| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Primerjava k uporabnikom usmerjenih metod inoviranja
Rok Behin, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Tako podjetniki kot zaposleni v korporacijah, ki v svoj inovacijski proces vpeljujejo k uporabniku usmerjene metode inoviranja, kot so dizajnerski način razmišljanja, koncepti vitkega štartnika ali dizajn sprint, pogosto adaptirajo enega izmed načinov razmišljanja in napačno poenotijo ostale koncepte z njim. V literaturi je mogoče najti analize in specifikacije omenjenih pristopov. Vse tri metode so orientirane k odkritjem s fokusom na uporabnika in njegove potrebe ter uporabljajo učenje kot enoto za napredek. Kljub podobnostim se metode v literaturi ne nanašajo druga na drugo. V diplomskem projektu smo podrobneje preučili razlike med metodo vitkega štartnika, dizajnerskim razmišljanjem in dizajn sprint metodo. V kritičnem pregledu literature in primerov uporabe na področju omenjenih metod smo raziskali njihove prednosti in omejitve, s katerimi smo pokrili nekatere vrzeli v literaturi in pripomogli k boljšemu razumevanju razlik. S tem smo omogočili, da se podjetniki in inovatorji lažje odločijo, kdaj in katero metodo vpeljati, in predstavili situacije, v katerih posamezna metoda nima popolne učinkovitosti. Na podlagi raziskave smo svetovali o kritičnih vprašanjih podjetnika, preden se odloči za implementacijo. Ugotovili smo, da je dizajnersko razmišljanje najbolj primeren pristop v najzgodnejših fazah upravljanja podjetij, saj spodbuja kulturo kreativnosti, razvoj empatije in z iterativnim testiranjem ekstremnih rešitev vodi do novih spoznanj. S tem lahko podjetniki dosežejo globoko razumevanje svojih uporabnikov in se o zaželenosti prepričajo, preden se odločijo za razvoj in o viziji podjetja. Kot sistem za upravljanje inovativnih podjetij je smiselno upoštevati statistično reprezentativne vzorce kvantitativnih podatkov in ubrati metodo vitkega štartnika. S pomočjo NSP-ja in zanke naredi-meri-spoznaj se lahko preverijo ključne predpostavke trajnostnega poslovnega modela v fazi, ko le-ta že obstaja, a še ni validiran. Smiselna je tudi uporaba v kasnejših fazah, kjer s kvalitativnim merjenjem odzivov do inkrementalnih sprememb produkta na trgu dosegamo boljšo uspešnost. Prednost dizajn sprinta je predvsem skrajšanje birokracijskih postopkov, ki nastanejo v velikih podjetjih, in povečanje kolaborativnosti med člani ekipe z različnih področij. Smiselno ga je uporabiti pred odločitvami, ki temeljijo na predpostavkah z visokim rizikom. Ker je za uspešno izpeljavo pomembno, da že poznamo ciljne uporabnike, je dizajn sprint smiselno uporabljati v fazah, ko je poslovni model sicer že razvit, a še ne popolnoma validiran. Pri tem pa je ključno izpostaviti tudi, da dizajn sprint nikakor ne more nadomestiti kvantitativnega iterativnega procesa, saj z njim ne dobimo dokaza o ujemanju produkta in trga. Služi kot sistem za kvalitativno validiranje pred porabo resursov za razvoj funkcionalnega NSP-ja.
Keywords: Metoda vitkega štartnika, dizajnersko razmišljanje, dizajn sprint, k uporabniku usmerjeno inoviranje
Published in DKUM: 17.03.2020; Views: 1232; Downloads: 151
.pdf Full text (1,13 MB)

2.
Izboljšava hidravličnega reševalnega orodja
Peter Behin, 2016, master's thesis

Abstract: Po svetu se vsakodnevno po cestah prepelje na tisoče novih vozil, posledica tega dejstva je vse več prometnih nesreč, kjer morajo gasilci posredovat s hidravličnim orodjem. V magistrski nalogi bomo obravnavali hidravlične klešče. Sam začetek magistrskega dela nas bo popeljal skozi zgodovino gasilstva, njegovega razvoja in prvih patentov. Nato bomo predstavili podjetje Holmatro, ki se profesionalno ukvarja s hidravličnimi orodji. Da bi lažje razumeli, kaj bi želeli gasilci izboljšati pri hidravličnih kleščah, smo opravili intervjuje s poklicnimi gasilci na treh različnih lokacijah po Sloveniji. Intervjuje bomo analizirali in na podlagi analize poskusili izboljšati hidravlične klešče. Uporabili bomo metodo brainstorminga. S to metodo bomo poiskali najboljše variantne rešitve, ki jih bomo modelirali v programu SolidWorks.
Keywords: zgodovina gasilstva, hidravlična orodja, Holmatro, hidravlične klešče, možganska nevihta.
Published in DKUM: 16.09.2016; Views: 1619; Downloads: 171
.pdf Full text (2,30 MB)

3.
ŽENSKI LIK V PREŠERNOVI POEZIJI
Teja Behin, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Prešernova poezija, čista, suverena in brez dvoma večna, je v nasprotju z njegovim nadvse nesrečnim življenjem. V celoti je zasnovana tako, da se ljubezenski motivi zmeraj znova vračajo v njeno središče; vodilni motiv je motiv ženske, ki ima mnoge različice in podobe (Kos, 1994). Ženske so imele pomembno vlogo v Prešernovem življenju; izbira ženske je vplivala na njegovo osebno usodo. V diplomski nalogi smo analizirali ženske like v Prešernovi poeziji, saj je v večini njegove romantične poezije ljubezenska tema, najpomembnejša pa prav vloga ženskega lika. Pri izbiri pesmi smo se omejili le na določene pesmi, in sicer na tiste, v katerih je ženski lik najbolj izrazit. Želeli smo ugotoviti, koliko je v pesmih uporabljenih avtobiografskih elementov oz. ali se ženski liki navezujejo na ženske iz pesnikovega resničnega življenja. Omenjeno smo primerjali tudi glede na pesnikovo obdobje ustvarjanja. Diplomska naloga je zaključena z ugotovitvijo, da se v večini Prešernove poezije pojavljajo avtobiografski elementi in da se ženski lik običajno navezuje na določeno dekle iz resničnega življenja, hkrati pa se ženski lik razlikuje glede na obdobja pesnjenja.
Keywords: France Prešeren, poezija, ženske, ženski lik, ljubezen
Published in DKUM: 27.07.2016; Views: 2445; Downloads: 353
.pdf Full text (743,55 KB)

4.
Ilustracija Janeza Vidica
Matej Behin, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo z naslovom Ilustracija Janeza Vidica pod drobnogled vzame nekatera dela, ki jih je umetnik ustvaril kot knjižni ilustrator z močno prisotnostjo v slovenski likovni umetnosti dvajsetega stoletja. Potem ko je delal kot kronist vsakdanjega življenja v koncentracijskem taborišču, je prve izkušnje kot časopisni ilustrator pridobil pri partizanih, kjer je ilustriral tudi svoj knjižni prvenec. Formalno izobrazbo je pridobil na Akademiji upodabljajočih umetnosti v Ljubljani, kjer je med letoma 1946 in 1950 študiral na dodiplomski stopnji, nato je dve leti obiskoval še specialko, po študiju pa se je kmalu uveljavil kot knjižni ilustrator. Ugled je sprva gradil z ilustracijo otroške literature, a je hitro začel delati tudi v drugih žanrih s posebno naklonjenostjo do tematike, povezane z vojno in narodno identiteto. Orisano je tudi Vidičevo slikarstvo, v okviru katerega so znani predvsem motivi s podeželske Štajerske, nato pa se diplomsko delo še posebej osredotoča na njegov mandat tehničnega urednika Založbe Obzorja, nekdanjega mariborskega literarnega velikana in ene najpomembnejših kulturnih ustanov v mestu. Ustanovitev in zgodovina Obzorij sta opisani v posebnem poglavju, ki je v precejšnji meri posvečeno dolgoletnemu uredniku in direktorju Jožetu Košarju, ki je bil na čelu družbe v času njenega vrhunca. Založnik je iz majhnega podjetja zrasel v institucijo nacionalnega pomena s poslovalnicami po vsej državi, verigo trgovin in založbo plošč, s tem pa v šestdesetih in sedemdesetih pripomogel h kulturni emancipaciji Maribora, v devetdesetih pa se je pričel soočati z mnogimi problemi. Po skoraj desetletju dolgi finančni stiski so Obzorja leta 2003 zaprla svoja vrata, mesto pa je s tem doživelo veliko kulturno in gospodarsko izgubo, ki jo je čutiti še danes. V povezavi z nekdanjim statusom Maribora na področju založništva je nazadnje podana še hipoteza o pomanjkanju edinstvene lokalne ilustratorske scene, poudarjena pa je potencialna vloga, ki jo je Vidic kot tehnični urednik pri založniku z močnim literarnim vplivom odigral v njenem neuspelem razvoju. V tem pogledu se diplomsko delo v skoraj enaki meri kot s samo Vidičevo umetnostjo ukvarja tudi z raznimi konteksti njenega nastanka, njegov cilj pa je dodatno ilustrirati umetnikov pomen na področju kulture.
Keywords: Janez Vidic, knjižna ilustracija, slovenska umetnost 20. stoletja, Založba Obzorja, Maribor
Published in DKUM: 27.10.2015; Views: 2421; Downloads: 146
.pdf Full text (4,13 MB)

5.
VLOGA STAROSTNIKOV V SODOBNIH MEDIJIH
Petra Behin, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Izhodišče diplomske naloge je teoretični del, v katerem smo se osredotočili na staranje prebivalstva v svetu, Evropi in Sloveniji, tj. družb povsod v razvitem svetu, saj bodo v prihodnosti prevladovale generacije starejših ljudi. Prav te generacije spadajo v potrošniško družbo, ki da veliko nase, skrbi za svoje zdravje in svoj videz. Na množično potrošnjo pa vplivajo predvsem mediji ter oglaševanje izdelkov in storitev. V luči tega smo v empiričnem delu naloge izvedli raziskavo, ki je temeljila na dveh delih. V prvem delu raziskave smo proučevali sodobne medije oz. pogostost in način pojavljanja starostnikov v medijih. V drugem delu raziskave je sodelovalo 50 anonimnih anketiranih starostnikov, ki so izrazili svoja stališča do sodobnih medijev in o tem, ali so dovolj zastopani v medijih. Namen diplomske naloge je bil ugotoviti, kakšno vlogo imajo starostniki v sodobnih medijih in kako le-ti zaznavajo svojo vlogo v njih. Diplomska naloga je zaključena z ugotovitvijo, da imajo starostniki vedno večjo vlogo kot potrošniki, vendar v sodobnih medijih tega ni zaznati, saj se trg, proizvajalci in ponudniki dobrin premalo obračajo k starejšim potrošnikom.
Keywords: staranje prebivalstva, starostniki, gerontologija, potrošniška družba, oglaševanje, sodobni mediji
Published in DKUM: 07.10.2015; Views: 1791; Downloads: 262
.pdf Full text (1,12 MB)

6.
GEOMEHANSKA ANALIZA VAROVANJA TUNELSKEGA IZKOPA V ZAHTEVNIH INŽENIRSKO GEOLOŠKIH RAZMERAH
Peter Behin, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Predor je gradbeni objekt, ki je lahko namenjen pešcem, cestnemu ali železniškemu prometu in za druge oskrbovalne poti. Poteka lahko skozi goro, pod vodo in pod zemeljskim površjem. Sama gradnja predora je odvisna od zahtevnosti terena, torej predvsem od vrste kamnin, podzemnih vodnih tokov ter tudi od dolžine, velikosti in globine predora. V diplomskem delu so zajete temeljne značilnosti in zgodovina gradenj predorov. Prikazane so osnovne značilnosti izgradnje predorov po novi Avstrijski tunelski metodi, ki se tudi v Republika Slovenija največ uporablja pri gradnjah cestnih in železniških predorov. Predstavljene so značilnosti predora T5 in statični izračun ter dimenzioniranje podpornih elementov.
Keywords: Predorska geomehanska analiza, predor, NATM (nova Avstrijska metoda izvajanja predorov)
Published in DKUM: 03.06.2013; Views: 2095; Downloads: 382
.pdf Full text (112,70 MB)

Search done in 0.15 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica