| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:LIK ŠAVRINKE V LITERARNIH DELIH MARJANA TOMŠIČA
Avtorji:ID Špeh, Sanja (Avtor)
ID Borovnik, Silvija (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UNI_Speh_Sanja_2013.pdf (1,47 MB)
MD5: 4D9DA725145502BCFEDCC664DA4FD96B
PID: 20.500.12556/dkum/83309373-1d62-4c8b-a23b-5188e60aa6bd
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FF - Filozofska fakulteta
Opis:Marjan Tomšič je slovenski pisatelj in kulturni delavec. Do sedaj je objavil enajst romanov, osem zbirk novel in črtic in osem mladinskih del. S svojim delom, za katerega je prejel več nagrad, je ogromno prispeval k literarnemu razvoju slovenske Istre. Namen diplomske naloge je bil predstaviti lik Šavrinke v njegovih literarnih delih. Lik Šavrinke je osrednji lik v romanih Šavrinke in Zrno od frmentona . Skozi zgodbo Katine, ki je po poklicu Šavrinka, je predstavljena osebnost Šavrinke. Predstavljena je vloga Šavrinke kot matere in žene, kakšni so bili odnosi med Šavrinkami in kdo so bili sploh ljudje, ki so opravljali ta poklic ter kakšno je sploh bilo njihovo življenje. Šavrinke so kot večne potovke krožile po Istri in potem so s stotinami jajc in vso drugo robo odšle proti Trstu, da bi vse to zamenjale za lire. Hodile so s plenjerjem na glavi, ali pa z oslom, če so ga le imele. Z jajčaricami so hodile v Trst tudi mlekarice, krušarice in perice. Vse te ženske so ljudje vedno klicali le Šavrinke in tudi one same so se imele za Šavrinke. Svoj poklic so opravljale vestno, z neizmernim veseljem in ljubeznijo, kljub vsem mukam in težavam, ki so jih ob tem doživljale. Bile so predane in za svojo družino so se mučile vse življenje, dokler niso mogle več oditi na tako dolge poti. Takrat so svoj poklic predale naprej, svojim hčerkam ali nečakinjam.
Ključne besede:Marjan Tomšič, Šavrinka, poklic, Istra, Trst
Kraj izida:Maribor
Založnik:[S. Špeh]
Leto izida:2013
PID:20.500.12556/DKUM-40289 Novo okno
UDK:821.163.6(043.2)
COBISS.SI-ID:19937032 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:8ZSWJ06C
Datum objave v DKUM:17.06.2013
Število ogledov:5208
Število prenosov:714
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:FF
:
ŠPEH, Sanja, 2013, LIK ŠAVRINKE V LITERARNIH DELIH MARJANA TOMŠIČA [na spletu]. Diplomsko delo. Maribor : S. Špeh. [Dostopano 4 april 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=40289
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:THE ŠAVRINKA CHARACTER IN THE LITERARY WORKS OF MARJAN TOMŠIČ
Opis:Marjan Tomšič is a Slovene writer and cultural worker. So far he has published eleven novels, eight collections of novellas and sketches and eight books for young readers. He has received many awards for his work and has vastly contributed to the literary development of the Slovene Istria. The purpose of my diploma thesis is to define the Šavrinka character in his literary work. The character of Šavrinka is a central character in the novels »Šavrinke« (The Šavrinkas) and »Zrno od frmentona« (The Grain of Corn). Through Katina's story, whose occupation is Šavrinka, I presented the personality of a Šavrinka, what she was like in the roles of a mother and a wife, what the relationships among Šavrinkas were, and who were the people who practised this occupation and what their lives were like. The Šavrinkas circled around Istria on foot as ceaseless walkers and then they headed towards Trieste to trade hundreds of eggs and other goods for liras. They walked with a basket on their heads or with a donkey, if only they had one. Together with “jajčarice” (women selling eggs), also “mlekarice” (women selling milk), “krušarice” (women selling bread) and washer women walked to Trieste. All these women were always known solely as Šavrinkas and they themselves thought of themselves as such. They performed their job conscientiously, with immense pleasure and love, despite all the pain and trouble they had to struggle with while doing it. They were dedicated and all their lives they worked hard for the sake of their families, as long as they were able to walk such long distances. Then the occupation was handed down to their daughters or nieces.
Ključne besede:Marjan Tomšič, Šavrinka, occupation, Istria, Trieste


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici