| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Obročno plačevanje kapitalskih zavarovanj
Martina Shundovska, 2017, master's thesis

Abstract: V Sloveniji se število sklenjenih življenjskih zavarovanj v zadnjih letih povečuje. Sklenitev življenjskega zavarovanja pomeni dolgoročno finančno obvezo. Ko želimo izbrati zavarovanje, ki bi najbolj ustrezalo našim kriterijem in zadovoljilo naše potrebe, se soočimo z različnimi težavami. Najprej moramo ugotoviti, katera zavarovalnica nam nudi najboljše storitve, in katera vrsta zavarovanj nam najbolj ustreza. Analizirati moramo, kolikšen znesek smo pripravljeni plačati, za kakšno obdobje se bomo zavarovali, kakšno zavarovalno vsoto bomo dobili, kolikšna je razlika, če denar vložimo na banko ali v zavarovalnico itn. Na začetku pričujočega dela smo predstavili in opisali različne vrste rent: časovne rente, dosmrtne rente, odložene dosmrtne rente in začasne rente. Računali smo njihove sedanje vrednosti in predstavili komutativna števila, to so oznake, s katerimi zamenjamo in poenostavljamo zapletene aktuarske izraze. Različne vrednosti komutativnih števil smo predstavili v tablici smrtnosti, ki je priložena na koncu drugega poglavja in s pomočjo katere smo rešavali aktuarske probleme iz vsakdanjega življenja. V tretjem poglavju smo obravnavali kapitalska zavarovanja. Spoznali smo zavarovanje za doživetje, zavarovanje za primer smrti, začasno zavarovanje za primer smrti, poseben poudarek pa smo dali mešanemu zavarovanju, saj gre za zavarovanje, ki v zadnjem obdobju zbuja veliko zanimanja. V zadnjem poglavju smo predstavili obročno odplačevanje kapitalskih zavarovanj. Izpeljali smo formule za izračun letnih in mesečnih premij. Ko se odločamo v izbiri zavarovanja in primerjamo različne tipe zavarovanj, moramo poznati njihove lasnosti in razlike med njimi. Cilj magistrskega dela je predstaviti te lastnosti in razlike ter načelo enakovrednosti, ki pravi da mora biti znesek, ki ga vložimo danes, enakovreden tistemu, ki ga dobimo v prihodnosti. V empiričnem delu smo s pomočjo načela enakovrednosti izpleljali in analizirali formule za posamezne vrste zavarovanj. Te formule smo uporabili v konkretnih primerih. S primerjavo le-teh smo ugotovili, katero zavarovanje je primernejše, koristnejše za določeno osebo. Prišli smo do ugotovitve, da se hipoteze, ki smo jih podali v uvodnem poglavju, potrjujejo.
Keywords: zavarovalna premija, zavarovalna vsota, časovna renta, kapitalsko zavarovanje, tablica smrtnosti.
Published in DKUM: 24.10.2017; Views: 28798; Downloads: 140
.pdf Full text (1,49 MB)

2.
PREDNOSTI IN SLABOSTI DRUŽINSKIH PODJETIJ NA PODLAGI PRIMERA PODJETJA ESPERANCA IN NEIMAR DESIGN D.O.O
Martina Shundovska, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Družinsko podjetje je posebna oblika podjetja in prispeva velik delež k gospodarskemu razvoju posamezne države. Družinska podjetja imajo posebne značilnosti, zaradi katerih imajo edinstven pomen in se ločijo od nedružinskih podjetij Diplomski seminar smo razdelili na dva vsebinska dela, in sicer teoretični in praktični. . V teoretičnem delu smo opredelili družinsko podjetje kot pojem in smo pojasnili njegove splošne značilnosti. Navedli smo njegove prednosti in slabosti na splošno in na podlagi praktičnega primera. V praktičnem delu diplomskega seminarja smo se omejili na eno podjetje, ki ima jasno oblikovano vizijo in je v lasti ene družine. Proučili in predstavili smo njegove prednosti in slabosti ter opisali kadrovsko strukturo, kako so razdeljene funkcije med zaposlenimi in družinskimi člani. Podali smo tudi informacije o premoženju, prihodkih in odhodkih podjetja, ki smo jih dobili iz računovodstva za dve leti nazaj.
Keywords: družinsko podjetje, prednosti in slabosti družinskega podjetja, družine, družinski člani, sestava premoženja, prihodki, odhodki.
Published in DKUM: 04.11.2015; Views: 1632; Downloads: 257
.pdf Full text (1012,12 KB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica