1.
NEKATERI SOCIOLOŠKI VIDIKI SPREMENJENE VLOGE ŽENSKE V SLOVENIJI IN BOSNI IN HERCEGOVINI PO LETU 1991Nuša Lorenčič, 2012, undergraduate thesis
Abstract: V diplomski nalogi so opisani nekateri sociološki vidiki spremenjene vloge ženske v Sloveniji in Bosni in Hercegovini po letu 1991.
Ženske so pomemben del družbe, a premalo cenjene. Še vedno so v manjšini, zapostavljene, neenake moškim, diskriminirane. Znano je tudi, da je odnos neke družbe do žensk merilo za njeno demokratičnost. Na simbolni ravni se ta odnos kaže zlasti v institucijah oblasti, kot je parlament, vlada, kot so politične stranke in sindikati. Zanimalo nas bo, kakšen odnos do žensk ima Slovenija in kakšnega BiH. Ali gledajo na žensko kot delavno, skromno, ponižno, ljubko, moralno čisto mati ali kot javno zaničevano vlačugo? Ali družba v Sloveniji in BiH gleda na žensko kot božjo mater, obdano s sijočo glorijo, ali kot Evo, ki je začetnica prekletstva? (Cigale M. in drugi, 1992, 7-9)
V diplomski nalogi smo se osredotočili samo na vlogo žensk v BiH in Sloveniji ter na obdobje enaindvajsetih let, ko sta se obe državi odločili za samostojno pot in izstopili iz SFRJ - Slovenija bolj mirno in tiho, BiH z vojno, ki je trajala skoraj 4 leta. Zanimalo nas je, kakšen je bil odnos do žensk takrat in kako se je spreminjala vloga žensk v obeh državah na področju družine, politike, izobraževanja, zaposlovanja. Zanimala nas je tudi, kakšna je ženska vloga v obeh družbah glede na vpliv religije, ki je majoritetna v državi, in kako religija vpliva na družbo ter s tem neposredno na žensko.
Povprašali smo tudi uspešne, pomembne, znane Slovenke in Bosanke, kaj one mislijo o vlogi ženske, ali občutijo diskriminiranost. Kajti, ko ženske pravijo o sebi, o svojih problemih, o stvarnosti, kakršno živijo, odgrinjajo resnice in na koncu se pokaže edina resnica, ki je preprosta, da je ženska (tudi) človek.
Keywords: ženske, Slovenija, Bosna in Hercegovina, diskriminacija, neenakost.
Published: 08.10.2012; Views: 1274; Downloads: 68
Full text (1,70 MB)