| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Inovacijske tehnologije pridobivanja eteričnih olj in antioksidantov iz suhih listov rožmarina : magistrsko delo
Nina Kugl, 2025, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je bil pridobiti podatke o vplivu različnih tehnik obdelave suhih listov rožmarina na vsebnosti antioksidantov in na koncentracijo eteričnih olj (EO) v rožmarinu. Iskali smo metode, s katerimi lahko uspešno pridobivamo antioksidanta rožmarinsko kislino (RK) in karnozolno kislino (KK) ter EO iz mletih, suhih listov tunizijskega rožmarina. Preverili smo, kako uporabljene metode vplivajo na vsebnost antioksidantov in koncentracijo EO (γEO) v rožmarinu, tako da smo vsebnost antioksidantov in γEO v obdelanem rožmarinu primerjali z vsebnosti antioksidantov in γEO, pridobljenih iz rožmarina, ki ga nismo predhodno obdelali. Primerjali smo tehnike mehanskega peletiranja, izpostavitve rožmarina v avtoklavu pri 70°C in različno visokih tlakih plinov N2 in CO2 ter mikrovalovno ekstrakcijo brez topil (SFME). Iz tako obdelanega rožmarina smo nato z hidrodestilacijo s Clevengerjevim aparatom destilirali EO, z acetonsko ekstrakcijo pa smo pridobili suhi praškast produkt z visoko vsebnostjo naravnih antioksidantov. Obdelane liste rožmarina in praškast ekstrakcijski produkt smo analizirali s tehnikama tekočinske kromatografije visoke ločljivosti z detektorjem UV-VIS in plinsko kromatografijo s plamensko ionizacijskim detektorjem. Ugotovili smo, da smo s SFME najbolj znižali γEO v rožmarinu, kjer se po 10 min obdelavi koncentracija EO znižala za 80,52%. γEO v rožmarinu pa se je najmanj znižala pri mehanskem peletiranju. Najvišje vsebnosti antioksidantov RK in KK v rožmarinu smo določili v rožmarinu, ki je bil obdelan z mehanskim peletiranjem. V rožmarinu, obdelanem z mehanskim peletiranjem smo prav tako določili najvišje izkoristke ekstrakcije z acetonom.
Keywords: rožmarin, antioksidanti, eterična olja, SFME, peletiranje, hidrodestilacija, avtoklaviranje
Published in DKUM: 11.03.2025; Views: 0; Downloads: 7
.pdf Full text (3,27 MB)

2.
Isolation and concentration of natural antioxidants with high-pressure extraction
Majda Hadolin Kolar, Andreja Rižner Hraš, Davorin Bauman, Željko Knez, 2004, original scientific article

Abstract: In present work, the purification of crude rosemary extract with supercritical fluids is presented. Carbon dioxide was used as a solvent. The crude extract was prepared from rosemary with conventional extraction process. The supercritical CO2 extraction of crude extracts was performed at pressures 10 and 20 MPa and temperatures 35 and 60 °C. The best results were obtained at pressure 10 MPa and temperature 35 °C. The content of carnosic acid in the samples before and after high pressure extraction was identified by high performance liquid chromatography. The content of carnosic acid in purified extract is higher compared to crude extract. The antioxidative efficiency of extracts was determined by measuring peroxide value. Activity ofpurified rosemary extracts is higher compared to crude extracts.
Keywords: chemical processing, high pressure technology, extraction, CO2, natural antioxidants, rosemary extract, food additives
Published in DKUM: 01.06.2012; Views: 2664; Downloads: 114
URL Link to full text

3.
Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica