| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Poučevanje angleščine kot tujega jezika na razredni stopnji v Sloveniji in na Hrvaškem : magistrsko delo
Aneja Šinković, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavljamo razlike pri poučevanju angleščine kot tujega jezika na razredni stopnji osnovne šole, in sicer pri tretješolcih v Sloveniji in na Hrvaškem. Osredotočamo se na aktivnosti učencev in na profesionalne značilnosti učitelja skozi različne didaktične kategorije. S pomočjo opazovanja pouka smo pridobili podatke o oblikah dela, jezikovnih zmožnostih učencev, kompetencah učitelja tujega jezika ter formativnem spremljanju. Opazovanje pouka angleščine v Sloveniji in na Hrvaškem kot tujega jezika smo izvedli s pomočjo opazovalnega lista. Hkrati smo s pomočjo polstrukturiranega intervjuja pridobili podatke o načinu poučevanja angleščine kot tujega jezika učitelja, ki poučujeta opazovana razreda. Ugotovljeno je bilo, da tretješolci v Sloveniji izvajajo aktivnosti skozi različne oblike dela, medtem ko na Hrvaškem prevladuje frontalna oblika dela. Učenci v Sloveniji v večji meri razvijajo jezikovne zmožnosti slušnega razumevanja in ustnega sporočanja, učenci na Hrvaškem pa bralnega razumevanja in pisnega sporočanja. Spoznali smo, da imata oba učitelja razvite različne kompetence za poučevanje tujega jezika. V pouk vpeljujeta elemente formativnega spremljanja, vendar ne vse ter ne v enaki meri. Pri tem prevladuje učitelj v Sloveniji. S pomočjo polstrukturiranega intervjuja ugotavljamo, da oba učitelja težita k načelom sodobnega pouka. Učitelj v Sloveniji velik poudarek namenja sodelovalnemu delu, na Hrvaškem pa uporabi tujega jezika.
Keywords: poučevanje angleščine, tuji jezik, razredna stopnja, Slovenija, Hrvaška
Published in DKUM: 05.08.2024; Views: 118; Downloads: 20
.pdf Full text (1,77 MB)

2.
Raba PRECLUDE® perikardialne e-PTFE membrane v oftalmologiji
Aneja Gorišek, Dušica Pahor, 2024, review article

Keywords: PRECLUDE® perikardialna membrana, ekspandiran politretrafluo-roetilen (e-PTFE), Gore-Tex membrana, perforiran roženčni ulkus, refraktorni glavkom
Published in DKUM: 30.07.2024; Views: 115; Downloads: 17
.pdf Full text (281,96 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

3.
Obdavčitev kriptovalut in NFT-jev v državah Evropske unije in v ZDA
Aneja Onič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Kriptovalute in NFT-ji so v zadnjih letih postale zelo popularna tema, vendar pa še njihova definicija ni povsem enotna, kar pa nam predstavlja težave glede pravno-davčne ureditve le-teh. Na težave pa ni naletela samo Slovenija, v diplomskem delu lahko vidimo, da se tudi države kot so Estonija, Nemčija in ZDA na tem področju še lovijo. Ker države nimajo enotne definicije kaj so kriptovalute in kaj NFT-ji so tako prepuščene same sebi pri obdavčitvi dobička iz trgovanja/rudarjenja z njimi. Vsaka država se je torej lotila pravno-davčne obravnave na svoj način, vendar pa lahko kljub temu pri nekaterih opazimo nekaj podobnosti zato so zanimive za medsebojno primerjavo. Diplomsko delo smo začeli s predstavitvijo kriptovalut, določili smo njeno enotno definicijo ter predstavili kako te delujejo. Nadaljevali smo s predstavitvijo NFT-jev, katerim so prav tako določili enotno definicijo in predstavili kako delujejo. Pogledali smo si kako so se pravno-davčne ureditve lotile Slovenija, Nemčija, Estonija in pa ZDA. Pripravili smo tudi primerjavo pravno-davčne ureditve RS z ostalimi tremi državami.
Keywords: kriptovalute, NFT-ji, davčna obravnava, pravna obravnava
Published in DKUM: 10.11.2023; Views: 422; Downloads: 99
.pdf Full text (2,03 MB)

4.
Vpliv izbranih mehkih dejavnikov na družinsko podjetje
Aneja Urška Podbregar, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Kar razlikuje družinska podjetja od drugih podjetij, je sam vpliv, ki ga ima družina na podjetje. Vsaka družina zase je edinstvena in ima različne cilje, preference, sposobnosti in predsodke. Bistvena sestavina notranje delovne sile v družinskem podjetju so po večini tudi nedružinski člani, ki so zaposleni v družinskem podjetju. Ti se lahko srečujejo s kompleksom manjvrednosti, kar privede do zmanjšanja motivacije in posledično slabega počutja v delovnem okolju. Družinska podjetja lahko kot svojo prednost pri trženju uporabijo svojo družinsko naravo in oblikujejo neponovljivo blagovno znamko. Vključno z mnogimi dejavniki, ki vplivajo na družinska podjetja, je eden izmed takih tradicija, ki se prenaša iz roda v rod in podjetjem pomaga, da se skozi čas ohranijo. Pomembno je, da se podjetje razvija in deluje s podporo družine, ki ima odločilno vlogo npr. pri doseganju poslovnih ciljev. Prav tako je v družinskem podjetju pomembna tudi rutina, ki se razlikuje glede na razsežnost komunikacije. Na podjetniške odločitve in etično vedenje vplivajo še trije mehki dejavniki, in sicer vrednote, religija ter duhovnost. Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in empiričnega dela. V teoretični del smo vključili opis družinskih podjetij, njihove značilnosti in razlike med družinskim ter nedružinskim podjetjem. Opredelili smo tudi neenakost nedružinskih zaposlenih v družinskem podjetju in trženjem v družinskem podjetju. Prav tako smo opredelili mehke dejavnike, ki vplivajo na razvoj in poslovanje družinskega podjetja, kot so tradicija, etika, religija, duhovnost ter vrednote, in predstavili njihov pomen v družinskem podjetju. -Teoretični del zajema tudi opis pomena podpore družine v družinskem podjetju in rutine, ki je nasprotni pol ustvarjalnosti, a jo v podjetjih prav tako potrebujejo. Empirični del diplomskega dela sestavljajo ugotovitve, ki so rezultat opravljene anketne raziskave, ki je zasnovana na poudarku vpliva mehkih dejavnikov na družinsko podjetje. S pomočjo rezultatov, pridobljenih iz anketnega vprašalnika, smo oblikovali sintezo spoznanj, ki se nanašajo na družinska podjetja v Sloveniji, ter podali predloge za prakso.
Keywords: družinsko podjetje, družina, religija, vrednote, etika, marketing
Published in DKUM: 03.11.2022; Views: 575; Downloads: 60
.pdf Full text (1,82 MB)

5.
6.
Analiza trga dela v izbranih državah evropske unije s poudarkom na razlikah med spoloma
Aneja Požežnik, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Tema dela diplomskega projekta je analiza trga dela v izbranih državah Evropske unije s poudarkom na plačnih razlikah med spoloma. Osredotočili smo se na analizo celotnega trga dela posamezne države, analizirali stopnje brezposelnosti ter izobrazbene strukture tako moških kot tudi žensk, na koncu je sledila temeljita analiza plačnih razlik med spoloma. Cilj dela diplomskega projekta je ugotovili kakšni so vzroki nastanka in obstoja plačnih razlik med spoloma, kakšna je teoretična razlaga plačnih razlik, analizirali smo ali se zadnja leta razlike v plačah med ženskami in moškimi v izbranih državah večajo ali manjšajo, ter katere izmed izbranih držav imajo večje probleme na omenjenem področju kot druge. Ugotovili smo, da ima največji problem brezposelnosti Italija, najmanjšega Češka. Plačne razlike se v EU v povprečju znižujejo, izmed osmih izbranih držav je 5 takšnih, kjer so plačne razlike med spoloma med najvišjimi v EU in 3 takšne kjer so le te med najnižjimi. Skoraj v vseh osmih državah se je problem plačnih razlik med spoloma v zadnjih 10 letih zmanjšal, edina izjema je Portugalska.
Keywords: trg dela, brezposelnost, zaposlenost, razlike, plače
Published in DKUM: 10.12.2019; Views: 1140; Downloads: 141
.pdf Full text (1,53 MB)

7.
Ocene in stališča gasilcev gasilskih brigad Nova Gorica, Ajdovščina, Kranj in Jesenice do dela policije : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Aneja Šavli, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga je sestavljena iz dveh delov, teoretičnega in empiričnega dela; v slednjem so analizirani podatki, pridobljeni z anketnimi vprašalniki. V teoretičnem delu diplomske naloge predstavljamo organizacijo, delovanje in sestavo policije ter nekaj zgodovine. Pomembna so tudi pooblastila in naloge policije, zato smo jih na kratko opisali. Predstavljamo pa tudi Policijski upravi Nova Gorica in Kranj. Nadaljujemo z opisovanjem zgodovine gasilstva, organizacijo in s sestavo, nalogami gasilcev, prav tako pa bomo opisali poklicne enote, ki jih bomo uporabljali za raziskavo v nadaljnem empiričnem delu. Te so: Poklicna enota Nova Gorica, Ajdovščina, Kranj in Jesenice. Ker smo želeli ugotoviti ocene in stališča poklicnih gasilcev do dela policije, smo opravili empirično raziskavo med gasilci Gasilskih enot Nova Gorica, Ajdovščina, Kranj in Jesenice. Poglobili smo se v področje medsebojnega sodelovanja pri interventnih in humanitarnih dogodkih in na ocene osebnih kompetenc policistov. Na podlagi pridobljenih rezultatov smo ugotovili, da so policisti Policijskih uprav Nova Gorica in Kranj uspešni pri obravnavanju interventnih dogodkov in so pripravljeni tudi sodelovati pri humanitarnih nalogah. Medsebojno sodelovanje med poklicnimi gasilci Gasilskih enot Nova Gorica, Ajdovščina, Kranj in Jesenice ter policisti Policijskih uprav Nova Gorica in Kranj je po mnenju poklicnih gasilcev dobro, prav tako so dobro ocenili medsebojne odnose. Iz rezultatov smo razbrali in ugotovili, da so gasilci omenjenih poklicnih enot dobro ocenili tudi osebne kompetence policistov Policijskih uprav Nova Gorica in Kranj. Kot pri vsaki stvari, bi bilo tudi tukaj potrebno več pozornosti posvetiti izboljšavam, saj bi bile potrebne za še boljše sodelovanje. Res pa je, da bi bilo za njih potrebno vložiti veliko truda in poskrbeti za precej dobro finančno stanje.
Keywords: policija, policijsko delo, policisti, gasilci, gasilske brigade, stališča, ocene, javno mnenje, vprašalniki, diplomske naloge
Published in DKUM: 11.11.2013; Views: 1862; Downloads: 108
.pdf Full text (687,99 KB)

Search done in 0.75 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica