2.
Analiza mehanskih lastnosti tehničnih tkanin za ojačitev kompozitovMirna Pivac, 2016, undergraduate thesis
Abstract: V diplomskem delu sem analizirala mehanske lastnosti različnih konstrukcij steklenih in bazaltnih tkanin, ki se uporabljajo za ojačitev polimernih kompozitov. Tkanine so bile vzete iz proizvodnega programa podjetja Kelteks d.o.o., ki je tudi zainteresirano za analizo mehanskih lastnosti teh tehničnih tkanin. Tkanine so se med seboj poleg surovinske sestave razlikovale še po vezavi, finosti niti, gostoti osnovnih oz. votkovnih niti ter posledično ploskovni masi.
Namen naloge je bil: 1. ugotoviti, katera konstrukcija tkanin daje najboljše rezultate glede na njihovo uporabnost za ojačitev kompozitov oz. ima optimalne vrednosti pretržne sile in raztezka; 2. ugotoviti ali imajo posamezni konstrukcijski parametri tkanin (surovinska sestava uporabljenih niti, vezava, finost niti, gostota osnovnih oz. votkovnih niti, ploskovna masa) in pogoji merjenja (smer nateznega preskusa, relativna vlažnost v prostoru) statistično pomemben vpliv na njihove natezne lastnosti, in če ga imajo, kakšen je ta vpliv; 3. ugotoviti izkoriščenost mehanskih lastnosti prej v traku niti in traku gotove tkanine.
V nalogi sem prišla do naslednjih zaključkov: 1. bazaltna tkanina v keper vezavi in ploskovno maso 300 g/m2 ima največjo pretržno napetost in se pri tem najmanj deformira; 2. smer obremenitve in relativna vlažnost v prostoru imata statistično pomemben vpliv na pretržno silo, medtem ko imajo na pretržni raztezek statistično pomemben vpliv surovinska sestava, finost niti, ploskovna masa in gostota niti; 3. izkoriščenost trdnosti prej v traku preje oz. v tkanini ni 100%. Odstotek izkoriščenosti preje v traku niti je znašal 42,3% – 82,2% ter pri tkanini 22% – 58%.
Keywords: mehanske lastnosti, konstrukcijski parametri, tkanina, kompoziti, tehnične tekstilije
Published in DKUM: 19.02.2016; Views: 2359; Downloads: 167
Full text (7,06 MB)