1. Razvoj metodologije za ocenjevanje energijske učinkovitosti prenove stavb z uporabo leseno-steklenih modulov nadgradnje : doctoral dissertationMaja Lešnik Nedelko, 2024, doctoral dissertation Abstract: Doktorska disertacija obravnava razvoj metodologije za ocenjevanje energijsko učinkovite prenove stavb z uporabo leseno-steklenih modulov nadgradnje. Z uporabo preprostih diagramov in enačb omogoča hitro oceno prihrankov potrebne energije za ogrevanje in hlajenje nadgrajenih (hibridnih) stavb na podlagi robnih pogojev (značilnosti leseno-steklenih modulov nadgradnje in obstoječih stavb) ob predpostavki, da so stavbe prenovljene na predlagani način. V skladu s tem je bila izvedena sistematična analiza različnih konstrukcijskih parametrov energetsko učinkovitih leseno-steklenih modulov nadgradnje (kot so etažnost, toplotna prehodnost konstrukcijskih elementov, velikost in orientacija zasteklitve, razmerje pokritosti strehe, itd.) in obstoječih stavb (etažnost, orientacija, tipologija stavb, itd.), za katere smo domnevali, da pomembno vplivajo na obseg vpliva ukrepa nadgradnje na energijsko učinkovitost celotne hibridne stavbe.
Cilj te doktorske disertacije je tudi na novo opredeliti t.i. "optimalne" leseno-steklenih modulov nadgradnje, ki bi ustrezali različnim tipologijam, dimenzijam in orientacijam obstoječim stavb ter bi jih bilo tako mogoče uporabiti pri sodobnem arhitekturnem oblikovanju stavb, pri čemer bi poleg energijske učinkovitosti upoštevali tudi vizualno udobje.
Raziskava je bila izvedena v štirih glavnih delih; prvi del obravnava analizo izbranih obstoječih stavb in njihovo prenovo. Drugi del obravnava zasnovo leseno-steklenih modulov nadgradnje, ki pa jo lahko razdelimo na dva dela. Prvi del sledi metodologiji, uporabljeni v doktorski nalogi Tine Špegelj (parametrična numerična študija), v drugem delu pa je bil razvit nov pristop, ki temelji na metodologiji optimizacije MINLP in je bil uporabljen za določitev optimalne zasnove leseno-steklenih modulov nadgradnje. V tretjem delu so razviti leseno-stekleni moduli nadgradnje uporabljeni na prenovljenih stavba, da bi analizirali njihov vpliv in posplošili rezultate, kar je v četrtem delu privedlo do razvoja metodologije za ocenjevanje energijsko učinkovite prenove stavb.
Rezultati raziskave lahko služijo arhitektom, projektantom, gradbenim inženirjem in drugim strokovnjakom v zgodnjih fazah načrtovanja projektov prenove. Keywords: energijska učinkovitost, prenova stavb, vertikalna nadgradnja stavb, leseno-stekleni modul nadgradnje, optimizacija zasnove, mešano celoštevilsko nelinearno programiranje Published in DKUM: 06.05.2024; Views: 237; Downloads: 35 Full text (15,45 MB) |
2. Opremljenost šolskih delavnic za tehniko in tehnologijo v osnovni šoliMaja Lešnik, 2021, master's thesis Abstract: Opremljenost in stanje učilnice za tehniko in tehnologijo sta pomembna dejavnika pri izvajanju praktičnega dela pouka. V teoretičnem delu so predstavljeni zakoni, predpisi, pravilniki in smernice, ki zadevajo opremljenost učilnic za tehniko in tehnologijo in širše. Predstavljena je analiza dokumentov, ki predpisujejo potrebna orodja, stroje in pripomočke v delavnicah. Za razjasnitev nejasnosti v zakonodaji in povezavi zakonodaje s prakso je bil izveden intervju s svetovalcem za tehniko na Zavodu RS za šolstvo.
V empiričnem delu je bila izvedena raziskava o prostorskih pogojih v učilnicah za tehniko in tehnologijo, njihovi opremljenosti ter zadovoljstvu učiteljev tehnike in tehnologije s trenutnim stanjem v učilnicah. Podatki so bili pridobljeni s pomočjo spletnega vprašalnika na vzorcu, ki je zajemal 128 učiteljev tehnike in tehnologije iz vse Slovenije. Analiza pridobljenih podatkov je pokazala, da obstajajo velike razlike med normativi za prostorske pogoje in priporočili o opremljenosti učilnic ter dejanskim stanjem učilnic za tehniko in tehnologijo. Le majhen delež učiteljev ocenjuje trenutno stanje učilnic kot zadovoljivo in dobro. Mit, da si večina učiteljev skozi leta učilnico ustrezno opremi, vsaj pri učiteljih tehnike in tehnologije ne drži. Na podlagi teoretičnih izhodišč in raziskave v empiričnem delu lahko za učinkovito izboljšanje stanja predlagamo, da se veljavni dokumenti posodobijo, poenotijo in da se v njih jasno določi minimalne zahteve za orodja, stroje, opreme, učila in pripomočke, ki se morajo nahajati v vseh učilnicah za tehniko in tehnologijo. Na podlagi poenotene zakonodaje pa predlagamo izvajanje rednih inšpekcijskih nadzorov, ki bodo preverjali stanje učilnic z vidika opremljenosti, ustrezne ergonomije, varnosti in ostalih veljavnih normativov. Keywords: opremljenost, učilnica za tehniko in tehnologijo, stroji, naprave in pripomočki, zakonodaja Published in DKUM: 19.10.2021; Views: 1087; Downloads: 284 Full text (2,10 MB) |
3. Praštevila za srednješolceMaja Lešnik, 2021, master's thesis Abstract: Praštevila predstavljajo osnovne gradnike naravnih števil. Kljub svoji preprosti definiciji ta števila že več kot 2500 let ostajajo uganka. Že starogrški matematiki so opazili skrivnosti teh števil. Še nekoliko več zanimanja so med matematiki doživela v 17. in 18. stoletju, v času Fermata, Eulerja, Gaussa in drugih matematikov tistega časa. Danes pa so nepogrešljiv del kriptografije.
V prvem delu magistrske naloge je predstavljena zgodovina praštevil, izpostavljene so ključne prelomnice v spoznavanju le-teh ter opisana je njihova vloga v sodobnem času. V drugem delu je predstavljeno, kako podrobno praštevila spoznajo dijaki po učnem načrtu ter več načinov dokazovanja, da je praštevil neskončno. Zapisanih je nekaj izrekov, ki niso več del učnega načrta, znanje le-teh pa služi kot priprava za reševanje tekmovalnih nalog te tematike. Zbrani so podatki, kako pogosto se v zadnjih desetih letih tema obravnava v raziskovalnih nalogah in na kratko povzete glavne matematične ideje v njih. Predstavljeni so podatki kolikokrat se je v zadnjih desetih letih znanje o praštevilih pojavilo na matematičnih tekmovanjih v osnovnih ali srednjih šolah. Rešenih je nekaj tipov tekmovalnih nalog.
V zadnjem delu je predstavljenih še nekaj vprašanj in domnev. Nekatera izmed njih že vrsto let ostajajo odprta. Keywords: praštevila, kriptografija, Evklid, Fermatov izrek, kongruence Published in DKUM: 07.10.2021; Views: 1320; Downloads: 105 Full text (472,00 KB) |
4. Revitalizacija športnega kompleksa Graberje : magistrsko deloNina Brezovec, 2021, master's thesis Abstract: Zavedanje o pomembnosti športa je med prebivalstvom vse bolj prisotno. Športni objekti so postali pomembna tipologija v kakovostnem razvoju urbanega območja. Pri tem so problem gosto pozidana območja, v katerih ni prostora za velike športne površine. Športne stavbe se v takih primerih gradijo na robu mesta, kjer so precej nedostopne za morebitne uporabnike.
Predmet magistrske naloge je manjša športna dvorana Graberje, ki se nahaja v širšem središču mesta Varaždin. Zgrajena je bila v 70. letih 20. stoletja in od tedaj je število njenih uporabnikov raslo. Zaradi potrebe po dodatnih športnih površinah so našli začasne rešitve, ki obstajajo še danes. Dva športna ”balona” nad zunanjimi igrišči ne ustrezata današnjim standardom energetske učinkovitosti.
Magistrska naloga se osredotoča na revitalizacijo športnega kompleksa Graberje in bo s svojo rešitvijo ponudila dovolj kakovostnega prostora za potrebe uporabnikov. Keywords: šport, športna dvorana, športna igrišča, Graberje, revitalizacija, Varaždin Published in DKUM: 17.03.2021; Views: 1128; Downloads: 266 Full text (75,22 MB) |
5. Motivacijski ukrepi za dvig bivalnega ugodja v delovnem okolju: DELOUM : zaključno poročilo o izvajanju projektaVesna Žegarac Leskovar, Miroslav Premrov, Maja Lešnik, Danijela Urbancl, Damjan Maučec, Matjaž Cenčič, Gaja Karo, Eva Gašperšič, Vladimir Lutovac, Malika Pavić, Matic Reberčnik, Aleš Šegula, Eva Gider, Neža Hozjan, 2019, final research report Keywords: gradbeno inženirstvo, arhitektura, delovno okolje, klimatski pogoji Published in DKUM: 20.01.2020; Views: 1499; Downloads: 148 Full text (7,42 MB) |
6. Mehanizem dopiranja ultrafinega rutilnega TiO 2 za spreminjanje fotokatalitske aktivnostiMaja Lešnik, 2016, doctoral dissertation Abstract: Cilja doktorske disertacije sta bila razvoj fotokatalitsko aktivnega TiO2 v rutilni kristalni modifikaciji na vidni svetlobi in razvoj UV absorberja rutilnega TiO2, ki je fotokatalitsko neaktiven.
S tem namenom smo v okviru doktorske disertacije poiskali dopanta, ki sta ustrezno modificirala kristalno strukturo TiO2. Proučili smo vpliv kovinskih in nekovinskih dopantov na fotokatalitsko delovanje TiO2, za kar smo uporabili rutilno kristalno modifikacijo TiO2 in hidrotermalno metodo. Pred tem smo z uporabo hidrotermalne metode proučili različne pogoje za nastanek monokristaliničnih rutilnih TiO2 delcev.
Za proučevanje kovinskih dopantov smo uporabili ione Fe, Mn in Cu. Ugotovili smo, da uporabljeni kovinski dopanti inhibirajo fotokatalitsko delovanje TiO2, vendar se v učinkovitosti inhibicije razlikujejo. Dopant, ki najučinkoviteje inhibira fotokatalitsko aktivnost TiO2, je Mn. Pri inkorporaciji kovinskih dopantov v kristalno rešetko TiO2 smo znižali energijsko vrzel in premaknili absorpcijski rob dopiranih vzorcev v vidni del svetlobnega spektra.
Pri proučevanju vpliva nekovinskih dopantov na povišanje fotokatalitske aktivnosti rutilnega TiO2 smo proučili ione dopantov N in S. Pri nekovinskih dopantih ne velja splošno pravilo o povišanju fotokatalitske aktivnosti. Rezultati kažejo, da ioni dopanta S znižajo fotokatalitsko aktivnost TiO2, medtem ko ioni N učinkovito zvišajo fotokatalitsko aktivnost v UV in vidnem delu svetlobnega spektra. Ugotovili smo, da z dopiranjem rutilnega TiO2 z N lahko izdelamo fotokatalizator, ki deluje na vidni svetlobi. Pri inkorporaciji nekovinskih dopantov ne pride do znižanja energijske vrzeli, kot tudi ne do večjega premika absorpcijskega roba v vidni del svetlobnega spektra. Dopant N se intersticijsko vgradi v kristalno rešetko.
Rutilna kristalna modifikacija je bila na področju razvoja fotokatalizatorja na vidni svetlobi do sedaj v ozadju, saj ni izkazovala dobrih fotokatalitskih lastnosti. Z našimi preliminarnimi raziskavami pa smo ugotovili, da rutilna kristalna modifikacija izkazuje višjo fotokatalitsko aktivnost kot anatasna. Z razvojem rutilnega vidnega fotokatalizatorja smo rutilni kristalni modifikaciji pripisali velik pomen na področju fotokatalize. Hkrati pa smo tudi razjasnili vpliv uporabe kovinskih in nekovinskih dopantov na fotokatalitsko aktivnost rutilnega TiO2 ob uporabi hidrotermalne sinteze. Naši izsledki imajo pomemben doprinos k razvoju znanosti na tem področju. Keywords: Titanov dioksid, rutil, dopiranje, hidrotermalna sinteza, vidni fotokatalizator, UV absorber Published in DKUM: 04.10.2016; Views: 3828; Downloads: 166 Full text (7,06 MB) |
7. Prenova javnih objektov za izobraževanje/predšolsko vzgojoMaja Lešnik Nedelko, 2016, master's thesis Abstract: Magistrsko delo obravnava prenovo oziroma nadomestno gradnjo Vrtca Pobrežje, enote Mojca. V teoretičnem delu naloge je predstavljena trajnost v arhitekturi, lesena gradnja, koncepti prenove stavb ter zgodovina, pomen, zasnova in zakonodaja vezana na objekte predšolske vzgoje. V nadaljevanju so na kratko predstavljeni primeri dobre prakse iz Slovenije in tujine ter analize obstoječega stanja objekta, na katerih temelji projektni del. Projektiranje objektov za otroke predstavlja poseben izziv, saj zahteva veliko domišljije, iznajdljivosti in prilagodljivosti. Keywords: vrtec, objekti za predšolsko vzgojo, trajnostna arhitektura, prenova Published in DKUM: 14.07.2016; Views: 1407; Downloads: 379 Full text (14,09 MB) |
8. ODNOS PODJETNIKOV ZGORNJE SAVINJSKE DOLINE DO OBDAVČITVEMaja Lešnik, 2014, master's thesis Abstract: Davčna morala je bila v preteklosti velikokrat predmet raziskovanja in analiziranja različnih raziskovalcev tako v tujini kot pri nas. Enako je tudi sedaj in verjetno se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnosti. Z njenimi dejavniki lahko vplivamo na davkoplačevalce in njihovo davčno moralo. Raziskava, izvedena v Italiji, je bila osnova za raziskavo, ki smo jo izvedli za potrebe magistrske naloge, v katero so bili vključeni podjetniki Zgornje Savinjske doline. Organizacijska oblika njihovih podjetij je bodisi s. p. bodisi d. o. o. Z raziskavo smo ugotovili, da podjetniki v Zgornji Savinjski dolini nimajo nizke morale, da je njihova raven davčne morale odvisna od organizacijske strukture in velikosti podjetja ter da sta njena pomembna dejavnika starost in izobrazba. S teoretičnim in z empiričnim delom magistrske naloge smo opredelili davčno etiko in moralo ter pregledali literaturo s tega področja. V empiričnem delu smo oblikovali vzorec in izvedli raziskavo ter predstavili rezultate. Hipoteze, ki smo si jih zastavili, smo v empiričnem delu potrdili. Keywords: davčna morala, dejavniki davčne morale, indeks davčne morale, zavest podjetnikov, raven davčne morale Published in DKUM: 28.01.2015; Views: 1648; Downloads: 269 Full text (1,85 MB) |
9. ZASNOVA MONTAŽNE LESENE VRSTNE HIŠEMaja Lešnik, 2012, undergraduate thesis Abstract: Zasnovali smo inovativno montažno leseno vrstno hišo. Pri načrtovanju smo upoštevali teoretične osnove gradnje montažnih lesenih hiš in vrstnih hiš, ki smo jih podali v uvodnem pregledu. Teoretično smo predstavili zakonitosti montažne gradnje, tipologijo enodružinske hiše, zgodovino gradnje vrstnih hiš ter na kratko predstavili primerjavo dveh montažnih lesenih vrstnih hiš v tujini.
Konstrukcijske elemente in termični ovoj stavbe smo zasnovali, tako da zadostujejo pogojem, podanim v veljavni zakonodaji (PURES, ZGO, TSG ipd.). Energetsko učinkovitost zasnovane stavbe smo preverili s programom PHPP 2007. Keywords: vrstna hiša, montažna gradnja, lesena gradnja Published in DKUM: 21.09.2012; Views: 3177; Downloads: 425 Full text (231,98 MB) |
10. VODENA VADBA KOT NAČIN PREMAGOVANJA STRESAMaja Lešnik, 2012, undergraduate thesis Abstract: Življenje danes postaja vse hitrejše, zahteve okolja pa vse večje in moreče. Potrebna so nenehna prilagajanja in odrekanja, kar pripelje do vse manj časa za lastno življnje in notranji mir. Posledično prihaja do poslabšanja psihofizičnega stanja posameznika in to vedno bolj slabi organizem in njegovo odpornost. Smo v stresu.
Besedo stres danes srečamo na vsakem koraku. Vse pogosteje se kot priročna beseda uporablja tako v šoli, službi, kot tudi v politiki. Stres lahko opredelimo kot neprijetno stanje napetosti, ki se pojavi pri človeku, kadar ni več kos nenehnemu prilagajanju in ugajanju zahtevam spreminjajočega se okolja.
Zato je potrebno razmišljati o stresu kot sestavnem delu življenja, se z njimi spopasti in ga obvladati. Pri tem si lahko pomagamo z različnimi načini, kot so zdravo prehranjevanje, več gibanja, zmerno pitje alkohola, zmanjšanje ali opustitev kajenja ter redni stiki z družino in prijatelji. Potrebno je izboljšati življenski slog.V boju proti stresu čedalje bolj dobiva preverjeno in dokazano vrednost telesna aktivnost. Na tem področju pa se vse bolj uveljavlja vodena vadba, ki je prilagojena tako osebnim željam, kot tudi zmogljivostim posameznika. To pa omogoča, da je posameznik redno telesno aktiven, boljšega zdravja in s tem bolj odporen proti stresu.
Ker pa smo ljudje tarče velikega medijskega oglaševanja in informiranja, sta dobra reklama in oglas ključ do uspeha. Le dobra ozaveščenost o učinkovitosti vodene vadbe, lahko vpliva na to, da posamezniki naredijo korak naprej in izboljšajo svoj način življenja. Keywords: Stres, simptomi stresa, premagovanje in obvladovanje stresa, vodena vadba. Published in DKUM: 04.06.2012; Views: 1692; Downloads: 160 Full text (1,35 MB) |