1. Vplivi sedativov pri dolgotrajni sedaciji in mehanski ventilacijiTjaša Vrečar, 2024, undergraduate thesis Abstract: Nadzorovana mehanska ventilacija v kombinaciji s sedativi predstavlja ključno terapevtsko strategijo pri kritično bolnih pacientih na enotah intenzivne terapije, katerih zdravje zahteva neprekinjen nadzor skozi ves dan. Kljub učinkovitosti pa je treba pri predpisovanju sedativov izkazovati skrajno previdnost, saj lahko njihova nepravilna uporaba privede do trajnih neželenih učinkov ter celo do razvoja odvisnosti. Skrbna in prilagojena uporaba teh terapevtskih sredstev je ključnega pomena za optimalno okrevanje pacientov. Keywords: sedativi, vplivi sedativov, mehanska ventilacija Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 66; Downloads: 24 Full text (854,71 KB) |
2. Contrast-enhanced ultrasound imaging of the optic nerve sheath diameter : a proof of concept studyAndrej Bergauer, Gregor Prosen, Nina Kobilica, Vojko Flis, Marko Jevšek, Tomaž Šeruga, 2017, original scientific article Keywords: oko, magnetna resonanca, ovojnica optičnega živca, ultrazvok s kontrastom, anatomija ožilja Published in DKUM: 09.04.2024; Views: 185; Downloads: 10 Full text (274,53 KB) This document has many files! More... This document is also a collection of 1 document! |
3. Primerjava ročnega in avtomatskega merjenja frekvence dihanja s pomočjo signala ekg elektrodAlex Trojnar, 2023, master's thesis Abstract: Uvod: Frekvenca dihanja je ključni fiziološki parameter, ki se uporablja v številnih kliničnih okoljih. Kljub njegovi diagnostični in prognostični vrednosti se še vedno pogosto meri z ročnim štetjem frekvence dihanja. V zadnjem času je velik pomen v kliničnem okolju dobila metoda, s katero popolnoma neinvazivno preko signalov elektrokardiograma oziroma njegovih elektrod spremljamo frekvence dihanja.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili kvantitativno metodologijo z metodo opazovanja. S pomočjo zbranih podatkov iz kliničnega okolja, smo naredili opazovalno študijo. Za izvedbo raziskovalne naloge smo uporabili neslučajnostni namenski vzorec, ki je zajemal 150 pacientov, starejših od 18 let, ki so bili priključeni na EKG monitoring.
Rezultati: V raziskavi je sodelovalo 150 pacientov, pri čemer je analiza meritev frekvence dihanja pokazala razlike med izmerjenimi vrednostmi brez EKG monitorja (19,89 vdiha na minuto) in z EKG monitorjem (19,99 vdihov na minuto). Statistična primerjava razlik med izmerjeno frekvenco dihanja brez in z EKG monitorjem ni pokazala statistično pomembnih razlik.
Razprava in sklep: Ugotavljamo, da je natančnost merjenja frekvence dihanja ključnega pomena pri kliničnem delu. Glede na rezultate študije menimo, da je spremljanje frekvence dihanja ključnega pomena pri zgodnjem odkrivanju bolezni in napredovanju zdravstvenega stanja pacientov. Zato si želimo, da bi se zdravstveni delavci lahko zanesli na aparate, ki omogočajo natančno in zanesljivo merjenje frekvence dihanja. Keywords: dihanje, frekvenca dihanja, EKG, monitoring Published in DKUM: 06.12.2023; Views: 418; Downloads: 40 Full text (1,87 MB) |
4. Poreanimacijska oskrbaDomen Murko, 2023, undergraduate thesis Abstract: Povzetek
Uvod: Primarni cilj kardiocerebralnega oživljanja bolnikov v srčnem zastoju z uporabo temeljnih in dodatnih postopkov oživljanja je vzpostavitev spontanega krvnega obtoka. Ko vzpostavimo spontan krvni obtok, smo šele naredili prvi korak k cilju, ki je popolno okrevanje pacientov po srčnem zastoju. Poznavanje poteka poreanimacijske oskrbe zdravstvenega tima in tima zdravstvene nege je ključnega pomena. Namen raziskave je raziskati področje poreanimacijske oskrbe in ugotoviti ter definirati optimalen potek zdravljenja pacientov po povrnitvi spontanega krvnega obtoka.
Metode: Zaključno delo je izdelano na osnovi pregleda znanstvene literature. Uporabili smo deskriptivno metodo dela, metodo analize, kompilacije, komparacije in sinteze. Iskanje literature smo izvedli v podatkovnih bazah Pubmed, Cochrane Library in Science Direct. S pomočjo hierarhije dokazov smo ovrednotili moč dokazov in izvedli tematsko sintezo skozi analizo in sintezo podatkov.
Rezultati: V raziskavo smo vključili 24 člankov. Ugotavljamo, da nam trenutne smernice v primerjavi s pregledano znanstveno literaturo dajejo dober okvir optimalne poreanimaciske oskrbe. Se pa porajajo številni dvomi in vprašanja na osnovi dosedaj izvedenih raziskav.
Razprava: Področje poreanimacijske oskrbe bi bilo potrebno še dodatno raziskati in določiti parametre, ki bi ustrezali individualnim potrebam pacientov, saj se vzroki za srčni zastoj in potrebe pacientov razlikujejo. Keywords: poreanimacijska oskrba, srčni zastoj, hemodinamika, intenzivna terapija, hipotermija. Published in DKUM: 15.05.2023; Views: 741; Downloads: 86 Full text (2,56 MB) |
5. Vpliv zniževanja povišanega krvnega tlaka na pojav možganske kapiUrban Grobelšek, 2022, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Možganska kap je ena najpogostejših bolezni možganov, ki je v Sloveniji in po svetu eden glavnih vzrokov za smrt oziroma invalidnost. Eden najpomembnejših dejavnikov tveganja je hipertenzija, ki se jo da nadzorovati oziroma zdraviti z večimi skupinami zdravil. Namen zaključnega dela je pregledati literaturo o povezavi med možgansko kapjo in zniževanjem povišanega krvnega tlaka.
Metode: V namen priprave zaključnega dela smo izvedli pregled, analizo in sintezo znanstvene literature s področja povezave med možgansko kapjo in zniževanjem povišanega krvnega tlaka. Literaturo smo iskali na podlagi našega raziskovalnega vprašanja, upoštevali smo smernice PRISMA, rezultate pa smo kritično ocenili z ocenjevalni orodjem Joanna Brihggs Institutes (JBI).
Rezultati: V rezultate smo vključili 7 raziskav. V raziskavah so pokazale, da zniževanje povišanega krvnega tlaka pomembno pomaga pri preprečevanju možganske kapi. Pomembna je preventiva, v primeru možganske kapi je uravnavanje krvnega tlaka pomembno za zmanjšanje možnosti za ponovno kap. Zniževanje krvnega tlaka v akutni fazi možganske kapi lahko pripomore k manjšim posledicam kapi.
Razprava in sklep: Področje možganske kapi je zelo široko, veliko je še neraziskanega. V naši raziskavi smo se posvečali povezami oziroma pomenu zniževanja krvnega tlaka za možgansko kap. Tudi to področje potrebuje še veliko raziskav, saj so dosedanje raziskave pokazale, da zniževanje krvnega tlaka lahko prepreči ponovno možgansko kap, hkrati pa pripomore pri preventivi pred drugimi boleznimi. Keywords: Možganska kap, hipertenzija, preventiva Published in DKUM: 18.10.2022; Views: 680; Downloads: 92 Full text (1,27 MB) |
6. Spremljanje tkivne oksimetrije med zunaj-bolnišničnim kardiopulmonalnim oživljanjemGregor Prosen, 2019, doctoral dissertation Abstract: Izhodišča: NIRS (angl. Near-infrared spectroscopy) je v klinični praksi relativno nova metoda ki v realnem času prikazuje vrednosti tkivne oksimetrije. Uporaba te merilne tehnike na čelu bolnika se imenuje možganska oksimetrija (ScO2). Številne raziskave so pokazale vrednost spremljanja možganske oksimetrije med operacijami, pravtako so bile objavljene raziskave o spremljanju ScO2 med srčnim zastojem, a nobena raziskava do sedaj ni spremljala vrednosti ScO2 med celotnim potekom srčnega zastoja v zunaj-bolnišničnem srčnem zastoju; od prepoznave do post-reanimacijske oskrbe.
Hipoteze: V naši raziskavi smo želeli ovrednosti dinamiko gibanja vrednosti ScO2 med kardio-pulmonalnim oživljanjem (KPO) v zunaj-bolnišničnem okolju. Predvidevali smo, da so vrednosti ScO2 ob prihodu ekip nujne medicinske pomoči nevarno nizke in da se z KPO zvišujejo. Dinamika tega zviševanja pa je poglavitna spremenljivka ki vpliva na kasnejše preživetje. Dodatno smo spremljali vrednosti serumskega laktata pri istih pacientih in dinamiko gibanja the vrednosti primerjali z preživetjem.
Metode: V raziskavo smo vključili 53 bolnikov, ki so utrpeli zunaj-bolnišnični srčni zastoj. Vsi postopki oživljanja so bili opravljeni v skladu s takrat-veljavnimi smernicami za oživljanje, le pacientom, vključenim v raziskavo smo od prepoznave srčnega zastoja do zaključka oživljanja nenehno merili vrednosti možganske oksimetrije.
Rezultati: Vrednosti ScO2 ob pričetku oživljanja so pri vseh bolnikih bile kritično nizke. Vrednosti so se tekom KPO zlagoma zviševale, statistično bolj pri pacientih ki so kasneje preživeli. Preživelim bolnikom so se vrednosti ScO2 pričele pomembno zviševati že pred dosegom spontane cirkulacije (ROSC) in so se po ROSC normalizirale in ostale stabilne. Vzorec hitrega, jasnega in statistično pomembnega porasta ScO2 ki se normalizirajo, so tipične za bolnike ki so preživeli do sprejema v bolnišnico, za razliko od pacientov ki so umrli na terenu. Podobno so vrednosti serumskega laktata med KPO pomembno padale pri bolnikih ki so preživeli.
Zaključek: Vrednosti ScO2 pri bolnikih ki so v zunaj-bolnišničnem okolju oživljani, so do prihoda reševalnih ekip že kritično nizke in se tekom KPO zlagoma zvišujejo. Zvišanje je pri bolnikih ki kasneje preživijo. Za slednje je značilen vzorec hitrega, jasnega in statistično pomembnega dviga ScO2 tik pred dosegom ROSC ki se normalizirajo. Vrednosti serumskega laktata pri istih bolnikih tekom KPO pomembno padejo. Published in DKUM: 18.02.2019; Views: 1842; Downloads: 239 Full text (3,43 MB) |
7. Combination of lung ultrasound (a comet-tail sign) and N-terminal pro-brain natriuretic peptide in differentiating acute heart failure from chronic obstructive pulmonary disease and asthma as cause of acute dyspnea in prehospital emergency settingGregor Prosen, Petra Klemen, Matej Strnad, Štefek Grmec, 2011, original scientific article Abstract: Introduction: We studied the diagnostic accuracy of bedside lung ultrasound (the presence of a comet tail sign), N-terminal pro-brain natriuretic peptide (NT-proBNP), and clinical assessment (modified Boston criteria) in differentiating heart failure (HF)- related acute dyspnea from pulmonary (COPD/asthma) related acute dyspnea in the prehospital setting.
Methods: Prospective study was performed at the Center for Emergency Medicine Maribor, Slovenia, between July 2007 and April 2010. Two groups of patients were compared: HF-related acute dyspnea group (n = 129) vs pulmonary-related (asthma/COPD) acute dyspnea group (n = 89). All patients underwent lung ultrasound examination, along with basic laboratory, rapid NT-proBNP testing and chest X-ray.
Results: Ultrasound comet tail sign has 100% sensitivity, 95% specificity, 100% negative predictive value (NPV) and 96% positive predictive value (PPV) for the diagnosis of HF. NT-proBNP (cut-off point 1000 pg/ml) has 92% sensitivity, 89% specificity, 86% NPV and 90% PPV. Boston modified criteria have 85% sensitivity, 86% specificity, 80% NPV and 90% PPV. Comparing the three methods, we found significant differences between ultrasound sign vs NT-proBNP (P<0.05) and Boston modified criteria (P<0.05). Combination of ultrasound sign and NT-proBNP has 100% sensitivity, 100% specificity, 100% NPV and 100% PPV. With ultrasound we can exclude HF in patients with pulmonary related dyspnea who have positive NT-proBNP (> 1000 pg/ml) and previous history of HF.
Conclusions: Ultrasound comet tail sign alone or in combination with NT-proBNP has a high diagnostic accuracy in differentiating between acute HF and COPD/asthma causes of acute dyspnea in prehospital emergency setting. Keywords: lungs, ultrasound, N-terminal pro-brain natriuretic peptide, acute heart failure, chronic obstructive pulmonary disease, asthma, acute dyspnea Published in DKUM: 29.06.2017; Views: 2008; Downloads: 402 Full text (420,76 KB) This document has many files! More... |
8. UPORABA ZDRAVIL V NUJNI MEDICINSKI POMOČI PRI PACIENTU Z AKUTNIM KORONARNIM SINDROMOMRenata Tomplak, 2016, undergraduate thesis Abstract: Teoretična izhodišča: Bolezni srca in ožilja so eden glavnih vzrokov umrljivosti v Sloveniji in v Evropi, ne samo pri starejših, tudi pri srednjih generacijah. Akutni koronarni sindrom (AKS), ki v večini primerov nastane zaradi nestabilne aterosklerotične lehe in posledično tromboze, predstavlja eno najpomembnejših zdravstvenih težav in je glavni vzrok umiranja bolnikov s koronarno boleznijo.
Raziskovalne metode: V diplomskem delu smo predstavili zgradbo srca in ožilja ter smernice za obravnavo pacientov z akutnim koronarnim sindromom. Želeli smo izvedeti ali se le –te upoštevajo v vsakdanji praksi pri obravnavi pacientov z AKS. Opravili smo analizo Protokolov nujne intervencije v Zdravstvenem domu Šmarje, v letih 2002, 2007 ter 2012 in jih grafično prikazali.
Predstavljena so tudi zdravila, ki se uporabljajo pri zdravljenju AKS na terenu, ter vloga reševalca pri aplikaciji terapije.
Rezultati: Rezultati analize protokolov v desetletnem obdobju so zadovoljivi, saj se smernice za obravnavo pacientov z AKS s strani ekip NMP v veliki meri upoštevajo.
Analiza pričakovano kaže, da so srčno – žilne bolezni v porastu, da pogosteje obolevajo moški ter, da so le – ti v povprečju skoraj deset let starejši od žensk. Ugotovili smo, da največji problem predstavljata čas in mesto začetka zdravljenja, saj je bila ekipa NMP s strani pacienta aktivirana do 1,5 ure po pojavu bolečine v prsnem košu, ter da pacienti s tovrstnimi težavami največkrat kar sami pridejo v ambulanto NMP.
Sklep: Ker je največji problem dokaj pozna aktivacija ekipe NMP s strani pacienta, menim, da so osebe z dejavniki tveganja za koronarno bolezen premalo osveščene o vzrokih, nevarnostih in zapletih, ki jim lahko pretijo ob nenadnem pojavu bolečine v prsnem košu. V veliki meri bi k prepoznavanju težav in zapletov oseb s koronarno boleznijo pripomogle zdravstveno –vzgojne delavnice ter mediji. Keywords: zdravila, nujna medicinska pomoč, srce, žile, akutni koronarni sindrom, akutni miokardni infarkt, zdravstveni tehnik – reševalec. Published in DKUM: 12.05.2016; Views: 2825; Downloads: 433 Full text (2,06 MB) |
9. Percutaneous balloon aortic valvuloplasty: palliative treatment for inoperable patients?Klemen Dovč, Andrej Markota, Vojko Kanič, Mirko Bombek, Gregor Prosen, 2011, original scientific article Abstract: Purpose: The number of elderly patients with severe aortic stenosis and comorbidities is increasing in the aging populations of "developed" countries. Unacceptably high perioperative mortality and morbidity makes the decision to undertake surgical aortic valve replacement in this group of patients difficult and unlikely. Development of less invasive procedures such as balloon aortic valvuloplasty and transcatheter aortic valve replacement is emerging as another treatment option. Case report: A 84-year-old female with previous left-sided hemiparesis after stroke and severe aortic stenosis presented with pulmonary edema to our institution. Non-invasive ventilation and inotropic support were unsuccessful. Balloon aortic valvuloplasty was done as emergency procedure and she improved immediately. She was discharged after 25 days of inhospital treatment. She died 8 weeks later of unrelated reasons (infected decubitus and sepsis). Conclusion: Balloon aortic valvuloplasty might be used as temporary and interim therapeutical options for patients with severe aortic stenosis and acute left ventricular failure who have unacceptably high risks when aortic valve replacement or emergency transcatheter aortic valve implantation is considered. Balloon aortic valvuloplasty may be used as a bridge to both procedures Keywords: aortna stenoza, balonska aortna valvuloplastika, akutno srčno popuščanje Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1733; Downloads: 72 Link to full text This document has many files! More... This document is also a collection of 1 document! |
10. |