| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 597
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Prevare v malih podjetjih
Mia Jecelj, 2025, master's thesis

Abstract: Prevara je opredeljena kot dejanje, s katerim kdo z določenim namenom zavede koga v zmoto (SSKJ, 2014). Najbolj poglobljeno se s razvrščanjem prevar ukvarja Združevnje preiskovalcev prevar (ACFE), na Slovenskih tleh pa tudi ogromno drugih avtorjev. Najbolj znano razvrščanje prevar je tako imenovano drevo prevar, ki prevare deli v korupcijo, ponaverbo sredstev in prikrojevanje računovodskih izkazov. Cilj magistrskega dela je bilo preučiti podjetniško okolje v malih podjetjih v Sloveniji ter preučiti, kako pogoste so prevare v malih podjetjih po Sloveniji v letu 2024. Za preučitev prevar v malih podjetjih smo izvedli raziskavo, v kateri je sodelovalo 30 malih slovenjskih podjetji. Izbrana podjetja so samostojno izpolnila vprašalnik v pisni obliki. Ko smo imeli vseh 30 pravilno rešenih anket, smo podatke obdelali s programom SPSS. Od 30 anketiranih malih podjetij, je kar 16 anketiranih oz 53,33% vseh odgovorilo, da so že bili priča prevaram v računovodskih izkazih. Za Slovenski trg oz. za mala podjetja v Sloveniji je ta številka relativno precej visoka. Prav tako je od 30 anketiranih kar 17 priznalo, da so že posumili na prirejanje računovodskih izkazov v njihovem podjetju. Tudi ta števikla, je za Slovenijo precej visoka. Glede na visoke številke iz prejšnjega odstavka, je večina anketiranih podjetij odgovorila in se strinjala, da je v podjetju potrebno uvesti bolše in močnejše notranje kontrole.
Keywords: Prevare, mala podjetja, korupcija, prikrojevanje računovodskih izkazov, poneverba sredstev.
Published in DKUM: 19.06.2025; Views: 0; Downloads: 1
.pdf Full text (1,27 MB)

2.
Mnenje uporabnikov računovodskih izkazov o napihovanju prihodkov
Klara Jovan, 2025, master's thesis

Abstract: V teoretičnem delu magistrskega dela smo predstavili pomen in vpliv računovodstva na poslovanje podjetja, kar se posebej kaže v bilanci stanja in izkazu poslovnega izida ob koncu poslovnega leta. Pojasnili smo različne vrste računovodstva, zakonodajo ter moralne in etične vidike računovodskega poročanja. Poseben poudarek smo namenili računovodskemu poročanju kot temeljnemu viru informacij o uspešnosti podjetja ter vlogi uporabnikov računovodskih informacij. Obravnavali smo tudi dejavnike, ki lahko vodijo v izkrivljanje podatkov in pojav računovodskih prevar. V empiričnem delu smo izvedli raziskavo, v kateri smo anketiranim predstavili tri scenarije računovodskih prevar, zlasti v obliki napihovanja prihodkov preko poslovne prakse polnjenja distribucijskih poti. Z raziskovalno anketo, ki smo jo izvedli med 71 anketiranci iz podjetij in finančnih institucij, smo želeli ugotoviti, kako uporabniki računovodskih izkazov zaznavajo takšne prakse in ali jih prepoznajo kot sporne. Raziskavo smo zasnovali na dveh hipotezah, in sicer da večina anketirancev ne pozna poslovne prakse polnjenja distribucijskih poti ter da večina anketirancev ne zazna računovodske prevare v vseh treh scenarijih. Obe hipotezi smo na podlagi analiziranih podatkov ovrgli. Ugotovili smo, da anketiranci večinoma uspešno prepoznajo sporne računovodske prakse, tudi kadar so te predstavljene v bolj prikriti obliki. Naša sklepna ugotovitev je, da so uporabniki računovodskih informacij razmeroma dobro ozaveščeni o manipulativnih praksah, vendar je področje polnjenja distribucijskih poti v strokovni literaturi še vedno premalo raziskano. Zato predlagamo, da se v prihodnje več pozornosti nameni razvoju metod za pravočasno zaznavanje takšnih praks ter spodbujanju etične odgovornosti vseh udeleženih v procesu računovodskega poročanja.
Keywords: računovodstvo, računovodske prevare, prihodki, napihovanje prihodkov, polnjenje distribucijskih poti.
Published in DKUM: 17.06.2025; Views: 0; Downloads: 13
.pdf Full text (1,62 MB)

3.
Wage function estimation of Estonia and Latvia
Gašper Kolar, Nejc Fir, 2024, original scientific article

Abstract: The study of wage determinants goes back to the beginning of economic science, with theoretical and empirical foundations providing the basis for the specification of a model of the wage function. Using the OLS method, we study the determinants of real wages for Estonia between 2006Q3 and 2022Q3 and Latvia between 2004Q1 and 2022Q3. The lagged dependent variable exerts the most considerable impact on real wages, i.e., real wages in the preceding quarter. We find that unemployment has a relatively larger impact on real wage dynamics than real productivity in the Latvian than in Estonian model. In the Estonian model, real productivity has a relatively stronger impact than unemployment in explaining real wages. In both countries, changes in real productivity impact real wages with a one-quarter lag. The findings on the relative influence of real wage determinants guide economic policymakers in targeting measures that could increase real wages in both countries.
Keywords: wage function, OLS, Estonia, Latvia
Published in DKUM: 28.05.2025; Views: 0; Downloads: 2
.pdf Full text (563,86 KB)
This document has many files! More...

4.
Prenos podjetja na zaposlene in vrednost podjetja
Erika Kemperle, 2025, master's thesis

Abstract: Tema te magistrske naloge se osredotoča na prenos podjetja na zaposlene ter njegov vpliv na vrednost podjetja. V današnjem hitro spreminjajočem se poslovnem okolju postaja delavsko lastništvo vse bolj relevantno, saj prinaša številne prednosti tako za zaposlene kot za podjetje kot celoto. V nalogi smo obravnavali ključne probleme, povezane s prenosom lastništva in raziskovali, kako ta proces vpliva na zaposlene ter na vrednost podjetja pred in po implementaciji delavskega lastništva. Osredotočili smo se na vprašanja motivacije, pripadnosti in zavzetosti zaposlenih, ki so ključni dejavniki za uspešno delovanje podjetja. V našem raziskovalnem delu smo preučili mnenja domačih in tujih avtorjev o vplivih lastništva zaposlenih na poslovanje, pri čemer smo analizirali domače podjetje pred in po uvedbi delavskega lastništva. Spoznali smo delovanje in poslovanje podjetja, analizirali in opisali njegovo okolje, zbrali potrebne podatke za ocenitev vrednosti podjetja in pripravili poročilo o ocenjevanju vrednosti podjetja. V magistrskem delu smo ocenili vrednost podjetja na podlagi podatkov iz obdobja 2001– 2005. Rezultati analize so pokazali, da bi bila pričakovana rast podjetja nižja od dejanske. Večji razlog za odstopanje je notranje lastništvo, ki je imelo pomembno vlogo pri oblikovanju strategije in poslovnih odločitev podjetja. Ugotovitve magistrskega dela prispevajo k boljšemu razumevanju vpliva lastniške strukture na vrednost podjetja ter poudarjajo pomen notranjih deležnikov pri dolgoročni uspešnosti podjetja.
Keywords: lastništvo zaposlenih, pridobivanje delnic, motivacija, organizacijska kultura, socialno podjetništvo, vrednost podjetja
Published in DKUM: 22.05.2025; Views: 0; Downloads: 9
.pdf Full text (2,16 MB)

5.
Pravna zaščita in izzivi varstva človekovih pravic prisilno hospitaliziranih oseb v sloveniji : magistrsko delo
Lara Kolar, 2025, master's thesis

Abstract: Prisilna hospitalizacija oseb z duševnimi motnjami predstavlja enega najresnejših posegov v človekove pravice, saj med drugim omejuje tudi pravico do osebne svobode in telesne integritete. Magistrsko delo preučuje pravno ureditev prisilne hospitalizacije v Sloveniji in njeno skladnost z mednarodnimi standardi. Mednarodna in nacionalna zakonodaja določata vrsto norm in zaščitnih ukrepov v zvezi s prisilno hospitalizacijo. Zakonodaja namreč v določenih okoliščinah dovoljuje odvzem prostosti osebam z duševno motnjo. Poseben poudarek je na pogojih za prisilno hospitalizacijo ter pravnih sredstvih, ki so osebam na voljo za zaščito njihovih pravic. Analiza nacionalne zakonodaje in sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice kaže, da je slovenska ureditev načeloma skladna z mednarodnimi standardi. Magistrsko delo ugotavlja, da je prisilna hospitalizacija dopustna le kot skrajni ukrep (ultima ratio), pri čemer mora biti podvržena sodnemu nadzoru.
Keywords: medicinsko pravo, Zakon o duševnem zdravju, duševne motnje, zdravljenje brez privolitve pacienta, ukrepi obveznega psihiatričnega zdravljenja, oddelek pod posebnim nadzorom, posebni varovalni ukrepi, človekove pravice, pravice oseb z duševno motnjo
Published in DKUM: 19.05.2025; Views: 0; Downloads: 28
.pdf Full text (2,01 MB)

6.
"Anika govori drugače": slikanica z dodatkom za učenje slovenskega znakovnega jezika : magistrsko delo
Sara Irman Kolar, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo raziskovali slikanico in njene značilnosti. S pomočjo primerov smo iskali razlike med slikanicami, namenjenimi splošni populaciji otrok, in tistimi, ki imajo posebne bralne prilagoditve. V ospredju je literatura za gluhe, ki bralcu z različnimi načini predstavi vsebino knjige. Kljub temu da gre za vizualno dojemljive osebe, ki naj bi po tej logiki znale brati besedilo, je to zanje zelo težko, saj črk ne zmorejo povezati s fonetičnimi vrednostmi in pomenom. Zanje je treba pisano besedo spremeniti v kretnje znakovnega jezika. V prvih poglavjih smo razložili pojem gluhota in s tem povezane potrebe po prilagoditvah ter opisali značilnosti znakovnega jezika. V drugem poglavju smo povzeli glavne karakteristike in pristope k izdelavi splošne slikanice, nato pa predstavili nekaj redkih primerov slikanic, prilagojenih gluhim osebam. Zaradi pomanjkanja gradiva, prilagojenega osebam s težavami pri branju, se vse pogosteje pojavlja želja in potreba po prilagojeni literaturi. V praktičnem delu smo izdelali slikanico, vsebinsko vezano na gluhoto. Prvinsko je namenjena slišečim bralcem, da se spoznajo z življenjem gluhih oseb, razumejo njihove potrebe in težave, jih spoštujejo in jim pomagajo. Slikanici je dodanih nekaj osnovnih kretenj, ki bralca spodbujajo, da se jih nauči in posledično bolj suvereno pristopi do gluhih oseb.
Keywords: slikanica, ilustracija, gluhota, znakovni jezik, lažje besedilo, sprejemanje drugačnosti
Published in DKUM: 07.05.2025; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (4,64 MB)

7.
Ergonomska analiza delovnega mesta z Xsens sistemom za zajemanje gibanja : diplomsko delo
Luka Kolar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Oblikovanje delavnih mest je en najpomembnejših aspektov ergonomije. Človek preživi velik del svojega življenja na delavnem mestu, zato je pomembno da je to mesto oblikovano karseda njemu ugodno da se omogoči čim večja produktivnost proizvodnje, hkrati pa zmanjšamo možnost poškodb. Ta proces oblikovanja je možno optimizirati z uporabo tehnologije za zajemanja gibanja. Diplomsko delo je razdeljeno na teoretičen in praktičen del. V teoretičnem delu bo opravljena raziskava ergonomije na delavnem mestu, v praktičnem pa opravljen eksperiment z uporabo Xsens tehnologije za zajemanja gibanja.
Keywords: ergonomija, ergonomska analiza, delavno mesto, Xsens, simulacija, zajemanje gibanja
Published in DKUM: 11.04.2025; Views: 0; Downloads: 13
.pdf Full text (3,14 MB)

8.
Extraction of bioactive metabolites from Achillea millefolium L. with choline chloride based natural deep eutectic solvents: a study of the antioxidant and antimicrobial activity
Milena Ivanović, Dragana Grujić, Janez Cerar, Maša Islamčević Razboršek, Ljiljana Topalić-Trivunović, Aleksandar Savić, Drago Kočar, Mitja Kolar, 2022, original scientific article

Abstract: In this study, the extraction efficiency of natural deep eutectic solvents (NADES) based on choline chloride as a hydrogen bond acceptor (HBA) and five different hydrogen bond donors (HBD; lactic acid, 1,4-butanediol, 1,2-propanediol, fructose and urea) was evaluated for the first time for the isolation of valuable bioactive compounds from Achillea millefolium L. The phytochemical profiles of NADES extracts obtained after ultrasound-assisted extraction were evaluated both spectrophotometrically (total phenolic content (TPC) and antioxidant assays) and chromatographically (UHPLC-MS and HPLC-UV). The results were compared with those obtained with 80% ethanol, 80% methanol, and water. The highest TPC value was found in the lactic acid-based NADES (ChCl-LA), which correlated with the highest antioxidant activity determined by the FRAP analysis. On the other hand, the highest antiradical potential against ABTS$^{+•}$ was determined for urea-based NADES. Phenolic acids (chlorogenic acid and dicaffeoylquinic acid isomers), flavones (luteolin and apigenin), and their corresponding glucosides were determined as the dominant individual phenolic compounds in all extracts. The antibacterial and antifungal properties of the extracts obtained against four bacterial cultures and two yeasts were evaluated using two methods: the agar dilution method to obtain the minimum inhibitory concentration (MIC) and the minimum bactericidal or fungicidal concentration (MBC or MFC), and the disc diffusion method. ChCl-LA had the lowest MIC and MBC/MFC with respect to all microorganisms, with an MIC ranging from 0.05 mg mL$^{−1}$ to 0.8 mg mL$^{−1}$, while the water extract had the weakest inhibitory activity with MIC and MBC/MFC higher than 3.2 mg mL$^{−1}$.
Keywords: viskoznost, fenoli, antioksidanti, natural deep eutectic solvents (NADES), density and viscosity, yarrow, phenolic compounds, antioxidant activity, antimicrobial activity
Published in DKUM: 09.04.2025; Views: 0; Downloads: 3
URL Link to full text
This document has many files! More...

9.
Celostno poročanje - kritično razmišljanje o prihodnosti in zaupanju v poročanje
Aljoša Lukman, 2025, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo se osredotočili na celostno poročanje in kako to vpliva na organizacije, njihove zaposlene in deležnike organizacij. Delo vključuje predstavitev zakonskih izhodišč priprave letnih poročil, njihovo vsebino, računovodski in poslovni del letnega poročila ter (ne)etičnost pri njihovi pripravi. Namen raziskovanja izbrane tematike je bil zbrati in analizirati dostopne informacije opravljenih raziskav o celostnem letnem poročanju organizacij ter kritično preučiti, vpliv celostnega poročanja na zaupanje uporabnikov v poročanje. Osredotočili smo se predvsem na poslovni del poročanja organizacij. Pojavila se je potreba, da organizacije razkrijejo več nefinančnih informacij in da bi bilo to poročenje poenoteno je januarja 2023 v veljavo stopila direktiva glede poročanja organizacij o trajnosti (CSRD) in s tem spremenila prej veljavno Direktivo o nefinančnem poročanju (NFRD). Direktiva CSRD in ESG standardi so namenjeni boju proti podnebni krizi s preoblikovanjem EU v sodobno, z viri gospodarno in konkurenčno gospodarstvo z ničelnim izpustom toplogrednih plinov do leta 2050. S tem so se v organizacijah pojavile nove zahteve o poročanju in spremenile dosedanji način kako in o čem poročajo. Za okoljski, socialni in upravljavski vidik (ESG) smo raziskali, kako vplivajo na organizacije in njihove deležnike. Iz člankov smo zbrali informacije in poročali o vplivih in pričakovanih učinkih celostnega poročanja. Na podlagi pregleda ugotovitev, smo ovrednotili hipotezo Hipoteza H1: Raziskovalci v večini podajajo ugotovitve o pozitivnem učinku celostnega poročanja na zaupanje deležnikov, ter jo potrdili. Ko organizacije objavijo letna poročila, so običajno dostopna vsem. Dobro pripravljena letna poročila lahko organizacijam služijo kot promocija za investorje, nove stranke in druge deležnike. Da si lahko uporabniki letnega poročila glede njegove vsebine razvijejo lastno mnenje, potrebujejo veščine kritičnega razmišljanja. Ozadje teoretičnih izhodišč kritičnega razmišljanja in njegove spretnosti smo predstavili v poglavju o kritičnem razmišljanju v povezavi s celostnim poročanjem. V povzetku smo zbrali ugotovitve povezane iz praks poročanja v organizacijah, vpliva implementacije ESG standardov v organizacijah in ovrednotili hipotezo.
Keywords: letno poročilo, direktiva CSRD, celostno poročanje, ESG, zaupanje v poročanje
Published in DKUM: 03.04.2025; Views: 0; Downloads: 42
.pdf Full text (7,80 MB)

10.
Vedenje opazovalcev medvrstniškega nasilja v odnosu do socialnega položaja v razredu in zaznane kakovosti odnosov z učitelji : magistrsko delo
Urška Kolar, 2025, master's thesis

Abstract: Medvrstniško nasilje je pereč problem v šolskem okolju, značilen tako za fante kot dekleta ne glede na starost, raso ali kulturo. Opazovalci medvrstniškega nasilja imajo ključno vlogo pri določanju, ali se bo nasilje nad določenim učencem ali učenko nadaljevalo ali ne. Vedenje opazovalcev pa je velikokrat lahko odraz kakovosti odnosov, ki jih imajo z učitelji. Učitelji lahko s svojim pristopom in načinom vodenja razreda spodbujajo opazovalce k bolj konstruktivnemu in podpornemu vedenju, s katerim lahko oboji prispevajo k zmanjševanju nasilnega vedenja in k spodbujanju pozitivnih interakcij. Podatki, ki smo jih uporabili za raziskavo, so bili zbrani v okviru projekta Socialni kontekst kot dejavnik medvrstniškega nasilja: kako z oblikovanjem pozitivne vrstniške kulture prispevati k vključujoči šoli? Namen magistrskega dela je bil raziskati odnos med socialnim položajem in posameznimi dimenzijami vedenja opazovalcev medvrstniškega nasilja ter preveriti, ali bodo podatki, pridobljeni s samoporočanjem in s poročanjem vrstnikov, podali skladne rezultate. Poleg tega smo raziskali povezavo med zaznano kakovostjo odnosa z učitelji in vedenjem opazovalcev. V raziskavi je sodelovalo 6395 učencev, starih od 12 do 16 let (M = 13,43 ; SD = 0,64). Kot glavni pripomoček je bila uporabljena baterija vprašalnikov, ki je vključevala Vprašalnik vloge opazovalcev, vprašalnik Zaznana kakovost odnosa med učitelji in učenci ter vrstniške nominacije. Na osnovi rezultatov statističnih analiz smo ugotovili, da je socialna preferenčnost zelo nizko pozitivno povezana z zagovorniškim vedenjem in negativno z ne vpletanjem v nasilno situacijo; socialni vpliv je zelo nizko pozitivno povezan z aktivnim in pasivnim spodbujanjem izvajalca nasilja; zaznana priljubljenost je zelo nizko pozitivno povezana z aktivnim in pasivnim spodbujanjem izvajalca nasilja ter negativno z ne vpletanjem v nasilno situacijo; zaznana kakovost odnosa z učitelji je negativno povezana z aktivnim podpiranjem nasilja. Vključevanje značilnosti socialnega položaja opazovalcev in upoštevanje pomena kakovostnega odnosa z učitelji je ključno pri oblikovanju preventivnih programov in intervencij, usmerjenih v preprečevanje/zmanjševanje medvrstniškega nasilja.
Keywords: medvrstniško nasilje, opazovalci, socialna preferenčnost, socialni vpliv, zaznana priljubljenost, odnosi z učitelji
Published in DKUM: 10.02.2025; Views: 0; Downloads: 51
.pdf Full text (1,11 MB)

Search done in 0.14 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica