2.
OBDAVČITEV ŠTUDENTSKEGA DELA IN NJEGOVA PRAVNA UREDITEVAndreja Grobelnik, 2011, final seminar paper
Abstract: V diplomskem delu smo obravnavali pravno ureditev in obdavčitev študentskega dela v Sloveniji ter v Nemčiji. Proučili smo glavne razlike in podobnosti pri nas in v Nemčiji.
Glavna razlika je ta, da so nemški študentje izenačeni z ostalimi državljani ter da jim teče delovna doba za opravljeno delo. Naravnani so k študiju, pri nas pa postavljajo na prvo mesto delo in delovne izkušnje. Razlika je tudi v tem, da si morajo študenti v Nemčiji sami plačevati posamezne prispevke in zavarovanja ter dohodnino. Študentom v Sloveniji plačujejo te prispevke delodajalci, plačati si morajo samo dohodnino, pa še to le, če znesek presega 400 eur. Podobnost, ki jo imamo z Nemčijo je ta, da imamo agencije za posredovanje začasnih in občasnih del študentom oz. dijakom ter da je študentsko delo obdavčeno šele nad določenim zneskom študentovega zaslužka.
Študentsko delo prinaša tako prednosti kot tudi slabosti študentom oz. dijakom ter delodajalcem. Večina lastnosti študentskega dela, ki so za študenta prednost, so za podjetja oz. delodajalce slabost in obratno.
Pri študentskem delu se pogostokrat pojavljajo tudi zlorabe. Najpogostejše zlorabe so zloraba napotnic in zloraba statusa.
Zakon o malem delu bi najbolj ogrožal študente, saj bi jih omejeval na določeno število ur. Študenti bi si morali prosta delovna mesta deliti z brezposelnimi osebami in upokojenci. Kljub nekaterim prednostim, ki bi jih prinašal ta zakon, so volilci zavrnili ta zakon.
Študentsko delo omogoča študentu finančno samostojnost, izboljšanje življenjskega standarda, pridobivanje delovnih izkušenj in tudi možnost kasnejše zaposlitve v podjetju. Po drugi strani pa se mu zaradi prekomernega dela preko študentskega servisa podaljša čas študija. Za delodajalca pa predstavlja študent cenejšo delovno silo, sveže znanje, ideje ter delovno energijo.
Študentsko delo ima v Sloveniji pomembno vlogo tako za študente kot tudi za delodajalce.
Keywords: študent, študentsko delo, pravna ureditev študentskega dela, obdavčitev študentskega dela, Slovenija, Nemčija, študentski servis.
Published in DKUM: 08.12.2011; Views: 3535; Downloads: 511
Full text (772,67 KB)