| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Analiza komisioniranja z uporabo pametnih očal za sledenje pogledu komisionarja : magistrsko delo
Miša Gabor Zver, 2022, master's thesis

Abstract: Komisioniranje predstavlja najintenzivnejši skladiščni proces, saj se zanj porabi največ časa. Zaradi slednjega raziskovalci že leta iščejo rešitve, kako izboljšati proces, oz. doseči večjo učinkovitost. S ciljem povečanja produktivnosti procesa komisioniranja uporabljamo metode in tehnike, ki pomagajo doseči učinkovit proces. Ena izmed sodobnih tehnologij na trgu je sledenje pogledu, v angleščini »Eye tracking«. Cilj magistrskega dela je bil ugotoviti, kateri tip označb skladiščnih regalov je za komisionarje najbolj razumljiv, da čim prej najdejo iskane artikle. Za dosego cilja smo analizirali čas komisioniranja ter kolikokrat so komisionarji začetniki med procesom komisioniranja osredotočeni na različne označbe na skladiščnih regalih. Raziskavo smo izvedli tako, da smo s komisionarji začetniki izvedli eksperiment, kjer so komisionirali glede na različne načine označb regalov. Z eksperimentom smo s pomočjo očal za sledenje pogledu pridobili posnetke, ki smo jih analizirali v programu Tobii Pro Lab in tako pridobili čase komisioniranja, število in trajanje fiksacij. Glavne ugotovitve pri analiziranju časa komisioniranja so, da so bili komisionarji začetniki najhitrejši pri drugem načinu označbe regalov, kjer so imeli na delovnem nalogu podatke o nazivu artikla, mikrolokaciji, coni oz. regalu in višini, na kateri se je nahajal iskani artikel. Skupno so potrebovali T = 2.509 s, kar je bilo za ΔT = 113 s hitreje od drugega najboljšega časa, ki so ga dosegli komisionarji začetniki pri četrtem načinu označb. Pri tem so imeli komisionarji začetniki na razpolago podatke o nazivu artikla, mikrolokaciji artikla, coni oz. regalu, višini oz. črki, barvi in številki zabojnika. Največ časa, T = 2.803 s, so komisionarji začetniki potrebovali za komisioniranje po tretjem načinu označb, kjer so imeli na voljo podatke o nazivu artikla, mikrolokaciji, coni oz. regalu, višini oz. črki in barvi. Pri analizi fiksacij, torej pogledov na določenih točkah, smo ugotovili, da so bili komisionarji začetniki največ časa osredotočeni na delovni nalog, in sicer 36 % celotnega časa. Naziv artikla in skeniranje artikla sta bila na drugem in tretjem mestu s 30 in 28 %. Kot naslednje so bili največ časa osredotočeni na mikrolokacijo artikla, višino oziroma črko ter na številko zaboja. Najmanj pa so bili osredotočeni na številko regala in barvo. Pri analizi števila fiksacij smo ugotovili, da so največkrat, tj. 646-krat, pogledali na delovni nalog, nato pa na naziv artikla, 543-krat. Na naslednjih mestih so bili skeniranje artikla, višina oz. črka, mikrolokacija artikla ter barva. Najmanjkrat so pogledali na številko zaboja, 22-krat, ter na številko regala, 10-krat.
Keywords: skladiščenje, komisioniranje, komisionarji začetniki, označbe regalov, pametna očala za sledenje pogledu, Tobii Pro Lab, analiza učinkovitosti
Published in DKUM: 22.02.2023; Views: 649; Downloads: 44
.pdf Full text (2,68 MB)

2.
Načrtovanje skladišča v podjetju farmacevtske industrije
Miša Gabor Zver, 2018, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomskem delu smo za izbrano podjetje predstavili problem prostorske stiske pri povečanju proizvodnje. Podjetje namreč namerava v prihodnje povečati svoje proizvodne kapacitete. V diplomskem delu je izdelana analiza trenutnega števila paletnih mest in ali je skladišče dovolj veliko za povečanje proizvodnje. Najprej smo izdelali analizo obstoječega stanja, pri čemer smo zbrali čim več podatkov in čim bolje spoznali delovanje podjetja, predvsem proces skladiščenja. Nato smo izdelali kritično analizo, pri čemer smo s pomočjo vzročno-posledičnega diagrama izpostavili vzroke, ki vplivajo na pomanjkanje skladiščnega prostora. Ugotovili smo, da je glavni problem dvig kapacitete. Na slednjega smo se osredotočili in v nadaljevanju podali rešitve tako, da smo izračunali število paletnih mest, ki jih bo podjetje potrebovalo ob povečanju proizvodnje, velikost skladišča za uskladiščenje potrebnih paletnih mest in predlagali notranjo ureditev skladišča. Na koncu smo ugotovitve strnili in podali zaključke.
Keywords: skladiščenje, povečanje proizvodnje, pomanjkanje prostora, paletna mesta, skladišče.
Published in DKUM: 21.04.2021; Views: 797; Downloads: 98
.pdf Full text (1,39 MB)

Search done in 5.45 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica