| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 21
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Spletni časovnik: aplikacija za upravljanje ur in razporeditev dela zaposlenih v gostinstvu : diplomsko delo
Domen Kuzma, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo v teoretičnem delu opisali osnove poslovnih procesov in natančneje predstavili faze upravljanja le-teh. Temu je sledil praktični del diplomske naloge, katerega cilj je bil digitalizirati zastarel proces v izbranem podjetju. Po analizi obstoječega procesa smo s pomočjo BPMN notacije izdelali diagram izvedbe prenovljenega procesa. Proces smo nato implementirali in opisali, katere tehnologije smo uporabili za izdelavo. Na koncu smo našo novo spletno aplikacijo tudi testirali na končnih uporabnikih in našo rešitev analizirali z oceno uporabnosti sistema - SUS (System Usability Scale) analizo.
Keywords: BPMN, informatizacija procesa, vodenje delovnega časa
Published in DKUM: 03.06.2024; Views: 98; Downloads: 17
.pdf Full text (1,69 MB)

2.
Identification of Challenges and Best Practices for Including Users with Disabilities in User-Based Testing
Boštjan Šumak, Katja Kous, Loïc Martínez-Normand, Jãnis Pekša, Maja Pušnik, 2023, original scientific article

Abstract: Despite efforts to promote digital inclusion for all, individuals with disabilities continue to experience a significant digital divide. Developing usable and accessible solutions also demands conducting user-based testing with real end users, particularly for users with disabilities, to detect and address real problems and barriers they experience and improve usability and accessibility based on their feedback through a user-centered approach. When including users with disabilities in user testing, additional attention must be paid to ensure that the testing is planned and carried out in such a way as to enable the successful and efficient integration of users with disabilities. In doing so, it is necessary to consider various restrictions related to users’ disabilities. By conducting a systematic literature review, we collected and analyzed the challenges of including users with disabilities in user-based testing and best practices that researchers can apply in future user-based testing with users with disabilities. In the existing literature, a positive trend toward publishing articles describing testing with users with disabilities is noticeable. There is also an apparent need for more reporting on some phases of the testing studies. The main result of this study is a list of challenges and best practices that are important in the different phases of user-based testing with users with disabilities.
Keywords: UX evaluation, inclusive UX evaluation, inclusion of persons with disabilities, accessibility
Published in DKUM: 12.12.2023; Views: 396; Downloads: 18
.pdf Full text (2,71 MB)
This document has many files! More...

3.
Komparativna analiza orodij za vodenje projektov : diplomsko delo
Nikolina Petrušič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo v začetku predstavili definicijo projekta in preučili zgodovino projektnega vodenja. V nadaljevanju smo opredelili metode projektnega vodenja, jih bolj podrobno opisali in predstavili prednosti ter slabosti teh metod. Za lažje razumevanje smo v nadaljevanju opredelili orodja za projektno vodenje, opisali vrste orodij, predstavili funkcije, ki bi jih morala orodja za projektno vodenje vsebovati, in nato predstavili prednosti uporabe takšnih orodij. V diplomskem delu smo prav tako na kratko opisali obstoječa orodja in predstavili kategorije, s katerimi smo nato ocenili manjši izbor teh orodij. Za konec smo še predstavili prednosti in slabosti izbranih orodij.
Keywords: Projektno vodenje, agilne metode vodenja, tradicionalne metode vodenja, analiza orodij.
Published in DKUM: 03.11.2023; Views: 808; Downloads: 114
.pdf Full text (2,68 MB)

4.
Digitalizacija poslovnega procesa za naročilo in nakup prevoza : diplomsko delo
Tim Mori, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi smo v teoretičnem delu poudarili, kaj je pomen in namen digitalizacije poslovnih procesov, predstavili korake digitalizacije poslovnega procesa ter opisali grafično notacijo BPMN (Business Process Model And Notation) za modeliranje poslovnih procesov. Pri izdelavi naloge smo si zastavili cilj, da bi z digitalizacijo poslovnega procesa naročilo in nakup prevoza podjetju Avtoprevozništvo Topler omogočili, da bi postalo konkurenčno ostalim sorodnim podjetjem na trgu. Na osnovi analize poslovnega procesa in izdelanih modelih poslovnega procesa (AS – IS in TO – BE) s pomočjo notacije BPMN v orodju Signavio smo razvili spletno rešitev za uporabnike, ki želijo naročiti prevoz. Rešitev ponuja različne možnosti uporabe neregistriranim uporabnikom – gostom in registriranim uporabnikom, kateri lahko na enem mestu opravijo vse korake, od povpraševanja za prevoz do nakupa prevoza. Hkrati pa spletna rešitev podjetju ponuja lažji način za pregled rezervacije prevozov. Po izdelavi končne rešitve smo s končnimi uporabniki preverili še uporabnost rešitve.
Keywords: Grafična notacija BPMN, Signavio, digitalizacija, spletni portal, prenova poslovnih procesov
Published in DKUM: 14.12.2022; Views: 875; Downloads: 206
.pdf Full text (1,76 MB)

5.
Razvoj informacijske rešitve za vodenje projektov po metodi PRINCE2 : diplomsko delo
Sara Horvat, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomske naloge je izdelava informacijske rešitve za vodenje projektov po metodi PRINCE2. Namen informacijske rešitve je olajšati vodenje, saj bo sama rešitev uporabnika vodila po procesih in aktivnostih znotraj procesov, hkrati pa bo uporabniku omogočala dokumentiranje projektnih rezultatov po že vnaprej pripravljenih predlogah. Eden izmed ciljev diplomske naloge je pregled metod za vodenje projektov in podrobna predstavitev metode PRINCE 2 vključno s strukturo metode. V sklopu diplomske naloge smo tudi pregledali in analizirali že obstoječo informacijsko podporo za vodenje projektov po metodi PRINCE2. Na osnovi pridobljenega znanja iz teoretičnega pregleda metode PRINCE2 smo razvili informacijsko rešitev za vodenje projektov po metodi PRINCE2.
Keywords: PRINCE2, vodenje projekta, projekti, informacijska rešitev
Published in DKUM: 07.11.2022; Views: 1107; Downloads: 75
.pdf Full text (2,83 MB)

6.
OTS 2019 Sodobne informacijske tehnologije in storitve : Zbornik štiriindvajsete konference, Maribor, 18. in 19. junij 2019
2019, proceedings of professional or unreviewed scientific conference contributions

Abstract: Prispevki, zbrani v zborniku že 24. strokovne konference Sodobne informacijske tehnologije in storitve, naslavljajo izjemno aktualne izzive, s katerimi se informatiki, programski inženirji, računalničarji, podatkovni znanstveniki, arhitekti, razvijalci ter upravljalci informacijskih rešitev in storitev srečujemo pri svojem vsakdanjem delu. Avtorji predstavljajo inovativne rešitve in skozi konkretne projekte pridobljene izkušnje s/z: vpeljavo tehnologij strojnega učenja in obogatene inteligence, uporabo tehnologij in platform veriženja blokov, razvojem šibko sklopljenih mikrostoritev, popolno virtualizacijo in izkoriščanjem porazdeljenih infrastruktur, zagotavljanjem kibernetske varnosti, zaupnosti in zasebnosti, skaliranjem agilnih metod v porazdeljenih projektnih skupinah, vpeljavo agilnih pristopov v sklopu avtomatiziranih in neprekinjenih procesov razvoja, testiranja, integracije in dostave, posodobitvijo in nadgradnjo obstoječih informacijskih sistemov, razvojem uporabniško prijaznih spletnih in mobilnih rešitev in uvajanjem sodobnih programskih jezikov in razvojnih okolij.
Keywords: informatika, strojno učenje, virtualna okolja, zborniki, kibernetska varnost, programsko inženirstvo, informacijske rešitve, obogatena inteligenca, tehnologija veriženja blokov, porazdeljene infrastrukture, mikrostoritve, agilne metode, spletne tehnologije, mobilne aplikacije, programski jezik
Published in DKUM: 13.12.2019; Views: 1562; Downloads: 462
.pdf Full text (27,55 MB)
This document has many files! More...

7.
Sodobne informacijske tehnologije in storitve : OTS 2018 : zbornik triindvajsete konference, Maribor, 19. in 20. junij 2018
2018, proceedings of peer-reviewed scientific conference contributions (domestic conferences)

Keywords: informatika, informacijska tehnologija, zborniki, posvetovanja
Published in DKUM: 06.07.2018; Views: 2185; Downloads: 307
.pdf Full text (22,77 MB)
This document has many files! More...

8.
OTS 2017 Sodobne tehnologije in storitve : Zbornik dvaindvajsete konference
2017, proceedings of professional or unreviewed scientific conference contributions

Abstract: Informatika in informacijske tehnologije so že več desetletij gonilo inoviranja na vseh področjih poslovanja podjetij ter delovanja posameznikov. Odprti standardi in interoperabilnost ter vedno višja odzivnost informatikov vodijo k razvoju inteligentnih digitalnih storitvenih platform in inovativnih poslovnih modelov ter novih ekosistemov, kjer se povezujejo in sodelujejo ne le partnerji, temveč tudi konkurenti. Vse večja in pomembnejša je tudi vključenost končnih uporabnikov naših storitev in rešitev. Napredne informacijske tehnologije in sodobni pristopi k razvoju, vpeljavi in upravljanju omogočajo višjo stopnjo avtomatizacije in integracije doslej ločenih svetov, saj vzpostavljajo zaključeno zanko in zagotavljajo nenehne izboljšave, ki temeljijo na aktivnem sodelovanju in povratnih informacijah vseh vključenih akterjev. Na strokovni konferenci OTS tudi letos naslavljamo aktualne izzive, tehnologije in pristope kot so BlockChain, BizDevOps, zabojniki, agilni procesi in neprekinjeno zagotavljanje kakovosti, brezstični uporabniški vmesniki, internet stvari, velepodatki in globoko učenje. V prispevkih so predstavljene izkušnje strokovnjakov, ki načela in principe digitalne preobrazbe že udejanjajo in pri tem ustrezno skrb posvečajo zagotavljanju informacijske varnosti in zasebnosti. In kar je še posebej pomembno – svoje znanje, storitve in rešitve uspešno tržijo na globalnem trgu vse od Avstralije, Filipinov, Kitajske, Rusije, Irana, držav Evropske unije in Švice do ZDA.
Keywords: informacijski sistemi, programska oprema, spletne tehnologije, informacijska varnost in zasebnost, digitalna preobrazba
Published in DKUM: 13.06.2017; Views: 2031; Downloads: 417
.pdf Full text (34,17 MB)
This document has many files! More...

9.
SPREJETOST SPLETNIH UPORABNIŠKIH VMESNIKOV Z INTEGRIRANO PODPORNO TEHNOLOGIJO
Katja Kous, 2016, doctoral dissertation

Abstract: Doktorska disertacija naslavlja problematiko spletne dostopnosti, ki dobiva vse večjo veljavo ob predpostavki vsesplošne dostopnosti. Spletna dostopnost predstavlja kritično točko predvsem za osebe s posebnimi potrebami. S tem namenom se v sklopu doktorske disertacije osredotočimo na povečanje spletne dostopnosti s pomočjo podporne tehnologije, integrirane v spletne uporabniške vmesnike. V ospredje postavljamo disciplino uporabniškega inženiringa, natančneje preverjanja uporabnosti v kombinaciji s specifično skupino oseb – oseb brez in oseb z disleksijo. Cilj doktorske disertacije je pridobiti oceno uporabnosti spletnih uporabniških vmesnikov z integrirano podporno tehnologijo. Na osnovi rezultatov sistematičnega pregleda literature je bilo ugotovljeno, da obstajajo modeli in metode za preverjanje uporabnostni, vendar ne obstaja model ocenjevanja, ki bi omogočal pridobivanje ocene primernosti spletnih uporabniških vmesnikov za ciljno skupino uporabnikov (osebe z disleksijo). S tem namenom smo na osnovi rezultatov raziskav s področja (1) specifičnih značilnosti oseb z disleksijo, (2) težav, ki jih imajo pri spletni dostopnosti in (3) smernic za povečanje spletne dostopnosti pri osebah z disleksijo, izdelali model ocenjevanja za merjenje primernosti, ki predstavlja dopolnitev k obstoječemu modelu preverjanja uporabnosti. Izveden eksperiment je omogočil empirično pridobitev komparativnih rezultatov končnih uporabnikov o uporabnosti spletnih uporabniških vmesnikov brez aktivirane in z aktivirano podporno tehnologijo. Rezultati so pokazali, da podporna tehnologija ne vpliva na preverjanje splošnih ciljev uporabnosti (torej na uspešnost, učinkovitost in splošno zadovoljstvo) pri nobeni skupini uporabnikov. Rezultati specifičnih ciljev, pridobljeni z novo nastalim modelom ocenjevanja, kažejo, da so osebe brez disleksije bolj naklonjene uporabi spletnih uporabniških vmesnikov brez aktivirane podporne tehnologije, medtem ko uporaba podporne tehnologije pri osebah z disleksijo omogoči boljšo vsebinsko predstavitev informacij. Znanje pridobljeno tekom priprave doktorske disertacije je možno implicirati v realno okolje. Z namenom nadaljnjega aplikativnega raziskovanja je na osnovi sinteze znanja in izdelave modela CAT (angl. Comprehensive Assistive Technology model) podana idejna zasnova za razširitev komponente podporne tehnologije za osebe z disleksijo, katera je nujno potrebna za povečanje spletne dostopnosti. Na osnovi ugotovitev o primernosti metode preverjanja uporabnosti je možno podati priporočila za prilagoditev metode, kadar so v preverjanje vključene osebe z disleksijo.
Keywords: spletna dostopnost, preverjanje uporabnosti, model ocenjevanja, podporne tehnologije integrirane v uporabniške vmesnike, končni uporabniki, osebe z disleksijo, priporočila za razvoj podporne tehnologije integrirane v spletni uporabniški vmesnik, priporočila za metodo preverjanja uporabnosti za osebe z disleksijo.
Published in DKUM: 23.09.2016; Views: 2219; Downloads: 304
.pdf Full text (5,25 MB)

10.
MOBILNA IGRA ZA UČENJE METODE PRINCE2
Peter Jevšinek, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je izdelava lastne mobilne igre za pomoč pri učenju metode PRINCE2, omejene le na del sklopa celotne metodologije. Za potrebe izdelave igre sem najprej predstavil vsebino metode PRINCE2. Osredotočil sem se na procesni del metodologije in organizacijsko strukturo ter vloge sodelujočih v projektu. PRINCE2 je zelo obširna in hkrati tudi ena bolj razširjenih metodologij za vodenje projektov. Bistvo diplomskega dela je priprava zanimivega in poučnega pristopa igranja igre na temo izobraževanja. Igra temeljni na principu reševanja kviza: sestavljajo jo vprašanja z več možnimi odgovori. Dodal sem še elementa strategije ter pustolovščine. Vključil sem tudi pregled in analizo priporočil za izdelavo mobilnih in spletnih iger za pomoč pri izobraževanju in učenju.
Keywords: metodologija PRINCE2, učenje, mobilna igra
Published in DKUM: 06.09.2016; Views: 1887; Downloads: 119
.pdf Full text (1,75 MB)

Search done in 0.59 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica