| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 101
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Dinamika in analiza inflacije ter odziv denarne politike v evroobmočju
Matej Dogša, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo pregledali obstoječo literaturo o inflaciji, njenih vplivih, vzrokih, načinih merjenja in vplivu ekonomske politike na njo. Pojasnili smo pojme CPI indeks, BDP deflator, HICP indeks, indeks proizvodnih cen, stroškovno pogojena inflacija, inflacija povpraševanja in stabilnost cen. Ločeno smo predstavili denarno in fiskalno politiko. Pri denarni politiki smo pregledali njeno definicijo, naloge, strategijo, instrumente ter uporabna teoretična modela Taylorjevo pravilo in kvantitativno teorijo denarja. Pri fiskalni politiki smo pregledali njeno definicijo, instrumente, raziskave glede fiskalnih ukrepov in njihov vpliv na inflacijo ter povezavo med nekonsistentnostjo fiskalne politike in inflacijo. V empiričnem delu smo na osnovi podatkov iz podatkovne baze Eurostat analizirali gibanje inflacije od januarja 2020 do maja 2023. Analizirali smo inflacijo za evroobmočje in države evroobmočja ter prikazali stopnjo rasti indeksa HICP in 12 skupin dobrin indeksa HICP. Ugotovili smo, da se je z največjo inflacijo v preučevanem obdobju soočala Estonija, in sicer avgusta 2022 z letno stopnjo 25,2 %. Ugotovili smo tudi, da je največjo rast skupnega indeksa HICP od januarja 2020 do maja 2023 imela prav tako Estonija, kjer je stopnja rasti indeksa znašala 36,51 %. Prikazali smo tudi bistvene vzroke za tako gibanje inflacije v preučevanem obdobju ter ugotovili, da se je zvišala raven cen vseh skupin dobrin razen skupin dobrin »komunikacije« in »izobraževanje« v nekaterih državah. V diplomskem delu smo prav tako pregledali ukrepe ECB v preučevanem obdobju in ugotovili, da je ECB v tem obdobju izvajala tako ekspanzivno kot restriktivno denarno politiko.
Keywords: inflacija, denarna politika, fiskalna politika, evroobmočje, stabilnost cen
Published in DKUM: 15.09.2023; Views: 533; Downloads: 147
.pdf Full text (2,13 MB)

2.
Uvod v integrirana vezja
Tomaž Dogša, 2022, higher education textbook

Abstract: V učbeniku je v sedmih poglavjih predstavljena mikroelektronika na pregleden in poenostavljen način. Zahtevnost je prilagojena znanju prvostopenjskega in drugostopenjskega študenta. Predpostavljeno je, da bralec pozna osnovne lastnosti polprevodniških elektronskih elementov (dioda, bipolarni in MOS tranzistor) ter da pozna osnovna analogna in digitalna vezja. Potrebno je tudi obvladati DC oziroma AC analizo ter simulacijo vezij (SPICE). Poudarek je na CMOS vezjih. Kljub temu, da so danes NMOS vezja zastarela, so v učbenik vključena zato, da pomagajo pri razumevanju GaAs vezij, ki imajo podobno strukturo kot NMOS. Učbenik se začne z opisom MOS tranzistorja (karakteristike, struktura, CMOS tehnologija in načrtovanje geometrijske strukture). Sledi opis načrtovalskih metod. Zadnja poglavja so namenjena kratkemu opisu moderne mikroelektronike. Na koncu nekaterih poglavij so naloge, katerih rešitve so v publikaciji Tomaž Dogša: Osnove mikroelektronike [Elektronski vir]:zbirka vaj z rešitvami", 2019.
Keywords: analiza in načrtovanje mikroelektronskih vezij, mikroelektronske tehnologije, analogna vezja, integrirana vezja, digitalna vezja, MOS tranzistor
Published in DKUM: 09.11.2022; Views: 702; Downloads: 113
.pdf Full text (5,48 MB)
This document has many files! More...

3.
Acetan and acetan-like polysaccharides: genetics, biosynthesis, structure, and viscoelasticity
Janja Trček, Iztok Dogša, Tomaž Accetto, David Stopar, 2021, review article

Abstract: Bacteria produce a variety of multifunctional polysaccharides, including structural, intracellular, and extracellular polysaccharides. They are attractive for the industrial sector due to their natural origin, sustainability, biodegradability, low toxicity, stability, unique viscoelastic properties, stable cost, and supply. When incorporated into different matrices, they may control emulsification, stabilization, crystallization, water release, and encapsulation. Acetan is an important extracellular water-soluble polysaccharide produced mainly by bacterial species of the genera Komagataeibacter and Acetobacter. Since its original description in Komagataeibacter xylinus, acetan-like polysaccharides have also been described in other species of acetic acid bacteria. Our knowledge on chemical composition of different acetan-like polysaccharides, their viscoelasticity, and the genetic basis for their production has expanded during the last years. Here, we review data on acetan biosynthesis, its molecular structure, genetic organization, and mechanical properties. In addition, we have performed an extended bioinformatic analysis on acetan-like polysaccharide genetic clusters in the genomes of Komagataeibacter and Acetobacter species. The analysis revealed for the first time a second acetan-like polysaccharide genetic cluster, that is widespread in both genera. All species of the Komagataeibacter possess at least one acetan genetic cluster, while it is present in only one third of the Acetobacter species surveyed.
Keywords: Komagataeibacter, Acetobacter, extracellular polysaccharide, acetan, acetan-like polysaccharide, acetan genetic cluster, acetan-like polysaccharide genetic cluster, acetan structure, acetan synthesis, acetan viscoelasticity, applications of acetan
Published in DKUM: 02.09.2022; Views: 605; Downloads: 17
URL Link to full text
This document has many files! More...

4.
Vpliv različ nih virov ogljika na sestavo in reološ ke lastnosti zunajcelič nih polisaharidov pri ocetnokislinskih bakterijah
Kim Fijok, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo pri 83 sevih ocetnokislinskih bakterij (OKB) iz Zbirke mikroorganizmov Oddelka za biologijo FNM UM preiskali sposobnost za tvorbo zunajceličnih polisaharidov. 25 sevov je na gojišču RAE oblikovalo značilen biofilm. Štiri izbrane seve in še štiri referenčne seve smo vključili v nadaljnje analize. Z analizo PCR smo pri teh osmih sevih iskali specifične odseke ključnih genov za sintezo acetana (aceA), levana (levA) in celuloze (bscA). Pri enem sevu smo identificirali gen za sintezo acetana in levana, pri štirih gen za sintezo celuloze in acetana, pri dveh pa samo gen za sintezo celuloze. Pri enem izmed sevov nismo identificirali nobenega izmed treh iskanih genov, čeprav je sev v gojišču tvoril značilen biofilm. Po namnožitvi vsakega izmed teh sevov v dveh gojiščih, z različnima viroma ogljika, smo iz namnožene biomase izolirali vodotopne zunajcelične polisaharide. Očiščene polisaharide smo kislinsko hidrolizirali, jih ločili s tankoplastno kromatografijo ter identificirali po primerjavi s sladkornimi standardi. Zaradi drugačne monosaharidne sestave od že poznanega acetana in sposobnosti sevov, da producirajo vodotopne polisaharide v velikih količinah, smo izbrali tri seve za preiskovanje viskoelastičnih lastnosti polisaharidov. Najbolj viskozen je bil zunajcelični polisaharid pridobljen iz seva K. oboediens AV380. Bistveno nižjo viskoznost sta imela zunajcelična polisaharida, pridobljena iz sevov A. aceti LMG 1504T in A. pomorum LMG 18848T. Polisaharid seva K. oboediens AV380 je oblikoval viskoelastično trdno snov, zdržal najširše območje reverzibilnih deformacij in najkasneje razpadel, zato menimo, da ima potencialno uporabno vrednost v biotehnološki industriji in je primeren kandidat za nadaljnje raziskave.
Keywords: ocetnokislinske bakterije, biofilm, zunajcelični polisaharidi, acetan
Published in DKUM: 29.10.2020; Views: 1464; Downloads: 98
.pdf Full text (1,61 MB)

5.
Osnove mikroelektronike : Zbirka vaj z rešitvami
Tomaž Dogša, 2019, other educational material

Abstract: Ta zbirka rešenih nalog iz mikroelektronike je namenjena študentom, ki se prvič srečujejo z načrtovanjem integriranih vezij. Razumevanje nalog zahteva predhodno poznavanje teorije s področja mikroelektronike in ustrezno znanje elektronike ter simulacije vezij. Skoraj vse naloge imajo enako strukturo: na začetku je besedilo, nato sledi analiza oziroma načrtovanje in na koncu preverjanje s simulatorjem SPICE. Vaje so razdeljene v štiri skupine: MOS tranzistor, prepoznavanje in načrtovanje geometrijske strukture, logična in analogna vezja. Za študente najtežji del bo verjetno načrtovanje analognih integriranih vezij. V dodatku se nahaja zgled preprostega projekta, ki vsebuje načrtovanje vezja in geometrijske strukture.
Keywords: mikroelektronika, elektronska vezja, načrtovanje vezij, elektronska simulacija vezja, geometrijske strukture, SPICE, učbeniki
Published in DKUM: 17.02.2020; Views: 1406; Downloads: 126
.pdf Full text (4,47 MB)
This document has many files! More...

6.
7.
Interpolacija v stavbni strukturi
Dario Dogša, 2018, master's thesis

Abstract: Interpolacija v stavbni strukturi je magistrsko delo, ki zaključuje in dopolnjuje karejsko zazidavo v centru mesta Maribor. Obravnavana lokacija se trenutno izkorišča kot parkini prostor, ki je zamejen na vzhodu s stavbo in dvoriščem Mestne občine Maribor, na severu in zahodu s stanovanjskimi stavbami, medtem ko se južna meja lokacije odpira na Trg generala Maista in stari center mesta. Lokacija ima zelo velik potencial za uspostavitev stanovanjske gradnje saj se v ospredju in ozadju nahajajo parkovne površine, hkrati so tudi v bližini različne storitve - upravne, izobraževalne, gostinske in trgovske. Zasnova projekta vsebuje stanovanjsko dejavnost, ki v parterju prehaja v javni prostor druženja in ustvarja komunikacijo med mestnim utripom in umirjenim dvoriščem. Z arhitekturno podobo se prilagajamo in poudarjamo dodane vsebine centru mesta, ki koketirajo s historicističnim okoljem.
Keywords: arhitektura, interpolacija, stanovanjska stavba, bivanje, Maribor
Published in DKUM: 17.10.2018; Views: 1465; Downloads: 385
.pdf Full text (92,54 MB)

8.
UNIVERZALNI POLNILNIK Z VRŠNO MOČJO
Jan Cokan, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo načrtovali regulator, ki bo omogočal polnjenje akumulatorjev s pretvorbo sončne energije. Načrtovan je tako, da deluje po metodi sledenja vršne moči. Na začetku so na kratko predstavljene sončne celice, njihove prednosti in slabosti. V nadaljevanju so opisani algoritmi sledenja točki vršne moči in polnjenja različnih baterij ter načrtovanje polnilnega regulatorja. Vezje polnilnega regulatorja je sestavljeno iz pretvornika navzdol, dveh tokovnih merilnikov, dveh napetostnih merilnikov in krmilnika. Polnilni regulator deluje v dveh načinih; sledenje točki vršne moč ter reguliranje izhoda. Polnilni regulator je namenjen polnjenju svinčevih baterij in nekaterih litij-ionskih baterij.
Keywords: pretvornik navzdol, detektor vršne moči, polnillni regulator, litij-ion
Published in DKUM: 21.10.2016; Views: 2631; Downloads: 119
.pdf Full text (2,84 MB)

9.
KNJIŽNICA MERILNIH SKRIPT ZA SIMULATOR SPICE
Štefan Karba, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Opisani so merilni skripti za programski paket Intusoft Spice (ICAP/4 Demo: 8.3.11 Build 4142), ki so del nastajajoče knjižnice merilnih skriptov za simulator SPICE. Skripti so napisani v skriptnem jeziku NUTMEG. Knjižnica vsebuje skript za merjenje vhodne impedance vezja, skript za merjenje pasovne širine ojačevalnika, skript za merjenje kompleksnih parametrov dvovhodnih vezij in skripte za merjenje enosmernih inkrementalnih parametrov dvovhodnih vezij. Predstavljeni so v knjižnici (seznamu) na spletni strani.
Keywords: merilni skripti, SPICE, NUTMEG, elektronska vezja, simulacija vezij
Published in DKUM: 22.09.2016; Views: 1480; Downloads: 121
.pdf Full text (2,19 MB)

10.
UPRAVLJANJE S SOČASNOSTJO V RELACIJSKIH PODATKOVNIH BAZAH
Marcel Ogner, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Kljub novejšim pristopom hranjenja podatkov v podatkovnih bazah so tradicionalne relacijske baze še vedno prva izbira pri bazno podprtih aplikacijah, kjer je konsistentnost podatkov na prvem mestu. Relacijske podatkovne baze zagotavljajo izolacijo transakcij z zaklepanjem podatkov. Ob povečanem obsegu podatkov v bazi in procesiranju velikega števila sočasnih transakcij na časovno enoto lahko zaklepanje privede do zmogljivostnih problemov zaradi blokiranja transakcij, ki sočasno dostopajo do deljenih virov. V diplomski nalogi so obravnavani vzroki, zakaj lahko do tega prihaja. Opisane so različne tehnike, kako hitro zaznati in kako preprečevati takšne dogodke. Opisana je rešitev, ki v verigi blokiranih transakcij identificira transakcijo, ki je najverjetnejši vzrok zmogljivostnih težav, in hkrati omogoča stalen nadzor in alarmiranje v primeru daljših blokiranj transakcij.
Keywords: upravljanje s sočasnostjo, izolacijske stopnje transakcij, blokiranje, zaklepanje
Published in DKUM: 22.09.2016; Views: 1311; Downloads: 114
.pdf Full text (1,39 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica