| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Okoljska degradacija kot posledica rudarjenja v Zasavju : magistrsko delo
Dejan Rašković, 2023, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo analizirali in predstavili razvoj dogajanja v zasavski regiji po odločitvi, da se gre v likvidacijo družbe RTH in hkrati v zaključitev dejavnosti rudarjenja, ki je predstavljala del zasavske tradicije okoli 250 let. Rudarjenje je dolgo časa predstavljalo temelj ekonomskega, sociološkega, kulturološkega in vsakega drugega razvoja Zasavja. Država je po odločitvi o zaprtju rudnika sprejela Zakon o postopnem zapiranju rudnika Trbovlje - Hrastnik in postopnem prestrukturiranju regije. Navedeni zakon je bil sprejet z namenom, da bi stanje okolja po rudarjenju v največji možni meri povrnili v prvotno stanje, obenem pa je država želela preprečiti tudi ekonomski zlom Zasavske regije in potencialno težko socialno situacijo. Sama magistrska naloga je v veliki meri vezana na preučevanje uspešnosti implementacije navedenega zakona v praksi, saj so od navedenega procesa bili v največji meri odvisni tudi nadaljnji ekonomski razvoj, naravovarstvena dejavnosti in kakovost samega življenja v Zasavski regiji po obdobju rudarjenja. Skozi naše preučevanje navedenega področja smo poskušali ugotoviti, v kolikšni meri je rudarska dejavnost trajno degradirala okolje. Zanimala sta nas uspešnost samega procesa zapiranja rudnika ter v kolikšni meri je bilo uspešno izvedeno razvojno prestrukturiranje zasavske regije. Ko govorimo o sanaciji degradiranega okolja kot tudi o prestrukturiranju regije, menimo, da ta dva procesa še nista popolnoma zaključena. Po našem mnenju država po odločitvi o likvidaciji družbe RTH ni imela pravega odgovora za reševanje problemov, ki so nastali z odločitvijo o zaključku rudarske dejavnosti. Rešitve, ki so bile predlagane v Zakonu o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje - Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije, so bile nezadostne za reševanje prihajajočih problemov v regiji, obenem pa so bila nezadostna tudi sredstva, ki so bila namenjena za njihovo uveljavitev v praksi. Da so naše ugotovitve pravilne, nakazujejo številni ekonomski in demografski podatki, ki smo jih skozi magistrsko nalogo tudi prikazali in podrobneje preučili. Po zaključku magistrske naloge smo dobili vtis, da je Zasavje v obdobju rudarjenja dalo veliko žrtev za celotno državo, vendar ne moremo reči, da se je enako zgodilo tudi v obratni smeri po končanju rudniške dejavnosti.
Keywords: okoljska degradacija, rudarjenje, prestrukturiranje, sanacija, onesnaženost, magistrska dela
Published in DKUM: 02.06.2023; Views: 502; Downloads: 57
.pdf Full text (737,50 KB)

2.
Vzroki in posledice onesnaženosti področja občine Trbovlje : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Dejan Rašković, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je govora o vzrokih in posledicah onesnaženosti področja občine Trbovlje. Poskušali smo poiskati poglavitne vzroke onesnaženosti občine Trbovlje, zaradi katerih je bilo to območje v javnosti pogosto označeno kot področje s prekomerno onesnaženostjo. Proučili smo posledice tovrstnega onesnaženja in pri tem poleg posledic, vidnih na naravnem okolju, posebno pozornost namenili predvsem vplivu onesnaženosti na zdravje ljudi, ki živijo na tem področju. Občina Trbovlje je v preteklosti svoj razvoj zasnovala predvsem na izkoriščanju neobnovljivih virov energije oziroma premogu in industriji, ki je bila pri svojem delovanju v največji meri vezana na uporabo premoga. Poleg vpliva tovrstnega razvoja na naravno okolje in zdravje ljudi smo v diplomskem delu proučili še vpliv tovrstnega razvoja na vsa ostala področja, ki so pomembna za nadaljnji razvoj mesta. Tako smo proučili tudi demografske podatke, socialno stanje, videz mesta in možnosti za nadaljnji razvoj področja občine Trbovlje. Menimo, da je bila občina Trbovlje v preteklosti ogrožena s strani onesnaženosti predvsem zaradi industrije, ki je delovala na tem območju. Danes glavni industrijski onesnaževalci občine Trbovlje ne delujejo več, toda občani se še vedno soočajo s posledicami iz njihovega delovanja v preteklosti. Ugotavljamo, da je bilo v preteklih letih veliko storjeno na področju izboljšanja stanja, ko je govora o onesnaženosti mesta. Jasno je tudi, da se lokalna skupnost trudi, da bi izboljšala pogoje za življenje občanov, kar se med drugim kaže skozi številna vlaganja v infrastrukturo. Kljub trudu, da se zaustavi nadaljnja stagnacija v razvoju mesta, je vprašanje, v kolikšni meri je realno pričakovati delovanje trboveljskega gospodarstva v okviru nekdanjih razmer. Po našem mnenju se bo razvoj Trbovelj v nadaljnjem obdobju zasnoval predvsem na delovanju manjših in srednjih podjetij, tako da ne pričakujemo ponovnega delovanja večjih industrijskih obratov. Kljub negativnim trendom pa lahko občina Trbovlje v prihodnosti, sicer najverjetneje z občutno manjšim številom prebivalcev kot v preteklem obdobju, postane prijetno mesto za življenje vseh občanov. Prepričani smo, da mora nadaljnji razvoj občine temeljiti na uravnovešenem razvoju, izkoriščanju obnovljivih virov energije, razvijanju pogojev za odpiranje manjših podjetij, negovanju narave in ponujanju večjih možnosti na področju izobraževanja in športa.
Keywords: okolje, onesnaženost, industrija, škodljive snovi, diplomske naloge
Published in DKUM: 06.03.2018; Views: 1684; Downloads: 146
.pdf Full text (953,35 KB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica