| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 10
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv joge v nosečnosti na variabilnost srčne frekvence in sinhronizacijo srčno-žilnega sistema z dihanjem po izpostavljenosti stresu
Ivan Žebeljan, 2024, doctoral dissertation

Abstract: Vadba joge v nosečnosti bi lahko pozitivno vplivala na potek nosečnosti preko delovanja na avtonomni živčni sistem nosečnice. Namen raziskave je bil ovrednotiti vpliv vadbe joge v nosečnosti na avtonomno živčevje z meritvami variabilnosti srčne frekvence (HRV) in kardiorespiratorne sinhronizacije. Vključili smo 69 nosečnic: 33 jih je redno vadilo jogo in 36 kontrol. Trikrat tekom nosečnosti smo opravili meritve HRV in faznih kardiorespiratornih sinhronizacijskih indeksov. Meritve smo opravili pred in po vadbi joge (ali 30-minutnem sprehodu v kontrolni skupini) v mirovanju ter med in po testu pomnjenja (mentalnemu stresu). Za statistično analizo smo uporabili 2x3x2 tri-smerno analizo variance. Statistično značilnost smo določili pri p<0,05. Analiza HRV je pokazala povečane vrednosti HRV kazalcev, kar nakazuje na povečano parasimpatično aktivnost v mirovanju ter med in po izpostavljenosti stresu pri nosečnicah, ki so vadile jogo (vse p vrednosti <0,01). Statistično pomembnih razlik v kardiorespiratorni sinhronizaciji med skupinama ni bilo. Vadba joge v nosečnosti je povezana z višjo parasimpatično aktivnostjo, ki se kaže s povišanimi kazalci HRV v mirovanju ter ob akutnem stresu. Ob redni vadbi ti učinki vztrajajo skozi celotno nosečnost.
Keywords: joga, nosečnost, variabilnost srčne frekvence, kardiorespiratorna sinhronizacija, mentalni stres
Published in DKUM: 09.12.2024; Views: 0; Downloads: 31
.pdf Full text (3,56 MB)

2.
Elective caesarean section after 39 weeks gestation and the influence on neonatal morbidity : does a strict policy really help?
Faris Mujezinović, 2017, original scientific article

Keywords: elektivni carski rez, čas posega, dihalne težave novorojenca, navodila
Published in DKUM: 09.04.2024; Views: 150; Downloads: 9
.pdf Full text (118,40 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

3.
Indukcija poroda s Propess vaginalnim sistemom v primerjavi z indukcijo poroda s Prostin vaginalno tableto pri predčasnem razpoku plodovih ovojev v terminu
Veronika Anzeljc, 2023, doctoral dissertation

Abstract: Cilj raziskave je bil primerjati perinatalni izid in porodne intervale po sprožitvi poroda z vaginalno tableto Prostin v primerjavi z vaginalnim sistemom Propess pri nosečnicah s predčasnim razpokom plodovih ovojev (PROM) v terminu. Zasnova: vzporedna randomizirana kontrolirana raziskava z računalniško ustvarjeno tabelo za izbiro zdravila. Kraj izvedbe: Univerzitetni klinični center Maribor, Slovenija. Preiskovanke: Skupno 205 zdravih nosečnic z enoplodno nosečnostjo v glavični vstavi s PROM-om v terminu. Raziskava: sprožitev poroda z vaginalnim sistemom Propess (raziskovalna skupina) v primerjavi s tabletami Prostin (kontrolna skupina). Glavni cilji: stopnja neuspešnih sprožitev, zapleti pri porodu, časovni intervali med PROM-om, sprožitvijo, začetkom aktivne faze in porodom. Rezultati: Prostin so prejele 104 nosečnice, Propess pa 101 nosečnica. Neuspešne sprožitve v skupinah Prostin in Propess so bile 8/104 (7,7 %) oziroma 5/101 (5,0 %) (p = 0,80). Nepravilnosti pri porodu so bile redke in primerljive med skupinama. Delež carskih rezov v skupini Prostin in Propess je bil 4/96 (4,2 %) oziroma 6/96 (6,3 %). Časovni intervali poroda so bili med skupinami primerljivi. Sklepi: Pri nosečnostih v terminu s PROM-om je vaginalni sistem Propess varna in učinkovita izbira za sprožitev poroda.
Keywords: prezgodnji razpok mehurja, sprožitev poroda, randomizirana kontrolirana raziskava, Propess vaginalni sistem, Prostin vaginalna tableta
Published in DKUM: 20.07.2023; Views: 774; Downloads: 102
.pdf Full text (1,95 MB)

4.
Case report : pelvic abscess after cesarean section and hysterectomy
Klavdija Krajnc, Iztok Takač, Faris Mujezinović, Matjaž Horvat, Lucija Kuder, 2020, other scientific articles

Published in DKUM: 24.01.2023; Views: 606; Downloads: 71
.pdf Full text (205,54 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

5.
Uterus preservation despite focal placentaaccreta [i. e. placenta accreta] in a patient with multiple previous uterine surgeries : a case report
Snezhana Vidanova, Tamara Serdinšek, Ivan Žebeljan, Faris Mujezinović, 2020, other scientific articles

Keywords: placenta accreta, fertility sparing, haemostatic suturing
Published in DKUM: 23.01.2023; Views: 713; Downloads: 24
.pdf Full text (86,14 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

6.
Case report: Is mid-trimester cesarean section an unrecognized risk factor for accidental extension to the lower uterine segment?
Leyla Al Mahdawi, Lucija Kuder, Faris Mujezinović, 2021, other scientific articles

Keywords: second trimester cesarean section, unintentional hysterotomy tear, cesarean section technique
Published in DKUM: 22.01.2023; Views: 518; Downloads: 60
.pdf Full text (171,79 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

7.
8.
Izidi indukcij poroda in spremembe indikacij za indukcijo poroda skozi čas
Aida Omerović, Sandra Pajek, 2021, final research report

Keywords: poterminska nosečnost, indukcija poroda, indikacije, izidi
Published in DKUM: 07.02.2022; Views: 753; Downloads: 47
.pdf Full text (5,62 MB)

9.
SIMULACIJSKI SCENARIJI PRIPRAVE BOLNIKA NA TRANSPORT V TERCIARNO USTANOVO
Ajda Stropnik, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Transport v terciarno ustanovo pomeni premestitev kritično bolnega otroka. Transport je pomembna zadeva, ker bolnišnica na sekundarni ravni nima enote za intenzivno terapijo, kar je za tako kritičnega bolnega otroka nujna zadeva. V transportni ekipi sodelujejo zdravnik in dva reševalca. Namen raziskave je bil raziskati podrobnosti s tega področja; katera oprema se uporablja pri transportu in katera zdravila se najpogosteje uporabljajo.
Keywords: premestitev, otrok, teoretični postopek, intubacija otroka, zdravila
Published in DKUM: 07.05.2019; Views: 1124; Downloads: 109
.pdf Full text (1,64 MB)

10.
Osnove tridimenzionalnega ultrazvoka v ginekologiji in porodništvu
Faris Mujezinović, 2006, review article

Abstract: V zadnjih desetih letih je razvoj ultrazvočne diagnostike hiter, posebej na področju tri- in štiridimenzionalnega ultrazvoka. Namen članka je približati bralcu fizikalne osnove in možnosti uporabe teh tehnologij v ginekologiji in porodništvu. Opisani so načini prikaza informacij (prostornin), ki jih pridobimo s pomočjo tridimenzionalnega ultrazvočnega tipala. Predstavljeni so računalniški programi, ki se nahajajo v tridimenzionalnih ultrazvočnih aparatih in omogočajo merjenje in analizo prostornin. Podani so rezultati kliničnih študij, ki so analizirale različne možnosti uporabe tridimenzionalnega ultrazvoka pri reševanju problemov, s katerimi se srečujemo v ginekologiji in porodništvu.
Published in DKUM: 21.12.2015; Views: 848; Downloads: 45
URL Link to full text

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica