| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 45
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Analiza uporabnosti mikrostoritev za digitalno transformacijo
Nikola Milovanović, 2024, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je preučiti vpliv uporabe mikrostoritev na digitalno transformacijo poslovnih procesov. Osredotočili smo se na razlago mikrostoritev in digitalne preobrazbe ter primerjavo uporabnosti mikrostoritev za namen digitalne transformacije v primerjavi z drugimi priljubljenimi arhitekturami programske opreme. Raziskavo smo izvedli s pomočjo ankete, pri čemer smo vključili podjetija, ki se ukvarjajo z razvojem programske opreme, da bi pridobili informacije od razvijalcev o njihovih izkušnjah in mnenjih o mikrostoritvah v konkretnem kontekstu digitalne transformacije. Na koncu smo ugotovili, da so mikrostoritve ena izmed prednostnih arhitektur za digitalno transformacijo poslovnih procesov.
Keywords: mikrostoritve, digitalna transformacija, digitalizacija
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 8
.pdf Full text (3,11 MB)

2.
Analiza metod in programskih rešitev za razporejanje kadrov
Blagica Janeva, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo s pregledom literature raziskali pogosto uporabljene metode, algoritme in modele, ki se uporabljajo na področju razporejanja kadrov. Pregledali in primerjali smo obstoječe programske rešitve, ki se uporabljajo za reševanje problemov razporejanja kadrov. V praktičnem delu smo izvedli anketo, namenjeno slovenskim podjetjem, s katero smo raziskovali seznanjenost podjetij s programskimi rešitvami za razporejanje kadrov in v kolikšni meri uporabljajo takšne oziroma druge sorodne rešitve. Rezultati so pokazali, da so namenske rešitve za razporejanje kadrov sicer prisotne, vendar se uporabljajo v omejenem obsegu, pri čemer je veliko prostora za izboljšave, zlasti pri uvedbi naprednejših funkcionalnosti v obstoječe rešitve na slovenskem trgu.
Keywords: razporejanje kadrov, metode, programske rešitve, delovni plani
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (5,65 MB)

3.
Priložnosti in izzivi umetne inteligence v izobraževanju
Miha Hirtl, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Zaradi umetne inteligence (UI) se izobraževalni sistem zelo hitro spreminja ter ponuja priložnosti za izboljšanje učnega procesa skozi različne načine. Kljub prednostim, uporaba UI tudi prinese številne izzive s katerimi se je potrebno soočiti kot so pristranskost UI sistemov ter varovanje zasebnosti. V zaključnem delu smo obravnavali definicije, zgodovino in vrste UI ter njihovo uporabo v izobraževanju. Raziskali smo priložnosti kot so avtomatizacija nalog in personalizacijo učenja. Izvedli in analizirali smo tudi anketo, ki preučuje mnenja o uporabi umetne inteligence v izobraževanju.
Keywords: umetna inteligenca, izobraževanje, prihodnost, analiza raziskave
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (1,65 MB)

4.
Analiza uporabnosti sodobnih orodij za modeliranje procesov
Anton Lajhar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu se osredotočamo na uporabnost sodobnih orodij za modeliranje procesov in predstavitev tehnik modeliranja procesov. Glavni namen raziskave je primerjava različnih orodij za modeliranje procesov in pridobitev vpogleda v njihove tehnične zmožnosti ter učinkovitost. Za pridobitev podatkov in primerjavo orodij smo izvedli pregled literature ter v vseh orodjih modelirali in simulirali realne poslovne procese. Končni rezultati zajemajo ugotovitve glede prednosti in pomanjkljivosti posameznih orodij ter primerjavo med njimi. V sklepu so navedene smernice glede izbire najbolj ustreznega orodja glede na specifične potrebe podjetja oziroma posameznika.
Keywords: modeliranje procesov, primerjanje, analiza učinkovitosti, sodobna orodja za modeliranje, funkcionalnosti, analiza, optimizacija, avtomatizacija, produktivnost.
Published in DKUM: 14.10.2024; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (3,77 MB)

5.
Analiza in optimizacija spletnega mesta na primeru organizacije : diplomsko delo
Kristjan Toplak, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Optimizacija spletnih strani je proces, ki vključuje načrtovanje in izvajanje strategij za povečanje vidljivosti spletnega mesta v iskalnih rezultatih za določene ključne besede. Proces povečuje promet na spletnem mestu in izboljšuje njegovo učinkovitost pri doseganju zastavljenih ciljev. V teoretičnem delu so obravnavani osnovni koncepti spletnih iskalnikov, postopek optimizacije spletnih mest ter razlika med belimi in temnimi metodami optimizacije. V empiričnem delu je bil izveden eksperiment, razdeljen na tri faze. V prvi fazi je bila izvedena analiza stanja spletnega mesta pred optimizacijo. Druga faza je zajemala izvedbo optimizacije s spremembami, ki so bile identificirane v prvi fazi. V tretji fazi smo primerjali spremembe pred in po optimizaciji. Proces je omogočil vpogled v praktično uporabo teoretičnih konceptov ter njihov vpliv na izboljšanje učinkovitosti spletnega mesta v realnem okolju.
Keywords: optimizacija za spletne iskalnike, splet, tehnike optimizacije, spletni iskalniki
Published in DKUM: 11.07.2024; Views: 203; Downloads: 51
.pdf Full text (1021,61 KB)

6.
Analiza možnosti za izboljšanje procesov v logističnem podjetju : magistrsko delo
Matej Semenič, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo analizirali možnosti za izboljšanje procesov v logističnem podjetju Pošta Slovenije. Izpostavili smo ključne izzive v sodobnih logističnih podjetjih ter možnosti za izboljšave. S ključnimi logističnimi koncepti in metodami optimizacije dostavne poti smo predstavili koncepte, s katerimi lahko izboljšamo operativno učinkovitost (čas, stroški, energija …) procesov v Pošti Slovenije.
Keywords: logistika, tehnologija, koncepti, dostavne poti, pošiljke
Published in DKUM: 03.06.2024; Views: 173; Downloads: 39
.pdf Full text (5,28 MB)

7.
Identification of Challenges and Best Practices for Including Users with Disabilities in User-Based Testing
Boštjan Šumak, Katja Kous, Loïc Martínez-Normand, Jãnis Pekša, Maja Pušnik, 2023, original scientific article

Abstract: Despite efforts to promote digital inclusion for all, individuals with disabilities continue to experience a significant digital divide. Developing usable and accessible solutions also demands conducting user-based testing with real end users, particularly for users with disabilities, to detect and address real problems and barriers they experience and improve usability and accessibility based on their feedback through a user-centered approach. When including users with disabilities in user testing, additional attention must be paid to ensure that the testing is planned and carried out in such a way as to enable the successful and efficient integration of users with disabilities. In doing so, it is necessary to consider various restrictions related to users’ disabilities. By conducting a systematic literature review, we collected and analyzed the challenges of including users with disabilities in user-based testing and best practices that researchers can apply in future user-based testing with users with disabilities. In the existing literature, a positive trend toward publishing articles describing testing with users with disabilities is noticeable. There is also an apparent need for more reporting on some phases of the testing studies. The main result of this study is a list of challenges and best practices that are important in the different phases of user-based testing with users with disabilities.
Keywords: UX evaluation, inclusive UX evaluation, inclusion of persons with disabilities, accessibility
Published in DKUM: 12.12.2023; Views: 397; Downloads: 25
.pdf Full text (2,71 MB)
This document has many files! More...

8.
Analiza digitalnega vključevanja oseb z motnjami v duševnem zdravju : diplomsko delo
Saša Jovanović, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Naraščanje povpraševanja po izboljšanju duševnega zdravja je povzročilo velik narast digitalnih vsebin za pomoč pri teh težavah. V diplomski nalogi smo si ogledali kakšno je stanje digitalne vključenosti oseb z motnjami v duševnem zdravju in ali se lahko sploh poslužujejo digitalnih rešitev za izboljšanje duševnega zdravja. Analiza literatura je pokazala, da motnje v duševnem zdravju niso razlog za digitalno izključenost. Aplikacij namenjenih izboljšanju duševnega zdravja je veliko, a pogosto nimajo znanstvenih dokazil za delovanje. Opazili smo tudi, da spletne strani ne uporabljajo dostopnostnih standardov, namenjenih osebam z motnjami v duševnem zdravju.
Keywords: digitalna vključenost, digitalna izključenost, duševno zdravje, digitalne intervencije za duševno zdravje
Published in DKUM: 24.11.2023; Views: 580; Downloads: 39
.pdf Full text (780,53 KB)

9.
Analiza vpliva dnevnikov kakovosti na uspešnost organizacij
Štefan Masič, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu obravnavam stanje informatike v javnem podjetju, kjer informatika in informacijska tehnologija ne predstavljata strateškega sredstva za doseganje poslovnih ciljev. Osrednji cilj magistrske naloge je študija primera uvajanja koncepta dnevnikov kakovosti, s pomočjo katerega smo želeli doseči stabilizacijo kvalitete IT storitev in servisov ter preveriti ali koncept vpliva na dvig usklajenosti ali poravnave poslovnih in IT ciljev. Magisterij najprej predstavi organizacijo in vlogo IT. Preverili smo skladnost poslovnih in IT ciljev, identificirali izzive in predlagali in izvedli več ukrepov. Okvirji za upravljanje in vodenje IT so ključno orodje, ki organizaciji zagotovi ustrezen nadzor nad trenutno in bodočo uporabo IT v organizaciji. Povzeli smo konceptualni model okvirjev za upravljanje in vodenje, njihove strukture, procese in relacijske mehanizme. Predstavili smo orodja COBIT, ITIL in standard ISO/IEC 20000. Ključni del magistrske naloge predstavlja koncept dnevnika kakovosti, namenjen merjenju uspešnosti, razpoložljivosti in zanesljivosti IT storitev in servisov. Dnevnik kakovosti predstavimo preko planiranja ter vsebinske, tehnične in organizacijske izvedbe. Dnevnike kakovosti smo prenesli v produkcijo v časovnem obdobju skoraj treh let v obliki študije primera. Predstavimo analizo izvedbe, ki vključuje analizo dinamike izvajanja. Praktične izsledke študije primera smo nadgradili s možnih razširitvami koncepta. Rezultat ocenjujemo na nivoju zrelostne ocene IT storitev in servisov pred in po izvedbi študije primera. Oceno študije primera smo razširili z oceno stopnje zrelosti strateške uskladitve poslovnih in IT ciljev ter umestitve IT v model strateških oblik. Koncept dnevnika kakovosti smo ocenili kot enostavno in primerno orodje, ki omogoča dvig stabilnosti ter kakovosti IT storitev in servisov. Obenem smo sklenili, da so dnevniki kakovosti nezadosten pogoj za dvig zrelosti IT. Predstavljajo dobrodošlo, vendar nezadostno orodje v okviru procesa upravljanja in vodenja IT.
Keywords: informacijska tehnologija, kakovost storitev, dnevnik kakovosti, upravljanje IT, vodenje IT, informatike, poravnava poslovanja in IT, COBIT, ITIL
Published in DKUM: 03.11.2023; Views: 337; Downloads: 45
.pdf Full text (5,03 MB)

10.
Analiza vključenosti koncepta popolne izkušnje v proces digitalizacije : diplomsko delo
Tjaša Malok, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo s pregledom literature raziskali koncept popolne izkušnje. Predstavili smo strategije, ki jih vključuje, kot so: uporabniška izkušnja, celostna izkušnja strank, izkušnja zaposlenih in multi izkušnja. Z anketo smo analizirali vključenost popolne izkušnje v proces digitalizacije. Izkazalo se je, da slovenski razvijalci s konceptom popolne izkušnje niso dobro seznanjeni in jih ne vključujejo v svoj razvoj, vendar pa nekateri vseeno upoštevajo posamezne strategije. Anketa je prav tako pokazala, da so slovenska podjetja dobro izkoristila priložnosti digitalizacije med epidemijo COVID-19.
Keywords: popolna izkušnja, digitalizacija, upravljanje procesov
Published in DKUM: 27.06.2023; Views: 731; Downloads: 84
.pdf Full text (1,98 MB)

Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica