| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv preklopne frekvence sistema za uporovno točkovno varjenje na varilni tok in na izgube
Robert Brezovnik, 2018, doctoral dissertation

Abstract: V doktorski disertaciji je predstavljena analiza srednjefrekvenčnega sistema za uporovno točkovno varjenje, ki se v industriji uporablja za varjenje pločevin. Sistem za uporovno točkovno varjenje sestavljajo frekvenčni pretvornik, varilni transformator z nameščenim diodnim usmernikom in varilne klešče z elektrodami. Ti sistemi se večinoma uporabljajo v avtomatizirani avtomobilski industriji za varjenje karoserij s pomočjo robotov. Varilni transformator je nameščen na premikajoči se robotski roki, zato je teža zelo pomemben dejavnik. Z manjšo težo prihranimo na energiji in povečamo dinamiko robota. Težo varilnega transformatorja lahko zmanjšamo z lažjimi in kakovostnejšimi materiali, kar pa je povezano z višjo ceno in je pogosto nesprejemljivo. Težo lahko zmanjšamo tudi s povišanjem frekvence napajalne napetosti, kar omogoča zmanjšanje preseka železnega jedra. Manjši presek železnega jedra pomeni tudi krajše ovoje navitij in s tem manjšo težo. Višanje napajalne frekvence pa negativno vpliva na velikost varilnega toka in izgube, ki sta glavni temi raziskovanja doktorske disertacije. Z višanjem frekvence se namreč zmanjšuje največji varilni tok zaradi izgube prevajalnega razmerja. Pojav izgube prevajalnega razmerja in efektivno prevajalno razmerje sta podrobno analizirana na podlagi časovnih potekov tokov in napetosti. Frekvenčna odvisnost maksimalnega varilnega toka je karakteristična lastnost varilnega transformatorja, ki jo lahko določimo z drago merilno opremo ali z zahtevnimi numeričnimi izračuni. V disertaciji je predstavljena možnost analitičnega izračuna na osnovi poznanih parametrov veznega modela. Ker gre v danem primeru za zahteven, nelinearen in časovno spremenljiv sistem, je tudi analitična rešitev temu primerno zahtevna. Analitična rešitev pa ne omogoča samo neposrednega izračuna frekvenčne odvisnosti varilnega toka, temveč tudi njegovo odvisnost od kateregakoli drugega parametra veznega modela. Analitična rešitev je potrjena tako z meritvami kot z numeričnimi izračuni z reševanjem vezij in z uporabo metode končnih elementov (MKE). Ker modeli MKE zajemajo tudi vpliv kožnega in sosedstvenega pojava, je bilo z izračuni potrjeno, da ti pojavi v opazovanem frekvenčnem področju nimajo opaznega vpliva na frekvenčno odvisnost varilnega toka. S pomočjo MKE in meritev so bili analizirani tudi vplivi frekvence na joulske izgube varilnega transformatorja. Izgube se je razdelilo na deleže stacionarnih in dinamičnih izgub, kjer slednje naraščajo z naraščanjem frekvence. Na osnovi rezultatov meritev in izračunov s predlogom šestih novih konstrukcij navitij transformatorja so podani splošni napotki za zmanjšanje neželenega zmanjšanja varilnega toka in povečanje izgub pri povečanju frekvence napajalne napetosti.
Keywords: uporovno točkovno varjenje, varilni transformator, DC-DC pretvorniki, preklopna frekvenca, vezni modeli, analitični modeli, navitja transformatorja, izgube, železno jedro, vrtinčni toki, kožni pojav, sosedstveni pojav, metoda končnih elementov
Published in DKUM: 24.04.2018; Views: 2007; Downloads: 141
.pdf Full text (14,39 MB)

2.
Poenostavljena metoda upoštevanja dinamičnih histereznih izgub v modelu enofaznega transformatorja
Klemen Deželak, Beno Klopčič, Gorazd Štumberger, Drago Dolinar, 2007, original scientific article

Abstract: V članku je obravnavana poenostavljena metoda upoštevanja dinamičnih histereznih izgub v modelu enofaznega transformatorja. Magnetno nelinearna karakteristika železnega jedra je upoštevana v obliki tabele, vpliv histereze pa je zajet s premikanjem omenjene karakteristike v levo in desno. Poleg vpliva histereznih izgub je v modelu transformatorja upoštevan tudi vpliv vrtinčnih izgub. Podana je primedava izmerjenih in izračunanih tokov, in sicer tako za primer brez kot tudi z upoštevanjem vrtinčnih izgub.
Keywords: enofazni transformatorji, železno jedro, histerezne izgube, vrtinčne izgube
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1957; Downloads: 54
URL Link to full text

3.
4.
REALIZACIJA VODENJA ZA OPTIMALNO IZKORIŠČANJE ŽELEZNEGA JEDRA VARILNEGA TRANSFORMATORJA
Primož Sukič, 2013, master's thesis

Abstract: Delo opisuje načrtovanje in izdelavo krmilnega sistema za srednje frekvenčni sistem za uporovno točkovno varjenje. Obsega načrtovanje in izdelavo elektronskih komponent, ki so potrebne za zajemanje podatkov iz senzorjev ter za proženje razsmernika. Jedro sistema predstavlja zmogljiv digitalni signalni krmilnik TMS320F28335, ki je bil grafično programiran v programskem paketu Matlab/Simulink. Uporabljen je sistem vodenja varilnega transformatorja, ki upošteva magnetne razmere v železnem jedru. Razvit je bil za detekcijo nasičenja železnega jedra varilnega transformatorja. Z njegovo uporabo v sistemu vodenja je mogoče preprečiti pojav nasičenja v železnem jedru varilnega transformatorja. Samo jedro pa je mogoče optimalno izkoristiti. Rezultati vodenja z razvitim krmilnim sistemom so pokazali, da je z njegovo uporabo mogoče izboljšati obratovalne lastnosti sistema za uporovno točkovno varjenje.
Keywords: točkovno varjenje, uporovno varjenje, varilni transformator, železno jedro, krmilni sistem, vodenje, DSP, 28335, TMS320F28335
Published in DKUM: 13.09.2013; Views: 2885; Downloads: 122
URL Link to full text

Search done in 0.13 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica