| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 10
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Odstranjevanje onesnažil (AOX in tenzidi) iz odpadne vode v kozmetični industriji
Ana Mohor, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Svet se v zadnjih desetletjih spopada z močno onesnaženostjo okolja, ki je posledica prekomerne človeške dejavnosti. Industrijski obrati dnevno proizvedejo velike količine odpadne vode, ki je polna različnih kemikalij, težkih kovin in drugih strupenih snovi, ki se izlivajo v reke, jezera in morja. V diplomski nalogi smo želeli določiti metodo oziroma zaporedje metod, ki bi učinkovito odstranile adsorbljive organske halogene (AOX-e) in tenzide iz odpadne vode. AOX-i in tenzidi so onesnažila, ki so relativno obstojna, še posebej AOXi in strupena. AOX-e in tenzide smo najprej poskusili odstraniti z metodo koagulacije/flokulacije, ki se je izkazala za zelo učinkovito pri odstranjevanju tenzidov. Ni pa se izkazala pri odstranjevanju AOX-ov, saj so vrednosti AOX-ov še vedno presegale zakonsko predpisano vrednost. Preizkusili smo učinkovitost še dveh metod za dodatno čiščenje; adsorpcijo z aktivnim ogljem in destilacijo. Metodi smo izvedli ločeno na vzorcih izpostavljenih predhodni koagulaciji/flokulaciji. Obe metodi sta bili uspešni pri odstranjevanju tenzidov iz vode, medtem ko je za odstranjevanje AOX-ov bila uspešna le adsorpcija z aktivnim ogljem. Adsorpcija z aktivnim ogljem se je izkazala za uspešno, saj so se vrednosti AOX-ov zmanjšale pod zakonsko predpisano vrednost. Iz tega smo lahko sklepali, da bi kombinacija metod koagulacija/flokulacija in adsorpcija z aktivnim ogljem lahko bila uspešna pri odstranjevanju obeh onesnažil iz odpadne vode. Pri destilaciji so rezultati meritev pokazali, da se je večina AOX-ov predestilirala v destilat, kar pa ni v skladu s tenzidi, ki so večinoma ostali v destilacijskem ostanku. Ugotovili smo, da bi za to metodo morali še nadalje proučiti primerne pogoje obratovanja kot je določitev temperature destilacije pri kateri bi lahko destilirali, da bi tako AOX-i kot tenzidi ostali v destilacijskem ostanku.
Keywords: AOX, tenzidi, flokulacija, adsorbcija, destilacija
Published in DKUM: 05.08.2024; Views: 113; Downloads: 37
.pdf Full text (3,40 MB)

2.
Ponovna vzpostavitev priključne proge na relaciji Celje-Velenje-Dravograd : diplomsko delo
Vid Mohor, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Med leti 1899 in 1969 je železnica povezovala Celje, Velenje in Dravograd. Odsek proge med Velenjem in Dravogradom je bil nerentabilen, kasneje zaprt in odstranjen. Proga med Celjem in Velenjem še vedno obratuje, zadnje čase pa se promet na njej povečuje. V delu sem predstavil promet na obstoječi progi in njene trenutne tehnične karakteristike. V Evropski uniji so zaradi večanja potreb po transportu in prevelikega prevoza blaga po cestah ustanovili evropske železniške tovorne koridorje, ki povezujejo evropske države ter njihove celinske terminale s pristanišči. V svojem delu sem predstavil koridorje, ki potekajo skozi Slovenijo ali imajo v Sloveniji tudi izhodišče. V nalogi je opisana tudi količina tovora, ki se je v zadnjih letih prevozila po naših glavnih progah, oziroma število vlakov. Zaradi zdajšnjega povečevanja železniškega tovornega prometa bi se lahko še obstoječa proga obnovila, odsek od Velenja do Dravograda pa ponovno vzpostavil. Gradnja in posodobitev železnice bi prispevala k boljši trajnostni mobilnosti v državi. Z uvedbo lokalnih priključnih prog bi se izboljšale tako potniške (lokalne) kot tovorne povezave. V primeru izrednosti na glavnih progah, po katerih tečejo koridorji, bi ta železniška povezava lahko služila tudi kot obvozna ali alternativna proga. V diplomski nalogi bom predstavil svojo zamisel za vzpostavitev priključne proge na že omenjeni relaciji, razloge za obuditev, opisal tehnične komponente nove proge ter podal predlog vlečnih sredstev.
Keywords: planiranje železniške infrastrukture, železniška infrastruktura, železniški promet, priključna proga, potovalni časi
Published in DKUM: 22.12.2022; Views: 894; Downloads: 117
.pdf Full text (3,04 MB)

3.
Priredbe literarnih del za mladino
Miha Mohor, 2013, review article

Abstract: Čeprav v strokovni javnosti prevladuje mnenje, da prirejevalci literarnih klasikov umetnostno besedilo siromašijo, saj sta jezik in literatura neločljiva in obstajata v zapletenem razmerju, članek pokaže, da je naš skupni kulturni spomin v precejšnji meri sestavljen iz raznovrstnih predelav svetovnih klasikov. Slovencem so jih namreč od srede 19. stoletja kulturni posredniki praviloma prvič predstavljali prav v obliki skrajšanih priredb. Prilagajali so jih bralnim zmožnostim vse širše bralske publike in otroškemu dojemanju, v prevodih pa so izvirna besedila spreminjali tudi iz moralističnih ali ideoloških nagibov. Zaradi specifičnih kulturnozgodovinskih razlogov so bili podobni posegi v besedila domačih avtorjev redkejši.
Keywords: klasiki, mladinska književnost, literarna dela, priredbe, predelave
Published in DKUM: 21.12.2015; Views: 1479; Downloads: 73
.pdf Full text (663,30 KB)
This document has many files! More...

4.
Odkrivam svoje okolje 2
Milena Petauer, Vlasta Prevolšek, Danica Šalej, Ana Vovk, 2007

Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1842; Downloads: 85
URL Link to full text

5.
KRITIČNA OCENA UPORABE ELEKTRONSKEGA DOKUMENTNEGA SISTEMA V PODJETJU VZAJEMNA ZDRAVSTVENA ZAVAROVALNICA, D.V.Z.
Jasna Mohor, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Uporaba dokumentov v papirnati obliki v naši družbi je ogromna. Bolj kot družba raste, bolj zapleten postane dostop do ustreznih in natančnih informacij, zato se procesi upočasnijo. Nasprotno so pričakovanja javnosti za hiter in neposredni dostop vedno večja. Vedno večje število podjetij je zato postavljeno pred izziv, kako obvladovati število dokumentov in s tem informacij, s katere se srečuje. Uvedba dokumentnega sistema za srednja in večja podjetja je danes nuja. V diplomski nalogi smo opisali lastnosti in značilnosti elektronskega sistema za upravljanje z dokumenti ter predstavili zajemanje dokumentov, obvladovanje življenjskega cikla dokumentov (angl. workflow) in elektronsko arhiviranje. Dotaknili smo se tudi področja zakonodaje, kjer smo omenili Zakon o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu (ZEPEP), Uredbo o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva (UVDAG) in Zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA) v sklopu katerega smo predstavili Enotne tehnološke zahteve ETZ in Notranja pravila. V teoretičnem delu smo predstavili prednosti in pomanjkljivosti elektronskega dokumentnega sistema in ga zaključili s poglavjem o ponudnikih sistemov. V drugem delu diplomskega dela smo predstavili uporabo elektronskega dokumentnega sistema v podjetju Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, d.v.z. od zajema do arhiviranja dokumenta. Predstavili smo številne procese, ki so se z uvedbo EDMS prevetrili, poenotili in optimizirali. Bolj podrobneje smo predstavili integracijo EDMS v procesu vodenja izvršilnega postopka, kjer smo prikazali prilagoditev in optimizacijo procesa ob uporabi EDMS. V diplomski nalogi smo pokazali, kako učinkovit je EDMS ter da postaja nepogrešljiva stvar v delovnih procesih Vzajemne. Pokazali smo, da proces uvedbe EDMS še ni končan in podali lastno mnenje o možnostih uvedbe uporabe EDMS še na preostalih področjih.
Keywords: Elektronski dokumentni sistem, elektronski zajem dokumentov, obvladovanje dokumentov v delovnih procesih, elektronsko arhiviranje, EDMS v Vzajemni
Published in DKUM: 21.03.2014; Views: 2130; Downloads: 236
.pdf Full text (795,04 KB)

6.
7.
8.
IZBOLJŠEVANJE PROCESA IZBORA, OCENJEVANJA IN RAZVOJA DOBAVITELJEV V PODJETJU DOMEL, D.D.
Mohor Markelj, 2010, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljeno izboljševanje procesa izbora, ocenjevanja in razvoja dobaviteljev v podjetju Domel, d. d. Spremljali smo delo na štirih razvojnih projektih, in sicer za kupce Stihl EC, Continental, Swegon in Visteon, kjer se soočamo z neustrezno kakovostjo vhodnega materiala, kar ima za posledice veliko število izdanih OK-1 nalogov in reklamacij dobaviteljem. V magistrsko nalogo je vključena raziskava, katere namen je bil raziskati način dela na omenjenem procesu v slovenskih podjetjih elektro-kovinsko predelovalne industrije. Rezultati raziskave so pokazali, da je podjetje Domel, d. d. na področju izbora, ocenjevanja in razvoja dobaviteljev v veliki meri primerljivo s slovenskimi podjetji, ki so sodelovali v raziskavi. Predstavljeni so predlogi za izboljšanje posameznega segmenta procesa, s katerimi bomo lahko dosegli zastavljen cilj »biti korak pred konkurenco«. Izbor dobaviteljev smo nadgradili s piramido dobaviteljev in projektnim timom, preko katerega se izbirajo dobavitelji. Dobavitelje bomo ocenjevali s Pareto diagramom in preko seminarjev za predstavitev dobaviteljev. Z organizacijo različnih izobraževanj, delavnic in predstavitev bomo skrbeli za razvoj dobaviteljev. Vključevanje dobaviteljev pa bo potekalo po natančno začrtani poti, po kateri bodo dobavitelji vključeni v razvoj izdelka že takoj na začetku projekta. Izvedli smo tudi praktičen primer po postopku Definiraj, Izmeri, Analiziraj, Izboljšaj, Preveri (DMAIC), z namenom povečanja števila »A« dobaviteljev na obravnavanih štirih razvojnih projektih in zmanjšanja stroškov reklamacij in OK-1 nalogov. Rezultati po postopku DMAIC so bili zadovoljivi. Realizirani so bili vsi poglavitni cilji: delež »A« dobaviteljev na obravnavanih projektih se je povečal za planiranih 40%, stroški reklamacij so se zmanjšali za 70%, kar je 20%, več kot smo planirali, stroški OK-1 nalogov pa so se zmanjšali za planiranih 50%.
Keywords: management kakovosti, kakovost procesa razvoja izdelka, izbor dobaviteljev, ocenjevanje dobaviteljev razvoj dobaviteljev, vključevanje dobaviteljev, DMAIC
Published in DKUM: 09.03.2011; Views: 3714; Downloads: 521
.pdf Full text (3,17 MB)

9.
10.
Search done in 0.24 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica