2.
Obravnava bolečine pri bolniku z rakomAleksandra Lesjak, 2012, undergraduate thesis
Abstract: Teoretična izhodišča: Bolečina je neprijetna izkušnja, vendar je ena ključnih funkcij našega telesa, saj deluje kot opozorilni sistem, ki nam sporoča, da je nekaj narobe ali da moramo prenehati z nečim, kar bi povzročilo dodatno škodo. Dolgotrajna bolečina zmanjša kakovost življenja bolnika in njegove družine. Pomeni tudi trpljenje, invalidnost, nezmožnost opravljanja dela, izgubo dohodka in skrb zaradi negotove prihodnosti.
Metodologija raziskovanja: Za izdelavo diplomskega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela. Raziskava temelji na kvantitativni metodologiji dela. Kot raziskovalni instrument smo uporabili anketni vprašalnik, ki je zajemal 16 vprašanj, od tega 15 zaprtega in eno vprašanje pol odprtega tipa. V raziskavi je sodelovalo 40 naključno izbranih bolnikov obolelih za rakom, ki obiskujejo Onkološki dispanzer v Mariboru.
Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da je pri kar 64 % anketiranih predpisana terapija učinkovita, vendar si anketirani pri lajšanju bolečine dodatno pomagajo z masažo, obkladki in razgibavanjem. Ugotovili smo, da je večina anketiranih dovolj informirana o bolečini in jo je tudi sprejela kot del življenja, kljub temu pa le 27 % anketiranih tudi obvladuje bolečino. Prav tako ugotovimo, da ima bolečina vpliv na življenje pri kar 97 % anketiranih.
Sklep: Vsak posameznik doživlja bolečino različno in se nanjo tudi različno odzove. Še posebej hudo je za bolnika kadar je bolečina močna, kronična in dolgotrajna, ker poslabša kakovost življenja. Za učinkovito obravnavo in zdravljenje bolečine je potrebno dobro sodelovanje med bolnikom, svojci in celotnim zdravstvenim timom. Le osveščen bolnik lahko prevzame aktivno vlogo v procesu zdravljenja bolečine.
Keywords: bolečina, rak, medicinska sestra
Published in DKUM: 07.06.2012; Views: 2972; Downloads: 455
Full text (1,42 MB)