2.
Proučitev uporabe rezervacij v SlovenijiSamuel Plečko, 2020, undergraduate thesis
Abstract: Rezervacije so vnaprej vračunani stroški in so namenjene predčasnemu pripoznanju stroškov, ki bodo nastali v prihodnje na podlagi obveze iz preteklega dogodka. Ob tem pa morata biti za pripoznanje rezervacij izpolnjena še pogoja o verjetnosti nastanka odtoka dejavnika, ki prinaša koristi, ter zanesljivi izmeri obveze. Prav tako so rezervacije le delno priznan davčni odhodek, zato je treba izvzeti del stroškov iz davčne osnove. Vse to naredi računovodenje rezervacij težavno, zato različni poslovni subjekti oblikujejo rezervacije različno pogosto. Prav tako pa na oblikovanje rezervacij vplivata tudi dejavnost, v kateri subjekt posluje, ter število zaposlenih.
Najprej opredelimo rezervacije ter opišemo njihovo računovodenje. Navedemo in opišemo tudi značilnosti najpogostejše namene oblikovanja rezervacij, ki jih navajajo pravila računovodja ter zakonodaja, pojasnimo pa tudi davčno obravnavo rezervacij.
V delu diplomskega projekta smo ugotovili, da je pogostost oblikovanja rezervacij povezana z velikostjo gospodarske družbe, saj velike in srednje družbe oblikujejo rezervacije bistveno pogosteje kot mikro družbe. Prav tako je bilo dokazano, da na oblikovanje rezervacij pomembno vplivajo prihodki, skupna vrednost sredstev in število zaposlenih, pri čemer se močnejše povezave pojavljajo, le ko te analiziramo za posamezne skupine dejavnosti.
Keywords: rezervacije, prihodki, sredstva, zaposleni
Published in DKUM: 24.11.2020; Views: 906; Downloads: 120
Full text (1,58 MB)