1. Vsebinska relevantnost navidezne resničnosti za učenje temeljnih postopkov oživljanja odrasle osebeGašper Ajd, 2025, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Vsako leto zaradi nenadnega srčnega zastoja umre 17,9 milijona ljudi. S pravilnim in hitrim pristopom lahko zmanjšamo posledice nenadnega srčnega zastoja, pri čemer je eden od ključnih ukrepov izobraževanje o temeljnih postopkih oživljanja (TPO) odrasle osebe. Uporaba navidezne resničnosti (NR) pri tem izobraževanju lahko dodatno izboljša učinkovitost in dostopnost učenja.
Metode: Izvedli smo vsebinsko analizo aplikacij, razvitih za učenje TPO osebe v NR. Za slednje smo uporabili očala za NR in Evropske smernice za izvajanje TPO odrasle osebe.
Rezultati: V končno ocenjevanje smo vključili 14 NR aplikacij, za katere smo ugotovili, da so v povprečju dosegle 8,9 od 17 (52,5 %) točk. Najboljše ocenjena NR aplikacija je dosegla 14 od 17 (82,4 %) točk. To je bila Virtual life support evaluation version (VR Lab, Nizozemska). Najslabše ocenjena NR aplikacija pa je dosegla 0 točk. To je bila WAR-CPR (Arafa Yoncalik, Belgija).
Razprava in zaključek: Rezultati naše raziskave kažejo, da NR aplikacije, vključene v raziskavo, trenutno še niso dovolj razvite, da bi lahko nadomestile klasične metode učenja TPO odrasle osebe, saj ne sledijo Evropskim smernicam za izvajanje TPO odrasle osebe. Posledično ne morejo služiti kot samostojno orodje za učenje TPO odrasle osebe. Keywords: Učenje, temeljni postopki oživljanja odrasle osebe, navidezna resničnost, aplikacije, relevantnost Published in DKUM: 22.05.2025; Views: 0; Downloads: 15
Full text (938,50 KB) |
2. Učinkovitost uporabe lifevac sukcijskega pripomočka in sesalnika pri odstranitvi tujka iz dihalne potiMaj Kraševec, 2025, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Zadušitve so nujni pojav, ki zahteva takojšnjo pomoč, ki v Evropi temelji na smernicah Evropskega združevanja za reanimacijo. V literaturi so zapisane številne alternative za odstranjevanje tujka iz dihalne poti, ena od njih sta LifeVac sukcijski pripomoček in sesalnik z nastavkom in obrazno masko.
Metode: Izvedli smo eksperiment, v katerem so sodelovali študenti zdravstvene nege. Izvedli smo dva scenarija, ki sta potekala v simuliranem okolju. Žrtev v obliki simulacijske lutke je bila v enem prostoru, LifeVac sukcijski pripomoček in sesalnik z nastavkom in obrazno masko pa v drugem. Ocenjevali smo hitrost in število potrebnih sukcij z LifeVac sukcijskim pripomočkom in sesalnikom z nastavkom in obrazno masko posebej.
Rezultati: Sodelovalo je 23 študentov zdravstvene nege. Pri odstranitvi tujka iz dihalne poti je bil LifeVac sukcijski pripomoček uspešen v 91 % (21/23), sesalnik z nastavkom in obrazno masko pa v 96 % (22/23). Povprečna hitrost odstranitve tujka iz dihalne poti pri uporabi LifeVac sukcijskega pripomočka je 20,8±8,2 sekunde, pri sesalniku z nastavkom in obrazno masko pa 38,4±8,7 sekunde. Povprečno je LifeVac sukcijski pripomoček za odpravo tujka potreboval dve sukciji, sesalnik z nastavkom in obrazno masko pa eno.
Razprava in zaključek: Študenti zdravstvene nege so izrazili večje zadovoljstvo z uporabo LifeVac sukcijskega pripomočka. Menimo, da bi bilo smiselno obe alternativi vključiti v domače okolje, vendar so za to potrebne dodatne raziskave. Keywords: LifeVac, sesalnik, tujek, dihalna pot, sukcija Published in DKUM: 22.05.2025; Views: 0; Downloads: 12
Full text (922,81 KB) |
3. Učinek rdečega kvasnega riža pri uravnavanju hiperholesterolemijKatarina Bevc, 2025, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Hiperholesterolemija predstavlja pomemben javnozdravstveni izziv, saj povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, ki so glavni vzrok smrti po vsem svetu. Zdravljenje običajno temelji na farmakoloških pristopih, kot so statini, vendar ti pogosto povzročajo neželene učinke. Rdeč kvasni riž (RYR), uveljavljen kot naravni prehranski dodatek, vsebuje monakolin K, ki je strukturno enak lovastatinu. Namen raziskave je bil raziskati možnost obvladovanja hiperholesterolemij z uživanjem rdečega kvasnega riža, ki je predstavljen kot alternativa vsem dobro poznanim statinom.
Metode: Zaključno delo je napisano na podlagi deskriptivne metode dela. Relevantno strokovno literaturo smo pridobili, analizirali oziroma pregledali iz naslednjih mednarodnih priznanih podatkovnih baz: PubMed, Sage, ScienceDirct, CINAHL Ultimate. Izvedli smo pregled literature, ki smo jo predstavili s pomočjo PRISMA diagrama.
Rezultati: V raziskavo smo vključili sedem randomiziranih kliničnih raziskav, ki so pokazale, da RYR pomembno znižuje holesterol LDL, skupni holesterol in trigliceride z minimalnimi neželenimi učinki. Učinkovitost se poveča v kombinaciji z drugimi spojinami, kot sta berberin in polifenoli.
Zaključek: Rdeč kvasni riž predstavlja obetavno naravno alternativo za obvladovanje hiperholesterolemij. Njegova širša uporaba zahteva nadaljnje raziskave in večjo ozaveščenost javnosti o njegovih prednostih. Keywords: rdeč kvasni riž, statini, hiperholesterolemija, lipidi, zdrav življenjski slog Published in DKUM: 06.05.2025; Views: 0; Downloads: 37
Full text (978,63 KB) |
4. Perception of personal participation of the nurses in resuscitation procedures : a qualitative studyAnton Koželj, Maja Strauss, Vita Poštuvan, Anže Strauss Koželj, Matej Strnad, 2024, original scientific article Abstract: Background and Objectives: Resuscitation is one of the most stressful tasks in emergency medicine. The participation of nurses in this procedure can have specific effects on them. In this research, we wanted to find out what these effects are.
Materials and Methods: A qualitative approach by conducting semi-structured interviews was used, and a thematic data analysis of the recorded interviews was carried out. The collected data were transcribed verbatim, with no corrections to the audio recordings. The computer program ATLAS.ti 22 was used for the qualitative data analysis.
Results: Eleven male registered nurses were interviewed, with an average of 18.5 years of experience working in a prehospital environment (max. 32/min. 9). A total of 404 min of recordings were analyzed, and 789 codes were found, which were combined into 36 patterns and 11 themes. As the most stressful situations, the interviewees pointed out the resuscitation of a child, familiar persons, conflicts with the environment, conflicts within the resuscitation team, nonfunctioning or insufficient equipment, complications during resuscitation, and resuscitating a person only for training. As positive effects, the interviewees cited successful resuscitations or their awareness that, despite an unsuccessful resuscitation, they did everything they could.
Conclusions: Participation in these interventions has a specific positive or negative impact on the performers. The interviewees shared the opinion that they can cope effectively with the adverse or stressful effects of resuscitation. Yet, despite everything, they allow the possibility of subconscious influences of this intervention on themselves. Keywords: resuscitation, personal experiences, paramedics, prehospital environment Published in DKUM: 07.04.2025; Views: 0; Downloads: 10
Full text (307,20 KB) This document has many files! More... |
5. Nujna medicinska pomoč v primeru požaraAlen Horvat, 2025, undergraduate thesis Abstract: Požar smatramo kot eno najhujših množičnih naravnih nesreč, ki prinaša ogromne finančne, zdravstvene in gospodarske izgube. Vloga ekipe nujne medicinske pomoči je, da ustrezno pristopi do poškodovanca, mu nudi ustrezno in kvalitetno oskrbo ter ga v najkrajšem možnem času dostavi v bolnišnico, kjer ga preda zdravstveni ekipi v nadaljnjo oskrbo. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati, katere intervencije se izvedejo v sklopu nujne medicinske pomoči pri osebi, ki je v požaru utrpela opekline, in kako le-te vplivajo na postopek nadaljnjega zdravljenja poškodovanca. V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno ali opisno metodo dela. Za iskanje literature smo uporabili naslednje podatkovne baze: PubMed, Cumulative Index To Nursing and Allied Health (CINAHL), Cochrane Library in iskalnik Google Učenjak. Potek iskanja literature smo predstavili s pomočjo PRISMA diagrama, sintezo izbranih virov pa smo naredili s pomočjo vsebinske analize. V končno analizo smo vključili 7 člankov, s pomočjo katerih smo ugotovili, da je ustrezna nujna medicinska pomoč pri opečenem poškodovancu ključnega pomena za preživetje ter nadaljnje zdravljenje v bolnišnici. Vloga reševalca v primeru poškodovanih v požaru je zelo pomembna. Reševalec mora imeti na voljo ustrezno znanje in opremo, da lahko izvede nujne intervencije za preživetje poškodovancev, kot so hlajenje opeklinske rane, oskrba dihalne poti, povijanje in oblagaje opeklinskih ran, nadomeščanje tekočin, analgezija ter drugo. Ustrezno opravljene intervencije v predbolnišnični oskrbi, služijo kot temelj za nadaljnje zdravljenje poškodovanca v bolnišnici. Cilj predbolnišnične oskrbe je oskrbljen poškodovanec, čim hitrejši transport poškodovanca v bolnišnico ter ustrezna predaja poškodovanca in podatkov s kraja nesreče. Keywords: požar, poškodbe v požaru, nujna medicinska pomoč Published in DKUM: 11.03.2025; Views: 0; Downloads: 89
Full text (1,27 MB) |
6. Poznavanje multiple skleroze med laično populacijoMia Markuž, 2024, undergraduate thesis Abstract: Multipla skleroza (MS) je kronična avtoimuna bolezen centralnega živčnega sistema, ki lahko povzroči invalidnost. Kljub napredku v zdravljenju in ozaveščanju o bolezni strokovna javnost ugotavlja, da znanje o MS med laično populacijo ni zadostno. Raziskava je vključila 105 anketirancev. Anketiranci so izpolnili vprašalnik s 25 vprašanji o poznavanju MS. V vprašalniku se je ocenjevalo njihovo znanje o bolezni, simptomih, vzrokih, diagnostiki in zdravljenju.
Rezultati so pokazali, da so anketiranci dosegli zadovoljivo znanje o MS, saj je večina pridobila med 50 % in 70 % možnih točk. Boljše rezultate so dosegli starejši anketiranci in tisti s srednješolsko izobrazbo. Več težav so imeli pri vprašanjih o delovanju človeškega telesa in diagnostičnih postopkih.
Naša raziskava potrjuje, da ima laična populacija zadovoljivo, vendar ne celovito znanje o MS. Rezultati so višji v primerjavi z mednarodnimi študijami iz leta 2021, kar kaže na povečano ozaveščenost. Priporočamo nadaljnje raziskave o poznavanju MS med zdravstvenimi delavci in bolniki in večjo izpostavljenost podatkov o bolezni v medijih in zdravstvenih ustanovah. Keywords: Multipla skleroza, laiki, ozaveščenost, raziskava Published in DKUM: 19.02.2025; Views: 0; Downloads: 62
Full text (1,38 MB) |
7. Najpogosteje uporabljene prepovedane substance med mladostnikiUrška Čelan, 2024, undergraduate thesis Abstract: Povzetek
Uvod: Mladostništvo je obdobje intenzivnih sprememb, ki prinašajo povečano radovednost, zato mladostniki v tem času pogosto preizkušajo svoje meje pri eksperimentiranju s prepovedanimi substancami. Posledice uživanja teh substanc so lahko zelo resne, saj lahko poleg neposrednih zdravstvenih učinkov, kot so poškodbe, zastrupitve in duševne motnje, dolgotrajna uporaba substanc vodi v razvoj odvisnosti, slabše akademske dosežke, družbene izolacije in težave pri vključevanju v družbo. Namen našega zaključnega dela je s pregledom literature raziskati, katere so najpogosteje uporabljene prepovedane substance med mladostniki.
Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo, ki smo jo iskali v mednarodnih podatkovnih bazah: Pubmed, CINAHL Ultimate (EBSCOhost Web) in ScienceDirect (Elsevier). Z Boolovimi operaterji smo poiskali niz ključnih besed. Iskanje in izbiro virov smo prikazali s pomočjo PRISMA diagrama ter na podlagi hierarhije dokazov izvedli oceno moči dokazov.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 6 člankov. Ugotovljeno je bilo, da mladostniki že od 13. leta dalje v veliki meri posegajo po prepovedanih substancah, sploh alkoholu, nikotinu in marihuani. Pomembno vlogo nosijo medicinske sestre, saj lahko z zgodnjim prepoznavanjem znakov uporabe substanc pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju tveganj.
Razprava in zaključek: Problem uporabe prepovedanih substanc med mladostniki je vse bolj zaskrbljujoč, saj ogroža njihovo zdravje, varnost in prihodnost. Potrebno bi bilo poenotenje zakonov in večja ozaveščenost glede posledic uporabe po svetu, saj se je uporaba substanc v zadnjih letih precej razširila. Keywords: mladostniki, uporaba, prepovedane substance Published in DKUM: 23.12.2024; Views: 0; Downloads: 79
Full text (1,60 MB) |
8. Zadušitve s tujki pri predšolskih otrocihBlažka Matevžič, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Zadušitve s tujki pri predšolskih otrocih predstavljajo pomemben javnozdravstveni problem, saj so le-ti radovedni in lahko vstavljajo v usta različne predmete, kar lahko privede tudi do zapore dihalnih poti. Kljub različnim preventivnim pristopom ostaja tveganje visoko. Namen zaključnega dela je pregledati učinkovite manevre za sprostitev dihalne poti pri zadušitvi s tujki pri predšolskih otrocih.
Metode: Izvedli smo pregled literature z uporabo deskriptivne metode dela, analitične metode, kompilacije, komparacije ter sinteze, pri čemer smo sledili tudi smernicam PRISMA. Literaturo smo iskali v podatkovnih bazah Sage Journals, ProQuest in Web of Science in pri tem upoštevali iskalne omejitve ter vključitvene in izključitvene kriterije. Izvedli smo tematsko analizo.
Rezultati: V končno analizo je bilo vključenih sedem člankov, ki so ustrezali iskalnim kriterijem. Ugotovljeno je bilo, da so najučinkovitejši manevri pri odstranjevanju tujka v dihalih udarci med lopaticami ter Heimlichov manever. Poleg teh manevrov je bila omenjena tudi laringoskopija v kombinaciji z Magillovo prijemalko. Glavno kategorijo tematske analize smo poimenovali Odstranitev tujka iz dihalnih poti, ki se razdeli še na štiri podkategorije.
Razprava in zaključek: Poudariti je potrebno pomen hitrega in ustreznega ukrepanja pri zadušitvah s tujki pri predšolskih otrocih. Kljub temu, da so različni manevri učinkoviti, je ključnega pomena tudi nadaljnje izobraževanje staršev in skrbnikov za preprečevanje takšnih dogodkov. Preventiva ostaja ključna za zmanjšanje tveganja zadušitev pri otrocih. Keywords: tujek, obstrukcija dihalne poti, otrok, nujna medicinska pomoč Published in DKUM: 11.12.2024; Views: 0; Downloads: 44
Full text (987,33 KB) |
9. Znanje o temeljnih postopkih oživljanja med reševalci nujne medicinske pomoči in prostovoljnimi gasilciSara Pitrof, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: V sodobnem času so srčno-žilne bolezni postale ena vodilnih svetovnih zdravstvenih težav. Pomen kardiopulmonalnega oživljanja je ključen v primerih, ko srce preneha delovati. TPO je postopek, s katerim se z zunanjo masažo srca in umetnim dihanjem vzdržuje pretok krvi in kisika po telesu, dokler ni na voljo naprednejša medicinska pomoč.
Metode: V zaključnem delu smo uporabili kvantitativno metodo dela. S pomočjo anketnih vprašalnikov smo raziskali znanje o TPO med reševalci NMP in prostovoljnimi gasilci. Za namen teoretičnega dela naloge smo uporabili pregled domače in tuje strokovno-znanstvene literature.
Rezultati: V analizo rezultatov je bilo vključenih 20 reševalcev NMP in 29 prostovoljnih gasilcev. Rezultati so pokazali, da imajo reševalci NMP ustrezno znanje o TPO. Prostovoljni gasilci so izkazali malo slabše, a še vedno zadovoljivo znanje o poznavanju TPO.
Razprava in zaključek: Pomembno je, da se reševalci redno izobražujejo o novih smernicah na področju izvedbe TPO. Reševalci in gasilci so tisti, ki so največkrat prvi prisotni na nesrečah. Zaradi tega je, glede na rezultate raziskave, v posameznih društvih potrebno organizirati izobraževanje glede TPO, da bodo gasilci ustrezno strokovno pripravljeni. Keywords: reševalci nujne medicinske pomoči, prostovoljni gasilci, temeljni postopki oživljanja Published in DKUM: 09.12.2024; Views: 0; Downloads: 41
Full text (1,80 MB) |
10. Najpogosteje zaznani srčni ritmi s strani avtomatskega zunanjega defibrilatorja pri znotrajbolnišničnih srčnih zastojihBelma Ahmetović, 2024, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Nenadni srčni zastoj predstavlja velik javnozdravstveni problem po vsem svetu. Kljub temu, da uporaba avtomatskega zunanjega defibrilatorja izboljšuje preživetje pri zunajbolnišničnem srčnem zastoju, je njegov učinek na znotrajbolnišnični srčni zastoj še vedno nejasen. Namen zaključnega dela je bil raziskati, katere srčne ritme avtomatski zunanji defibrilator najpogosteje zazna pri znotrajbolnišničnem srčnem zastoju.
Metode: Zaključno delo je temeljilo na deskriptivni metodi dela. Izvedli smo pregled člankov. Iskanje strokovne literature je potekalo v mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in Medline, katerih pregled smo predstavili z uporabo PRISMA (angl. Preffered Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses) diagrama.
Rezultati: V končno analizo zaključnega dela smo vključili 8 raziskav v kliničnem okolju. Avtomatski zunanji defibrilator je uporabljen v manj kot 50 % vseh bolnišničnih srčnih zastojev, v večini primerov neustrezno, pri čemer se stopnja preživetja pacientov giblje med 11 % in 29 %.
Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da lahko poleg uspešne uporabe avtomatskega zunanjega defibrilatorja, ki pozitivno vpliva na preživetje in povrnitev spontanega krvnega obtoka, njegova uporaba v nekaterih primerih tudi zmanjša stopnjo preživetja pacientov z znotrajbolnišničnim srčnim zastojem. Keywords: znotrajbolnišnični srčni zastoj, avtomatski zunanji defibrilator, veriga preživetja, preživetje, srčni ritem Published in DKUM: 23.10.2024; Views: 0; Downloads: 69
Full text (1,10 MB) |