| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Faktorji priljubljenosti 2D risank pri otrocih do 8 let : diplomsko delo
Lucija Hameršak, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava faktorje priljubljenosti 2D risank pri otrocih, starih do 8 let. Le-te smo razdelili na tehnične in sociološke ter psihološke faktorje. S pridobljenim znanjem smo v praktičnem delu diplomske naloge izdelali kratko risanko, imenovano Lenivec Leni. Izvedeno animacijo smo predstavili otrokom v vrtcu Zavrč. Pridobljene rezultate z intervjuja smo ocenili glede na spol in starost otrok. Ključna ugotovitev iz analize rezultatov je bila, da se s starostjo otrok viša prepoznavanje faktorjev priljubljenosti v risankah.
Keywords: faktorji popularnosti, predšolski otroci, animacija
Published in DKUM: 23.04.2021; Views: 738; Downloads: 92
.pdf Full text (876,11 KB)

2.
Martinova učna pot kot medgeneracijski park v Kamnici
2020

Abstract: Priročnik je nastal v okviru projekta ŠIPK z naslovom Martinova učna pot kot medgeneracijski park v Kamnici. Obravnava idejno zasnovo učne poti v Kamnici. Vključuje nabor dejavnosti, ki jih lahko udeleženci in udeleženke izvajajo na Martinovi učni poti. Načrtovana učna pot bo poudarjala aktivno učenje predšolskih otrok in učencev ter učenk Osnovne šole Kamnica izven vrtčevskih in šolskih prostorov. Martinova učna pot je zasnovana kot medgeneracijski park, zato bo namenjena tudi širši družbeni skupnosti.
Keywords: projekt ŠIPK, učna pot, medgeneracijski park, Kamnica, učenje
Published in DKUM: 08.09.2020; Views: 1025; Downloads: 58
URL Link to file

3.
Raba jezikovnih priročnikov pri pouku slovenščine v zadnjem triletju osnovne šole
Lucija Hameršak, 2017, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu na podlagi izbranega učbeniškega gradiva preverjam rabo jezikovnih priročnikov pri pouku slovenščine v zadnjem triletju osnovne šole in se pri tem osredotočam na zastopanost nalog v gradivu za jezikovni in književni pouk. V teoretičnem delu se sprva ukvarjam z opredelitvijo jezikovne norme in normativistike ter predstavitvijo temeljnih normativnih jezikovnih priročnikov. Sledi pregled ciljev v učnem načrtu za slovenščino, ki so vezani na rabo jezikovnih priročnikov. Podani so tudi izsledki raziskav, ki so bile opravljene na področju rabe slovarskih normativnih priročnikov v šolah, in možnosti rabe jezikovnih priročnikov Razvezani jezik ter Kratkoslovnica, ki sta namenjena osnovnošolcem in osnovnošolkam, ter portala Fran. V empiričnem delu so iz izbranega učbeniškega gradiva izpisane in analizirane naloge, ki se (ne)posredno navezujejo na rabo jezikovnih priročnikov. Ugotovljeno je, da se tovrstne naloge pojavljajo tako v učbeniškem gradivu za jezikovni kot tudi književni pouk. Več nalog, ki se na rabo jezikovnih priročnikov navezujejo neposredno, je pri jezikovnem pouku, pri književnem pouku pa je več nalog takih, ki se na rabo priročnikov navezujejo posredno. Največ nalog je vezanih na rabo Slovarja slovenskega knjižnega jezika, drugi priročniki pa so zastopani v manjši meri. Na podlagi ugotovljenega izpostavljam, da bi bilo treba v učbeniškem gradivu v večji meri spodbujati tudi rabo portala Fran in posameznih jezikovnih priročnikov, na primer Slovenskega pravopisa, Slovarja slovenskih frazemov, Velikega slovarja tujk in terminoloških slovarjev.
Keywords: jezikovni priročniki, norma, normativistika, portal Fran, učni načrt, učbeniško gradivo, slovenščina
Published in DKUM: 18.09.2017; Views: 2063; Downloads: 346
.pdf Full text (1,45 MB)

4.
Študije izbranih primerov kriminalitete "belega ovratnik" v Sloveniji in svetu : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Lucija Hameršak, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Kriminaliteta belih ovratnikov je svoj največji pomen in definicijo dobila v času globalne recesije − globalne gospodarske krize. V primerjavi z ostalo kriminaliteto predstavlja velik problem pri zaznavanju, odkrivanju, preiskovanju in preprečevanju le te. S povzročitvijo velike materialne in nematerialne škode v Republiki Sloveniji so v začetku »poka nepremičninskega balona« mednarodnih razsežnosti na dan privrele kršitve »belih ovratnikov«. Kriminaliteta »belih ovratnikov« spada med gospodarsko kriminaliteto, storilci prihajajo predvsem iz višjih slojev, kjer imajo moč, ki jim jo zagotavlja velika finančna podpora. Slednje pa s pridom izkoriščajo za to, da svoje nelegalne posle izvršujejo pod krinko legalnih. K temu pripomore tudi gospodarsko stanje v državi, njena zakonodaja in izvrševanje le te. Njen obstoj in obvladovanje se iz države v državo razlikuje. V diplomskem delu predstavljam splošne značilnosti gospodarske kriminalitete v Sloveniji in svetu, možnosti razvoja gospodarskega kriminala v prihodnosti in morebitne mehanizme za preprečevanje gospodarskega kriminala. Podrobneje sem analizirala afero Istrabenz, ki vsekakor še vedno buri duhove slovenskega pravosodnega sistema. Preučila sem tudi najbolj odmeven svetovni primer piramidne sheme, afero Madoff, ki je zaznamovala podjetništvo in finančne kroge. Diplomsko delo sem zaključila s primerjalno analizo stanja gospodarske kriminalitete zadnjih let v Sloveniji in kriminalitete »belega ovratnika« v Ameriki.
Keywords: kriminaliteta, kriminaliteta belega ovratnika, gospodarska kriminaliteta, študije primerov, diplomske naloge
Published in DKUM: 22.12.2016; Views: 2910; Downloads: 333
.pdf Full text (1003,38 KB)

5.
GRADNJA MAGISTRATA NA PTUJU
Lucija Hameršak, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava podobo ptujskega magistrata in njegovo gradnjo. V diplomskem delu je najprej v celoti predstavljena stavba, nato pa dejavniki, ki so botrovali k sami izgradnji magistrata. Ti so povezani s političnim ozadjem takratnega časa, tj. začetka 20. stoletja. V diplomskem delu so predstavljene razmere, ki so bile prisotne na Ptuju v času proti koncu 19. in v začetku 20. stoletja. Sledi predstavitev takratnega župana, Josefa Ornika, ki je takrat veljal za zelo pomembno ptujsko osebnost. Bil je zaslužen za takratni razvoj mesta, vendar je njegova politika bila naravnana protislovensko. Najobsežnejši del diplomskega dela je namenjen poteku gradnje ptujskega magistrata. Predstavljeni so dejavniki, ki so pripomogli k pričetku gradnje novega magistrata na Ptuju. Predstavljen je tudi arhitekt, ki je magistrat na Ptuju zgradil, Dunajčan Max Ferstel. Pričetek gradnje ptujskega magistrata je bil zelo odmeven tudi v tujini, saj je 24. januarja 1906, s podpisom župana Josefa Ornika, bil objavljen nagradni razpis Mestne občine Ptuj za izdelavo idejnih načrtov za mestno hišo. Odziv je bil dober, saj je prispelo 67 načrtov. V drugi polovici diplomskega dela obravnavamo načrte, ki so bili nagrajeni od 2. do 5. mesta. V prvem nadstropju ptujskega magistrata se nahaja Galerija magistrat, ki je s svojim delovanjem pričela leta 1994. Galerija je pričela delovati na pobudo tedanje oblasti, saj so ptujski likovniki velikokrat izrazili željo po prostoru, kjer bi lahko razstavljali. Diplomsko delo je dopolnjeno s slikovnim gradivom in arhitekturnimi načrti.
Keywords: ptujski magistrat, nacionalno vprašanje, historizem v arhitekturi, Josef Ornik, Max Ferstel, Poskočilova hiša, sveti Viktorin Ptujski, cesar Trajan, Galerija Magistrat.
Published in DKUM: 12.10.2015; Views: 1831; Downloads: 301
.pdf Full text (4,93 MB)

Search done in 0.16 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica