| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Centralno upravljanje terminalov za odpiranje vrat : diplomsko delo
Rok Mihailović Krpan, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bil izdelava terminalov z RFID (angl. Radio Frequency Identification) čitalcem, ki jih lahko nadziramo prek centralnega administrativnega vmesnika. Sistem je sestavljen iz oblačnega sistema za upravljanje in samega terminala. V diplomskem delu najprej definiramo protokol izvedbe. Nato se premaknemo na izdelavo dostopnih terminalov, kjer sproti proučujemo potrebne stvari za izdelavo terminala in težave, ki jih moramo rešiti. Po izdelanem terminalu se lotimo izdelave oblačnega sistema, prek katerega ga bomo lahko upravljali. Zatem se lotimo še izvedbe programske opreme za sam terminal, ki komunicira s centralnim oblačnim sistemom. Na koncu se lotimo še testiranja celotnega sistema in premislimo, kje so možnosti za bodoče nadgradnje in izboljšave.
Keywords: Raspberry Pi, gRPC, RFID, spletna aplikacija, strežnik, Go, Vue
Published in DKUM: 22.05.2024; Views: 247; Downloads: 26
.pdf Full text (2,60 MB)

2.
Merjenje indeksa organizirane kriminalitete (primer Afrika) : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Rok Krpan, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Organizirani kriminal se še vedno razvija in postaja velika težava po celem svetu. Kriminalne združbe in akterji postajajo čedalje bolj fleksibilni in svojo dejavnost širijo preko meja. Svetovne organizacije v boju proti organiziranemu kriminalu odkrivajo nove načine merjenja organizirane kriminalitete, ki so še do nedavnega veljali za neizvedljive. V sklopu projekta ENACT je Interpol na primeru Afrike začel meriti indeks organizirane kriminalitete. Indeks osvetli vpliv organiziranega kriminala in pripomore k izgradnji mrež za boj proti grožnjam. Ne vključuje le obsega ter velikosti prepovedanih pretokov, ampak obsega tudi določene ranljivosti ter stopnjo in naravo odzivov držav na kriminal. Ker se je na afriški celini izkazal kot dober pokazatelj organizirane kriminalitete ter boja držav proti njemu, smo v diplomskem delu želeli raziskati možnost uporabe Indeksa tudi na primeru drugih držav, bolj specifično na primeru balkanske regije oziroma nekdanjih jugoslovanskih držav. Zastavili smo si dve hipotezi, na kateri smo skušali odgovoriti s pomočjo pregleda strokovne in znanstvene literature domačih in tujih avtorjev.
Keywords: diplomske naloge, organizirani kriminal, odpornost države, kriminalni trgi, kriminalni akterji
Published in DKUM: 14.12.2020; Views: 951; Downloads: 60
.pdf Full text (814,54 KB)

3.
Skladnost samoocene in dejanskih kognitivnih sposobnosti v pozni odraslosti
Barbara Krpan, 2016, master's thesis

Abstract: Naša študija proučuje s starostjo povezane spremembe v pozni odraslosti na več področjih kognitivnega delovanja, to so: področje jezika, sposobnosti vidnega zaznavanja, besednega spomina, vidno prostorskega spomina ter pozornosti in koncentracije. Zanima nas, kako odrasli v obdobju pozne odraslosti rešujejo različne kognitivne naloge in kakšne so njihove samoocene spoznavnega delovanja na omenjenih področjih. Cilj naloge je ugotoviti, ali so samoocene različnih sposobnosti ustrezne, oz. ali starostniki ocenjujejo svoje kognitivne sposobnosti v skladu z dejanskimi kognitivnimi sposobnostmi. Omenjeno problematiko preverjamo na namenskem vzorcu 62-ih posameznikov (31 moških in 31 žensk), starih od 65 do 94 let. Rezultati se razlikujejo glede na merjene sposobnosti. Ugotovimo, da se pojavljajo statistično pomembne razlike med mlajšimi in starejšimi starostniki (v prid mlajših starejših) na skoraj vseh merjenih področjih dejanskih kognitivnih sposobnosti (področjih besednega spomina, verbalne fluentnosti, vidno prostorskega spomina ter pozornosti in koncentracije) z izjemo vidno prostorskega zaznavanja. Na področju samoocene kognitivnih sposobnosti ugotavljamo, da so starejši odrasli, stari nad 75 let, zaznali pri sebi več težav, kot odrasli v starosti od 64 do 75 let na področjih besednih sposobnosti, spodobnosti vidnega zaznavanja, vidno prostorskega spomina ter v svojih kognitivnih sposobnostih nasploh. Vendar na dveh področjih (pri samooceni besednega spomina ter pozornosti in koncentraciji) ni statistično pomembnih razlik med mlajšimi in starejšimi od 75 let. Preverili smo tudi, ali obstaja statistično pomembna povezava med samooceno kognitivnih sposobnosti in objektivno izmerjenimi sposobnostmi. Izsledki naše raziskave kažejo, da splošna samoocena kognitivnega funkcioniranja v starosti statistično pomembno korelira z vsemi merami dejanskih kognitivnih sposobnosti. Ko pogledamo posamezna področja vidimo, da obstaja statistično pomembna povezava med samooceno in objektivno izmerjenimi sposobnostmi na področjih verbalne fluentnosti, vidno-prostorskega zaznavanja in besednega spomina. A vendar ne obstaja statistično pomembna povezava med samooceno in objektivno izmerjenimi sposobnostmi na področjih vidno prostorskega spomina ter pozornosti in koncentracije. Prav tako nas je zanimalo, ali lahko samoocena različnih sposobnosti statistično pomembno napoveduje dejansko uspešnost reševanja kognitivnih nalog na teh področjih. Izkazalo se je, da so samoocene kognitivnih sposobnosti, za katere smo ugotovili, da se ujemajo z objektivno oz. dejansko izmerjenimi rezultati na testih, tudi uspešen prediktor teh sposobnosti. Torej je samoocena lahko prediktor uspešnosti na nalogah verbalne fluentnosti, besednega spomina in vidno prostorskega zaznavanja, a ne na področju vidno prostorskega spomina ter pozornosti in koncentracije.
Keywords: Pozna odraslost, zadovoljstvo z življenjem, samoocena kognitivnih sposobnosti, kognitivne sposobnosti, spomin, verbalne sposobnosti, obseg neposrednega pomnjenja, izvršilne funkcije, prostorska vizualizacija, pozornost in koncentracija, metakognicija.
Published in DKUM: 12.05.2016; Views: 1907; Downloads: 264
.pdf Full text (1,05 MB)

4.
Nadzor kakovosti pšeničnih zrn z naprednimi postopki računalniške obdelave slik in razpoznavanja vzorcev
Blaž Krpan, 2015, master's thesis

Abstract: Pšenica je ena izmed najbolj priljubljenih žitaric v prehrambni industriji, zato je nadzor kakovosti pšenice ključnega pomena. V okviru magistrske naloge smo pokazali, da je mogoče proces nadzora kakovosti pšenice avtomatizirati in izboljšati v primerjavi z današnjim pristopom. Reševanja problema smo se lotili z računalniško analizo digitalnih slik in spektralnih odzivov zrn ter uporabo algoritmov strojnega učenja. Posebno pozornost smo posvetili združevanju obeh tipov podatkov. Prišli smo do zaključka, da lahko z natančnostjo 90 % ali več razvrstimo zrna zdrave pšenice in ostalih 8 razredov, ki predstavljajo poškodovana zrna in druga žita. Za potrditev rezultatov in izboljšanje robustnosti algoritma predlagamo še dodatne eksperimente.
Keywords: nadzor kakovosti, pšenica, strojno učenje, razvrščanje, obdelava slik
Published in DKUM: 15.10.2015; Views: 1320; Downloads: 130
.pdf Full text (2,78 MB)

5.
DEJANSKO URESNIČEVANJE BISTVENE VSEBINE PRAVIC DRŽAVLJANOV EU
Vesna Krpan, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Novejša sodna praksa Sodišča EU uvaja nov pristop uporabe prava EU na področju prostega gibanja oseb in državljanstva Unije, z vpeljavo merila dejanskega uresničevanje bistvene vsebine pravic državljana Unije, ki so mu podeljene zaradi tega statusa in tako bistveno razširja obseg uporabe prava EU. Merilo namreč implicira, da v izjemnih primerih, če pride do preprečitve dejanskega izvrševanja bistvene vsebine pravic v zvezi s statusom državljanstva Unije ali otežitve uresničevanja teh pravic, tudi položaj, ki ne vsebuje čezmejnega elementa, spada na področje uporabe prava EU. Posledice novega pristopa se bodo odražale v migracijski politiki držav članic. Na eni strani pravo Unije tako vedno bolj vpliva na pravila držav članic za pridobitev in odvzem državljanstva. Na drugi strani so države članice primorane podeliti pravice do prebivanja določenim kategorijam državljanov Unije in njihovim družinskim članom, ki pred tem niso imeli pravice se sklicevati na pravo Unije, kar bo imelo vpliv tudi na večje finančne obremenitve držav članic. Manj očitna, a zagotovo ne manj pomembna, je tudi posledica na varstvo temeljnih pravic EU, saj bi široka razlaga člena 20 PDEU namreč lahko sprožila uporabo temeljnih pravic, kljub temu pa za enkrat še ni mogoče z gotovostjo ugotoviti natančnega dometa novih načel oblikovanih s strani Sodišča EU.
Keywords: državljanstvo Unije, Direktiva 2004/38, prosto gibanje državljanov Unije, povsem notranji položaj, zadeva Rottmann, zadeva Ruiz Zambrano, zadeva McCarthy, zadeva Dereci in drugi, migracijska politika, varstvo temeljnih pravic EU
Published in DKUM: 22.08.2013; Views: 2259; Downloads: 354
.pdf Full text (977,35 KB)

6.
UPORABA POSPEŠKOMETRA ZA RAČUNALNIŠKE IGRE NA MOBILNI NAPRAVI
Blaž Krpan, 2011, bachelor thesis/paper

Abstract: V okviru diplomske naloge smo izdelali preprosto računalniško igro, ki teče na mobilni napravi z operacijskim sistemom android. Igralec mora z nagibanjem mobilne naprave pripeljati kroglico po labirintu do cilja. Delo mu otežujejo luknje, v katere kroglica ne sme pasti, in ledene površine, na katerih je nadziranje kroglice oteženo zaradi manjšega trenja. Igra ima menije, po katerih se sprehajamo z dotikanjem zaslona. Na voljo so različni labirinti, lestvica najboljših rezultatov za posamezen labirint in pomoč pri igranju. Igra je popestrena z glasbo v ozadju in zvočnimi efekti, ki jih lahko vklopimo ali izklopimo. Omogočena je še kalibracija pospeškometra. V uvodnem delu diplomske naloge pregledamo trenutno stanje na področju mobilnih naprav. Na kratko je predstavljen operacijski sistem android. V nadaljevanju je opisana priprava razvojnega okolja na računalniku in mobilni napravi. Predstavljena je struktura razvite aplikacije. Sledi opis razvoja računalniške igre, ki vključuje pripravo projekta, razvoj programskega ogrodja in igre. Opisani so moduli, ki tvorijo programsko ogrodje, in igralna logika. Igra je programirana v javi. Izpeljan je tudi fizikalni model za obnašanje kroglice. Model upošteva kotalno trenje kroglice in trke z ovirami. V diplomi so opisani matematični postopki za izračune in simulacijo gibanja kroglice. Nekaj besed je namenjenih še programu za izdelavo labirintov, po katerih usmerjamo kroglico. V zaključnem delu naloge so predstavljeni rezultati preizkušanja in analize razvite računalniške igre, sklepno poglavje pa nakazuje smernice za nadaljnji razvoj.
Keywords: računalniške igre, mobilna naprava, pospeškometer, zaslon, občutljiv na dotik, java, android
Published in DKUM: 22.09.2011; Views: 2140; Downloads: 181
.pdf Full text (4,75 MB)

Search done in 0.13 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica