| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 40
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Turizem in kriminaliteta v Španiji : magistrsko delo
Bojana Pajnkiher, 2024, master's thesis

Abstract: Turizem je postal ena najpomembnejših gospodarskih dejavnosti, ki ne le prispeva k rasti gospodarstva, temveč ima tudi številne druge pozitivne vplive na družbo. Spremembe v načinu življenja, tehnologiji in globalizaciji so prispevale k naraščajočemu pomenu turizma v sodobnem svetu. Turizem zagotavlja delovna mesta, spodbuja lokalno podjetništvo in povečuje bruto domači proizvod. Prav tako prispeva k medkulturnemu razumevanju in povezovanju ljudi, saj potovanja omogočajo srečanja med ljudmi različnih kultur, jezikov in tradicij, s tem pa se spodbuja mednarodna strpnost ter spoštovanje raznolikosti. Kljub vsem pozitivnim vplivom pa je pomembno tudi upoštevati izzive, povezane s turizmom, kot so množični turizem, negativni vpliv na okolje, prisilno izseljevanje domačinov itd. Zato postaja trajnostni turizem vse bolj pomemben koncept, ki poudarja odgovornost do okolja, lokalnih skupnosti ter ohranja kulturne in naravne dediščine. Evropa ostaja ena najbolj priljubljenih destinacij za turiste. Bogate z zgodovino, kulturo, umetnostjo in naravnimi lepotami, evropske države privabljajo turiste iz vsega sveta. Španija je uveljavljen turistični trg ne le v Evropi, ampak tudi na svetu. Njena geografska bližina, ugodno podnebje ter relativna cenovna ugodnost ponudbe so ključni dejavniki, ki privabljajo množico turistov. Turizem v Španiji ima pomembno vlogo v njenem gospodarstvu, prispeva k ustvarjanju novih delovnih mest, razvoju infrastrukture ipd. V zaključnem delu smo se osredotočili na povezavo med turizmom in kriminaliteto ter naredili analizo šestih različnih primerov kaznivih dejanj v turizmu ter predstavili nekaj primerov dobre prakse. Varnost v turizmu ima ključen pomen, saj neposredno vpliva na dojemanje turistične destinacije, turistično izkušnjo in dolgoročni uspeh turistične industrije, zato je pomembno, da turistična mesta v svoji strategiji varnost obravnavajo kot glavno skrb.
Keywords: kriminaliteta, kazniva dejanja, turizem, Španija, magistrska dela
Published in DKUM: 15.04.2024; Views: 308; Downloads: 56
.pdf Full text (650,21 KB)

2.
Značilnosti pouka družboslovja na izbrani osnovni šoli v španski regiji Valencia : magistrsko delo
Maruša Špehar, 2023, master's thesis

Abstract: Pouk družboslovja v osnovni šoli v španski regiji Valencia poteka pri predmetu spoznavanje naravnega, družbenega in kulturnega okolja, ki zajema vsebine tako družboslovnih kot naravoslovnih vsebin. V empiričnem delu je predstavljena raziskava, katere namen je bil ugotoviti značilnosti pouka družboslovja v petem razredu na izbrani osnovni šoli v španski regiji Valencia. V kvalitativno kvantitativni raziskavi so bili podatki zbrani z opazovanjem pouka, intervjuvanjem učitelja in anektiranjem učencev. Ugotovljeno je bilo, da na izbrani osnovni šoli pri pouku družboslovja najpogosteje uporabljajo frontalno in individualno učno obliko. Pri učnih metodah pa se je najpogosteje uporabljala metoda ustnega razlaganja in metoda pogovora. Učenci so skoraj pri vsaki učni uri uporabljali tablični računalnik, pri čemer so imeli digitalne učbenike, učitelj pa je uporabljal računalnik in projektor. Večinoma so učne ure potekale v učilnici. Kljub temu da je pouk potekal v frontalni učni obliki, je bilo prisotne veliko komunikacije med učiteljem in učenci. Učitelj je podajal veliko povratnih informacij.
Keywords: pouk družboslovja, osnovna šola, Španija, opazovanje pouka
Published in DKUM: 28.09.2023; Views: 482; Downloads: 93
.pdf Full text (2,11 MB)

3.
Pomen Francisca Tárrege za razvoj moderne kitare : magistrska naloga
Luka Lenart, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu po analizi virov raziskujem delo in življenje španskega kitarista, skladatelja in pedagoga Francisca Tárrege. Podrobneje sem se osredotočil na njegovo življenje, skladateljski in pedagoški vpliv, predstavljeni so nekateri njegovi pomembnejši učenci. Posvetil sem se njegovemu sodelovanju z izdelovalcem kitar Antoniem de Torresom. Prikazan je razvoj klasične kitare in novitete, ki jih je vpeljal Torres. Za lažjo predstavo je dodano tudi slikovno gradivo, ki prikazuje posamezne dele kitare in spremembe na njej. Metodološko je magistrsko delo zasnovano na virih, ki pričajo o življenju, pedagoškem delu in skladateljskem opusu Francisca Tárrege. Analiza njegovega dela temelji na biografijah avtorjev Ljudmila Rusa in Emilia Puyola. Sledi analiza razvoja klasične kitare s poudarkom na spremembah inštrumenta, ki jih je naredil Antonio de Torres, pri tem pa sta bila glavna vira knjiga avtorjev Toma in May Anne Evans ter biografija Joséja Luisa Romanillosa.
Keywords: Francisco Tárrega, glasbena izobrazba, klasična kitara, Španija, Antonio de Torres
Published in DKUM: 21.09.2023; Views: 351; Downloads: 40
.pdf Full text (2,11 MB)

4.
Primerjalna analiza zavržene hrane v sloveniji in španiji
Nataša Košir, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Hrana je človekova osnovna dobrina in je nujno potrebna za preživetje. Zaradi nepravilnega ravnanja pa velika količina le-te konča v smeteh. V diplomskem delu smo raziskali, kako se s problemom zavržene hrane spopadata Slovenija in Španija ter ju med seboj primerjali.
Keywords: Zavržena hrana, problem, Slovenija, Španija.
Published in DKUM: 22.09.2022; Views: 442; Downloads: 78
.pdf Full text (936,76 KB)

5.
Karakteristike uvoznega povpraševanja v izbranih evropskih gospodarstvih
Ajda Lipnik, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Analizi funkcije uvoznega povpraševanja države je bilo v mednarodni ekonomski literaturi namenjene veliko pozornosti. Prepoznavanje dejavnikov uvoznega povpraševanja in razumevanje njihovega vpliva je oblikovalcem politik v pomoč pri vzpostavljanju praks, ki omogočajo makroekonomsko stabilnost in spodbujajo gospodarsko rast. Pojasnjevalne spremenljivke uvoznega povpraševanja se med državami razlikujejo zaradi različne strukturne podlage gospodarstva, ki vpliva na trgovino. S preučevanjem dolgoročne perspektive uvoznega povpraševanja za italijansko, špansko in francosko gospodarstvo smo uporabili četrtletne podatke od leta 2000 do 2019. Empirični rezultati kažejo, da je pomembna determinanta uvoza vseh treh držav realni dohodek (BDP), funkcijo španskega agregatnega uvoza pa smo razširili še s spremenljivko industrijske proizvodnje, francosko s spremenljivko uvoznih cen in italijansko z menjalnim razmerjem in industrijsko proizvodnjo. Dohodkovna elastičnost uvoznega povpraševanja je dolgoročno pozitivna in v skladu s stališči ekonomske teorije. Za modeliranje funkcije uvoznega povpraševanja za špansko, italijansko in francosko gospodarstvo je bila uporabljena metoda najmanjših kvadratov (OLS). Predpostavljamo, da metoda najmanjših kvadratov zagotavlja dosledne ocene uvozne funkcije in da je cenilka linearna, nepristranska in najboljša.
Keywords: Uvozno povpraševanje, ekonometrična analiza, Španija, Italija, Francija, metoda najmanjših kvadratov.
Published in DKUM: 10.11.2021; Views: 1124; Downloads: 146
.pdf Full text (1,33 MB)

6.
Dinastija Nasridov in padec Granade
Nataša Pernat, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga obravnava vzroke za vzpon in padec zadnje muslimanske dinastije Nasridov na Iberskem polotoku. Poudarek je na družbeno-politični situaciji v emiratu v zadnjih letih pred padcem dinastije. Od vzpona na oblast leta 1232 do padca Granade se je na prestolu zvrstilo 23 emirjev. Za lažje razumevanje je na kratko predstavljen prihod Arabcev na Iberski polotok in razdori, ki so omogočili vzpostavitev in predvsem ohranitev granadskega kraljestva kljub močnim pritiskom s strani katoliških kraljestev, skoraj 250 let. V drugi polovici 15. stoletja so dinastijo oslabili boji za nasledstvo, kar sta spretno izkoristila katoliška kralja Ferdinand II. Aragonski in Izabela I. Kastiljska ter sprožila kampanjo proti Nasridskemu kraljestvu. Zadnji emir Mohamed XII, poznan tudi pod imenom Boabdil, je moral 2. januarja 1492 predati Granado, s čimer se je končala vladavina muslimanov na Iberskem polotoku. Ob predaji Granade sta katoliška kralja muslimanskemu prebivalstvu v mirovni pogodbi zagotovila številne svoboščine. Vendar je bilo spoštovanje določb kratkega veka, saj so se morali tako Židje kot muslimani spreobrniti. Nasilne spreobrnitve so povzročale nemire in privedle do dveh večjih uporov, katerih posledica je bil dokončen izgon muslimanov l. 1609.
Keywords: Nasridi, Granada, rekonkvista, Španija, katoliška kralja
Published in DKUM: 01.09.2020; Views: 1277; Downloads: 68
.pdf Full text (2,29 MB)

7.
Primerjava zaznane vrednosti mobilnega telefona med študenti iz Slovenije in Španije
Nina Lebar, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Podjetja se v sodobnem tehnološkem svetu, ob lansiranju novega izdelka na trg, vse bolj osredotočajo na ustvarjanje posebnih izkušenj, ne le na ponudbo izdelkov in z njimi povezanih osnovnih storitev. Izdelek v širšem pomenu ne predstavlja le neke fizične oblike, marveč tudi storitveno. Na področju mobilne tehnologije, natančneje mobilnih telefonov, je iskanje konkurenčnih prednosti izredno pomembno. Podjetja se za dobro načrtovanje strategije razvoja in ponudbe mobilnega telefona morajo zavedati osnovnih lastnosti le-tega, zajemati morajo njegove ravni, življenjski cikel, pedvsem pa njegove sestavine. Uporaba pametne mobilne telefonije se veča, le-ta pa predstavlja center našega življenja. Z vrsto njenih prednosti in slabosti je naslednji korak tisti, ki vodi k zadovoljevanju potreb na boljši način kot konkurenca in poznavanje ciljne skupine. Eden izmed načinov prepoznavanja svojih odjemalcev je merjenje zaznane vrednosti. Zaznana vrednost je razlika oziroma kompromis med zaznanimi koristmi, ki jih posplošeno delimo na funkcionalne, čustvene ter socialne, in zaznanimi žrtvami, ki predstavljajo časovne, denarne in fizične žrtve kot tudi tveganja. Omenjen koncept je močno povezan s konceptom zadovoljstva kot njegove posledice. S pomočjo raziskave, ki se je osredotočala na proučevanje ter primerjanje razlik v zaznani vrednosti med študenti iz Slovenije in Španije smo ugotovili, katere dejavnike odjemalci zaznavajo kot največje koristi, katere kot največje žrtve in obratno. Raziskava je pokazala, da med študenti različnih držav in spolov prihaja do statistično značilnih razlik v omenjenima komponentama in posledično tudi v celotni zaznani vrednosti. Spremenljivki zaznane koristi in zaznana vrednost sta med seboj premo sorazmerni. Kljub temu med študenti oziroma posamezniki znotraj držav ni prihajalo do večjih odstopanj. Na splošno so anketiranci obeh držav in spolov z mobilnim telefonom, ki ga trenutno uporabljajo, zadovoljni. S potrditvijo vseh šestih hipotez smo dosegli naš namen in zastavljene cilje.
Keywords: izdelek, mobilni telefon, zaznana vrednost, zaznane koristi, zaznane žrtve, zadovoljstvo, primerjava, Slovenija, Španija
Published in DKUM: 26.11.2018; Views: 1078; Downloads: 101
.pdf Full text (1,44 MB)

8.
Davek na igre na srečo v španiji in sloveniji: primerjalna analiza
Iris Komel, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem projektu najdemo primerjalno analizo davka na igre na srečo v Španiji in Sloveniji. Za izbiro teme smo se odločili na podlagi dejstva, da živimo v okolju, kjer najdemo veliko število igralnih salonov, in prav to je vplivalo na odločitev o raziskovanju področja. Igre na srečo so igre, pri katerih lahko sodeluje katera koli oseba, starejša od 18 let, tako imenovana polnoletna oseba po evropskem standardu. Udeleženec pri igrah na srečo ima možnost zadeti dobitek, ki je odvisen predvsem od njegove sreče, seveda pa na to lahko vpliva tudi prvotno vložen znesek. Igre na srečo predstavljajo neke vrste razvedrilo, pri katerih je ob preseženi vrednosti, ki jo določa zakonodaja, potrebno plačati davek. V Sloveniji najdemo igre na srečo, ki so določene s strani Zakona o igrah na srečo. Ta ureja način pridobivanja dovoljenj za izvajanje iger, sistem prirejanja iger, način prirejanja iger v skladu z zakonskimi pravili. Zakon prav tako ureja in opravlja nadzor nad igrami na srečo tako v igralnih salonih kot tudi drugje, saj želijo z zakonom preprečiti kakršno koli goljufanje ali pranje denarja. V Španiji igre na srečo ureja Zakon o regulaciji iger na srečo 13/2011, z dne 27. maja (Rodrígez Zapatero, 2011), in velja za vseh 17 avtonomnih skupnosti, med katerimi so tudi Balearski in Kanarski otoki. Poleg Španije smo še posebej raziskali območje Balearskih otokov, kjer igre na srečo ureja Zakon o igrah na srečo in stavah na Balearskih otokih 8/2014, z dne 1. avgusta (Bauzá Díaz, 2014), ter območje Kanarskih otokov, kjer igre na srečo ureja Zakon o igrah na srečo in stavah na Kanarskih otokih 11/2015, z dne 29. decembra (Clavijo Batlle, 2016). V glavnem španskem zakonu, ki velja za vse avtonomne skupnosti, lahko zasledimo, da ima natančno opredeljene igre na srečo ter prav tako davčne stopnje za vsako izmed njih. V zakonu najdemo tudi, na kakšen način urejajo nadzor nad igrami in seveda kako želijo preprečiti kakršno koli goljufanje ali pranje denarja. V Španiji in Sloveniji je obdavčitev dobitkov od iger na srečo različna, prav tako najdemo razlike pri obdavčitvi drugih iger na srečo.
Keywords: Balearski otoki, davek na igre na srečo, davčna stopnja, Kanarski otoki, Slovenija, Španija.
Published in DKUM: 23.11.2018; Views: 1192; Downloads: 126
.pdf Full text (377,83 KB)

9.
Odnosi med Anglijo in Španijo v elizabetinski dobi
Urška Grm, 2018, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo z naslovom Odnosi med Anglijo in Španijo v elizabetinski dobi predstavlja politične odnose in konflikte med katoliško Španijo in protestantsko Anglijo v drugi polovici šestnajstega stoletja. V delu so s pomočjo virov in izbrane literature najprej predstavljene in opisane notranjepolitične razmere v Angliji in Španiji pod Elizabeto I. in Filipom II. Gre za vladarja, ki sta s svojim dolgoletnim vladanjem pomembno zaznamovala politično dogajanje v Evropi tistega časa. Osrednji del magistrskega dela pa podrobneje prikazuje poslabšanje medsebojnih odnosov, ki so sredi osemdesetih let prerasli v nikoli uradno razglašeno angleško-špansko vojno (1585–1604). Skoraj dvajset let trajajoča vojna je v večjem delu potekala na morju, s pomorskimi spopadi v evropskih vodah in piratskim plenjenjem v kolonialnem svetu. Na evropskih tleh sta si nasprotnici razkazovali moč s podpiranjem nasprotnih strani v okviru francoskih verskih vojn (1562–1598), nizozemske vojne za neodvisnost (1567–1648) in irske devetletne vojne (1593–1603). Dosmrtna tekmeca nista uspela najti skupnega jezika. Tako sta nikoli uradno razglašeno in skoraj dvajset let trajajočo vojno končala šele njuna naslednika.
Keywords: Elizabeta I., Filip II., elizabetinska doba, druga polovica šestnajstega stoletja, Anglija, Španija, medsebojni odnosi, angleško-španska vojna
Published in DKUM: 18.10.2018; Views: 1349; Downloads: 218
.pdf Full text (3,87 MB)

10.
Primerjava efqm modela v ups slovenija in ups španija
Tanja Karlovčec, 2017, master's thesis/paper

Abstract: V magistrskem delu se obravnava predstavitev obravnavanega podjetja UPS na podlagi katerega je bila tudi izvedena analiza Modela odličnosti EFQM za UPS Slovenija in UPS Španija. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo pridobili podatek, da se v podjetju UPS, velja za Španijo in Slovenijo uporablja dvosmerna komunikacija in sodelovanje med zaposlenimi in vodstvom. Zaposleni se strinjajo, da so dobro obveščeni in da se njihova mnenja upoštevajo. Podjetje se trudi napredovati v odnosih, saj so le ti pomembni za uspešno poslovanje. Vodstvo podjetja UPS zaposlene v Sloveniji in Španiji spodbujajo k daljnosežnemu gledanju in k stalnemu inoviranju in izboljševanju, ki dodajata vrednost. Iz devetih načel, na katerih je temeljila naša raziskava smo razvili nadaljnjo raziskavo, katere smo se lotili zaradi zanimanja poslovne odličnosti v enakem podjetju v različnih državah.
Keywords: EFQM model odličnosti, merila modela, uporaba modela, Španija, Slovenija
Published in DKUM: 28.08.2017; Views: 1697; Downloads: 180
.pdf Full text (2,98 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica