1. Vplivi motoriziranega prometa na okolje v času trajnostnega dogodka: primer FIS Finale svetovnega pokala v smučarskih skokih Planica 2023 : diplomsko deloJan Prelc, 2023, undergraduate thesis Abstract: Trajnostni športni dogodki so del družbene in gospodarske trajnosti, ki vplivajo na zmanjšanje
emisij v okolju. Netrajnostne oblike mobilnosti, kot so vozila na fosilna goriva, prispevajo k
onesnaženosti narave. Planica slovi po smučarskih poletih in gostovanje trajnostnega
športnega dogodka v njej ima več pozitivnih vplivov na mobilnost in okolje. Organizacijski
Komite Planica udeležence spodbuja k uporabi alternativnim oblikam prevoza, kot so javni
prevoz, hoja ali deljenje prevoza. S tem poskušajo zmanjšati število osebnih vozil na cesti,
prometne zastoje in emisije. V soboto, 1. 4. 2023, so obiskovalci z vozili, vključno s tehničnim
osebjem v treh urah pridelali 58,32 t emisij. Z namenom po zmanjšanju izpustov toplogrednih
plinov v dolini, ki leži tik ob Triglavskem narodnem parku smo pripravili štiri variante prometnih
ureditev, ki bi lahko pripomogle k čistejšemu okolju. S pomočjo programskih orodij Vissim in
Enviver smo izdelali prometni model in preko analize ugotovimo, da bi bila najboljša sedanja
rešitev za zajezitev emisij varianta C z avtobusi, brez osebnih vozil. Dolgoročno gledano pa
električni avtomobili ter avtobusi, ki naj bi bili 50 % na električni pogon. S prehodom z dizelskih
na električne avtobuse želimo v Sloveniji zmanjšati izpuste toplogrednih plinov Keywords: trajnostni dogodek, mobilnost, emisije, okolje, simulacija Published in DKUM: 11.09.2023; Views: 447; Downloads: 79 Full text (2,76 MB) |
2. IZBOLJŠEVANJE POGOJEV DELA NA DELOVNEM MESTU V MALOSERIJSKI PROIZVODNJI BARV IN LAKOVMetka Prelc Poženel, 2016, master's thesis/paper Abstract: V magistrskem delu z naslovom „Izboljševanje pogojev dela na delovnem mestu v maloserijski proizvodnji barv in lakov“ je obravnavana zaščita pred nanodelci v povezavi z izboljšanjem pogojev dela na delovnem mestu, s tem mislimo predvsem na kakovost vdihanega zraka.
Prvi del magistrskega dela je namenjen predstavitvi nano področja, tako vpliva nanomaterialov na človeka in okolje kot pregledu zakonodaje na tem področju.
V drugem delu je predstavljeno obstoječe stanje v podjetju Monicolor, d. o. o., zlasti v povezavi z delovnimi sredstvi, kot so: delovni stroji, naprave in oprema, ki tako ali drugače vplivajo na kakovost vdihanega zraka.
Izpostavljen je varnostni list kot tudi ocena tveganja za delovno mesto »mešalca« (proizvodnega delavca) ter njuna zakonodajna podlaga.
V tretjem delu je podan model rešitve za izboljšanje pogojev dela proizvodnega delavca v maloserijski proizvodnji barv in lakov skozi kadrovski, organizacijski, finančni in tehnični vidik. Fokus je na posodobitvi strojne opreme, odsesovalnega sistema in zaščitne maske. Predstavljeno je delovanje filtrov in njihove oznake, ki zadržijo nanodelce, ter nova ocena tveganja za delovno mesto s poudarkom na oceni za nevarne in škodljive snovi. Keywords: nanomaterial, premaz, varnostni list, HEPA filter, zdravje in okolje Published in DKUM: 17.10.2016; Views: 1927; Downloads: 131 Full text (5,42 MB) |
3. PRAVILA OGLAŠEVANJA V POVEZAVI Z OLIMPIJSKIMI IGRAMIPeter Prelc, 2016, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo obravnava obstoječo zakonodajo na področju trženja uradnih sponzorjev olimpijskih iger, ki imajo edini pravico, da pri trženju svojih proizvodov oziroma storitev uporabljajo olimpijske blagovne znamke. S tem v zvezi je obravnavana problematika trženja iz zasede in obstoječa zakonodaja, ki naj bi varovala uradne sponzorje pred trženjem iz zasede.
Ker na mednarodni ravni ni pravno zavezujočega pravnega akta, ki bi ščitil pred trženjem iz zasede, je ustrezno zakonodajo dolžna sprejeti država prirediteljica sama. V lepem številu držav tako nastaja posebna sui generis zakonodaja, ki je namenjena le mega dogodkom. Čeprav so bile ideje, da bi na globalni ravni prišlo do sprejema enotnega pravnega akta, ki bi urejal področje trženja iz zasede na športnem področju oziroma na področju mega športnih dogodkov, pa do tega (še) ni prišlo. Keywords: trženje iz zasede, MOK, ekskluzivnost, olimpijske igre, olimpijska intelektualna lastnina, olimpijske blagovne znamke, Olimpijska listina Published in DKUM: 19.09.2016; Views: 1466; Downloads: 80 Full text (1,14 MB) |
4. ORGANIZACIJA IN EVALVACIJA ŠOLE ZA STARŠEMateja Prelc, 2012, master's thesis Abstract: V sodobni družbi se vloga staršev vedno bolj spreminja. Vzroki za to so zmanjševanje števila rojstev, ki smo mu v Sloveniji priča iz leta v leto, prelaganje rojstva prvega otroka na kasnejša leta, strah pred izgubo službe, neurejene stanovanjske razmere, socialna nepreskrbljenost bodočih mladih družin in še bi lahko naštevali. Vendar ima prestavljanje starševstva na poznejša obdobja tudi svoj pomen, saj bodoči starši tako pomemben dogodek sprejemajo odgovorneje in resneje. Načrtovanje bodoče družine je nekakšen projekt, ki zahteva temeljit razmislek in skrbno načrtovanje. Pričakovanje novega člana, nosečnost in porod so namreč edinstvena obdobja, ki jih je potrebno dobro izkoristiti.
V magistrski nalogi me je zanimalo zadovoljstvo udeležencev šole za starše v zdravstvenem domu z njeno organizacijo, uporabljenimi metodami dela in s predavatelji, poleg tega pa tudi, kakšen vpliv je imelo obiskovanje šole za starše na udeležence.
Magistrsko delo je razdeljeno na dva dela, na teoretični in raziskovalni del. V teoretičnem delu so s pomočjo razpoložljive literature prek teoretičnih osnov predstavljeni najpogostejši pojmi o izobraževanju, organizaciji izobraževanja in evalvaciji.
V raziskovalnem delu pa je kot inštrument raziskave uporabljen anketni vprašalnik, ki je bil razdeljen po zaključku tečaja za bodoče starše. V raziskavi so bile zaradi večjega števila vzorcev in s tem realnejših podatkov zajete štiri skupine udeležencev šole za starše, ki je bila izvedena leta 2011. Podatki so bili obdelani s pomočjo programa za statistično obdelavo podatkov SPSS.
V magistrski nalogi sem ugotovila, da so bodoči starši, ki so se leta 2011 udeležili šole za starše v zdravstvenem domu, zadovoljni z njeno organizacijo in izvedbo. Rezultati raziskave kažejo, da so udeleženci najbolj zadovoljni s predavatelji, saj menijo, da so dobro izbrani in dovolj strokovni, najmanj pa so zadovoljni z uporabljenimi metodami dela, saj bi si želeli več individualne obravnave. Pregled zadovoljstva udeležencev šole za starše nam bo v pomoč pri načrtovanju dela v prihodnosti.
Evalvacija šole za starše v zdravstvenem domu, v katerem sem izvajala anketo, še ni bila narejena, zato nam lahko služi kot nekakšen pregled in potrditev dosedanjega dela ter nam je v pomoč pri snovanju načrtov za prihodnost, saj se čas nenehno spreminja, z njim pa tudi potrebe in zahteve udeležencev. Keywords: izobraževanje, organizacija izobraževanja, kurikulum, šola za starše Published in DKUM: 28.05.2012; Views: 3152; Downloads: 477 Full text (680,78 KB) |