| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:Serijski morilci : psihološke značilnosti in preiskovanje
Avtorji:ID Čuš, Jerneja (Avtor)
ID Areh, Igor (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf VS_Cus_Jerneja_2021.pdf (1,29 MB)
MD5: 55340EAE2D739757FD6E1A1910090734
PID: 20.500.12556/dkum/4d4943a7-dcea-4d78-b1f7-b45eee0e8e54
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FVV - Fakulteta za varnostne vede
Opis:Na začetku diplomskega dela je na kratko opisano, kdo so serijski morilci in kaj jih najbolj opredeljuje. V nadaljevanju je osrednja tema, kako jih predvsem težavno otroštvo oblikuje v tako hladnokrvne morilce in kakšne so njihove psihološke značilnosti, da lahko izvajajo tako krute in tudi večkratne umore. Zanimalo nas je tudi, kako lahko izvajajo tako krute umore, brez da bi občutili obžalovanje. Čeprav raziskave kažejo, da je večji delež serijskih morilcev moškega spola, smo na kratko opisali tudi ženske – serijske morilke. Na podlagi tega smo ugotovili, da so si med seboj osebnostno precej podobni, vendar bi naj ženske ubijale na manj brutalen način kot moški. Ker obstaja več različnih vrst serijskih morilcev, smo opisali tudi po našem mnenju najhujše serijske morilce po načinu storitve umorov – nekrofile. Po prebiranju virov na to tematiko nas je zgrozilo dejstvo, da obstajajo ljudje, ki so sposobni še spolno občevati s kruto umorjenimi trupli. Ker nas je zanimalo tudi preiskovanje tako kompleksnih umorov, kot jih izvedejo serijski morilci, je v drugem delu diplomskega dela opisano, zakaj za seboj vedno pustijo tako imenovani morilčev podpis in kako dolgo lahko traja, da se tako spretnega morilca sploh izsledi. Ker se tematika diplomske naloge nanaša na psihološke značilnosti serijskih morilcev, smo se pri opisovanju preiskovanja osredotočili predvsem na temo profiliranja. Opisali smo tudi možne kazni, ki doletijo tako krute morilce, pri nas v Sloveniji in tudi drugod po svetu. Za lažje razumevanje vsebine je v zaključku še na kratko opisan znan slovenski primer serijskega morilca Metoda Trobca. Na podlagi zastavljenih hipotez smo med raziskovanjem in pisanjem diplomske naloge ugotovili, da smo hipoteze zastavili pravilno, saj smo jih lahko preverili z različnimi viri oziroma avtorji.  
Ključne besede:diplomske naloge, serijski morilci, psihološke značilnosti, umori, preiskovanje
Kraj izida:Ljubljana
Kraj izvedbe:Ljubljana
Založnik:[J. Čuš]
Leto izida:2021
Leto izvedbe:2021
Št. strani:V, 49 str.
PID:20.500.12556/DKUM-80703 Novo okno
UDK:159.9:340.6(043.2)
COBISS.SI-ID:84145411 Novo okno
Datum objave v DKUM:09.11.2021
Število ogledov:1673
Število prenosov:235
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FVV
:
ČUŠ, Jerneja, 2021, Serijski morilci : psihološke značilnosti in preiskovanje [na spletu]. Diplomsko delo. Ljubljana : J. Čuš. [Dostopano 13 april 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=80703
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Licence

Licenca:CC BY-NC-ND 4.0, Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Povezava:http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.sl
Opis:Najbolj omejujoča licenca Creative Commons. Uporabniki lahko prenesejo in delijo delo v nekomercialne namene in ga ne smejo uporabiti za nobene druge namene.
Začetek licenciranja:29.09.2021

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:Serial killers: psychological characteristics and investigation
Opis:In first part of diploma work we define who are the serial killers and what define them best. Additional diploma work focuses on a childhood as main topic and attempts to develop a psychological profile of the serial killers by looking at their usually difficult childhood. We try to answer how the childhood influenced and formed them into cold-blooded killers and investigated their psychological makeup and motivations of such a brutal crime. In examining reasons for serial killing and what drives people to ignore personal conscience and social respectability, the diploma work explores the lives of serial killers, men and women. With the analysis we estimate, that they have similar personalities, but still females are less brutal. Because there are many types of serial murderers, we focused on in our opinion worst serial killers - necrophiliacs. The interest for necrophilia has crystalized by examining different sources and studying types of serial murderers. In the second part of diploma work we looked into signature of a killer and the time needed to track them down and for bring them to justice. However the diploma work investigate psychological profiles of serial killers, so we focused in profiling. Additional diploma work is presenting possible imprisonments in Slovenia and elsewhere For better understanding of containt is in conclusion presented with the case of Slovenian serial killer Metod Trobec. We estimate that our hypothesises were correct due to several other sources and authors.
Ključne besede:serial killers, psychological characteristics, murders, investigation


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici