| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 10
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
The effect of the difference in female body shapes on clothing fitting
Tadeja Penko, Andreja Rudolf, 2025, original scientific article

Abstract: The aim of this study was to determine the frequency of body shapes of the studied group of women using different body shape classification methods. The objective was to investigate the fit of clothing for the average body shapes identified. Forty female participants from Slovenia, aged 20–30, were included in the analysis. Body shapes were classified using three methods: Visual assessment of body shape (VABS), female figure identification technique (FFIT), and body shape classification method (BSCM). For each classification method, ANOVA tests were performed to determine whether there were statistically significant differences in body measurements across the identified body shapes. A comparison of body shapes was carried out and also visualised by simulating 3D body shapes. The fit of clothing to body shapes was analysed with the help of virtual 3D prototyping. Four characteristic body shapes have been identified, namely triangle (pear, spoon), hourglass, rectangle and inverted triangle. The VABS method differs slightly from the other two (FFIT, BSCM), which give very similar results. When applying the FFIT and BSCM, the triangle body shape is the most representative, followed by the hourglass shape, the rectangle and the inverted triangle shape. Simulating the fit of the basic dress pattern design on 3D body shapes using the best match of dress size shows that the dress fits the hourglass shape best, while the fit for the other three shapes is inadequate. The latter indicates the need to make most of the garments for the triangle body shape and a corresponding number of garments for the hourglass and rectangle body shapes to ensure the correct fit of the garments.
Keywords: female body shapes, body dimensions, simulation of 3D body shapes, clothing fit, virtual 3D prototyping
Published in DKUM: 13.03.2025; Views: 0; Downloads: 3
.pdf Full text (1,57 MB)
This document has many files! More...

2.
Učinkovitost neinvazivne ventilacije pri zdravljenju pacienta s pljučnim edemom
Veronika Motaln, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Pljučni edem je pogosto urgentno stanje, za katerega sta značilna hiter nastanek in potek, pri zdravljenju je bistveno takojšnje prepoznanje stanja ter vzpostavitev hemodinamskega ravnotežja bolnika. Neinvazivna ventilacija (v nadaljevanju NIV) je, zraven medikamentozne in kisikove terapije, eden izmed načinov zdravljenja bolnika s pljučnim edemom, v okviru zaključnega dela pa smo s pomočjo že opravljenih študij, raziskovali učinkovitost NIV pri bolniku s pljučnim edemom. Metode: V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela, za oceno moči dokazov zbranih raziskav pa hierarhijo dokazov po Polit & Beck (2021). Za iskanje strokovne in znanstvene literature smo uporabili mednarodne podatkovne baze Wiley Online Library, PubMed in Science Direct. Upoštevali smo vključitvene in izključitvene kriterije, ter uporabili vire, objavljene med letoma 2011 in 2021. Rezultati: S pomočjo identificiranih virov smo ugotovili, da je neinvazivna ventilacija pri bolniku s pljučnim edemom učinkovita, vendar ima velik vpliv sam vzrok za nastanek pljučnega edema. NIV, v primerjavi s trahealno intubacijo, skrajša ležalno dobo v enotah intenzivne terapije, čas rehabilitacije in zmanjša psihofizične posledice. Razprava in zaključek: Pri obravnavi bolnika s pljučnim edemom je ključnega pomena takojšnja prepoznava obolenja, prav tako pa ažurna reakcija zdravstvenega osebja, saj ima le ta veliko vpliva na končni izid zdravljenja.
Keywords: neinvazivna ventilacija, pljučni edem, učinkovitost
Published in DKUM: 27.03.2023; Views: 906; Downloads: 237
.pdf Full text (969,44 KB)

3.
Tehnologija 3-D tiskanja oblačil v modnem oblikovanju
Tadeja Penko, 2017, professional article

Abstract: Področje modnega oblikovanja se je iz številnih razlogov dolgo upiralo vplivom tehnologije 3-D tiskanja. Izziv so velikost oblačil, potreba po fleksibilnosti in udobnosti, neusklajenost primernih materialov, kakor tudi velik modni trg, ki še vedno zaposluje velikansko število proizvodnih delavcev. 3-D tiskana oblačila so še vedno tiskana ekskluzivno in samo v kontekstu visoke mode. Vsebina članka zajema pregled uporabe tehnologije 3-D tiskanja v modnem oblikovanju. V uvodnem delu so predstavljeni začetki tehnologije 3-D tiskanja, postopek 3-D tiskanja in filtracija tehnologije na področju modnega oblikovanja. Uvodu sledi poglavje Razvoj 3-D tiskanih oblačil, kjer so kronološko predstavljena 3-D tiskana oblačila in njihovi oblikovalci. Poglavje se začne s predstavitvijo pionirjev na področju 3-D tiskanih tekstilnih oblik, Janne Kyttänen in Jiri Evenhuis, poleg njiju pa so predstavljeni tudi drugi modni oblikovalci, ki so v zadnjih letih vplivali na popularnost in razvoj tehnologije 3-D tiskanja v oblikovanju tekstilnih form in oblačil. Poleg predstavljenih oblikovalcev in njihovih 3-D tiskanih oblačil so na kratko predstavljene tudi tehnologije in materiali, iz katerih so oblačila nastala. Pregledu dosežkov 3-D tiskanja v modnem oblikovanju sledita predstavitev prednosti in slabosti uporabe tehnologije na področju modnega oblikovanja in sklep.
Keywords: modno oblikovanje, 3-D tiskanje, 4-D tiskanje, oblačila, tehnološke inovacije
Published in DKUM: 31.08.2017; Views: 1898; Downloads: 194
.pdf Full text (404,56 KB)
This document has many files! More...

4.
PREHRANJENOST BOLNIKOV V AMBULANTI ZA SRČNO POPUŠČANJE
Tanja Glavič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Srčno popuščanje je bolezensko stanje, kjer prizadeto srce ne more prečrpati dovolj krvi, da bi lahko zadostno preskrbelo tkiva in organe. Kronično srčno popuščanje je klinični sindrom, katerega vzrok so lahko različne bolezni. Najpogostejši vzroki so koronarna bolezen, arterijska hipertenzija in bolezni srčnih zaklopk. Srčno popuščanje je v populaciji prisotno pri 2-5%, pri starejših nad 65 let, pa pri več kot 10%. Zaradi daljše pričakovane življenjske dobe, so napovedi za prihodnost še bolj črnoglede. Srčno popuščanje je edina bolezen srca in ožilja, pri kateri pogostost že nekaj let narašča. Bolniki potrebujejo dolgotrajno ali celo vseživljenjsko obravnavo, ki jo skušamo individualno prilagoditi. V ta namen so bile ustanovljene Ambulante za srčno popuščanje v skoraj vseh bolnišnicah v državi. Po več kot petnajstih letih delovanja so se izkazale ko zelo učinkovite. V začetku je bila večja pozornost zdravljenja srčnega popuščanja usmerjena v medikamentozno terapijo. Kasneje se je v obravnavo vključila edukacija in zdravstvena vzgoja o nefarmakoloških ukrepih. Zadnjih nekaj let svoje mesto ob medikamentozni terapiji in nefarmakoloških ukrepih dobiva tudi prehranska obravnava bolnika. V preteklosti je bila pozornost usmerjena bolj k obravnavi prekomerne prehranjenosti, ki je tudi dejavnik tveganja za srčno žilne bolezni. V današnjem času, pa so aktivnosti v klinični praksi usmerjene tudi v zgodnje odkrivanje in preprečevanje podhranjenosti. Podhranjenost pri bolnikih s srčnim popuščanjem je vzrok za pogostejše zaplete pri zdravljenju, podaljšane hospitalizacije, večje število ponovnih sprejemov, slabšo kakovost življenja tudi višji stroški zdravljenja. Za odkrivanje podhranjenosti se opravi prehranska anamneza. Najhitrejši, enostaven in poceni način je uporaba vprašalnika.
Keywords: prehranjenost, ambulanta za srčno popuščanje, medicinska sestra, nefarmakološki ukrepi pri srčnem popuščanju, Mini prehranska anamneza - MNA
Published in DKUM: 01.09.2016; Views: 2124; Downloads: 407
.pdf Full text (917,50 KB)

5.
Kapitalski lobiji in socialne mreže v Sloveniji : informativna oddaja Pogledi Slovenije
2010, radio or television event

Keywords: lobiranje, neformalne mreže, korupcija, politika, oblast
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 2687; Downloads: 71
URL Link to full text

6.
7.
Srčni in žilni zapleti pri bolnikih po preboleli ishemični možganski kapi – pomen kronične ledvične odpovedi
Meta Penko, 2013, dissertation

Abstract: Glavni obliki srčnožilnih bolezni sta koronarna bolezen srca in ishemična možganska kap, ki sta tudi vodilna vzroka smrti v Evropi, Združenih državah Amerike in drugod v razvitih državah sveta. Na razvoj srčnožilnih bolezni vplivajo številni dejavniki tveganja, ki jih lahko delimo v tradicionalne in netradicionalne ali pa v skupino dejavnikov tveganja na katere lahko oz. ne moremo vplivati. Dejavniki, na katere ne moremo vplivati so spol, starost, genetski dejavniki, etična pripadnost, itd. Eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za srčnožilne bolezni, na katerega lahko vplivamo, je arterijska hipertenzija, sledijo mu kajenje, sladkorna bolezen in dislipidemija. Tudi kronična ledvična bolezen (KLB), katere incidenca in prevalenca v svetu naraščata, je neodvisni dejavnik tveganja za srčnožilne bolezni, na katerega lahko potencialno vplivamo. KLB in srčnožilnim boleznim so skupni številni dejavniki tveganja za razvoj bolezni. S slabšanjem ledvične funkcije se prevalenca srčnih in žilnih zapletov veča. Prevalenca KLB je pri bolnikih s koronarno arterijsko boleznijo višja kot v splošni populaciji, o prevalenci KLB pri bolnikih po ishemični možganski kapi pa je le malo znanega. Prav tako ni veliko znanega o vplivu KLB na nadaljnji izhod bolnikov (preživetje, srčne in žilne zaplete) po preboleli ishemični možganski kapi. Bolniki in metode V našo raziskavo smo vključili 390 bolnikov, ki so bili v obdobju enega leta zdravljeni na Oddelku za nevrologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru zaradi ishemične možganske kapi. Akutno ishemično možgansko kap smo opredelili po kriterijih Svetovne zdravstvene organizacije, potrdili smo jo z računalniško tomografijo. Raziskava je bila prospektivna, bolnike smo spremljali od dneva sprejema do dneva smrti oz. največ do 56 mesecev. Pri bolnikih smo opredelili naslednje dejavnike tveganja ob vključitvi v raziskavo: arterijsko hipertenzijo, sladkorno bolezen, debelost. Nekatere podatke smo pridobili s pomočjo vprašalnika (anamneza sedanjega ali preteklega kajenja, družinska obremenitev s hipertenzijo, možgansko kapjo). Bolnikom smo posneli EKG. Opravili smo osnovne laboratorijske preiskave za določitev nivoja serumskega kreatinina, serumskega holesterola (celotni, HDL holesterol in LDL holesterol), serumskih trigliceridov, hsCRP in serumskih albuminov. S pomočjo skrajšane enačbe raziskave Modification of Diet in Renal Disease (enačba MDRD raziskave) smo ocenili glomerulno filtracijo (GF) in nato bolnike uvrstili v skupine KLB. KLB je bila opredeljena pri vseh z GF manj kot 60 ml/min/1,73 m2. Za srčne in žilne zaplete smo opredelili akutni koronarni sindrom (nestabilno angino pektoris, akutni miokardni infarkt z ali brez dviga ST veznice ali nenadno srčno smrt), ponovno ishemično možgansko kap in dokumentirano periferno arterijsko bolezen. Ob sprejemu in ob odpustu smo bolnikom opravili oceno funkcijskega nevrološkega stanja s pomočjo National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS lestvice). Statistični izračuni so bili narejeni s programom SPSS za Windows 19.0.1. V statistični analizi smo uporabili naslednje statistične metode: aritmetično sredino in standardni odklon, t-test in Mann-Whitney test, korelacijo s korelacijskima koeficientoma po Pearsonu ali Spearmanu, Kaplan-Meierjevo metodo, Coxov regresijski model (prilagojen in neprilagojen). Pri preizkušanju hipotez smo šteli za statistično pomembne tiste ugotovitve, kjer je bilo tveganje napake manjše kot 5 % (vrednost p < 0,05). Rezultati Prevalenca KLB pri bolnikih po ishemični možganski kapi je bila ocenjena na 39,2 %, največ bolnikov je imelo KLB 3. stopnje. Ženske so imele višjo prevalenco KLB kot moški. V času opazovanja je umrlo 199 bolnikov (49 %), od tega 101 ženska in 90 moških. Pri bolnikih po ishemični možganski kapi smo ugotavljali visoko prevalenco srčnih in žilnih zapletov, ki so se pojavili kar pri 45,4 % bolnikov. Najpogosteje smo opazovali ponovno ishemično možgansko kap (26,2 %). Med umrlimi bolniki jih je 120
Keywords: ishemična možganska kap, srčni in žilni zapleti, kronična ledvična odpoved
Published in DKUM: 13.11.2013; Views: 3826; Downloads: 249
.pdf Full text (3,07 MB)

8.
TRENIRANJE NA DELOVNEM MESTU V PODJETJU MERCATOR, D.D.
Darinka Penko, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Temeljne značilnosti današnjega časa so nenehne spremembe in vedno hitrejši razvoj. Podjetja, ki le sledijo oziroma poskušajo s posnemanjem slediti razvoju, so dolgoročno obsojena na neuspeh. Znanje ima vedno večji pomen in omogoča posamezniku ter podjetju oceniti nove situacije in obvladovati spremembe. Podjetja, ki vlagajo v znanje in usposobljenost zaposlenih, se zavedajo, da bodo le tako uspešna in bo to njihova konkurenčna prednost pred ostalimi. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in raziskovalnega dela. V teoretičnih osnovah smo predstavili znanje in treniranje kot obliko prenosa znanja. V raziskovalnem delu smo predstavili Mercator, njegovo dejavnost in vizijo. Predstavili smo organiziranje trenerske mreže. Za ugotovitev stanja na področju delovanja trenerske mreže smo opravili anketo. Vprašalnike smo razdelili vodjem Mercatorjevih centrov, poslovodjem prodajaln in trenerjem. Zanimalo nas je, ali je trenerska mreža učinkovit in dober način prenašanja znanja na prodajalce, ali trenerji prispevajo k razvoju storilnosti in ali so udeleženci po končanem individualnem treniranju usposobljeni za samostojno delo. Cilj raziskave je bil vpogled v stanje trenerske mreže, opozoriti na morebitne pomanjkljivosti ter predlagati izboljšave za večjo učinkovitost trenerske mreže.
Keywords: izobraževanje, usposabljanje, izpopolnjevanje, znanje
Published in DKUM: 09.11.2012; Views: 1811; Downloads: 100
.pdf Full text (1,63 MB)

9.
Properties of Mint as a Food Preservative
Rok Penko, 2011, undergraduate thesis

Abstract: This study was designed to evaluate antimicrobial and antioxidant activities of the mint extracts from Mentha piperita L. and Mentha aquatica L. In vitro antibacterial activity against two foodborne bacteria (Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus) was evaluated by the well diffusion method. The activity was assessed by the diameter of the inhibition zone. Four of the five extracts from Mentha piperita were active against S. aureus, but none of the extracts was active against L. monocytogenes. Extracts obtained from Mentha aquatica showed no activity against both foodborne bacteria. The horseradish peroxidase/guaiacol assay was used to investigate in vitro antioxidant activity of two mint extracts (Mentha piperita and Mentha aquatica). The ascorbic acid was tested as a reference compound with known antioxidant activity to validate our approach. Extracts from Mentha aquatica showed strong antioxidant activity, but on the other hand, extracts from Mentha piperita showed no antioxidant activity.
Keywords: preservatives, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, antimicrobial activity, antioxidant activity, mint extracts
Published in DKUM: 21.04.2011; Views: 2838; Downloads: 124
.pdf Full text (1,10 MB)

10.
VPLIV FAZNO SPREMENLJIVIH MATERIALOV V POSLOVNIH OBLAČILIH NA TOPLOTNO UDOBJE ČLOVEKA V HLADNEM OKOLJU
Tadeja Penko, 2009, undergraduate thesis

Abstract: V okviru diplomskega dela so bile izvedene teoretične in eksperimentalne raziskave toplotno fiziološkega udobja pri nošenju poslovnih oblačil, izdelanih iz konevncionalnih ploskih tekstilij kot so volna in mešanice z volno ter konevncionalnih ploskih tekstilij v kombinaciji s fazno spremenjivimi materiali. Raziskava je bila izvedena pri različnih umetno ustvarjenih klimatskih pogojih v računalniško vodeni klima komori pri temperaturah zraka -5 °C, 0 °C, 5 °C in 10 °C. V okviru raziskavi so bila izvedena eksperimentalna merjenja sprememb treh fizioloških veličin človeka, kot so: srednja ponderirana temperatura kože, srčna frekvenca in količina evaporiranega znoja. Istočasno je bil s pomočjo vprašalnikov in ocenjevalnih lestvic ugotovljen vpliv oblačil na subjektivni občutek udobja. Na podlagi dobljenih rezultatov raziskave toplotnih lastnosti pri nošenju poslovnih oblačilnih sistemov je ugotovljeno, da oblačilni sistemi z vgrajenimi fazno spremenljivimi materiali ne vplivajo pomembno na toplotno udobje oblačilnih sistemov pri nošenju, saj ni zaznanih večjih razlik v primerjavi s toplotnim udobjem konvencionalnih oblačilnih sistemov.
Keywords: oblačilno inženirstvo, fiziologija oblačil, moška poslovna oblačila, fazno spremenljivi materiali (PCMs), toplotne lastnosti, toplotno fiziološko udobje, subjektivna ocena udobja
Published in DKUM: 05.06.2009; Views: 3091; Downloads: 303
.pdf Full text (2,65 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica