2.
NADOMESTNO MATERINSTVO - VPLIV ZADEVE C-167/12 NA SLOVENSKO PRAVNO UREDITEVMihela Predikaka, 2015, undergraduate thesis
Abstract: V sodobnem času se pari za pridobitev otroka vse bolj poslužujejo nadomestnega materinstva. Nadomestno materinstvo zajema vse primere, ko se ženska zaveže, da bo za plačilo ali neodplačno nosila in rodila otroka in ga po rojstvu za vedno izročila sopogodbeniku- to sta navadno zakonca, lahko pa tudi par, ki živi v zunajzakonski skupnosti.
Čeprav Ustava Republike Slovenije določa, da je odločanje o rojstvu otrok svobodno, pa je v Sloveniji nadomestno materinstvo prepovedano. Kazenski zakonik z zaporno kaznijo sankcionira tistega, ki protipravno opravi postopek oploditve z biomedicinsko pomočjo zaradi nadomestnega materinstva. Kaj naj torej stori slovenski par, ki želi dobiti otroka s pomočjo nadomestnega materinstva?
Za razliko od Slovenije, je v Veliki Britaniji nadomestno materinstvo pod določenimi pogoji dovoljeno. Nadomestni materi pripadajo v zvezi s tem pravice, ki izhajajo iz delovnega razmerja. Vendar pa v Veliki Britaniji ni posebne ureditve glede porodniškega dopusta za žensko, ki po rojstvu otroka prevzame starševsko skrb zanj (nameravana mati). Sodišče EU je obravnavalo več primerov, ki se nanašajo na upravičenje nameravane in nadomestne matere do določenih pravic. To pa je dokaz, da, čeprav je nadomestno materinstvo v Veliki Britaniji dovoljeno, da je to področje še dokaj pomanjkljivo urejeno. V primeru C -167/12 sta C.D. in njen partner, ki živita v Veliki Britaniji, otroka dobila s pomočjo nadomestne matere. Za otroka je C.D. začela skrbeti in ga dojiti takoj po njegovem rojstvu. Nekaj mesecev po rojstvu otroka je britansko sodišče s soglasjem nadomestne matere in v skladu z britansko zakonodajo na C.D. in njenega partnerja preneslo polno in trajno starševsko skrb za otroka. C.D. je pri svojem delodajalcu vložila prošnjo za plačan dopust na podlagi njegove ureditve za posvojitev. Delodajalec je C.D. obvestil, da dogovor o nadomestnem materinstvu, ki ga je sklenila, ne izpolnjuje pogojev, ki so določeni s to ureditvijo. Vprašanje sodišča v tem primeru je, ali je treba C.D. priznati pravico do porodniškega dopusta in ali bi lahko to pomenilo diskriminacijo na podlagi spola.
Keywords: nadomestno materinstvo, zadeva C-167/12, porodniški dopust, diskriminacija
Published in DKUM: 21.04.2016; Views: 1600; Downloads: 153
Full text (668,67 KB)