| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Izpis gradiva Pomoč

Naslov:OBJEKTIVNA IDENTITETA MED OBTOŽBO IN SODBO V KAZENSKEM POSTOPKU
Avtorji:ID Frece, Andrej (Avtor)
ID Dežman, Zlatan (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf UNI_Frece_Andrej_2012.pdf (485,64 KB)
MD5: 7E15F207F45EAC347FD01DA775EC28EA
PID: 20.500.12556/dkum/7a83f67d-a42e-4391-9404-2d521da50ba6
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo
Organizacija:PF - Pravna fakulteta
Opis:Objektivna identiteta med obtožbo in sodbo pomeni, da se sodba lahko nanaša samo na dejanje, ki je predmet obtožbe, t. j., da je lahko obtoženec s sodbo spoznan za krivega ali oproščen samo za dejanje, za katerega je obtožen. Po načelu akuzatornosti se kazenski postopek vodi na zahtevo in v okviru tožbenih navedb upravičenega tožilca, ki pa lahko obtožbo tudi po pravnomočnosti omejeno prilagodi spremenjenemu dejanskemu stanju, vendar po točno določenih pogojih, ki ne posegajo v obtoženčev pravni položaj in njegovo pravico do obrambe in poštenega sojenja. Nad vsem tem bdi sodišče, ki pa lahko samo tudi spreminja opis dejanja, vendar ne sme prekoračiti obtožbe, krati pa mora tudi popolnoma razrešiti predmet obtožbe. Stališča pravne stroke se ponekod razlikujejo v bistvenih elementih že v teoretičnih izhodiščih kazenskega postopka, predvsem glede dopustnosti modifikacije obtožbe. Z analizo pestre sodne prakse bom poskusil zlasti ugotoviti, kakšni so pogoji, teoretična izhodišča ter meje objektivne identitete med obtožbo in sodbo, nekaj besed pa namenil tudi obsegu in pravnim posledicam njene kršitve.
Ključne besede:obtožba, sodba, akuzatornost, identiteta, modifikacija, razširitev, prekoračitev, obramba
Kraj izida:Maribor
Založnik:[A. Frece]
Leto izida:2012
PID:20.500.12556/DKUM-22002 Novo okno
UDK:34(043.2)
COBISS.SI-ID:4310571 Novo okno
NUK URN:URN:SI:UM:DK:96CKKEN6
Datum objave v DKUM:07.02.2012
Število ogledov:5553
Število prenosov:1179
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
Področja:PF
:
FRECE, Andrej, 2012, OBJEKTIVNA IDENTITETA MED OBTOŽBO IN SODBO V KAZENSKEM POSTOPKU [na spletu]. Diplomsko delo. Maribor : A. Frece. [Dostopano 19 april 2025]. Pridobljeno s: https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=22002
Kopiraj citat
  
Skupna ocena:
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
(0 glasov)
Vaša ocena:Ocenjevanje je dovoljeno samo prijavljenim uporabnikom.
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Naslov:OBJECTIVE IDENTITY BETWEEN ACCUSATION AND SENTENCE IN CRIMINAL PROCEDURE
Opis:Objective identity between accusation and judgement means, that judgement can only apply to act which is the subject of predefined accusation. This means that defendant can only be found guilty or innocent of criminal act which he is accused of. The rule of accusation applies to criminal procedure in fact that it has to be led by demand and in bounds of recriminations of legitimate prosecutor. Prosecutor has the ability to modify the accusation in limited possibilities and to adapt it to changed (know anew) state of facts but under predefined conditions which must not affect the defendant's right to defence and his right to fair trial. This change is brought under control of the court which is also authorized to change the description of the facts. The court must not exceed the boundaries of the accusation and at the same time it has to fully solve the subject of accusation. Points of views of legal authorities sometimes differ in essential elements already in theoretical-starting-points of criminal procedure and, above all, about admissibility of modification of accusation. Analysing variety of cases I will try to find out especially which are the conditions, theoretical starting-points and boundaries of objective identity between accusation and judgement. I will also write something about dimensions and legal consequences of its violation.
Ključne besede:accusation, judgement, accusatory, identity, modification, expansion, violation, defence


Komentarji

Dodaj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentarji (0)
0 - 0 / 0
 
Ni komentarjev!

Nazaj
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici