| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 87
First pagePrevious page123456789Next pageLast page
1.
Mikrofluidna absorpcijska celica z veliko aktivno dolžino : magistrsko delo
Tomaž Gregorec, 2022, master's thesis

Abstract: V sklopu magistrskega dela je bila zajeta izdelava sistema za izven-osno lasersko varjenje steklenih kapilar in izdelava absorpcijske celice z veliko aktivno dolžino. Varilnik kapilar omogoča izdelavo posebnih struktur, ki ponujajo nove možnosti pri izdelavi optičnih vlakenskih senzorjev. Absorpcijska celica omogoča meritev absorpcije svetlobe v majhnih volumnih tekočin brez uporabe kolorimetričnih reagentov. Delovanje absorpcijske celice je bilo preizkušeno na meritvi deleža izopropanola v vodi in meritvi koncentracije v vodi raztopljenih bakrenih ionov.
Keywords: optično vlakno, absorpcija, velika aktivna dolžina, mikrofluidna celica, varjenje steklenih kapilar
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 149; Downloads: 37
.pdf Full text (3,75 MB)

2.
Izdelava mikrostruktur s femtosekundnim laserjem : magistrsko delo
Jure Javornik, 2022, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo opisuje sistem za obdelovanje optičnih vlaken in steklenih kapilar, ki je bil izdelan kot razširitev že obstoječega fs laserskega sistema. Opisana sta metoda pridobivanja ultrakratkih laserskih sunkov in teoretično ozadje njihove interakcije z obdelovanim materialom. Nadalje je obravnavan postopek izdelave senzorjev, ki uporabljajo odprto mikrocelico, izdelano iz steklene kapilare na obdelovalnem sistemu. Podani so spektralni odzivi izdelanih senzorjev in rezultati meritev njihovih mehanskih lastnosti. Predstavljeni so mikrofluidni kanali, mikrovijaki in mikroresonatorji, ki so bili izdelani na vrhu optičnega vlakna. Prav tako smo opozorili na zmožnost vpisovanja zrcal v jedro optičnega vlakna s fs laserjem s povzročanjem lokalne spremembe lomnega količnika. Izmerjene so bile optične in mehanske lastnosti vpisanih zrcal pri različnih energijah ultrakratkih sunkov in pri različnih konfiguracijah zrcal. Predstavljena sta bila dva primera uporabe vpisanih zrcal v praktičnih primerih.
Keywords: Ultrakratki sunki, femtosekudni laser, mikrostrukture, vpisana zrcala, mikrocelica
Published in DKUM: 24.10.2022; Views: 133; Downloads: 37
.pdf Full text (5,20 MB)

3.
Pretočni mikrofluidni senzor raztopljenega kisika v vodi : magistrsko delo
Dominik Gril, 2022, master's thesis

Abstract: V sklopu magistrske naloge, je predstavljena celovita zasnova mikrofluidnega optičnega senzorskega sistema, kateri je namenjen merjenju raztopljenega kisika v vodi. Zasnova temelji na pojavu ugasnitve luminescence. Predstavljena je zasnova in izdelava, mikrofluidnega pretočnega optičnega senzorskega sistema. Sistem omogoča izvajanje meritev na majhnih pretokih tekočine, tako za meritev zadostujejo majhne količine vzorca. Opisana je zasnova analognega elektronskega vezja, za merjenje kratkih življenjskih časov luminiscenčnih regentov. Izvedeno je eksperimentalno ovrednotenje senzorskega sistema.
Keywords: Mikrofluidnika, Raztopljen kisik, Luminiescenca, Optični senzor
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 95; Downloads: 17
.pdf Full text (3,50 MB)

4.
Dvo-valovnodolžinsko spektralno razločevanje michelsonovega interferometra za merjenje raztezka : magistrsko delo
Emanuel Nikl Hutinski, 2021, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obsega dva dela, teoretični in praktični del. Opisana je izdelava senzorja za zaznavanje raztezkov na osnovi Michelsonovega interferometra z dvema laserskima diodama. Nadalje so v delu predstavljene tudi simulacije, izbira komponent, uporabljene naprave, rezultati in smernice za razvoj nadaljnjih senzorskih sistemov, baziranih na Michelsonovem interferometru.
Keywords: Optično vlakno, Michelsonov interferometer, laserska dioda, mikrokrmilnik, Goertzelov algoritem, valovna dolžina, procesiranje signalov, LabView, merilni sistem, temperaturna kompenzacija, fotodioda, senzor raztezka
Published in DKUM: 16.12.2021; Views: 491; Downloads: 92
.pdf Full text (4,02 MB)

5.
Senzor korozije na osnovi fabry-perotovega interferometra : magistrsko delo
Alisa Jusupović, 2021, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je opisano zaznavanje nivoja korozije s pomočjo senzorja, ki je izdelan po principu delovanja Fabry-Perotovega interferometra. Najprej sta opisana dizajn in razvoj visoko občutljivega senzorja za opazovanje korozije; v nadaljevanju so podani eksperimentalni rezultati, ki potrjujejo ustrezno, ponovljivo in napovedljivo delovanje senzorja, če je senzor v agresivnem okolju ocetne ali klorovodikove kisline. Testi so izvedeni na najpogosteje uporabljenih materialih, aluminiju in železu.
Keywords: optično vlakno, Fabry-Perotov interferometer, merjenje korozije
Published in DKUM: 16.12.2021; Views: 474; Downloads: 54
.pdf Full text (2,23 MB)

6.
Signal processor for optical fiber sensors based on MEMS Fabry-Perot interferometer : master's thesis
Nikola Uremović, 2020, master's thesis

Abstract: In the master thesis, we have created an interrogation system for measuring the change of the optical path in the Fabry-Perot interferometer caused by the strain of the surface at which it was attached to. The change of strain can be calculated via a change in optical path length which is visible as a shift in phase angle. The system will be used as a system for measuring strain, although it can be used for measuring various physical parameters that can cause a change in optical path length, such as pressure, force, temperature, etc. Initially, the theoretical background of the system and project components are represented and explained, following the building process of the electronic and optical part of the project. Lastly, the working principle and programming algorithms of a system are presented and explained. Measurement results are shown at the end, as well as the conclusion that is drawn from the thesis.
Keywords: optical fibers, sensors, interferometer, signal processing
Published in DKUM: 04.11.2020; Views: 625; Downloads: 75
.pdf Full text (5,11 MB)

7.
Sistem za razločevanje optičnih senzorjev na podlagi meritev odbojnosti para vlakenskih zrcal : diplomsko delo
Denis Furman, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V zaključnem delu je opisan postopek izdelave merilnika, s katerim lahko merimo lomni količnik tekočin. Merilnik deluje na principu odboja svetlobnega pulza od para vlakenskih zrcal, pri čemer merimo razmerje odbojev svetlobe referenčnega in merilnega zrcala. Amplituda odbite svetlobe merilnega zrcala je odvisna od lomnega količnika medija v katerega namakamo oz.optično vlakno. Zaključno delo opisuje fizikalne principe , delovanje in praktično izvedbo vključno s shemami tiskanih vezij, PCB izvedbami, programom in eksperimentalnimi rezultati.
Keywords: Optično vlakno, vlakensko zrcalo, transimpedančna stopnja, laserski gonilnik, diferencialni ojačevalnik
Published in DKUM: 16.12.2019; Views: 917; Downloads: 229
.pdf Full text (2,90 MB)

8.
Sistem za lasersko preoblikovanje optičnega vlakna : diplomsko delo
Dominik Gril, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje celoten postopek, zasnovo, verifikacijo in preizkušanje sistema za tanjšanje optičnega vlakna na daljših odsekih. V delu je natančno opisana zasnova mehanskih komponent uporabljenih v sistemu, ter njihova naloga in delovanje. Podrobno je opisna programska koda in grafični vmesnik za vodenje celotnega sistema. Vir za segrevanje vlakna v majhni točki je izveden s CO2 laserjem. Posebnost predstavljenega sistema je reguliranje izhodne optične moči CO2 laserja, ki je izvedeno s pomočjo kamere. Predstavljen sistem omogoča izdelavo zožitev optičnih vlaken vse do 10 μm iz različnih začetnih premerov. Prav tako smo prikazali uporabnost sistema za izdelavo krajših kosov posebnih - večjedrnih, brezjedrnih vlaken.
Keywords: zoženje vlakna, CO2 laser, vodenje, mikrokrmilnik, LabVIEW
Published in DKUM: 25.11.2019; Views: 808; Downloads: 138
.pdf Full text (3,51 MB)

9.
Spektralno razločevanje Fabry Perot interferometra z nizkoločljivim spektralnim analizatorjem
Emanuel Nikl Hutinski, 2018, diploma project paper

Abstract: V diplomski projektni nalogi smo izdelali senzor, s katerim lahko zaznavamo spremembo dolžine Fabry Pérot interferometra. To spremembo lahko izračunamo preko spremembe faznega kota spektralne karakteristike našega senzorja. Fazni kot lahko uporabimo za nadaljnje izračune pozicije ali majhnih premikov, izračun sile, ki deluje na senzor, spremembo temperature v okolici interferometra in druge dejavnike, katerim je izpostavljen Fabry Pérot interferometer. Najprej je predstavljeno teoretično ozadje interference in Fabry Pérot interferometra, nato merilna proga, ki je uporabljena na našem senzorju. Sledi kratka predstavitev prototipa, narejenega na mikrokrmilniku Arduino mega in programskem orodju Processing 3. Opisana je izgradnja in načrtovanje ohišja za spektralni analizator, vezje, ki je potrebno za delovanje LED luči, tako da lahko z njo upravljamo preko mikrokrmilnika. Nekaj besed o spektralnem analizatorju, mikrokrmilniku in pa izdelavi tiskanega vezja. Na koncu pa še rezultati in meritve, ki smo jih pridobili s senzorja.
Keywords: Fabry Perot, spektralni analizator, optična vlakna
Published in DKUM: 06.02.2019; Views: 742; Downloads: 189
.pdf Full text (1,43 MB)

10.
Hitri merilni sistemi na osnovi Fabry-Perotovih interferometrov : doktorska disertacija
Andraž Javernik, 2018, doctoral dissertation

Abstract: Sistemi za spektralno razločevanje optičnovlakenskih senzorjev so dandanes kljub hitremu razvoju optičnih senzorjev še vedno dokaj kompleksni in posledično dragi, kar preprečuje uvajanje optičnih vlakenskih senzorjev v širši spekter industrijskih in drugih aplikacij. V okviru doktorske disertacije smo raziskali in izdelali merilni sistem, s katerim lahko spektralno razločujemo optičnovlakenske senzorje, ki temeljijo na Fabry-Perotovem interferometru. Merilni sistem, ki je predmet doktorske disertacije, je bil izdelan izključno iz majhnega števila cenenih telekomunikacijskih elektro-optičnih komponent. Za nastavljiv laserski vir smo tako uporabili lasersko diodo DFB, ki smo jo vzbujali s tokovnimi sunki višjih amplitud. Pravilna oblika tokovnega sunka skozi lasersko diodo DFB, selektivno in časovno linearno segreje aktivno področje, kar povzroči linearen zamik valovne dolžine izsevanega optičnega spektra za okoli 11 nm. Pri tokovnem vzbujanju laserske diode DFB se tako generira valovno-dolžinsko zamaknjen optični sunek, s katerim razločimo dolžino Fabry-Perotovega interferometra tako, da opazujemo odbito svetlobno valovanje t.i. interferenčni vzorec, ki ima značilno kosinusno obliko. Z uporabo tehnike merjenja faze v kosinusni spektralni karakteristiki Fabry-Perotovega interferometra lahko razločimo informacijo o merjeni veličini. S predlaganim merilnim sistemom lahko zaznavamo spremembo optične poti preko zaznavanja spremembe faze v spektru Fabry-Perotovega interferometra s frekvenco vzorčenja 40 kHz in ločljivostjo zaznavanja optične poti 2,7 nm. Če uporabimo digitalno filtriranje zajetih merilnih vrednosti, pri čemer zmanjšamo pasovno širino merilnega sistema na 1 Hz, lahko zaznavamo spremembe optične poti v Fabry-Perotovem interferometru z ločljivostjo 46 pm (npr. polmer atoma vodika znaša rB = 53 pm). Zaradi naslavljanja Fabry-Perotovih senzorjev s kratkimi optičnimi sunki lahko spektralno razločujemo tudi več Fabry-Perotovih optičnih senzorjev z različnimi ali enakimi nazivnimi dolžinami. Predstavljen merilni sistem za spektralno razločevanje Fabry-Perotovih senzorjev omogoča zasnovo stroškovno ugodnega senzorskega sistema, s katerim lahko z visoko ločljivostjo izvajamo statično ali dinamično meritev poljubne fizikalne veličine. V okviru disertacije so z uporabo predlaganega sistema za razločevanje Fabry-Perotovih interferometrov prikazane visoko-ločljive meritve raztezkov, tlakov, temperature, lomnega količnika in jakosti električnega polja. V ta namen smo uskladili nekatere obstoječe senzorje s predlaganim sistemom za razločevanje oz. uporabili nove rešitve za zaznavanje električne poljske jakosti.
Keywords: optična vlakna, merilni sistemi, temperaturna kompenzacija, laserske diode DFB, generatorji tokovnih sunkov, visokoločljive meritve, senzorji električnega polja, tlačni senzorji, senzorji lomnega količnika, senzorji raztezka, temperaturni senzorji
Published in DKUM: 22.08.2018; Views: 1594; Downloads: 199
.pdf Full text (7,90 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica