| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 45
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Temeljni gibalni vzorci predšolskih otrok v drugem starostnem obdobju : diplomsko delo
Klara Časar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo predstavili razvoj temeljnih gibalnih vzorcev predšolskih otrok v drugem starostnem obdobju. V teoretičnem delu smo raziskali temeljne gibalne vzorce ter njihov pomen za otroka, naravne oblike gibanj, grobo in fino motoriko otroka ter gibalni razvoj predšolskih otrok drugega starostnega obdobja. Prav tako smo primerjali temeljne gibalne vzorce med otroki in predstavili, kakšen vpliv ima gibalno/športna dejavnost na zdravje otroka ter kako okolje vpliva na otrokovo gibalno/športno dejavnost. V empiričnem delu smo ugotavljali razlike v temeljnih gibalnih vzorcih med različno starimi otroki, med spoloma ter med različno hranjenimi otroki. Raziskava je temeljila na vzorcu 154 otrok iz različnih vrtcev, starih od 3 do 6 let, ki so se razlikovali glede na starost, spol ter hranjenost. Ugotovili smo, da se med različno starimi otroki pojavljajo statistično značilne razlike v gibalnih nalogah, med tem ko med dečki in deklicami pri izvedbi večine gibalnih nalog ni bilo statistično značilnih razlik. Prav tako ni bilo statistično značilnih razlik pri gibalnih nalogah med različno hranjenimi otroki. Ugotovili smo, da je otroku treba v zgodnjem otroštvu zagotoviti čim več učenja, ki pozitivno vpliva na njegov nadaljnji razvoj, mu nuditi spodbude in mu zastavljali ustrezne izzive ter naloge ter tako pozitivno vplivati na njegov gibalni razvoj. Otroka moramo prav tako navajati na zdravo prehrano, saj je tudi ta ključnega pomena za njegov razvoj.
Keywords: temeljni gibalni vzorci, predšolski otroci, gibalni razvoj, gibalno/športna dejavnost, naravne oblike gibanja
Published in DKUM: 02.02.2024; Views: 497; Downloads: 56
.pdf Full text (436,36 KB)

2.
Učinki medijskih sporočil na volilno vedenje mladih v Sloveniji : magistrsko delo
Tina Časar, 2022, master's thesis

Abstract: Mediji imajo pomembno vlogo na oblikovanje javnega mnenja in sprejemanje odločitev na volitvah. Dovzetnost za medijski vpliv je lastnost, ki jo zlahka pripišemo drugim, vendar le redko sami sebi. S preučevanjem vedenjske komponente učinka na tretjo osebo se je ukvarjalo le nekaj študij, zato so državno-zborske volitve 2022 predstavljale priložnost, da raziščemo povezavo med zaznanim učinkom na tretjo osebo in volilnim vedenjem mladih v Sloveniji. Rezultati ankete so pokazali pozitiven statistično značilen vpliv izpostavljenosti družbenim medijem na zaznani učinek na tretjo osebo. Nismo pa potrdili povezave med učinki medijskih sporočil in udeležbo na volitvah. Rezultati raziskave lahko služijo nadaljnjim raziskovanjem vpliva medijskih sporočil na volilno vedenje.
Keywords: mediji, učinki, volilno vedenje, mladi
Published in DKUM: 26.10.2022; Views: 537; Downloads: 111
.pdf Full text (1,56 MB)

3.
Planiranje razvoja v javnem zavodu
Lidija Krpič Časar, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo se ukvarjali s proučevanjem planiranja razvoja v javnem zavodu. Planiranje razvoja podjetij, ki delujejo v današnjem dinamičnem svetu, katerega zaznamujejo hitri tehnološki napredki, močna konkurenca, sprememba navad, vrednot, stališč in prepričanj ljudi, ekonomske in okoljske nestabilnosti, krizna obdobja, je zelo oteženo. Zato je planiranje razvoja pomembno tudi za javne zavode, če želijo obstati in delovati v svojem okolju. Področje našega raziskovanja je proučevanje posebnosti planiranja razvoja javnega zavoda na ravni politike podjetja in strateškega managementa. Raziskovali bomo za javni zavod Zavod za upravljanje kulturne dediščine Grad, katerega je ustanovila občina, da upravlja s kulturno dediščino ter ostalimi naravnimi in turističnimi danostmi v občini. Javni zavod se na podlagi odloka o ustanovitvi zavoda financira sam, s svojimi lastnimi sredstvi, odgovarja pa lastnici, to je občini. Cilji naše raziskave so proučitev upravljavsko-vodstvenih značilnosti javnih zavodov, proučitev posebnosti planiranja razvoja v javnih zavodih, razvojna proučitev javnega zavoda ZUKD Grad, okoljska preučitev razvojnih možnosti in nevarnosti za ZUKD Grad, analiza razvojnih prednosti in slabosti ZUKD Grad s primerjavo z drugimi podjetji ter celovita presoja podjetja in okolja, izdelava predloga razvojne vizije, politike in strategij ZUKD Grad in izdelava uresničitvenega programa planiranega razvoja ZUKD Grad. Na koncu pridemo do spoznanja, da so razvojna vizija, politika in strategija prav tako pomembne za uspešen razvoj in delovanje javnega zavoda kot posebne vrste podjetja. Obstoj in razvoj javnega zavoda sta odvisna od planiranja njegovega razvoja tako na ravni politike podjetja kot na ravni strateškega managementa. Šele s pravilnim in pravočasnim zaznavanjem sprememb v okolju delovanja zavoda in njegovim prilagajanjem spremembam in planiranjem razvoja, bo javni zavod uspešen v svojem delovanju in doseganju zastavljenih ciljev.
Keywords: javni zavod, razvojna vizija, politika podjetja, strategija, planiranje razvoja, prednosti in slabosti, uresničitveni program
Published in DKUM: 02.06.2022; Views: 795; Downloads: 89
.pdf Full text (2,97 MB)

4.
Snovanje in konstruiranje izsekovalnega orodja za plačevino : diplomsko delo
Žiga Voga, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V svoji diplomski nalogi sem se osredotočil na snovanje in konstrukcijo izsekovalnega orodja za pločevino po zahtevah kupca. Najprej sem izdelal metodo (tehnologijo izdelave pločevine), nato pa se lotil modeliranja na osnovi le tega. Sledila je določitev tehnoloških parametrov in s tem preračun sil v orodju - izsekovalne in snemalne sile. Kasneje sem določil tudi velikost serije proizvodnje.
Keywords: preoblikovalna orodja, izsekovalna orodja, preoblikovalni stroji, CAD
Published in DKUM: 21.10.2021; Views: 1000; Downloads: 142
.pdf Full text (3,31 MB)

5.
Predlog sanacije stanovanjskega objekta na Hrvatskem trgu 1 v Ljubljani
Nejc Časar, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Predmet obravnave diplomskega dela je stanovanjski objekt zgrajen leta 1860 z nahajališčem v občini Ljubljana, natančneje na Hrvatskem trgu 1. Po analizi obstoječega stanja objekta je na podlagi preučene literature predstavljen sanacijski ukrep za odpravo poškodb, ki so posledica dotrajanosti objekta. Vsi predlogi za sanacijska dela so izvedeni v skladu z kulturnovarstvenimi pogoji ki jih je izdala območna enota Ljubljana.
Keywords: Gradbeništvo, sanacija, kulturna dediščina, fasada, kapilarni dvig
Published in DKUM: 04.10.2021; Views: 1116; Downloads: 211
.pdf Full text (6,36 MB)

6.
Načrtovanje in izdelava ohišja avtomatsko vodenega vozila : diplomsko delo
Gašper Časar, 2021, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen postopek načrtovanja in izdelave ohišja avtomatsko vodenega vozila. Po analizi tržišča smo zasnovali in izdelali laboratorijski model vozila, ki se bo uporabljalo v pedagoške in raziskovalne namene. Celotno avtomatsko vodeno vozilo bo izdelano v sklopu treh diplomskih del, pri čemer je bila moja naloga povezana predvsem z mehansko konstrukcijo vozila. Na začetku projekta smo se dogovorili glede velikosti in nosilnosti vozila ter določili material, iz katerega bo ogrodje vozila sestavljeno. Nato je bilo v programu SolidWorks izdelan 3D model vozička. Po posvetih z mentorji smo izvedli še potrebne spremembe in dopolnitve. Sledila je faza izdelave ohišja. Za material smo izbrali aluminijaste profile, ki smo jih s spojnimi elementi povezali glede na predhodno izdelano shemo. Po končani izdelavi ohišja smo ohišje preizkusili in odpravili napake, na katere smo naleteli med izdelavo ohišja. Na koncu, ko je bilo celotno transportno vozilo sestavljeno, pa je sledila še vključitev izdelanega 3D modela vozila s pripadajočimi komponentami (krmilniki, motorji, podporna kolesa, LIDAR senzor, magnetni senzor) v virtualno simulacijsko okolje.
Keywords: transportno, vozilo, ohišje
Published in DKUM: 23.04.2021; Views: 1136; Downloads: 132
.pdf Full text (3,28 MB)

7.
Karierna orientacija in položaj mladih na trgu dela
Lucija Časar, 2021, master's thesis

Abstract: Sodobna družba se v današnjih časih neprestano sooča s spremembami, zaradi česar je postalo pomembno vseživljenjsko izobraževanje in izpopolnjevanje, kjer pa igra pomembno vlogo karierna orientacija. Ta pomaga posameznikom, tako mladim kot tudi starejšim, pri upravljanju njihove kariere ter sprejemanju lažjih odločitev v povezavi z izobraževanjem, usposabljanjem in zaposlovanjem. Vendar pa se kljub tej dejavnosti, ki naj bi mlade usmerjala in jim pomagala pri pomembnih odločitvah, dogaja, da se ti soočajo z visoko stopnjo brezposelnosti. Magistrsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretičnem delu je na podlagi pridobljene literature predstavljeno področje raziskovanja, ki se nanaša na karierno orientacijo, brezposelnost mladih in prehod mladih iz izobraževanja v delovno okolje. V empiričnem delu pa je raziskano, kakšna je karierna orientacija med mladimi s terciarno izobrazbo pri nas ter ali je ta dovolj vpeta v slovenski izobraževalni sistem. V ta namen so bili preko različnih družbenih omrežij med študente različnih fakultet razdeljeni anketni vprašalniki, s katerimi je bilo poizvedovano, koliko mladih s terciarno izobrazbo, starih med 20 in 29 let, se je v času študija sploh udeleževalo aktivnosti, povezanih z njihovo kariero, ter ali menijo, da so jim oziroma jim bodo te aktivnosti pomagale pri prehodu iz izobraževanja na trg dela. Rezultati so pokazali, da se mladi udeležujejo dejavnosti karierne orientacije in menijo, da jim bo znanje, ki so ga dobili na različnih delavnicah in izobraževanjih, pomagalo pri vstopu iz izobraževanja na trg dela. Vendar pa je bilo ugotovljeno, da je karierna orientacija premalo vpeta v slovenski izobraževalni sistem. Če bi se karierna orientacija med posamezniki aktivno izvajala že v začetku samega izobraževalnega procesa, torej v osnovnih in srednjih šolah, ne bi bilo toliko neskladnosti med ponudbo izobraženega kadra in potrebami na trgu dela. Mladi bi na ta način prej spoznali dinamiko trga dela in se tako posledično lažje ter primerneje odločali o svojih možnostih izobraževanja in zaposlovanja.
Keywords: karierna orientacija, brezposelnost mladih, mladi s terciarno izobrazbo, prehod iz izobraževanja v delovno okolje
Published in DKUM: 01.02.2021; Views: 1067; Downloads: 168
.pdf Full text (1,63 MB)

8.
9.
Kapital, Habitus und Feld in der Korrespondenz von Fritz H. Landshoff (1922–1943)
Katja Časar, 2017, master's thesis

Abstract: Die vorliegende Magisterarbeit beschäftigt sich mit der Inszenierung der drei Bourdieu’schen Konzepte Kapital, Habitus und Feld in der Korrespondenz von Fritz H. Landshoff (1901–1988) im Zeitraum von 1922 bis 1943. Landshoff war ein deutsch-jüdischer Verleger, der 1933 freiwillig ins Exil nach Holland ging, wo er zum Direktor des deutschen Querido Verlags wurde und seinen Beruf als Verleger weiter ausüben konnte. Während sich Landshoff 1940 in England befand, annektierte Deutschland Holland und so begann sein zweites Exil. Ein Jahr später begann sein drittes Exil, als er aus England durch Mexico in die Vereinigten Staaten einwanderte. Während dieser Zeit veröffentlichte er ununterbrochen die deutschen Bücher, die nach der Logik des nazistischen Regimes ‚nicht-rein‘ und ‚unerwünscht‘ waren und versuchte im Exil, die deutsche Literatur zu etablieren und zu verbreiten. Eine der zentralen Schlussfolgerungen aus der Briefforschung ist es, dass Landshoff einen widerständigen Habitus gegenüber dem nationalpolitischen Feld, seiner Logik und Anforderungen entwickelte. Die untersuchten Briefe zeigen auch die Dominanz des politischen Feldes und dessen Tyrannei gegenüber der deutschen Exilliteratur und den deutschen Exilautoren. Die Dynamik und Logik des nationalsozialistischen Regimes stellte zwar für Landshoff eine große Herausforderung und Gefahr dar, aber er blieb seiner ideellen, kulturellen und beruflichen Gesinnung treu: Mit der Leitung des deutschen Querido Verlags trug er beachtlich zur Erhaltung der deutschen Exilliteratur vor und während des Zweiten Weltkriegs bei und ermöglichte literarische und politische Tätigkeit vieler Exilautoren: Unter denen waren Vicki Baum, Alfred Döblin, Lion Feuchtwanger, Hermann Kesten, Heinrich Mann, Klaus Mann, Joseph Roth, Arnold Zweig u. a. Zusammen mit den Exilverlagen Allert de Lange und Bermann-Fischer versuchte er, die deutschen Bücher auch im englischsprachigen Raum durchzusetzen, was ihm wegen der enormen Verluste des Verlags nicht geling. Die untersuchten Briefe markieren für die Geschichte der Menschheit einschneidende Ereignisse und sind daher vom historischen, soziologischen und literarischen Blickwinkel für den heutigen Leser von großem Interesse. Die Erhellung der Briefe unter dem literatursoziologischen Gesichtspunkt lässt die Merkmale von Kapitalformen, Habitus und Feldern und die Relationen zwischen ihnen sowie deren Anwendung in der literaturwissenschaftlichen Praxis in Erscheinung treten.
Keywords: Fritz H. Landshoff, Querido Verlag, die Sammlung, ökonomisches Kapital, kulturelles Kapital, soziales Kapital, symbolisches Kapital, Habitus, gespaltener Habitus, das literarische Feld, das politische Feld, Theorie und Geschichte des deutschen Briefes in der Neuzeit, der literarische Brief, der literarisierte Brief.
Published in DKUM: 23.07.2020; Views: 970; Downloads: 44
.pdf Full text (1,30 MB)

10.
Language of Appraisal in Book Reviews: A Case Study
Katja Časar, 2020, master's thesis

Abstract: This master’s thesis presents an analysis of appraisal in the case of ten book reviews. Their selection is based on several criteria that make them representative of this text type. The selected texts evaluate novels, novellas and short stories that were ranked top 300 according to the Open Syllabus Project 2.0 online data base. This means that they fall into the category of the most often assigned books in educational institutions. The authors of the selected texts are editors, journalists and writers, and there is an even number of male and female reviewers. The purpose of the study is the appraisal analysis of the contemporary English language; therefore, only the recently published texts were selected. The main methodology used in this master’s thesis is the appraisal theory developed by James Martin and Peter White (Martin and White). This theory evolved in the systemic functional linguistics, and it relies on the theoretical concepts of Michael Halliday (Halliday). The appraisal analysis was conducted with help of the analytical tool Catma 5.0, which enables annotation of texts, their analysis and the visualization of data. The results of the research show that the most frequently used attitudinal resources are the expressions of appreciation. Therefore, the evaluation of the story and everything associated with it is in the foreground of the book reviews. The analysis of the selected texts reveals that evaluation is mostly explicit, meaning that the reader is directly invited to engage with the book. The findings indicate that the attitudinal resources are graded more according to intensity and quantity and less according to prototypicality and marginality. This conclusion draws attention to the variety of lexical and grammatical structures in the selected texts that are assumed to be characteristic of this text type in general. The results also show that the reviewers do not include many external sources into the text, which consequently narrows down the dialogistic space and excludes alternative views and attitudes. The appraisal analysis points toward the text-structural and semantic characteristics of book reviews in general. The structure of the selected texts consists of the following elements: information about the author and the book, the plot summary and evaluation of these elements, which are often intertwined. Some reviews also include personal accounts, book details and/or numeric ratings. The most significant semantic characteristic of evaluation expressed in the selected book reviews is the critique of the Western oppressor. The reviewers judge crimes against humanity and question Western perspectives. They also imply the complicity of the readers because they are viewed as members of the Western identity. Additionally, the results of the analysis show that the book reviews are contextual and intertextual text types, which include various means for the realization of appraisal. A vast spectrum of lexical and grammatical structures makes book reviews an interesting research topic with many possibilities for further research.
Keywords: evaluative language, systemic functional linguistics, appraisal theory, appraisal analysis, book review.
Published in DKUM: 23.07.2020; Views: 1595; Downloads: 180
.pdf Full text (2,65 MB)

Search done in 0.28 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica