivnosti izbranega procesa ter podali izboljšave, zlasti v smeri višje učinkovitosti.
Keywords: sistem managementa kakovosti, SIST EN ISO 9001:2008, SIST EN ISO/IEC 17025:2005, akreditacija, procesni pristop
Published in DKUM: 17.07.2013; Views: 2223; Downloads: 235
.pdf Full text (1,84 MB)

10.
IZGRADNJA SISTEMA MANAGEMENTA KAKOVOSTI PO ISO 9001:2008 IN NJEGOV VPLIV NA KLJUČNE PROCESE V PODJETJU DAMA.TECH D.O.O.
Damir Ejup, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Z željo po procesnem pristopu, nenehnem izboljševanju procesov in povečanju zadovoljstva kupcev se je podjetje DaMa.Tech d.o.o v začetku leta 2012 odločilo za implementacijo sistema managementa kakovosti po standardu ISO 9001:2008, ki je v danem trenutku v zadnji fazi pridobitve certifikata. Organizacije se velikokrat srečujejo s problemi pri implementaciji in razumevanju zahtev standarda ISO 9001:2008. Diplomska naloga tako predstavi sam pojem kakovost in management kakovosti, standard ISO 9001:2008 in njegove zahteve, več možnih načinov implementacije ter ovire, s katerimi se organizacije srečujejo med vpeljavo. Navedene so prednosti in slabosti, ki jih prinaša vpeljava standarda sistema mangementa kakovosti. Opisan je način izgradnje sistema kakovosti v podjetju DaMa.Tech d.o.o, način identifikacije procesov, njihovega opisa in medsebojne odvisnosti ter sistemska dokumentacija podjetja. Identificirani procesi so razdeljeni v tri skupine: glavni oziroma ključni procesi, vodstveni in podporni procesi. Predstavljena je analiza stanja z zahtevami standarda ISO 9001:2008 pred odločitvijo o izgradnji sistema managementa kakovosti ter po oblikovanem sistemu managementa kakovosti. Kakovosten izdelek oziroma storitev je rezultat učinkovitega procesa in tako je eno izmed glavnih načel standarda ISO 9001 procesni pristop. V diplomski nalogi je prav tako predstavljen vpliv standarda sistema managementa kakovosti na ključne procese, še zlasti, kakšen vpliv ima na potek procesov kakor tudi, katere so dodatne dejavnosti, dokumenti in merljivi cilji, ki jih standard sistema managementa kakovosti povzroči.
Keywords: • kakovost, • sistem managementa kakovosti, • ISO 9001:2008, • procesni pristop, • ključni procesi.
Published in DKUM: 02.10.2012; Views: 1865; Downloads: 314
.pdf Full text (2,17 MB)

Search done in 0.34 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica